Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΟΤΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΥΧΗ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΜΟΛΙΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕΙ Ή ΣΤΙΣ ΕΝΝΕΑ ΜΕΡΕΣ?

ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγω λιγο πριν σαραντησω απλως μολις ηρθα απο το ιασω ειχε ερθει ενας παπας που ζητησα και μου διαβασε μιση ευχη..με εκανε και ενιωσα καλυτερα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ FRENE. ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΡΥΣΚΟΛΥΠΤΗ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΝΟΩ ΘΑ ΒΓΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Νασου πω την αλήθεια και εγω δεν ξέρω!Νομίζω ότι εξαρτάται και λίγο από το τι πιστεύει ο καθένας μας.Άλλες ηγαίνουν στις 20 μέρες και μετά και στις 40, τι να σου πω... Εγώ πήγα μόνο στις 40 μέρες στην εκκλησία με το μωρό, πιο πολύ για να κάνω το χατίρι των γιαγιαδων.Και εννοείται ότι είχα βγει πιο νωρίς εξω. Το μωρό δεν το είχα βγάλει λόγω κρύου, βγήκαμε μόνο για να πάμε στον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν θελεις να φωναξεις τον παπα στο σπιτι μετα απο 9 μερες μερες για να μπορει το μωρο να βγει να παει στον παιδιατρο (δεν το εκανα), τον φωναξα ομως στις 20 μερες για να παρω εγω τον μισο σαραντησμο για να βγω εγω (οχι για γιατρους ) και τελικα στις 40 μερες πηγαμε την μπουμπου μας στην εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου μου εχει πει οτι το κοριτσι μπορει να παρει μιση ευχη (στις 20 μερες). Το αγορι ομως οχι.

Παντως απο οτι ακουω απο γνωστες η μονη που εκατσε σαραντα μερες μεσα ημουν εγω :lol: . Δεν το τηρουν πια.

Επισης η μαμα μου λεει (εγω ακουω την μαμα μου σε αυτα :lol::lol: ) οτι η λεχωνα μπορει να βγει εξω τις σαραντα μερες (χωρις ευχη) αλλα οχι μετα την δυση του ηλιου. Το γιατι μην με ρωτησεις ... δεν ξερω. :oops:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον,για να ξεδυαλυνουμε τα πραγματα:

καταρχην,στις 8 μερες παιρνει μια ευχη απο τον παπα για να μπορει η λεχωνα να βγαινει εξω και δευτερον αν εχουμε αποφασισει το ονομα του παιδιου παμε μαζι με αυτο και του διαβαζει μια ευχη που αναφερεται στο ονομα του και δευτερον,παμε στις 40 μερες για να παρει επισης,η λεχωνα ευχη και το μωρο.

ειναι ξεχωριστες ευχες η μια με την αλλη!!!

αυτα!!!

:D:D:D:D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια....

εγω τα ξερω παντως οπως η κατερινα24...

ετσι τα επραξα κιολας!!!

απλα την πρωτη φορα -ηρθε ο παπας στο σπιτι....

την δευτερη-στις 40 ημερες -πηγαμε οικογενειακως στην εκκλησια.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!! ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΥΧΗ ΠΡΙΝ ΒΓΩ ΕΓΩ Ή ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ? ΠΑΝΤΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ 8 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ... Ή ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΗΝ ΕΝΟΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καθαρά, το τι πιστεύεις ότι θες να κάνεις και πόσο σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Σαν τι να πάθει το μωρό αν δεν πάρει ευχή δηλ.;

 

Εγώ δεν είμαι και καταπάνω με τη θρησκεία αλλά την ευχή την πήρα στις 40 μέρες περίπου. Η ίδια βγήκα αρκετα νωρίτερα μια βόλτα γιατί δεν άντεχα κλεισμένη μέσα. Το μωρό δεν το έβγαλα γιατί ήταν χειμώνας και φοβόμουν για κρύωμα και ιώσεις. Ευτυχώς τη μέρα της ευχής ήταν λιακάδα.

 

Πάντως τη γιατρό μου που τη ρώτησα, μου είπε ότι αυτός ο χρόνος αναμονής είναι καλό να τηρηθεί για το μωρό αλλά και για τη μητέρα. Μηδενίζεις τις πιθανότητες του να κολλήσεις κάτι και να το μεταδώσεις στο μωρό. Ειδικά τώρα το χειμώνα που ποτέ δεν ξέρεις ποιον θα συναντήσεις έξω και τι μπορεί να "μεταφέρει".

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ, ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΙΣ 05/03 ΘΑ ΒΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...

ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΡΑΖΩΝΩ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ Ή ΣΤΟΝ ΜΩΛΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΙΑΣΤΩ ΛΙΓΟ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μια χαρά έκανες!! :D:D

Πώς την γλίτωσες όμως από γιαγιαδες, θείες και τα συναφή;;

Εγώ δεν φτάνει που πήγα στην εκκλησία με 0 βαθμούς έξω για να τους κάνω το χατίρι (έτρεμε η ψυχή μου μην αρρωστήσει το μωρό), γυρίζοντας στο σπίτι η πεθερά μου μου την είπε γιατί δεν πήγαμε το μωρό λέει σε 3 σπίτια μετά την εκκλησία!! :shock::shock: Και διαλύουμε λέει τα έθιμα!!

Ακου εκεί... :shock:

Με παγωνιά εξω θα τριγυρίζουμε το μωρό εδω και εκει...

Τι να πω βρε κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μια χαρά έκανες!! :D:D

Πώς την γλίτωσες όμως από γιαγιαδες, θείες και τα συναφή;;

Εγώ δεν φτάνει που πήγα στην εκκλησία με 0 βαθμούς έξω για να τους κάνω το χατίρι (έτρεμε η ψυχή μου μην αρρωστήσει το μωρό), γυρίζοντας στο σπίτι η πεθερά μου μου την είπε γιατί δεν πήγαμε το μωρό λέει σε 3 σπίτια μετά την εκκλησία!! :shock::shock: Και διαλύουμε λέει τα έθιμα!!

Ακου εκεί... :shock:

Με παγωνιά εξω θα τριγυρίζουμε το μωρό εδω και εκει...

Τι να πω βρε κορίτσια...

 

ΤΑ 3 ΣΠΙΤΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ?

Κ ΑΥΤΟ ΕΘΙΜΟ? :shock:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:Μάλλον!Τι να πω!Ετσι μου είπαν έτσι σας λέω...

Η μαμά μου είπε την δική της θεωρία για τα 3 σπίτια. Μου λέει:Μάλλον οι λεχώνες ήταν σκασμένες απο την κλεισούρα 40 μέρες και μόλις σαράντιζαν πέρναν σβάρνα τα σπίτια και το είπαν μετά έθιμο!!! :o:D

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μια χαρά έκανες!! :D:D

Πώς την γλίτωσες όμως από γιαγιαδες, θείες και τα συναφή;;

Εγώ δεν φτάνει που πήγα στην εκκλησία με 0 βαθμούς έξω για να τους κάνω το χατίρι (έτρεμε η ψυχή μου μην αρρωστήσει το μωρό), γυρίζοντας στο σπίτι η πεθερά μου μου την είπε γιατί δεν πήγαμε το μωρό λέει σε 3 σπίτια μετά την εκκλησία!! :shock::shock: Και διαλύουμε λέει τα έθιμα!!

Ακου εκεί... :shock:

Με παγωνιά εξω θα τριγυρίζουμε το μωρό εδω και εκει...

Τι να πω βρε κορίτσια...

 

και εγω στην κατηγορια του τιποτα ανηκω...

οσο για "συναφη" ελεγα πολυ απλα "το παιδι θα παει μονο του οταν θελησει εγω δεν το παω πουθενα" και τους αφηνα να μιλανε μονοι τους :D

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:Μάλλον!Τι να πω!Ετσι μου είπαν έτσι σας λέω...

Η μαμά μου είπε την δική της θεωρία για τα 3 σπίτια. Μου λέει:Μάλλον οι λεχώνες ήταν σκασμένες απο την κλεισούρα 40 μέρες και μόλις σαράντιζαν πέρναν σβάρνα τα σπίτια και το είπαν μετά έθιμο!!! :o:D

ΧΑΧΑΧΑ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ,

εγω ειμαι ατομο που αγαπαει και πιστευει στο Θεο , ομως ποτε δεν καταλαβα τον λογο που δεν πρεπει η μητερα και το μωρο να βγουνε εξω πριν τις 20 η 40 ημερες , Ευχη πηρα στις 7 η 8 μερες μετα τη γεννα και αυτο το εκανα ετσι για να νοιωσω ομορφα και επειτα κανονικα στις 40 μερες πηγαμε στην Εκκλησια που παντρευτικαμε για να παρουμε την ευχη σαραντισης και οι 3 μαζι , εγω με τον αντρα μου και το νινι . Ενοειτε οτι και εγω και ο μικρος βγηκαμε εξω απο την αρχη , απο την πρωτη βδομαδα και στην παιδιατρο και για καφε εγω με τον αντρα μου και για φαγητο και ολα κανονικα . Τον μικρο μας ειχε πει η παιδιατρος οτι μπορουμε να τον βγαζουμε κανονικοτατα εξω αλλα οχι σε παιδοτοπους η χωρους με πολλα παιδακια . Στις 15 μερες πηγαμε και εκδρομη στο χωριο του αντρα μου και γενικα τον βγαζαμε εξω και σε εμπορικα και για καφε σε μη καπνιστων μερη βεβαια μας βοηθησε ο καιρος πολυ οπου ητανε ζεστος και καλοκαιρινος . Ο μονος λογος που δεν θα εβγαζα το μικρο μου εξω θα ητανε αμα ειχε κρυο . Πιστευω στο Θεο οπως ξαναειπα , αλλα το θεωρω σχεδον χαζο και χωρις ουσια να μενεις μεσα 40 ολοκληρες μερες η ακομα και 20 χωρις καν να ξερεις το λογο κιολας γιατι . Στο 2008 ζουμε οχι στην εποχη των γιαγιαδων μας . Ουσιαστικα με τετοιες δυσιδεμονιες καταργουμε την δυναμη και την αγαπη του Θεου οπου μας χαρισε ενα μωρακι υγιη και δυνατο. Απο την αλλη πιστευω στην ευχη του σαραντισμυ η οποια ειναι τοσο ομορφη τα λογια της και περικλιει και τον πατερα μεσα , ευλογειτε και ο πατερας του παιδιου . Αυτη ειναι η αποψη μου , το καλο φυσικα ειναι η καθεμια να κανει ακριβως οτι αισθανεται και οχι οτι της επιβαλουνε οι γονεις να κανει και μενα πηγε να μου πει η μαμα του κατι αλλα της το εκοψα αμεσως λεγοντας οτι δεν την αφορα το θεμα.Οποια γουσταρει πραγματικα να μεινει μεσα 40 μερες τοτε να το κανει και μονο τοτε γιατι θα το ευχαριστηθει κιολας αλλιωτικα θα ειναι ενα μικρο μαρτυριο αμα νοιωθει πιεσμενη και κακα τα ψεμματα ειναι μια περιεργη περιοδος μετα τη γεννα για τη γυναικα . φιλακιααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. Δεν ειμαι καθολου της εκκλησιας ομως τις 40 μερες για τη μπεμπα μου τις κρατησα...για την προστασια της μιας και γεννηθηκε μεσα Νοεμβρη και ειχε κρυα... Εγω στην αρχη ελεγα σιγα μην κατσω μεσα 40 μερες , θα βγω αμεσως αλλά... δεν ηθελα να βγω τελικα. Ενιωθα τετοια κουραση και ειχα τοση αναγκη για ηρεμια που τελικα βγηκα στις 35 ημερες να παω κομμωτηριο να βαψω ριζα ενεκα που ηταν παραμονες Χριστουγεννα και ηθελα στην πρωτη επισημη εξοδο της κορακλας μου να μαι ΟΚ. :wink: Πριν βγω λοιπον φωναξα εναν παπα να μας διαβασει την ευχη. Αυτος μου ειπε οτι κανονικα παιρνεις μια ευχη μολις γυρισεις απο το μαιευτηριο , οποτε γινεται και η πρωτη ονοματοδοσια στο παιδι και μετα πας στις 40 μερες κανονικα στην εκκλησια. Οπως σας ειπα δεν ειμαι της εκκλησιας, πιστευω ομως στο ματι... :shock: (σε τετοιο συγκεκριμενα :lol: ) και μετα την ευχη που μας διαβασε ο παππας , η οποια μιλαει και για βασκανια, απο κει που η μικρη ειχε ανησυχια το βραδυ, ηρεμησε και απο τοτε σιγα σιγα μπηκε σε προγραμματακι. Αυτο ξεκινησε το ιδιο βραδυ. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο και δεν θελω να φανω προληπτικη, αλλα οταν νιωθεις αυτο που ακους.. ισως τελικα να πιανει... :wink:

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...