Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο γάλα πρέπει να πίνει ?


Recommended Posts

Έχω ένα γιο 4,5 χρόνων. Πίνει μόνο 300 ml γάλα το πρωί και τον τελευταίο καιρό αρνείται να πιει το βράδυ. Πιστεύετε ότι είναι αρκετό ? Τα δικά σας πόσο γάλα πίνουν σ΄αυτή την ηλικία ? Γαλακτοκομικά προϊόντα τρώει, όχι βέβαια την ποσότητα που θα ήθελα. Έχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί ως τώρα δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα. :cry: Έπινε μαζί με το βραδυνό 600 ml κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυσκολα θα βρεις μια απαντηση σε αυτο. Πχ εμας μια παιδιατρος στο νοσοκομιο μας επε οτι 3 χρονων δεν χρειαζεται να πινει γαλα! Εγω βεβαια το πινω το γαλατακι μου καθε πρωι και ελπιζω να πινουν και οι γιοι μου.

Ο μεγαλος αυτη την εποχη πινει 250ml πρωι βραδυ και ενα σοκολατουχο στο σχολειο. Ο μικρος πινει και αυτος περιπου μισο λιτρο την ημερα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα γιο 4,5 χρόνων. Πίνει μόνο 300 ml γάλα το πρωί και τον τελευταίο καιρό αρνείται να πιει το βράδυ. Πιστεύετε ότι είναι αρκετό ? Τα δικά σας πόσο γάλα πίνουν σ΄αυτή την ηλικία ? Γαλακτοκομικά προϊόντα τρώει, όχι βέβαια την ποσότητα που θα ήθελα. Έχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί ως τώρα δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα. :cry: Έπινε μαζί με το βραδυνό 600 ml κάθε μέρα.

 

 

Ο μικρός μου ειναι 3 ετων και πίνει με το ζόρι 500μλ τη μέρα. Επίσης, δεν καταναλώνει γιαούρτι και τυρί σε καθημερινή βάση. Απο τον περίγυρό μου εχω διαπιστωσει πως τα παιδάκια σε γενικές γραμμες δεν πίνουν πάνω απο 500μλ σε αυτη την ηλικία. Ισως ο μικρός σου να περνάει και κάποια φάση απλά και να αρχίσει πάλι να πινει πιο πολύ. Πάντως στη θεση σου δεν θα ανησυχούσα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί δεν λύθηκε το πρόβλημα. 5 χρονών τώρα πια και συνεχίζει να πίνει 300 ml γάλα μόνο το πρωί. Τυριά δεν θέλει σε καθημερινή βάση. Γιαούρτι δεν τρώει καθόλου. Ούτε να το δει δεν θέλει.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Πάνω στην ανάπτυξη μόνο 300 ml, δεν είναι λίγο ?

Αντιμετωπίσε καμμιά από σας αντίστοιχο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε η μαμά μου με μένα.

Δεν μπορούσα με τίποτα το γάλα!!!! Και δεν το μπορώ ακόμα! Μου μύριζε....

Έπινα για ένα διάστημα μόνο σοκολατούχο από κοσνέρβα (ό,τι χειρότερο και δεν είναι και γάλα).

Έτρωγα τυρί, αλλά καθόλου γιαούρτι γιατί το σιχαινόμουν.

Είμαι 1,75 σε ύψος και δεν έχω κανένα πρόβλημα....

Νο΄μιζω ότι αφού πίνει έστω 1 ποτήρι τη μέρα είναι καλά! (όχι τέλεια, αλλά καλά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε η μαμά μου με μένα.

Δεν μπορούσα με τίποτα το γάλα!!!! Και δεν το μπορώ ακόμα! Μου μύριζε....

Έπινα για ένα διάστημα μόνο σοκολατούχο από κοσνέρβα (ό,τι χειρότερο και δεν είναι και γάλα).

Έτρωγα τυρί, αλλά καθόλου γιαούρτι γιατί το σιχαινόμουν.

Είμαι 1,75 σε ύψος και δεν έχω κανένα πρόβλημα....

Νο΄μιζω ότι αφού πίνει έστω 1 ποτήρι τη μέρα είναι καλά! (όχι τέλεια, αλλά καλά)

 

Σ' ευχαριστώ emmaki. Αν έτρωγε τουλάχιστον ένα γιαουρτάκι την ημέρα, δεν θα με πολυπείραζε. Αλλά και τυρί δεν τρώει σε καθημερινή βάση, και με το ζόρυ να φάει ένα κομματάκι. Ανησυχώ περισσότερο για τα οστά του.

Δεν ξέρω αν σχετίζονται τόσο με το γάλα και το ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ emmaki. Αν έτρωγε τουλάχιστον ένα γιαουρτάκι την ημέρα, δεν θα με πολυπείραζε. Αλλά και τυρί δεν τρώει σε καθημερινή βάση, και με το ζόρυ να φάει ένα κομματάκι. Ανησυχώ περισσότερο για τα οστά του.

Δεν ξέρω αν σχετίζονται τόσο με το γάλα και το ασβέστιο.

 

Η μαμά μου επ΄λισης δεν ήπιε ποτέ γάλα και δεν έφαγε ποτέ της γαλακτομικά (τα σιχαίνεται πιο πολύ από μένα).

Όταν μπήκε στην εμμηνόπαυση ο γιατρός της είπε να κάνει μια μέτρηση οστικής πυκνότητας. Τα αποτελέσματα ήταν τέτοια που την έβαλαν να την επαναλάβει (με ίδια αποτελέσματα). Είχε μηδενική οστεοπώρωση.

Πριν από 3 χρόνια έπεσε από σκάλες και ράγισε το πόδι της. Ο ορθοπαιδικός της είπε ότι είναι πολύ τυχερή που δεν έχει οστεοπώρωση, γιατί αλλιώς με το πέσιμο που έκανε το πόδι της θα γινόταν θρύψαλα!!!! Τη ρώτησε μάλιστα αν παίρνει συμπλήρωμα ασβεστίου (δεν παίρνει)!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου επ΄λισης δεν ήπιε ποτέ γάλα και δεν έφαγε ποτέ της γαλακτομικά (τα σιχαίνεται πιο πολύ από μένα).

Όταν μπήκε στην εμμηνόπαυση ο γιατρός της είπε να κάνει μια μέτρηση οστικής πυκνότητας. Τα αποτελέσματα ήταν τέτοια που την έβαλαν να την επαναλάβει (με ίδια αποτελέσματα). Είχε μηδενική οστεοπώρωση.

Πριν από 3 χρόνια έπεσε από σκάλες και ράγισε το πόδι της. Ο ορθοπαιδικός της είπε ότι είναι πολύ τυχερή που δεν έχει οστεοπώρωση, γιατί αλλιώς με το πέσιμο που έκανε το πόδι της θα γινόταν θρύψαλα!!!! Τη ρώτησε μάλιστα αν παίρνει συμπλήρωμα ασβεστίου (δεν παίρνει)!

 

 

Αν ήξερες πόσο με ανακουφίζουν τα μηνύματά σου. Κάθε τόσο μου βγάζει κι ένα καινούργιο πρόβλημα. Τουλάχιστον να πίνει γάλα (όσο πίνει).

Και με το ζόρυ λίγο τυράκι, να δούμε τι θα κάνουμε.

Να 'σαι καλά emmaki μου, σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...