Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΓΕΝΝΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ


Recommended Posts

Κρατήστε αυτούς τους αριθμούς που σοκάρουν ακόμα και σήμερα στον κόσμο του 2010...στην κοινωνία του 2010 που ανέχεται την ταπείνωση και την παραβιάση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων εκατομμυρίων γυναικών και κοριτσιών σε όλο το κόσμο!

 

"...120 με 140 εκατομμύρια γυναίκες και 3 εκατομμύρια κορίτσια υφίστανται ακρωτηριασμό γεννητικών οργάνων κάθε χρόνο..."

 

=================-=================-

 

Δελτίο τύπου της Uniced και του Ταμείου των Ηνωμένων Εθνών

 

(http://unicef.gr/whatsnew.php)

 

"Με αφορμή την Διεθνή Ημέρα (6 Φεβρουαρίου) κατά του Ακρωτηριασμού των Γυναικείων Γεννητικών Οργάνων, η UNICEF και το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για τον Πληθυσμό, εκδίδουν κοινή ανακοίνωση στην οποία αναφέρονται τα εξής:

 

Η εκτομή ή αποκοπή των γυναικείων γεννητικών οργάνων έχει άμεσες και μακροπρόθεσμες συνέπειες στην υγεία των γυναικών και των κοριτσιών και παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα.

 

Τα τελευταία χρόνια, έχουν πραγματοποιηθεί πρόοδοι στον τομέα της μείωσης της εξάπλωσης αυτής της πρακτικής, κατά κύριο λόγο επειδή οι κοινότητες και οι οικογένειες αναλαμβάνουν δράση και απαιτούν αλλαγή.

 

Παρόλα αυτά υπολογίζεται πως 120 με 140 εκατομμύρια γυναίκες έχουν υποστεί τις συνέπειες της βλαβερής και επικίνδυνης αυτής πρακτικής και 3 εκατομμύρια κορίτσια εξακολουθούν να τίθενται σε κίνδυνο εξαιτίας της κάθε χρόνο.

 

Η πρακτική της εκτομής ή αποκοπής των γυναικείων γεννητικών οργάνων εξακολουθεί να υφίσταται επειδή συντηρείται από κοινωνικές αντιλήψεις, όπως ότι τα κορίτσια και οι οικογένειές τους θα αντιμετωπίσουν ντροπή, κοινωνική περιθωριοποίηση και θα έχουν χειρότερες προοπτικές γάμου αν την εγκαταλείψουν. Οι αντιλήψεις αυτές μπορούν και πρέπει να αλλάξουν.

 

Η επιτυχία στη μείωση της εξάπλωσης της πρακτικής σε αρκετές χώρες όπου παλαιότερα ήταν ευρύτατα διαδεδομένη ήλθε ως αποτέλεσμα λεπτών επαφών με τις τοπικές κοινωνίες, ενθαρρύνοντας την αλλαγή εκ των έσω. Εκεί όπου οι ίδιες οι κοινότητες επέλεξαν να προβούν σε δημόσιες διακηρύξεις κατά της πρακτικής, για παράδειγμα στη Σενεγάλη, σημειώθηκε μείωση μέχρι και 65%.

 

Η UNICEF, το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για τον Πληθυσμό και άλλοι συνεργάτες παρέχουν υποστήριξη σε πρωτοβουλίες κοινοτήτων για την εγκατάλειψη της πρακτικής αυτής. Τα προγράμματα αυτά προσεγγίζουν κοινοβουλευτικούς, μέσα ενημέρωσης, ανθρώπους που παραδοσιακά μπορούν να μεταφέρουν επιτυχώς μηνύματα, γυναίκες δικηγόρους, ιατρικούς συλλόγους, θρησκευτικούς αρχηγούς και διανοούμενους για να μιλήσουν ενάντια στην πρακτική.

 

Η Διεθνής Ημέρα κατά του Ακρωτηριασμού των Γυναικείων Γεννητικών Οργάνων, προσφέρει μια ευκαιρία σε όλους να διπλασιάσουν τις προσπάθειές τους ώστε να τερματιστεί αυτή η βλαβερή πρακτική μέσα σε μία γενιά.

 

Η UNICEF, το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για τον Πληθυσμό και οι συνεργάτες τους θα συνεχίσουν να εργάζονται για την επίτευξη αυτού του σημαντικού στόχου και να προωθούν την ισότητα των φύλων και τη βελτίωση της σεξουαλικής και αναπαραγωγικής υγείας των γυναικών."

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το κακο ειναι οτι στην πρακτικη αυτη επιμενουν οι ιιδιες οι μανες για τις κορες τους που το εχουν περασει και αυτες ....ειναι απλα φριχτο.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Αϊσα - Ένα εντεκάχρονο κορίτσι που μάχεται

κατά της αναχρονιστικής πρακτικής του ακρωτηριασμού

των γυναικείων γεννητικών οργάνων στο Νίγηρα

 

 

f005.jpg

Η 11χρονη Αϊσα, υπέστη κλειτοριδεκτομή σε ηλικία 5 ετών και η αδελφή της στα 7. Τώρα μαθαίνουν για τους κινδύνους του ακρωτηριασμού των γυναικείων γεννητικών οργάνων στο σχολείο. Οι γονείς της Αϊσα συμφώνησαν μαζί της πως η μικρότερη αδελφή τους δεν θα υποστεί τα ίδια.

 

Φωτογραφία: UNICEF - Kent Page

Αϊσα - Με τα δικά της λόγια
:

«Το όνομά μου είναι Αϊσα. Είμαι 11 χρονών. Ζω στο χωριό Κόμπα στο Νίγηρα. Μου έκαναν κλειτοριδεκτομή όταν ήμουν 5 ετών. Δεν θυμάμαι πολλά, αλλά ξέρω ότι έγινε εδώ στο χωριό μας. Αυτό που θυμάμαι, είναι όταν στη μικρή μου αδελφή, τη Φατιμά έκαναν το ίδιο. Ήταν πριν από 3 χρόνια. Την ξεγέλασαν μετά το σχολείο να πάει στα λαγκάδια, μακριά από το χωριό. Όταν γύρισε, έκλαιγε. Έτρεχε αίμα στα πόδια της. Ήμουν πολύ λυπημένη. Κατάλαβα τι είχε συμβεί. Ρώτησα τη μητέρα μου γιατί το έκαναν αυτό στη Φατιμά. Της είπα πως ήταν κακό για τα κορίτσια. Μου είπε "Ήταν πάντα στις παραδόσεις μας, ακόμα και πριν να γεννηθώ εγώ." Αμέσως μετά τη Φατιμά ήταν η σειρά της ξαδέλφης μου Αλίμα. Και αυτή ήταν 7 χρονών. Ήξερε τι ήθελαν να της κάνουν. Προσπάθησε να ξεφύγει, να τρέξει. Αλλά την έπιασαν έτσι και αλλιώς. Δε σταμάτησε να αιμορραγεί όλη τη μέρα. Το ίδιο βράδυ λιποθύμησε. Αναγκάστηκαν να την πάνε σε ένα νοσοκομείο. Έμεινε εκεί για 5 ημέρες. Ακόμα αναγκάζεται να πηγαίνει πίσω στο νοσοκομείο κάθε λίγο. Συνεχώς πονάει, ακόμα και τώρα. Αλλά μετά την Αλίμα δεν ακρωτηρίασαν άλλα κορίτσια στο χωριό. Μάθαμε στο σχολείο γιατί αυτό είναι κακό για την υγεία των κοριτσιών. Και τώρα οι γονείς μας, οι δάσκαλοι και ο αρχηγός του χωριού ξέρουν ότι αυτό είναι κακό και αυτοί. Η γυναίκα που με ακρωτηρίασε σταμάτησε να το κάνει. Ακόμα, εξακολουθώ να λέω στη μητέρα μου πως δεν θα αφήσω τη πιο μικρή αδελφή μου, τη Χαντίζα, να ακρωτηριαστεί όπως η Φατιμά και εγώ. Η Χαντίζα είναι 5 χρονών. Ο πατέρας μου λέει πως έχω δίκιο. Τώρα, η μητέρα μου συμφώνησε πως η Χαντίζα δεν θα ακρωτηριαστεί.
»

 

Το πρόβλημα - Ο Ακρωτηριασμός των Γυναικείων Γεννητικών Οργάνων

Χιλιάδες κορίτσια στο Νίγηρα συνεχίζουν να είναι θύματα της αναχρονιστικής πρακτικής του ακρωτηριασμού των γεννητικών τους οργάνων. Η πρακτική αυτή κυμαίνεται από την απλή αποκοπή της κλειτορίδας μέχρι την ολοκληρωτική αφαίρεση όλου του εξωτερικού μέρους των γυναικείων γεννητικών οργάνων. Μελέτες υπολογίζουν πως από 5% έως 30% των γυναικών στη Νιγηρία υπόκεινται στην πρακτική αυτή, ανάλογα με την περιοχή: για παράδειγμα η 1 στις 3 γυναίκες πέφτουν θύματα στις περιοχές Tillaberi και Diffa. Η έλλειψη αποστείρωσης των λεπίδων και αναισθησίας, μπορεί να προκαλέσουν - εκτός από τον πόνο, τον τραυματισμό και την έκθεση στον κίνδυνο του AIDS από το βίαιο αυτό ακρωτηριασμό - μακροπρόθεσμες επιπλοκές στην υγεία που συμπεριλαμβάνουν: Μολύνσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε στειρότητα, αιμορραγίες, επώδυνη εμμηνόρροια και επιπλοκές κατά τον τοκετό που θέτουν τη ζωή των κοριτσιών σε μεγάλο κίνδυνο μακροπρόθεσμα.

Η Δράση της UNICEF - Αλλάζοντας συμπεριφορές και ριζωμένες πρακτικές

Η UNICEF στο Νίγηρα υποστηρίζει:

  • Μελέτες και έρευνες για την έκταση του προβλήματος.
  • Εκστρατείες ενημέρωσης στις κοινότητες που στοχεύουν σε πρόσωπα κλειδιά στη μάχη ενάντια στον ακρωτηριασμού των γυναικείων γεννητικών οργάνων: αρχηγούς χωριών, μέσα ενημέρωσης, παραδοσιακούς και θρησκευτικούς αρχηγούς, νέους ανθρώπους, δασκάλους, νοσοκόμες, μαίες, γυναίκες που ασκούν παραδοσιακά την πρακτική αυτή.
  • Ραδιοφωνικές εκπομπές και ειδικές παρουσιάσεις με βίντεο.

Οι στόχοι της UNICEF με τις ενέργειες αυτές είναι:
  1. Να προωθήσει θετικές αλλαγές στην παραδοσιακή συμπεριφορά.

  2. Να προσφέρει εναλλακτικά επαγγέλματα σε αυτούς που ασκούν την πρακτική.

  3. Να υποστηρίξει την πρόσφατη νομοθεσία που απαγορεύει την πρακτική στο Νίγηρα.

Αποτέλεσμα - Προστατεύοντας τα παιδιά

Μέσα στα άμεσα θετικά αποτελέσματα σε διάφορα επίπεδα συμπεριλαμβάνονται:

  • Ο ακρωτηριασμός των γεννητικών οργάνων των κοριτσιών απαγορεύτηκε στο Κόμπα, τα γύρω χωριά και σε 4 ακόμα επαρχίες.
  • Η κυβέρνηση του Νίγηρα πέρασε νομοθεσία που επιβάλλει πρόστιμα και ποινές φυλάκισης για αυτούς που ασκούν την πρακτική.
  • Το άλλοτε "ταμπού" θέμα των κινδύνων από τον ακρωτηριασμό των γεννητικών οργάνων των γυναικών, τώρα συζητείται ανοικτά στην κυβέρνηση και τις σχολικές αίθουσες.
  • Οι έρευνες που γίνονται προσφέρουν πρόσφατα στοιχεία, οδηγώντας σε καλύτερη κατανόηση για το πως είναι δυνατόν να σταματήσουμε αυτή την κατάφωρη παραβίαση των δικαιωμάτων των παιδιών.

Το γραφείο της UNICEF στο Νίγηρα έχει απευθύνει έκκληση για 215.000 δολάρια που θα του επιτρέψουν να επεκτείνει τις προσπάθειές του να τερματίσει το φαινόμενο στην περιοχή Tillaberi όπου η πρακτική αυτή συνεχίζεται μεταξύ διάφορων εθνοτικών ομάδων.

 

http://www.unicef.gr/reports/stories/f005.php

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

«Η ιστορική καταγωγή του εθίμου του σεξουαλικού ακρωτηριασμού χάνεται κάπου ανάμεσα στη σημιτική και αιγυπτιακή παράδοση. Ο Ηρόδοτος αναφέρει ότι τον 5ο αιώνα π.Χ., οι Φοίνικες, οι Χετταίοι και οι Αιθίοπες πραγματοποιούσαν κλειτοριδεκτομή στα κορίτσια τους.

 

Το έθιμο παρατηρήθηκε από ιστορικούς-ανθρωπολόγους ερευνητές στις τροπικές ζώνες της Αφρικής, στις Φιλιππίνες, στις φυλές του Αμαζονίου, στους Ίνκας του Μεξικού, στους Αβοριγίνες της Αυστραλίας. Ο Στράβων αναφέρεται στη «γυναικεία περιτομή» στην Ερυθρά Θάλασσα, «όπως έπρατταν οι Ιουδαίοι».Ο Έλληνας γεωγράφος Αγαθαρχίδης , στην πτολεμαϊκή εποχή , περιγράφοντας τους Τρωγλοδύτες , φυλή εγκατεστημένη στα παράλια της Ερυθράς Θάλασσας, γράφει: «Έχουν έθιμο να κόβουν μέρη των γεννητικών τους οργάνων , όπως έκαναν οι Αιγύπτιοι. Γι' αυτό οι Έλληνες τους ονομάζουν κολοβούς ».

 

To απόσπασμα προέρχεται από άρθρο για το θέμα της νομικού και διδάκτορος της ιστορίας κυρίας Γερούκη το οποίο μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο εδώ

 

Στον ελληνορωμαϊκό κόσμο υπάρχουν σπάνιες αναφορές της πράξης, ως θεραπευτικού μέτρου, ίσως κατά ορισμένων μορφών καρκίνου. Στην ποινική νομοθεσία των βυζαντινών (Εκλογή Ισαύρων), συναντούμε και την περίφημη «καυλοκοπία», σαν ποινή κατά των αρρένων κτηνοβατών.

 

 

Βλέπουμε λοιπόν ότι η πρακτική ξεπερνά ιστορικά και γεωγραφικά την περιοχή του Ισλάμ, το οποίο ωστόσο την έχει «χρεωθεί» τους τελευταίους αιώνες, καθότι απαντάται πρωτίστως σε περιοχές της μουσουλμανικής Αφρικής, και της Ινδονησίας.

 

Πάντως, δεν μπορούμε να μιλάμε για ένα αυστηρά μουσουλμανικό έθιμο, εφόσον απουσιάζει από την περιοχή του «σκληρού πύρινα» του Ισλάμ (Ιράν, Ιράκ), ενώ αντίθετα παρατηρείται ακόμη και σε μη μουσουλμανικούς πληθυσμούς, όπως στους Κόπτες χριστιανούς της Αιθιοπίας και της Αιγύπτου, στους αυτόχθονες του Αμαζονίου, των Φιλιππίνων , του Μεξικού και της Αυστραλίας, κλπ. Επιπλέον δεν υπάρχει καμιά αναφορά σεξουαλικού ακρωτηριασμού των γυναικών μέσα στο Κοράνι».

-Άλλες κοινωνικές προκαταλήψεις.

Στο Μαλί η λέξη «Μπλακορό», στην κυριολεξία σημαίνει «γυναίκα που δεν έχει κάνει κλειτοριδεκτομή». Η ίδια λέξη χρησιμοποιείται και για τους άνδρες που δεν έχουν κάνει περιτομή. Οι ντόπιοι όμως χρησιμοποιούν τη λέξη αυτή ως πολύ βαριά βρισιά. (Για τη γυναίκα, ελεύθερα θα μεταφραζόταν ως «άπλυτο μουνί»). Προφανώς η γυναίκα στο Μαλί που δεν έχει υποστεί τη διαδικασία αυτή, φέρει το ανάλογο κοινωνικό στίγμα. Θεωρείται ότι είναι βρώμικη, ότι μυρίζει άσχημα, ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά, κι έτσι δε μπορεί να βρει σύζυγο.

 

Η κλειτορίδα θεωρείται φορέας κακοδαιμονίας, εκεί πιστεύουν ότι κρύβεται το «κακό πνεύμα» στη γυναίκα. Κάποιοι μάλιστα πιστεύουν ότι αν το παιδί την ώρα της γέννας αγγίξει την κλειτορίδα της μητέρας, θα πεθάνει. Οι άνδρες επίσης φοβούνται την κλειτορίδα, νομίζουν ότι θα μεγαλώσει όπως το πέος, και ότι αν την αγγίξουν θα μείνουν ανίκανοι.

 

Η κλειτοριδεκτομή συνδέεται επίσης με την κυρίαρχη αντίληψη ότι η γυναίκα είναι υπερσεξουαλική, γι' αυτό πρέπει να μειωθεί η ερωτική της επιθυμία, ώστε να παραμένει παρθένα μέχρι να παντρευτεί, και μετά πιστή στον άνδρα της.

 

Θεωρείται δεδομένο ότι η ίδια η γυναίκα δεν μπορεί να ελέγξει τη σεξουαλικότητά της και το σώμα της. Και με την κλειτοριδεκτομή, η γυναίκα, "μένει ήσυχη".

 

Η αντίληψη αυτή συνδέεται με την παραδοσιακή εκπαίδευση στην Αφρική γενικά και το Μαλί ειδικά, που θέλει τη γυναίκα υποταγμένη και απαρατήρητη, εμποδίζοντας κάθε πνεύμα συμμετοχής της στη δημόσια σφαίρα.

 

 

 

- Η κλειτοριδεκτομή και η ιατρική του 19ου αιώνα

 

Βασικός υπεύθυνος για την αντίληψη ότι η κλειτορίδα πρέπει να αφαιρείται γιατί μέσω του αυνανισμού προκαλείται τρέλα, υπήρξε ο Isaak Baker Brown. Ο κ. Baker Brown υπήρξε σημαντική ιατρική προσωπικότητα στην εποχή του, το 1865 μάλιστα διετέλεσε Πρόεδρος της Ιατρικής Εταιρείας του Λονδίνου. Παρόλα αυτά, το 1858 (σε κάποιους καταλόγους ως χρονολογία έκδοσης αναφέρεται το 1866), με το βιβλίο του "On the Curabilty of certain forms of insanity, epilepsy,catalepsy and hysteria in females" ισχυρίστηκε ότι ο αυνανισμός προκαλεί υστερία, ερεθισμό του νωτιαίου μυελού, υστερική επιληψία, μανία, και τελικά θάνατο.

 

Πρότεινε μάλιστα ως θεραπεία την κοπή της κλειτορίδας με ψαλίδι! Το χειρότερο είναι ότι πολλοί γιατροί στην Ευρώπη και την Αμερική επηρεάστηκαν εκείνη την εποχή από τα γραφόμενα του κ. Βaker με οδυνηρά αποτελέσματα για έναν αδιευκρίνιστο αριθμό γυναικών.

Ευτυχώς, οι διαδεδομένες την εποχή εκείνη θεωρίες του είδους, γρήγορα, με την εξέλιξη της επιστήμης, απορρίφθηκαν...

 

 

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DFgWiPPvm8_w%26feature%3Drelated&h=4bd2fd6e011a99b6bae11e18294f789f

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει βιβλίο με αυτή την ιστορία και πραγματικά θυμάμαι πόσο πολύ είχα ανατριχιάσει και μόνο στην ιδέα όταν διάβασα τον τρόπο που το έκαναν και πως έδεναν τα κορίτσια μετα ΄κτλ.Πάντως ακόμα και στην εποχή μας υπάρχουν δυστυχώς αυτά τα φαινόμενα.:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εκατοντάδες κορίτσια υποβάλλονται σε ακρωτηριασμό των γεννητικών οργάνων στη Βρετανία, σύμφωνα με έρευνα του Observer. Παρά τη νομοθεσία που απαγορεύει ρητά την πρακτική αυτή, οι ειδικοί πιστεύουν ότι περίπου 500 με 2.000 κορίτσια θα υποβληθούν το καλοκαίρι σε ακρωτηριασμό στη Βρετανία είτε στο εξωτερικό, από γυναίκες που ζουν στη χώρα ή καλούνται από τρίτες χώρες.

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, υπάρχουν τέσσερα είδη κλειτοριδεκτομής, από τη μερική μέχρι την ολική αφαίρεση των εξωτερικών γυναικείων γεννητικών οργάνων. Περίπου 140 εκατομμύρια γυναίκες σε όλο τον κόσμο έχουν υποστεί σχετικό ακρωτηριασμό, ενώ δύο ακόμα εκατομμύρια κινδυνεύουν κάθε χρόνο. Οι περισσότερες διαμένουν σε αφρικανικές χώρες, στην Υεμένη, το Κουρδιστάν, τις ΗΠΑ, τη Σαουδική Αραβία, την Αυστραλία και τον Καναδά.

Στη Βρετανία, ο ακρωτηριασμός απαγορεύεται με νόμο από το 1985. Πιο αυστηρά μέτρα υιοθετήθηκαν το 2003 που καθιστούν παράνομη τη κλειτοριδεκτομή Βρετανών οποιασδήποτε ηλικίας και οπουδήποτε στον κόσμο και αν διεξαχθεί, ενώ προβλέπεται ποινή φυλάκισης έως και 14 χρόνια. Μέχρι σήμερα, δεν έχει γίνει καμία σχετική δίωξη σύμφωνα με τη βρετανική νομοθεσία.

Όπως αναφέρει η έρευνα, η τελετή γίνεται όταν τα κορίτσια φτάσουν περίπου στην ηλικία των 12 ετών, χωρίς να ζητηθεί η συναίνεσή τους. Παρίσταται πολλές γυναίκες που κατά κύριο λόγο συγκρατούν το κορίτσι για να μην ξεφύγει. Οι μολύνσεις και η ακατάσχετη αιμορραγία είναι θανατηφόρα σε κάποιες περιπτώσεις. Εκτός από το πολύ ισχυρό κίνητρο της παράδοσης, η κλειτοριδεκτομή πιστεύεται ότι εξασφαλίζει καθαριότητα και αυξημένη απόλαυση στον άνδρα και μειωμένη για τη γυναίκα για να αποφεύγεται η σεξουαλική ελευθεριότητα εκ μέρους της.

 

 

 

πηγή tvxs

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ο ακρωτηριασμος ειναι ο λογος που οι μουσουλμανες γυναικες ειναι εναρετες εναντι απο τις δυτικες γυναικες!!(τα λογια του ιμαμι στο βιντεο)

εγω δεν λεω τπτ.:-(

http://www.youtube.com/watch?v=yQHNoxZnraM&feature=related

 

 

Edit admin Προσοχή:

Στο τέλος του βίντεο που παρατέθηκε,

άλλος Ιμάμης αναφέρει ότι η πρακτική αυτή, είναι καθαρά αφρικανική πρακτική η οποία γινόταν πρίν έρθει ο ισλαμισμός στις χώρες αυτές. Συμφωνα με εκείνον δεν αποτελεί μουσουλμανικό έθιμο αλλά αφρικανικό έθιμο, το οποίο δεν εγκρίνουν καθώς όπως λέει για αυτή την πρακτική α "it is a mutilation of the female body, it harms the female body"

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://blogthea.gr/NextStep/eieiuieeu-eyiaoa/29754-c-aoiaeeassa-dhaneoiith.html

 

Εννοείται χωρίς αναισθησία.

 

Υπάρχουν κυρίως τρεις τύποι κλειτοριδεκτομής:

Ο «ηπιότερος», που είναι το κόψιμο της άκρης η και όλης της κλειτορίδας με ένα ξυράφι. Οι ισλαμικές αρχές την ονομάζουν «περιτομή Σούνα» και γενικά θεωρείται προτιμητέα , γιατί προκαλεί λιγότερα τραύματα σε σχέση με τους άλλους τύπους.( Τύπος 1)

Ο δεύτερος τύπος κλειτοριδεκτομής είναι η ολική αφαίρεση της κλειτορίδας και μαζί με αυτή , των εσωτερικών (μικρών) χειλέων του αιδοίου. Πρόκειται για τον πιο διαδεδομένο τρόπο «γυναικείας περιτομής», σε ένα ποσοστό 80% σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. (Τύπος 2)

Ο τρίτος και πιο «ριζικός» τύπος ακρωτηριασμού είναι ο λεγόμενος «αγκτηριασμός», που οι μεν Σουδανοί ονομάζουν «φαραωνική περιτομή» , οι δε Αιγύπτιοι « σουδανική περιτομή». Πρόκειται για την αποκοπή ολόκληρης της κλειτορίδας, των εσωτερικών και εξωτερικών (μεγάλων) χειλέων, και στη συνέχεια, τη συρραφή της εισόδου του κόλπου , αφού προηγουμένως «ξυστεί» εσωτερικά , ώστε να κολλήσει με την επούλωση του τραύματος. Έτσι, το μόνο που απομένει, είναι μια μικροσκοπική τρύπα , από την οποία περνούν τα ούρα και το αίμα κατά την έμμηνο ρύση. Την πρώτη νύχτα του γάμου, ο άνδρας αναγκάζεται πολλές φορές να ανοίξει με μαχαίρι την είσοδο του γυναικείου κόλπου… Ευτυχώς ο αγκτηριασμός προτιμάται μόνο στο 5% περίπου του συνόλου των περιπτώσεων. (Τύπος 3)

 

 

Ας αναφέρουμε και την πασίγνωστη πια ειδική πρέσβειρα των Ηνωμένων Εθνών για την κατάργηση του ακρωτηριασμού των γεννητικών οργάνων, την σομαλή Γουόρις Ντίρι, η βιογραφία της οποίας κυκλοφόρησε με μεγάλη επιτυχία και στη χώρα μας (Κάθλιν Μίλλερ, «Το λουλούδι της ερήμου», εκδ. Ωκεανίδα»). Στο βιβλίο παραθέτει παραστατικά την ανατριχιαστική περιγραφή της εμπειρία της. «Την εγχείρηση την έκανε μια γριά τσιγγάνα, που στην κοινότητά μας την θεωρούμε σημαντικό πρόσωπο, αλλά εγώ την θεωρούσα φόνισσα. Την νύχτα πριν την κλειτοριδεκτομή μου , η μητέρα με συμβούλεψε να μην πιω πολύ νερό η γάλα για να μην χρειαστεί να ουρήσω. Εκείνο το βράδυ η οικογένεια ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου, αυτή ήταν η παράδοση. Πριν ακόμη χαράξει με ξύπνησαν για την εγχείρηση …Πήγαμε σε μια απομακρυσμένη περιοχή , ανάμεσα σε θάμνους. Η μητέρα κάθισε σε ένα βράχο και μου έδωσε να δαγκώσω μια ρίζα δέντρου. …Η τσιγγάνα έχωσε τα δάχτυλά της σʼ εάν ταγάρι που φορούσε κι έβγαλε μια σπασμένη λεπίδα ξυραφιού. Έφτυσε πάνω της και την σκούπισε στη ποδιά της . Αφού την καθάρισε, μου έδεσε τα μάτια με ένα μαντήλι για να μη βλέπω. Το επόμενο πράγμα που ένοιωσα ήταν να κόβουν τη σάρκα μου …άκουσα τον πνιχτό ήχο της λεπίδας που πριόνιζε πέρα-δώθε το δέρμα μου. …Τα πόδια μου άρχισαν να τρέμουν και να τραντάζομαι ανεξέλεγκτα. Προσευχήθηκα να τελειώσει γρήγορα . Κι έτσι έγινε, γιατί λιποθύμησα…όταν ξύπνησα αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα ούρησης…το μόνο άνοιγμα που είχε μείνει για τα ούρα και το αίμα της περιόδου, ήταν μια μικροσκοπική τρύπα με διάμετρο ενός σπιρτόξυλου… »

 

Έχω διαβάσει το βιβλίο.

Είναι συγκλονιστικό.

Link to comment
Share on other sites

και μετά μου λέτε για θρησκεία και ιερά βιβλία...στην πυρά ρε!!!ολοι σας!!! Στο όνομα της θρησκείας έχουν γίνει τα χειρότερα εγκλήματα !!!!!!Οι ιμάμηδες λέει έχουν δικαίωμα να κάνουν σύντομο γάμο με ανηλικά κορίτσια, οι γυναίκες στη δική μας θρησκεία ευθυνεται για το προπατορικό αμάρτημα και άλλες τέτοιες μ....ιες!!!!!Όλα γραμμένα απο αδηφάγα αρσενικά..!!! Αυτό έχω να πω!!

Link to comment
Share on other sites

και μετά μου λέτε για θρησκεία και ιερά βιβλία...στην πυρά ρε!!!ολοι σας!!! Στο όνομα της θρησκείας έχουν γίνει τα χειρότερα εγκλήματα !!!!!!Οι ιμάμηδες λέει έχουν δικαίωμα να κάνουν σύντομο γάμο με ανηλικά κορίτσια, οι γυναίκες στη δική μας θρησκεία ευθυνεται για το προπατορικό αμάρτημα και άλλες τέτοιες μ....ιες!!!!!Όλα γραμμένα απο αδηφάγα αρσενικά..!!! Αυτό έχω να πω!!

Συμφωνώ.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://blogthea.gr/NextStep/eieiuieeu-eyiaoa/29754-c-aoiaeeassa-dhaneoiith.html

 

Εννοείται χωρίς αναισθησία.

 

Υπάρχουν κυρίως τρεις τύποι κλειτοριδεκτομής:

Ο «ηπιότερος», που είναι το κόψιμο της άκρης η και όλης της κλειτορίδας με ένα ξυράφι. Οι ισλαμικές αρχές την ονομάζουν «περιτομή Σούνα» και γενικά θεωρείται προτιμητέα , γιατί προκαλεί λιγότερα τραύματα σε σχέση με τους άλλους τύπους.( Τύπος 1)

Ο δεύτερος τύπος κλειτοριδεκτομής είναι η ολική αφαίρεση της κλειτορίδας και μαζί με αυτή , των εσωτερικών (μικρών) χειλέων του αιδοίου. Πρόκειται για τον πιο διαδεδομένο τρόπο «γυναικείας περιτομής», σε ένα ποσοστό 80% σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. (Τύπος 2)

Ο τρίτος και πιο «ριζικός» τύπος ακρωτηριασμού είναι ο λεγόμενος «αγκτηριασμός», που οι μεν Σουδανοί ονομάζουν «φαραωνική περιτομή» , οι δε Αιγύπτιοι « σουδανική περιτομή». Πρόκειται για την αποκοπή ολόκληρης της κλειτορίδας, των εσωτερικών και εξωτερικών (μεγάλων) χειλέων, και στη συνέχεια, τη συρραφή της εισόδου του κόλπου , αφού προηγουμένως «ξυστεί» εσωτερικά , ώστε να κολλήσει με την επούλωση του τραύματος. Έτσι, το μόνο που απομένει, είναι μια μικροσκοπική τρύπα , από την οποία περνούν τα ούρα και το αίμα κατά την έμμηνο ρύση. Την πρώτη νύχτα του γάμου, ο άνδρας αναγκάζεται πολλές φορές να ανοίξει με μαχαίρι την είσοδο του γυναικείου κόλπου… Ευτυχώς ο αγκτηριασμός προτιμάται μόνο στο 5% περίπου του συνόλου των περιπτώσεων. (Τύπος 3)

 

 

Ας αναφέρουμε και την πασίγνωστη πια ειδική πρέσβειρα των Ηνωμένων Εθνών για την κατάργηση του ακρωτηριασμού των γεννητικών οργάνων, την σομαλή Γουόρις Ντίρι, η βιογραφία της οποίας κυκλοφόρησε με μεγάλη επιτυχία και στη χώρα μας (Κάθλιν Μίλλερ, «Το λουλούδι της ερήμου», εκδ. Ωκεανίδα»). Στο βιβλίο παραθέτει παραστατικά την ανατριχιαστική περιγραφή της εμπειρία της. «Την εγχείρηση την έκανε μια γριά τσιγγάνα, που στην κοινότητά μας την θεωρούμε σημαντικό πρόσωπο, αλλά εγώ την θεωρούσα φόνισσα. Την νύχτα πριν την κλειτοριδεκτομή μου , η μητέρα με συμβούλεψε να μην πιω πολύ νερό η γάλα για να μην χρειαστεί να ουρήσω. Εκείνο το βράδυ η οικογένεια ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου, αυτή ήταν η παράδοση. Πριν ακόμη χαράξει με ξύπνησαν για την εγχείρηση …Πήγαμε σε μια απομακρυσμένη περιοχή , ανάμεσα σε θάμνους. Η μητέρα κάθισε σε ένα βράχο και μου έδωσε να δαγκώσω μια ρίζα δέντρου. …Η τσιγγάνα έχωσε τα δάχτυλά της σʼ εάν ταγάρι που φορούσε κι έβγαλε μια σπασμένη λεπίδα ξυραφιού. Έφτυσε πάνω της και την σκούπισε στη ποδιά της . Αφού την καθάρισε, μου έδεσε τα μάτια με ένα μαντήλι για να μη βλέπω. Το επόμενο πράγμα που ένοιωσα ήταν να κόβουν τη σάρκα μου …άκουσα τον πνιχτό ήχο της λεπίδας που πριόνιζε πέρα-δώθε το δέρμα μου. …Τα πόδια μου άρχισαν να τρέμουν και να τραντάζομαι ανεξέλεγκτα. Προσευχήθηκα να τελειώσει γρήγορα . Κι έτσι έγινε, γιατί λιποθύμησα…όταν ξύπνησα αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα ούρησης…το μόνο άνοιγμα που είχε μείνει για τα ούρα και το αίμα της περιόδου, ήταν μια μικροσκοπική τρύπα με διάμετρο ενός σπιρτόξυλου… »

 

Έχω διαβάσει το βιβλίο.

Είναι συγκλονιστικό.

και η ταινια ηταν πολυ καλη απλα συγκλονιστικη η ιστορια μιας απο τις εκατομυρια κοπελες που περασαν αυτο το βασανιστηριο στο ονομα του μουσουλμανισμου.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλες οι μουσουλμάνες δεν έχουν κλειτορίδα;

 

:shock::shock::shock:

ο χριστος κ η παναγια!αυτο που κανουν ειναι καθαρη βια!κ μαλιστα σε παιδακια!ποσο κανιβαλοι ειναι μερικοι λαοι!απορω πως οι μανες θελουν κατι τετοιο για τα κοριτσια τους!

αυτο που ειπες θαυματακι δε το ειχα σκεφτει.ελεος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
http://blogthea.gr/NextStep/eieiuieeu-eyiaoa/29754-c-aoiaeeassa-dhaneoiith.html

 

Εννοείται χωρίς αναισθησία.

 

Υπάρχουν κυρίως τρεις τύποι κλειτοριδεκτομής:

Ο «ηπιότερος», που είναι το κόψιμο της άκρης η και όλης της κλειτορίδας με ένα ξυράφι. Οι ισλαμικές αρχές την ονομάζουν «περιτομή Σούνα» και γενικά θεωρείται προτιμητέα , γιατί προκαλεί λιγότερα τραύματα σε σχέση με τους άλλους τύπους.( Τύπος 1)

Ο δεύτερος τύπος κλειτοριδεκτομής είναι η ολική αφαίρεση της κλειτορίδας και μαζί με αυτή , των εσωτερικών (μικρών) χειλέων του αιδοίου. Πρόκειται για τον πιο διαδεδομένο τρόπο «γυναικείας περιτομής», σε ένα ποσοστό 80% σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. (Τύπος 2)

Ο τρίτος και πιο «ριζικός» τύπος ακρωτηριασμού είναι ο λεγόμενος «αγκτηριασμός», που οι μεν Σουδανοί ονομάζουν «φαραωνική περιτομή» , οι δε Αιγύπτιοι « σουδανική περιτομή». Πρόκειται για την αποκοπή ολόκληρης της κλειτορίδας, των εσωτερικών και εξωτερικών (μεγάλων) χειλέων, και στη συνέχεια, τη συρραφή της εισόδου του κόλπου , αφού προηγουμένως «ξυστεί» εσωτερικά , ώστε να κολλήσει με την επούλωση του τραύματος. Έτσι, το μόνο που απομένει, είναι μια μικροσκοπική τρύπα , από την οποία περνούν τα ούρα και το αίμα κατά την έμμηνο ρύση. Την πρώτη νύχτα του γάμου, ο άνδρας αναγκάζεται πολλές φορές να ανοίξει με μαχαίρι την είσοδο του γυναικείου κόλπου… Ευτυχώς ο αγκτηριασμός προτιμάται μόνο στο 5% περίπου του συνόλου των περιπτώσεων. (Τύπος 3)

 

 

Ας αναφέρουμε και την πασίγνωστη πια ειδική πρέσβειρα των Ηνωμένων Εθνών για την κατάργηση του ακρωτηριασμού των γεννητικών οργάνων, την σομαλή Γουόρις Ντίρι, η βιογραφία της οποίας κυκλοφόρησε με μεγάλη επιτυχία και στη χώρα μας (Κάθλιν Μίλλερ, «Το λουλούδι της ερήμου», εκδ. Ωκεανίδα»). Στο βιβλίο παραθέτει παραστατικά την ανατριχιαστική περιγραφή της εμπειρία της. «Την εγχείρηση την έκανε μια γριά τσιγγάνα, που στην κοινότητά μας την θεωρούμε σημαντικό πρόσωπο, αλλά εγώ την θεωρούσα φόνισσα. Την νύχτα πριν την κλειτοριδεκτομή μου , η μητέρα με συμβούλεψε να μην πιω πολύ νερό η γάλα για να μην χρειαστεί να ουρήσω. Εκείνο το βράδυ η οικογένεια ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου, αυτή ήταν η παράδοση. Πριν ακόμη χαράξει με ξύπνησαν για την εγχείρηση …Πήγαμε σε μια απομακρυσμένη περιοχή , ανάμεσα σε θάμνους. Η μητέρα κάθισε σε ένα βράχο και μου έδωσε να δαγκώσω μια ρίζα δέντρου. …Η τσιγγάνα έχωσε τα δάχτυλά της σʼ εάν ταγάρι που φορούσε κι έβγαλε μια σπασμένη λεπίδα ξυραφιού. Έφτυσε πάνω της και την σκούπισε στη ποδιά της . Αφού την καθάρισε, μου έδεσε τα μάτια με ένα μαντήλι για να μη βλέπω. Το επόμενο πράγμα που ένοιωσα ήταν να κόβουν τη σάρκα μου …άκουσα τον πνιχτό ήχο της λεπίδας που πριόνιζε πέρα-δώθε το δέρμα μου. …Τα πόδια μου άρχισαν να τρέμουν και να τραντάζομαι ανεξέλεγκτα. Προσευχήθηκα να τελειώσει γρήγορα . Κι έτσι έγινε, γιατί λιποθύμησα…όταν ξύπνησα αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα ούρησης…το μόνο άνοιγμα που είχε μείνει για τα ούρα και το αίμα της περιόδου, ήταν μια μικροσκοπική τρύπα με διάμετρο ενός σπιρτόξυλου… »

 

Έχω διαβάσει το βιβλίο.

Είναι συγκλονιστικό.

 

 

στο επομενο βιβλιο της ομως, "desert dawn" αναφερει οτι παρακαλουσε τη μητερα της να την παει για την εγχειρηση γιατι ηθελε να ειναι "καθαρη", οτι αυτο ειναι μεγαλο μερος της ανατροφης τους... τα κοριτσια πηγαινουν εθελοντικα να το κανουν γιατι ζηλευουν τις μεγαλυτερς που ειναι ηδη "αγνες" (δεν ξερουν φυσικα τι τους περιμενει γιατι ειναι αγραφος νομος να μη μιλανε γι'αυτο).

 

Το προβλημα λοιπον ειναι πολυ βαθια πολιτιστικο...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να δω την ταινια δεν μπορουσα να συλλαβω το μεγεθος της ΦΡΙΚΗΣ....ειδα την ταινια ''το λουλουδι της ερημου'' και για πολλες μερες ερχοταν στο μυαλο μου η σκηνη με την μανα που κραταει το αγγελουδι της για να την πετσοκοψουν κι αυτο ουρλιαζει σπαρακτικα κι η μανα εχει ενα χαμογελο λες και του κανει εμβολιο.....!!!!!!

ΑΠΛΑ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟ!!!!!δεν αντεχω να το σκεφτομαι...δακρυζω.....

ακομη κι ο αντρας μου, που ειδαμε μαζι την ταινια , δεν μ'αφηνε να του το θυμιζω γιατι ανατριχιαζε και βουρκωνε...

 

μακαρι να υπηρχε τροπος να βοηθησω να σταματησει αυτη η φρικη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικός υπεύθυνος για την αντίληψη ότι η κλειτορίδα πρέπει να αφαιρείται γιατί μέσω του αυνανισμού προκαλείται τρέλα, υπήρξε ο Isaak Baker Brown. Ο κ. Baker Brown υπήρξε σημαντική ιατρική προσωπικότητα στην εποχή του, το 1865 μάλιστα διετέλεσε Πρόεδρος της Ιατρικής Εταιρείας του Λονδίνου. Παρόλα αυτά, το 1858 (σε κάποιους καταλόγους ως χρονολογία έκδοσης αναφέρεται το 1866), με το βιβλίο του "On the Curabilty of certain forms of insanity, epilepsy,catalepsy and hysteria in females" ισχυρίστηκε ότι ο αυνανισμός προκαλεί υστερία, ερεθισμό του νωτιαίου μυελού, υστερική επιληψία, μανία, και τελικά θάνατο.

 

Πρότεινε μάλιστα ως θεραπεία την κοπή της κλειτορίδας με ψαλίδι! Το χειρότερο είναι ότι πολλοί γιατροί στην Ευρώπη και την Αμερική επηρεάστηκαν εκείνη την εποχή από τα γραφόμενα του κ. Βaker με οδυνηρά αποτελέσματα για έναν αδιευκρίνιστο αριθμό γυναικών.

Ευτυχώς, οι διαδεδομένες την εποχή εκείνη θεωρίες του είδους, γρήγορα, με την εξέλιξη της επιστήμης, απορρίφθηκαν...

 

 

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DFgWiPPvm8_w%26feature%3Drelated&h=4bd2fd6e011a99b6bae11e18294f789f

 

και τοτε γιατι δεν εκοβε και το πεος του.....καθως και των υπολοιπων αντρων;;;μονο ο γυναικειος αυνανισμος πειραζει;;;ελεος κατι τετοιες αντιληψεις μου ξυπνουν μισος και οργη:evil:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να δω την ταινια δεν μπορουσα να συλλαβω το μεγεθος της ΦΡΙΚΗΣ....ειδα την ταινια ''το λουλουδι της ερημου'' και για πολλες μερες ερχοταν στο μυαλο μου η σκηνη με την μανα που κραταει το αγγελουδι της για να την πετσοκοψουν κι αυτο ουρλιαζει σπαρακτικα κι η μανα εχει ενα χαμογελο λες και του κανει εμβολιο.....!!!!!!

ΑΠΛΑ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟ!!!!!δεν αντεχω να το σκεφτομαι...δακρυζω.....

ακομη κι ο αντρας μου, που ειδαμε μαζι την ταινια , δεν μ'αφηνε να του το θυμιζω γιατι ανατριχιαζε και βουρκωνε...

 

μακαρι να υπηρχε τροπος να βοηθησω να σταματησει αυτη η φρικη.

Μια από τα ίδια …. Είναι ασύλληπτο αυτό που κάνουν στα αγγελούδια τους , μου έφερες πάλι την εικόνα αυτή στο μυαλό μου αρρώστησα …. Είναι τραγικό ……..:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...