Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στρωσιμο σπιτιου


demmie

Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλημερα!! εχετε στρωσει τα σπιτια σας; απο ποιες δουλειες ξεκινησατε; δε ξερω απο που να αρχισω κ τι να προτοκανω..

 

Καλημέρα. Εγώ χαλιά δεν έχω στρώσει γιατί ο καιρός δεν έχει κρυώσει ακόμα. Μόνο χειμωνιάτικα ρούχα έχω φτιάξει.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ χαλιά δεν έχω στρώσει γιατί ο καιρός δεν έχει κρυώσει ακόμα. Μόνο χειμωνιάτικα ρούχα έχω φτιάξει.

εμεις αρχισαμε κ κρυωνουμε τα βραδια:!:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.!εμεις τα στρωσαμε...ενωητε οτι δεν εκανα αυτες τις τρελες δουλιες που κανουν πολλες..πχ αυτο που καθαριζουν επι 3 βδομαδες:rolleyes::D

για πες λοιπον πως ξεκινησες;:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!! εχετε στρωσει τα σπιτια σας; απο ποιες δουλειες ξεκινησατε; δε ξερω απο που να αρχισω κ τι να προτοκανω..

 

Αυτό που πριν στρώσουν κάνουν γενική καθαριότητα και ένα σωρό δουλειές, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...

Υποτίθεται διατηρείς το σπίτι καθαρό όλο το χρόνο... Πριν στρώσεις κάνεις ένα ακόμη σκούπισμα και σφουγγάρισμα και στρώνεις... Για ποιες δουλειές μιλάς ακριβώς;;; Τι άλλο χρειάζεται για να βάλεις ένα χαλί στο πάτωμα;

 

Έχω στρώσει εδώ και κάνα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο πανω προς τα κατω δηλ. φωτιστικα, κουρτινοξυλα, ξεσκονισμα και σ αυτα που δεν βλεπει η πεθερα . Εννοειται πως νωριτερα εχουμε πλυνει πατζουρια , κουρτινες . Εγω εκανα και πορτες ,ντουλαπες αλλα δεν ειναι απαραιτητο, μπορεις και αλλη φορα γιατι τωρα θα σου πεσουν πολλα. Εαν σφουγγαρισεις μη το κανεις εκει που θα στρωσεις τα χαλια ,μη σου μεινει υγρασια. Κανουμε γενικη και στρωνουμε νωριτερα γιανα εχει καλο καιρο και να διευκολινομαστε αλλα και για τη ζεστασια. Καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

σωστα!! απο πανω προς τα κατω (δε το ειχα σκεφτει)! ευχαριστω κ τα φωτιστικα χμ μαλιστα πολλες δουλειες!! ωχ ωχ. θα τις βαλλω σε ταξη κ θα ξεκινησω απο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ,καλημέρα κιόλας,αυτες οι δουλειές δεν γίνονται ετσι κ αλλιως άσχετα με το στρωσιμο?

Ειδικα αν έχεις και μικρά παιδια σίγουρα λερωνονται μεχρι και οι τοίχοι!:confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια ,καλημέρα κιόλας,αυτες οι δουλειές δεν γίνονται ετσι κ αλλιως άσχετα με το στρωσιμο?

Ειδικα αν έχεις και μικρά παιδια σίγουρα λερωνονται μεχρι και οι τοίχοι!:confused::rolleyes:

εγω προσωπικα δε μπορω να πω οτι ολα αυτα τα κανω κ καθε μερα! επισης θεωρω οτι καλο ειναι να ειναι καθαρο καθαρο πριν στρωσουμε γιατι μετα θα γεμισουμε με πολυ περισσοτερη σκονη κ βρωμια τα χαλια που δε βγαζω να τιναξω στο μπαλκονι το χειμωνα οπως κανει η μαμα μου. απλα τα περναω με ξυδι κ νερακι

Link to comment
Share on other sites

εννοω να καθαρισεις ντουλαπια μεσα εξω επανω ντουλαπες, καναπεδες

 

Μα είναι απαραίτητο να καθαρίσετε τα ντουλάπια και τις ντουλάπες από μέσα πριν βάλετε χαλιά??:confused:

 

Βρε κορίτσια ,καλημέρα κιόλας,αυτες οι δουλειές δεν γίνονται ετσι κ αλλιως άσχετα με το στρωσιμο?

Ειδικα αν έχεις και μικρά παιδια σίγουρα λερωνονται μεχρι και οι τοίχοι!:confused::rolleyes:

 

Αυτό λέω και εγώ...

Γιατί δυσκολεύετε τη ζωή σας;

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι απαραίτητο να καθαρίσετε τα ντουλάπια και τις ντουλάπες από μέσα πριν βάλετε χαλιά??:confused:

 

 

τα ντουλαπια της κουζινας καλο ειναι τα τα εχεις κανει πριν, μόνο αν στρωνεις και την κουζινα που εγω δεν το κανω! θα επρεπε να βαζω ηλεκτρικη καθε μερα και σιγουρα παλι θα ειχα λεκεδες απο φαγητα που βγαινουν μονο με πλυσιμο χαλιου ή μοκετας. οποτε...

τωρα για τις ντουλαπες, καλο ειναι να τις εχεις καθαρισει πριν, αν θες να στρωσεις σε ενα δωματιο, γιατι διαφορετικα ολη η σκονη (χνουδια που μαζευονται) θα πανε πανω στα στρωμενα χαλια.

παντως τοιχους και κουρτινοξυλα δεν κανω.

ασε να μην πω τι εκανε η μανα μου φετος που το παρακολουθησα το θεμα. ολα τα γυαλικα της μεσα απο μπουφεδες και ντουλαπια τα επλυνε, τα γυαλισε... φυσικα κουρτινες, καλυματα...

περασε τις πορτες, τα κουρτινοξυλα, τους τοιχους (πως το κανει αυτο δεν εχω καταλαβει!)

οτι αντεχει ο καθενας!

παντως ειμαι της αποψης οτι το σπιτι πρεπει να το ευχαριστιομαστε και οχι να το υπηρετουμε. δηλ τη λογικη "μην στρωσεις ακομα γιατι θα σου λερωθουν πιο γρηγορα τα χαλια..." δεν την καταλαβαινω. αφου στο τελος της σεζον παλι θα καθαριστουν οσο βρωμικα ή καθαρα κι αν ειναι! γιατι να μην ευχαριστιεμαι τα βραδια στρωμενο σπιτακι? να μπορω να καθομαι και κατω με το παιδι και να μην παγωνω.

Link to comment
Share on other sites

παντως ειμαι της αποψης οτι το σπιτι πρεπει να το ευχαριστιομαστε και οχι να το υπηρετουμε. δηλ τη λογικη "μην στρωσεις ακομα γιατι θα σου λερωθουν πιο γρηγορα τα χαλια..." δεν την καταλαβαινω. αφου στο τελος της σεζον παλι θα καθαριστουν οσο βρωμικα ή καθαρα κι αν ειναι! γιατι να μην ευχαριστιεμαι τα βραδια στρωμενο σπιτακι? να μπορω να καθομαι και κατω με το παιδι και να μην παγωνω.

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Το σπίτι, τα πράγματά μας, τα ρούχα μας είναι για να τα χρησιμοποιούμε και να τα χαιρόμαστε. Όχι για να τα αποθηκεύουμε και να τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα, μην τυχόν και λερωθούν ή φθαρούν.

 

Επίσης όλες τις δουλειές που προανέφερες, εγώ τις κάνω σταδιακά όλο το χρόνο. Αν περιμένω να τις κάνω 1 φορά το χρόνο πριν στρώσω τα χαλιά, λογικό είναι να πνιγώ. Άλλωστε, όσο καλά και εξονυχιστικά να καθαρίσεις, μέσα σε λίγες μέρες θα ξαναμαζευτεί σκόνη. Άρα και χαλιά να έχω πάλι τις ίδιες δουλειές θα κάνω (σταδιακά όμως). Το χαλί κάνει τη διαφορά; Είτε υπάρχει το χαλί, είτε δεν υπάρχει πάλι θα ξεσκονίσεις... έτσι δεν είναι;

 

Εδώ καλέ μια καθαρίστρια μου έλεγε κάποτε ότι είχε πελάτισσα που πριν στρώσει τα χαλιά δεν φαντάζεστε τι δουλειές της ζήταγε να κάνει. Είχε φρικάρει και η ίδια η καθαρίστρια και δεν ξέρω πόσες μέρες κράταγε η προετοιμασία για να στρώσουν 2 χαλιά... Έλεος...:rolleyes:

 

Ή το άλλο. Που κάνουν γενική συγκεκριμένα πριν τα Χριστούγεννα... Το να κάνεις γενική 2-3 φορές το χρόνο και να μαζεύεις όλες τις δουλειές για τότε και να νιώθεις ότι τώρα πάει ξεμπέρδεψες μέχρι την επόμενη φορά, μου φαίνεται γελοίο (συγγνώμη κιόλας για όσες το κάνουν. Απλώς έτσι νιώθω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για πες λοιπον πως ξεκινησες;:?:

 

:D τπτ το ιδιετερο//σβουγγαρισα ολο το σπιτι,.τα μπανια εκανα...και εστρωσα τα χαλια...τζαμια δεν εκανα γιατι τα κανω σιχνα...βλεπωειναι βρωμικα;; τα κανω...δεν περιμενω...

αλλαξα τις ντουλαπες..με τα ρουχα..τι αλλο εκανα;:rolleyes:

νομιζω αυτα...λογο οτι δεν δουλευω...οταν βλεπω ειναι κατι βρωμικο..πχ ντουλαπια..τα κανω εκεινη την στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ,καλημέρα κιόλας,αυτες οι δουλειές δεν γίνονται ετσι κ αλλιως άσχετα με το στρωσιμο?

Ειδικα αν έχεις και μικρά παιδια σίγουρα λερωνονται μεχρι και οι τοίχοι!:confused::rolleyes:

 

χαχαχ ακριβοσ αυτο λεω κ γω παντα!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα κακο !χαιρομαι τα χαλια την πρωτη και την δεύτερη μέρα!μετα νοιωθω πως κατοικω με την απόλυτη βρωμιααααα...ειδικα όπως είπα με τα παιδια να ρίχνουν ψίχουλα ε,η ηλεκτρική δεν εχει δει τη θέση της απο την ημέρα που γεννησα..:eek::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και γω τα ίδια κορίτσια...ευτυχώς τελειώσα...ζηλεύω όσες έχουν μεγάλα σπίτια με ντουλάπες και δεν χρειάζεται να κατεβάζουν και να ανεβάζουν ρούχα!!όντως...πριν στρώσω και μένα με πιάνει μια νοικοκυροσύνη παραπάνω..πρώτα βγάζω τα καλοκαιρίνα...ξεσκονίζω ντουλάπες...βάζω τα χειμερινά...αυτό μου παίρνει 2 μέρες το λιγότερο...

για το στρώσιμο...συγυρίζω-τακτοποιώ πολύ καλά...πετάω άχρηστα...καθαρίζω..και στρώνω..

φέτος πριν στρώσω..με έπιασε να κάνω όλα τα ντουλάπια-συρτάρια-ντουλάπες..όλα όμως...

πραγματικά είναι δουλειές που τις κάνουμε και άλλη χρονική στιγμή...

αλλά όταν δεν έχεις πολύ χώρο...όλα γίνονται πιο δύσκολα....

έχω κάνει εξήγηση....να προσέχουν πάρα πολύ να μην λερώνουν τα χαλιά...αλλά που??

παπούτσια χειμώνα καλοκαίρι έξω από το σπίτι...αλλά το ζήτημα είναι τα τρίμματα...οι μαρκαδόροι που αφήνονται ανοιχτοί κάτω...χαρτάκια από χαρτοκοπτική...κ.α. πολλά!!!

καλό χειμώνα!!!

Link to comment
Share on other sites

και μένα debybal ειναι μικρο σχετικά το σπιτι!και γίνετε πιο δύσκολο το θέμα!αν δεν εχει αποθήκη το σπιτι νομιζω πως υστερεί σε πολλα!εγω πρέπει να πεταξω πολλα πράγματα!εχω ένα μικρο πατάρι που ειναι γεμάτο παλια πράγματα μεχρι και 30 χρόνων!το χειμωνα δεν μπαίνουμε με τα παπούτσια μέσα ειναι μονοκατοικια και εχει πολλα χώματα και σκόνη!

Ετσι και πατήσει κάποιος με τα παπούτσια το χαλί εχω βγάλει επι τόπου ατμοκαθαριστη!και μονο στη σκέψη πως εχουν πατήσει αποτσίγαρα ( μπλιαχ) και έπειτα το χαλί μου ειμαι ικανή να λυποθυμησω!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω χαιρομαι το σπιτι μου απλα θελω οταν το στρωνω να εχω κανει αυτο που λεμε γενικη καθαριοτητα κ λιγο παραπανω......:!:

 

έτσι νιώθω και εγώ,το βρίσκω και σαν ευκαιρία γενικής καθαριότητας και σαβουρώματος.καθαρίζω τα πάντα,βγάλω όλη την αποθήκη έξω,ξαναφτιάχνω τα πράγματα,βγάζω έξω τα χριστουγεννιάτικα να τα έχω πρόχειρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! εχετε στρωσει τα σπιτια σας; απο ποιες δουλειες ξεκινησατε; δε ξερω απο που να αρχισω κ τι να προτοκανω..

 

μια μέρα κανω ντουλάπες ντουλαπια συρταρια την επομενη βγαζω χαλια και κανω ξεσκόνισμα βάζω πλυντήρια απλώνω και βάζω χαλια και σηκώνω τα καλοκαιρινά,,

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εφτιαξα πρωτα τις ντουλαπες μας, τα κομοδινα κ τα φωτιστικα εχω κ εγω μικρο σπιτι οποτε πεταξα πολλα αχρηστα πραγματα που ολο μαζευουμε! εχω πλυνει κουρτινες κ σημερα εχω ντουλαπια κουζινας πορτες τζαμια κ τραβηγμα τα επιπλα για ενα πρωτο σφουγγαρισμα.:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

έτσι νιώθω και εγώ,το βρίσκω και σαν ευκαιρία γενικής καθαριότητας και σαβουρώματος.καθαρίζω τα πάντα,βγάλω όλη την αποθήκη έξω,ξαναφτιάχνω τα πράγματα,βγάζω έξω τα χριστουγεννιάτικα να τα έχω πρόχειρα.

την αποθηκη την εκανα την προηγουμενη εβδοαμαδα εγω, πολυ σαβουρα κ εκει, ειναι εξω απο το σπιτι οποτε με βολεψε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...