Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Κοντά στο όριο της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού ζει πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες (35,7%),ενώ 23% ζει με πενιχρό εισόδημα , όπως δείχνουν τα στοιχεία της Eurostat για το 2013, που δόθηκαν στη δημοσιότητα στις Βρυξέλλες.

 

Σημειωτεόν, τα στοιχεία δόθηκαν στη δημοσιότητα την ιδια μέρα που ανακοινώθηκαν οι προβλεψεις της Κομισιόν, σύμφωνα με τα οποία η ελληνική οικονομία ανακάμπτει.

 

http://www.thetoc.gr/koinwnia/article/eutstostat-39-ekat-ellines-sto-orio-tis-ftwxeias

(Μπορειτε κανοντας αναζητηση να το βρειτε σε οποια εφημεριδα διαβαζετε η θεωρειτε αξιοπιστη.)

 

Ενώ το 23 % των Ελληνων ζει με πενιχρο εισοδημα κατεχοντας την πρωτια στην Ευρωπη,και την τριτη θεση μετα την Βουλγαρια και Ρουμανια στο ποσοστο οριου φτωχιας ,

το 56% του πλουτου της χωρας το κατεχει το 1% των Ελληνων, μαλιστα αυξανοντας το ποσοστο αυτό στην περιοδο της κρισης.

 

Στοιχεία για την υπερσυγκέντρωση του πλούτου στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον πλανήτη παρουσιάζει η τελευταία έκθεση της ελβετικής τράπεζας Credit Suisse. Σύμφωνα με τα στοιχεία το 1% του παγκόσμιου πληθυσμού κατέχει το 48% του παγκόσμιου πλούτου, ενώ στην Ελλάδα το 1% συγκεντρώνει το 56,1% του εγχώριου πλούτου. Η τράπεζα προειδοποιεί πως η αύξηση της ανισότητας μπορεί να οδηγήσει σε μια νέα ύφεση.

 

Τα στοιχεία για την Ελλάδα καταδεικνύουν πως το 1% ενισχύθηκε την περίοδο της κρίσης. Ειδικότερα το πλουσιότερο 1% των Ελλήνων κατείχε το 2000 το 54,1% του πλούτου, το 2007 το 48,6%, ενώ το 2014 το 56,1%.

 

 

 

http://krisseis.blogspot.gr/2014/10/to-1-56.html

 

Τα νουμερα ειναι απογοητευτικοτατα για την εξελιξη της Ελλαδας και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν βασίζεται στα νούμερα σύμφωνα με τα οποία εγώ βγάζω περισσότερα από τον Κόκκαλη και το Λάτση μαζί, είναι αξιόπιστο το ρεπορτάζ! Όχι ότι δεν υπάρχει κάποια βάση στο δημοσίευμα, αλλά τα πραγματικά νουμερα στα εισοδήματα συνεχίζουν να είναι άλλα... Όπως παντα ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια,οταν 9 στους 10 δηλώνουν ψεύτικο εισόδημα πως να μην βγουν αυτά τα αποτελέσματα.....

1 στους 3 στο όριο της φτώχειας,οι υπόλοιποι με πενιχρό εισόδημα και οι καφετέριες γεμάτες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια,οταν 9 στους 10 δηλώνουν ψεύτικο εισόδημα πως να μην βγουν αυτά τα αποτελέσματα.....

1 στους 3 στο όριο της φτώχειας,οι υπόλοιποι με πενιχρό εισόδημα και οι καφετέριες γεμάτες!!!!

 

Λίγο υπερβολή το 9 στους 10....οι μισθωτοί δεν μπορούν να δηλώσουν ψεύτικο εισόδημα. Οσο για τις καφετέριες είναι ''γεμάτες'' μόνο τα ΣΚ και κυρίως από νέους χωρίς οικογένεια ,παιδιά , δάνεια κλπ. Στην περιοχή που μένω από τις 5 καφετέριες της πλατείας, έκλεισαν οι 3 και οι 2 που έμειναν έχουν 2,5 ευρώ τον καφέ ,και όχι 5 !!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μου επιτρέψεις να εχω άλλη άποψη:mrgreen:

για οσα εχω δει και ζήσει στο θεσπέσιο αυτό τόπο που λέγεται Ελλάδα!

 

Φυσικά....ο καθένας έχει την άποψη του !!!! κι εγώ βλέπω τι συμβαίνει γύρω μου και τι ζω η ίδια και δεν έχει νόημα να επεκταθώ.

 

Τα σύνορα είναι ελεύθερα ......όποιος θέλει πάει σε άλλο πιο ''θεσπέσιο'' τόπο:mrgreen:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ σχολίασα, γιατί με εκνευρίζει το κλίμα που δημιουργείται και που ωθεί ανθρώπους στο να παραιτηθουν. Δεν είναι εύκολο να παλεύεις και να προσπαθείς, ακόμα και στις καλές εποχές αυτό χρειάζεται...

 

Και αρκετοί άνθρωποι δεν ήταν τυχεροί, δεν... Πάντως οι περισσότερες οικογένειες στον κύκλο μου που ξέρω, έχουν δύο εργαζόμενους, οπως και πριν. Τα εισοδήματα μειώθηκαν κάπως, όχι δραματικά... Και οι υποχρεώσεις αυξήθηκαν. Κάποιοι χρωστάνε, οι περισσότεροι ξεβολεύτηκαν και έχουν την ευκαιρια να φορεσουν τα ρούχα για 3 ζωές που μάζεψαν τις καλές εποχές...

 

ΜΙΑ οικογένεια σε ολοκληρη τη χώρα την τελευταία πενταετία αναγκάστηκε μέσα σε αυτό το κλίμα να κοιμηθεί σε αυτοκίνητο για λίγες μέρες! Σε άλλες χώρες με μικρότερη κρίση ή και καθόλου κρίση, αυτό συμβαίνει σε περισσότερες οικογένειες! Ακόμα λειτουργεί η αλληλεγγύη και η οικογένεια.... Ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα ειναι απο την Eurostat που ειναι στατιστικη υπηρεσια της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που εδρεύει στο Λουξεμβούργο.

Εαν αμφισβειτε τη δημοσιευση του συγκεκριμενου site μπορειτε να κανετε αναζητηση παντου και να το δειτε.

Ειναι δεδομενα που ειτε μας αρεσουν ειτε οχι ειναι αυτα.

 

Ειναι πραγματικοτητα?

Για μενα η πραγματικοτητα ειναι πολυ χειροτερη βιωνοντας την καθημερινα στον κλαδο μου και βλεποντας το ιδιο να συμβαινει και σε διαφορετικους κλαδους σχεδον στους περισσοτερους ..

 

Κάποιοι χρωστάνε, οι περισσότεροι ξεβολεύτηκαν και έχουν την ευκαιρια να φορεσουν τα ρούχα για 3 ζωές που μάζεψαν τις καλές εποχές...
δεν ξερω για ποιους κυκλους μιλας και που αναφερεσαι. Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι. Διπλα μου δεν γωριζω πολλους αυτης της κατηγοριας.

 

Zω σε αλλα κοσμο φαινεται.

 

Ε βέβαια,οταν 9 στους 10 δηλώνουν ψεύτικο εισόδημα πως να μην βγουν αυτά τα αποτελέσματα.....

Ξερεις σημερα πολλες φορες προκυπτει το πραγματικο καθαρο εισοδημα με τα εξοδα και τους φορους να ειναι πολυ μικροτερο απο το τεκμαρτο που φορολογειται ο επαγγελματιας και δεν υπαρχει λογος να αποκρυψει κατι. Το τεκμαρτό ειναι ενα υποθετικό εισοδημα που θεωρεί το κράτος ότι εχουμε , βάσει των κινητών και ακινήτων που κατεχουμε. Πχ.ενα σπιτι απο γονικη, αυτοκινητο που πολλες φορες οχι μονο δεν σου αποφερουν κερδος αλλα σου δημιουργουν και επιπλεον εξοδα.

 

Αν βασίζεται στα νούμερα σύμφωνα με τα οποία εγώ βγάζω περισσότερα από τον Κόκκαλη και το Λάτση μαζί, είναι αξιόπιστο το ρεπορτάζ! Όχι ότι δεν υπάρχει κάποια βάση στο δημοσίευμα, αλλά τα πραγματικά νουμερα στα εισοδήματα συνεχίζουν να είναι άλλα... Όπως παντα ήταν...

 

Ο Λατσης π.χ. και ο Κοκκαλης θα ανηκουν στο 1% που εχει συσσωρευθει ο πλουτος και το 1% δεν μπορει να επηρρεασει το 23% των πενιχρων εισοδηματων η των 36 % του οριου φτωχειας, ακομα και ας μην δηλωναν κατι.

Δεν νομιζω να βρισκεται κανενας Λατσης σε αυτο το ποσοστο.:rolleyes:

Τωρα χωρις πλακα τα εισοδηματα εξω ειναι πολυ μικρα. Και οι φορολογια πολυ μεγαλη οπως και τα εξοδα μιας επιχειρησης.

 

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι περναμε σε μια αλλη εποχη αποτελεσμα της παγκοσμιοποιησης που η μεσαια ταξη τεινει να εξαφανιστει, οι ανισοτητες μεγαλωνουν και ο πλουτος συσσωρευεται σε ελαχιστους. Και το αξιοσημειωτο ειναι οτι μεσα στην κριση οι πλουσιοι εγιναν πλουσιοτεροι.

 

Οσο για τις καφετεριες δεν ειναι ενδειξη γιατι απλα ειναι μια συνηθεια και ισως η τελευταια διασκεδαση του Ελληνα που θελει να βγει για εναν καφε να ξεσκασει. Και μπορει να στερειτε πολλα.

 

Και εγω εχω συνηθεια να πινω εναν καφε καθε πρωι πριν τη δουλεια μου.

Ομως αυτη ειναι η διασκεδαση μου. Τιποτα περισσοτερο.

Στερουμε παρα πολλα αλλα θελω η ημερα μου να ξεκιναει ευχαριστα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για αυτό μίλησα για δύο εισοδήματα στην οικογένεια. Από τους γνωστούς μας, υπάρχουν ζευγάρια που ο ένας έχασε τη δουλειά του, πήρε αποζημίωση, ξεκίνησε κάτι άλλο, αλλα στο μεταξύ υπάρχει εισόδημα από τον έτερο σύζυγο, κάτι τσοντάρει η γιαγιά, κάπως έτσι είναι όσοι έχουν επηρεαστεί από τους γνωστούς μας. Οι περισσότεροι δεν έχασαν καν τις δουλειές τους. Για να σου δώσω να καταλάβεις, οι περισσότεροι από αυτούς όπου κάποιος έμεινε για ένα διάστημα χωρίς δουλειά, έστελναν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία και δεν τέθηκε θέμα να τα διακόψουν. Επομένως ναι, σε σχέση με 5 χρόνια πριν βιώνει την κρίση ένα μεγάλο μέρος του κόσμου, το αποτέλεσμα όμως ποιο είναι; Σε τριήμερα, πάλι να μη βρίσκει κάποιος να κλείσει στους γνωστούς προορισμούς που προτιμούν οι Έλληνες... Στα τριήμερα, οι δύο εργαζόμενοι της οικογένειας θέλουν να ξεσκάσουν και αυτά είναι έξοδα που δεν τα κόβουν εύκολα...

 

Οι φιλοι μας όλοι είναι άνθρωποι που μορφώθηκαν, από νορμάλ γονεις χωρίς περιουσίες και είχαν όχι τίποτα φοβερό ως δουλειά, αλλά κάτι που περιλαμβάνει μόρφωση και εργατικότητα, κοινώς ήταν σε καλούς εργοδότες, είχαν μια σταθερότητα και κάποιοι ήταν σε ελεύθερο επάγγελμα.

 

Έναν μετρημένο άνθρωπο έχω από τους παιδικούς φίλους τους δικούς μου και του άντρα μου που έφτασε να σαρανταρίσει και να κάνει οικογένεια βασιζόμενος σε δουλειές του ποδαριού και χωρίς να δουλεύει η γυναίκα του, γιατί απλά δεν ήθελε να δουλέψει η γυναίκα του, δεν άξιζε να δουλεύει "για τόσα" "και να μεγαλώνουν άλλοι το παιδί"... Ναι, αυτόν τον άγγιξε η κρίση και αναγκάστηκε να μεταναστεύσει! Από πριν όμως η κατάστασή του ήταν όχι και πολύ καλή. Και αυτός ακόμα, πριν φύγει, πήγε διακοπές τον Αύγουστο, τότε που έγραφαν τα μήντια και καλά ότι δεν-ξέρω-τι-ποσοστό- δεν θα κάνει διακοπές φέτος λόγω κρίσης! Και κάμποσους ξέρουμε ακόμα που είχαν πολύ υψηλά προσόντα και τα εξαγορασαν με υψηλότατους μισθούς στο εξωτερικό.

 

Ο μέσος -ανώτερος κοινωνικά λοιπόν ευρωπαίος δεν θεωρεί ανελαστικό έξοδο το ιδιωτικό σχολείο και ας μην τον έχει αγγίξει η κρίση...

 

Για τον Λάτση και τον Κόκκαλη ναι, κάπως φαίνεται να ανήκουν λογικά στο 1%, με κάποιο μαγικό τρόπο όμως το 1% ή και το 30% μη σου πω δεν εμφανίζει τα εισοδήματά του σε άλλες λίστες... Εκεί που μετράει, εκεί που πρέπει να φορολογηθεί. Και δεν είναι λίγοι αυτοί.

 

Το άλλο που φαίνεται είναι η οικοδομική δραστηριότητα. Ναι, υπάρχουν απούλητα καινούργια σπίτια, ναι η δραστηριότητα τα πρώτα χρόνια της κρίσης είχε πέσει στο μηδέν, εδώ και κανα-δυο χρόνια όμως κινείται στην περιοχή μου τουλάχιστον, ο κόσμος που έχει λεφτά θέλει να φτιάξει το δικό του σπίτι, όπως το φαντάζεται, δεν θέλει να το αγοράσει έτοιμο και κουράστηκε να περιμένει αν θα αλλάξει κυβερνηση ή οτιδήποτε, έχασε 5 χρόνια από τη ζωή του περιμένοντας! Οπότε με αυτό το σκεπτικό κινείται μέρος της αγοράς που ηταν παγωμένο και σε αναμονή εξελίξεων... Μαθαίνω βέβαια ότι τους τελευταίους μήνες ξαναπάγωσαν τα πράγματα περιμένοντας πάλι να ανατευτεί η τράπουλα! Έτσι λοιπόν, το χρήμα που θα μπορούσε να κινηθεί, δεν κινείται!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο σχετικά με τα νούμερα... Κάπου πήρε το μάτι μου να μας συγκρίνουν σε σχέση με το great depression της Αμερικής, γιατί λέει το ΑΕΠ έπεσε "τόσο" στη μια περίπτωση και "τόσο" στην άλλη! Και εμάς μας βρήκαν χειρότερους από τότε.

 

Το πραγματικό βιοτικό επίπεδο όμως, καμία σχέση το τότε με το τώρα. Τότε υπήρχε ένα εισόδημα στην οικογένεια, καθόλου δουλειές, ούτε και μαύρες, καθόλου επιδόματα, καθόλου σύνταξη της γιαγιας και από τη μια στιγμή στην άλλη σε ολόκληρες πόλεις έπεφτε πείνα, όχι αστεία!

 

Θελω να πω ότι τα νούμερα μπορεί να τα πάρει κάποιος και να πει ό,τι περίπου θέλει, νούμερα θα βρει να υποστηρίξει αυτό που λέει, σε γενικές γραμμές,

 

Επίσης θέλω να πω ότι άνθρωποι που βίωσαν great depression και πολέμους και χίλια δυο αντικειμενικά χειρότερα από αυτά που ζούμε εμείς τώρα, δημιούργησαν στη ζωή τους και δεν παραιτήθηκαν και κοίταξαν μπροστά...

 

Τώρα έχουν και τα παιδάκια αίφον και τάμπλετ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνα Μαλλον ζουμε σε διαφορετικους κοσμους.

 

Μονο οι δικοι μου γνωστοι φαινεται ειναι φτωχοι και μονο στην δικη μου πολη εχει κινητοποιηθει ο Δημος με σισσιτια, κοινωνικα ιατρεια . Μονο 2.50 εκατομμυρια Ελληνες χρωστανε σε εφορεια . Τιποτα αμελητεο ποσο. .

 

Οσο για τα ιδιωτικα σχολεια , ουτε να το διανοηθουμε , εδω ουτε τα χρηματα για τα απαραιτητα φροντιστηρια δεν εχουν οι περισσοτεροι να καλυψουν.

Φιλης, με φροντιστηριο ξενων γλωσσων της χρωστανε πολλα χρηματα .

 

 

Ευτυχως η εκκλησια στην περιοχη μου προσπαθει να δημιουργησει τμηματα φροντιστηριων δωρεαν, γιατι υπαρχουν καθηγητες που θα διδασκουν εθελοντικα (φανταζομαι γιατι ο συγκεκριμενος μητροπολιτης εχει αρνηθει πολλες φορες να βοηθησει απορους).

 

 

 

Το άλλο που φαίνεται είναι η οικοδομική δραστηριότητα. Ναι, υπάρχουν απούλητα καινούργια σπίτια, ναι η δραστηριότητα τα πρώτα χρόνια της κρίσης είχε πέσει στο μηδέν, εδώ και κανα-δυο χρόνια όμως κινείται στην περιοχή μου τουλάχιστον, ο κόσμος που έχει λεφτά θέλει να φτιάξει το δικό του σπίτι, όπως το φαντάζεται, δεν θέλει να το αγοράσει έτοιμο και κουράστηκε να περιμένει αν θα αλλάξει κυβερνηση ή οτιδήποτε, έχασε 5 χρόνια από τη ζωή του περιμένοντας! Οπότε με αυτό το σκεπτικό κινείται μέρος της αγοράς που ηταν παγωμένο και σε αναμονή εξελίξεων...

 

Επετρεψε μου να ξερω περισσοτερα για την οικοδομικη δραστηριοτητα

γιατι αφενος βρσικομαι σε μια περιοχη που ειχε οικοδομικη αναπτυξη μεγαλη τα τελευταια χρονια πριν την κριση και η στασιμοτητα της σημερα ειναι δραματικη παρολο την προωθηση της , αφετερου εχω σχεση με το επαγγελμα της οικοδομης και ξερω ακριβως τι συμβαινει εκ των εσω.

 

Δεν θα σου παραθεσω αποσπασματα του ΤΕΕ για την υφεση της οικοδομικης δραστηριοτητας , γιατι δεν μπορω να ψαξω τα αντιστοιχα δημοσιευματα, αλλα μονο ο αριθμος των μηχανικων που διαγραφονται απο το ΤΕΕ και ο αριθμος των οικοδόμων που εχουν πεσει στο ταμειο Ανεργιας διαψευδουν ολες τις εξαγγελιες περι ανακαμψης της οικοδομικης δραστηριοτητας.

 

Ξερω πολλες οικογενειες οικοδομων που ο αντρας εχει πεσει στο ταμειο ανεργιας τα παιδια ακαλυπτα ασφαλιστικα και ευτυχως εχουν και κανενα κτηματακι και καλλιεργουν.

Μαλλον το αντιθετο πρπει να γραψω ξερω ελαχιστους οικοδομους που εχουν παραμεινει στο ΙΚΑ.

 

Επισης η δυσκολια των εκδοσεων Ο.Α. ειναι πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με πριν σε αντιθεση με αυτα που διαφημιζουν και διακυρησσουν .΄΄ 5 ημερες η εγκριση δομησης΄΄ .

 

Η πολυνομια και η ασαφεια στην τεχνικη νομοθεσια κυριως τα τελευταια χρονια, ειναι ενας μεγαλος ανασταλτικος παραγοντας .

 

Οσο για τις αγοροπωλησιες εχουν παγωσει παντελως.

Αυτα που διακυρησσουν μεσα απο την τηλεοραση ειναι αστειοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και πού μένεις, αλλά πραγματικά, εδώ γύρω όλα είχαν πέσει για κανα-δυο χρόνια στο μηδέν, οι δουλειές ενός γείτονα επίσης σχεδόν στο μηδέν, αλλά τώρα τελευταία χτίζονται πάλι μεζονέτες εν ριπή οφθαλμού (όχι όπως πριν, αλλά κάτι κινείται) και ο γείτονας επίσης όχι πάλι τρέχει και δεν φτάνει όπως παλιά, αλλά δουλίτσες υπάρχουν... Ρε συ, και το πριν ήταν φούσκα, πού θα έφτανε; Αφού υπήρχαν άδεια, απούλητα σπίτια... Δεν γινόταν να χτίσουμε όλη την Ελλάδα, ποιος θα έμενε μέσα;

Link to comment
Share on other sites

A, ξέχασα... Αγοραπωλησίες μηδέν... Εδώ και ένα χρόνο προσπαθούμε να πουλήσουμε ένα ακίνητο και έχει σταθεί αδύνατον! Κάθε τοσο αλλάζουν τα χαρτιά που μας ζητάνε. Συμπεραίνω ότι προσπαθεί κάποιος να κερδίσει φακελάκι, αλλά δεν ξέρω πλέον πώς και τι, εμπλέονται ένα σωρό χαρτογιακάδες στην υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά μου, μάλλον ο κύκλος σου είναι αρκετά άνω του μέσου όρου, πραγματικά αυτά που περιγράφεις δεν είναι με τίποτα η πραγματικότητα του μέσου Έλληνα.

Εγώ άλλη πραγματικότητα ξέρω, αυτή που όλοι χρωστάμε κάπου (εφορία, ταμεία, τράπεζες...), ξέρω πολλές οικογένειες που τη βγάζουν με τα ψέμματα, ξέρω πρώην επιχειρηματίες που κάνουν δουλειές του ποδαριού...

 

Η κατάσταση είναι πάρα πολύ άσχημη και δεν υπάρχει πια και αποθεματικό πουθενά.

Εκεί που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι δεν έχουμε βγει στα πεζοδρόμια λόγω της δομής της Ελληνικής κοινωνίας. Και για τη φούσκα συμφωνώ. Αλλά δεν έσκασε στα μούτρα όλων όσων έφταιξαν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι τις παλιές εποχές οι γάμοι και οι βαφτίσεις γίνονταν σε κτήματα και αρκετοί είχαμε πιάσει εισοδήματα και net worth άλλων ανεπτυγμένων χωρών... Χωρίς να παράγουμε τα ίδια! Θυμάμαι ένα δημοσίευμα που αγόρασε λέει ο Brad Pitt σπίτι στο Hollywood Hills και τόσο κάνουν κάποια σπίτια εδώ στη γειτονιά γύρω μου, που μένουν υπάλληλοι!

 

Και τότε ακόμα, οι περισσότεροι κλαιγόντουσαν για κάποιο λόγο και τώρα βλέπω παρόμοια συμπεριφορά σε συζητήσεις, επί του πρακτέου όμως, τα εισοδήματα δεν έχουν πεσει τόσο πολύ! Σε κουβέντες αυτοί που επικαλούνται νούμερα και στοιχεία, που πάντα αφορούν κάποιους άλλους, οχι τους ίδιους, φανερά έχουν καλύτερο βιοτικό επίπεδο από εμένα!

 

Επειδή λοιπόν υπήρχε θρήνος και μουρμούρα τις καλές εποχές, αντικειμενικά, προσπαθώ να καταλάβω τι πραγματικα ισχύει στο σπίτι του άλλου... Και ναι μεν μπορεί να χρωστάει τον ΕΝΦΙΑ, δεν έχει κόψει όμως το ιδιωτικό, τις διακοπές στο εξωτερικό και στο κάθε επίπεδο που βρέθηκε ο καθένας, έχει πέσει κάποια σκαλοπάτια, όχι όμως τόσο όσο λένε κάποιοι αριθμοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνα Σου παραθετω μερικα site για την οικοδομικη δραστηριοτητα της χωρας γιατι δεν εχει νοημα εαν ζεις σε μια παραθεριστικη περιοχη και ερχονται ξενοι, κυριως Γερμανοι και κτιζουν τα σπιτια σε χρονο dt να πιστευεις στην ανακαμψη της οικοδομικης δραστηριοτητας.

 

Τα τελευταια ειναι του ΤΕΕ. Τεχνικου Επιμελητηριου Ελλαδας.

 

http://blog.xe.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-property/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%8C/

 

 

http://www.taxydromos.gr/article.php?id=136300&cat=1

 

Στοιχεια του ΤΕΕ.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2014/05_14/NEWSLETTER20140513.pdf

 

http://www.iekemtee.gr/el/%CE%B5%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1

 

http://web.tee.gr/oikodomiki-drastiriotita-katedafizetai/

 

 

 

 

Απορω πως καποιοι εχετε την εντυπωση οτι υπαρχει ανακαμψη στην οικοδομη.

Μονο με μερεμετια κινουνται οι οικοδομοι και αν, σε συνδυασμο με αγροτικα.

 

A, ξέχασα... Αγοραπωλησίες μηδέν... Εδώ και ένα χρόνο προσπαθούμε να πουλήσουμε ένα ακίνητο και έχει σταθεί αδύνατον! Κάθε τοσο αλλάζουν τα χαρτιά που μας ζητάνε. Συμπεραίνω ότι προσπαθεί κάποιος να κερδίσει φακελάκι, αλλά δεν ξέρω πλέον πώς και τι, εμπλέονται ένα σωρό χαρτογιακάδες στην υπόθεση!

 

Εισαι τελειως λαθος. Μα τελειως λαθος.

Αντι να ψαχνεις να βρεις δολο γιατι δεν ρωτας να μαθεις την αιτια ακριβως. Γιατι αρνεισαι να μαθεις και θελεις να πιστευεις ι οτι υπαρχουν χαρτογιακαδες που μπαινουν εμποδιο?

 

Δεν εχεις ακουσει οτι οι νομοι αλλαζουν απο την μια μερα στην αλλη.

Ο συμβολαιογραφος νομιζεις δεν θελει να κανει τη δουλεια του και να πληρωθει?

 

Μηπως εσυ στο βαθος του μυαλου σου σκεφτεσαι οτι θα σε βολευε να λαδωσεις , για να γινει γρηγορα η δουλεια σου παρακαμπτοντας ολα τα προβληματα και απλα δεν αναλαμβανει κανενας την ευθυνη?

Συγνωμη δεν θελω να σε προσβαλλω αλλα δυστυχως υπαρχει και αυτη η νοοτροπια κια την εχω ακουσει καποιες φορες και ισως απο ανθρωπους που εχουν χρηματα.

 

 

Με τις αγοροπωλησιες μπορει να υπαρξουν χιλια δυο προβληματα, χωρις να ευθυνετε κανενας μα κανενας χαρτογιακας .

ΠΧ. με παλιοτερα συμβολαια που εχουν ανακριβειες, με κτισματα που εχουν αυθαιρεσιες, με τοπογραφικα στρεβλα , με λαθος κτηματολογιων που πρεπει να γινει διορθωση , με λαθος Ε9, με αλλαγη νομοθεσιας και παρα πολλα αλλα .

 

Αντι να βλεπετε παντου απαταιωνες η επιορκους , το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να συνειδητοποιησετε οτι υπαρχει ενα προβλημα που πρεπει να το λυσετε καλως η κακως μονο εσεις σαν ιδιοκτητες.

 

Να το αποδεχτειτε και να δειτε εαν υπαρχει λυση , γιατι πολλες φορες δεν υπαρχει η το κοστος επισης ειναι μεγαλο που ειναι ασυμφορη η αγοροπωλησια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με τις αγοροπωλησιες μπορει να υπαρξουν χιλια δυο προβληματα, χωρις να ευθυνετε κανενας μα κανενας χαρτογιακας .

ΠΧ. με παλιοτερα συμβολαια που εχουν ανακριβειες, με κτισματα που εχουν αυθαιρεσιες, με τοπογραφικα στρεβλα , με λαθος κτηματολογιων που πρεπει να γινει διορθωση , με λαθος Ε9, με αλλαγη νομοθεσιας και παρα πολλα αλλα .

Αντι να βλεπετε παντου απαταιωνες η επιορκους το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να συνειδητοποιησετε οτι υπαρχει ενα προβλημα που πρεπει να το λυσετε καλως η κακως μονο εσεις σαν ιδιοκτητες.

Να το αποδεχτειτε και να δειτε εαν υπαρχει λυση , γιατι πολλες φορες δεν υπαρχει και το κοστος επισης ειναι μεγαλο που ειναι ασυμφορη η αγοροπωλησια.

 

Έλα, σοβαρά τώρα, αν και ξεφύγαμε από το θέμα... Οι αρμόδιες υπηρεσίες μια χαρά εισέπραξαν το φόρο κληρονομιάς, δεν βρήκαν τίποτα στρεβλό στα συμβόλαια. Επίσης όταν τα ακινητα μπήκαν στο κτηματολογιο, μια χαρά πήραν λεφτά. Το πρόβλημα προέκυψε όταν θέλησε κάποια στιγμή κάποιος να πάρει χρήματα, αντί να δώσει, από αυτό το ακίνητο... Μη μου πεις... Χμμμμ....

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αυτο να πιστευεις -δεν θα προσπαθησω να σε πεισω να αλλαξεις αποψη-αυτο αποδεικνυει οτι το κρατος δεν λειτουργει σωστα και επιβεβαιωνει αυτο που εγραψα οτι εχουν σταματησει τα παντα.

 

Εχει σταματησει καθε αγοροπωλησια, επομενως για ποια ανακαμψη οικοδομικης δραστηριοτητας μιλαμε οταν ξεκιναμε πρωτα απο ολα απο τα συμβολαια????

 

 

Και δεν φταινε για ολα οι ''ΕΠΙΟΡΚΟΙ΄΄ Δημοσιοι υπαλληλοι που μπλοκαρουν τα παντα. Οπως θελουν να τα παρουσιαζουν και να βρισκουν αποδιοπομπαιους τραγους καλυπτοντας τις δικες τους ελλειψεις και την ανικανοτητα του πολιτικου συστηματος .

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεί και να βγάζω ένα άδικο συμπέρασμα, από δυο δικούς μου ανθρώπους που βρέθηκαν σε νοσοκομείο πρόσφατα και "δεν υπηρχαν κρεβάτια και ελεύθερα χειρουργεία"... Κάποιοι πιο έμπειροι μου σφύριξαν οτι ως δια μαγειας βρισκονται κρεβάτια "εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν"...

 

Λες και οι πολεοδομίες είναι από τις πιο αθώες περιστερές... Απαπα... Ντροπή μου που το σκέφτηκα... :oops::oops: :mrgreen:

 

Για το δικό μας θέμα δεν ασχολούμαι προσωπικά γιατί το οικοπεδο είναι εξ αδιαιρετου και καπου στην επαρχία... Χαιρετίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεί και να βγάζω ένα άδικο συμπέρασμα, από δυο δικούς μου ανθρώπους που βρέθηκαν σε νοσοκομείο πρόσφατα και "δεν υπηρχαν κρεβάτια και ελεύθερα χειρουργεία"... Κάποιοι πιο έμπειροι μου σφύριξαν οτι ως δια μαγειας βρισκονται κρεβάτια "εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν"...

 

Λες και οι πολεοδομίες είναι από τις πιο αθώες περιστερές... Απαπα... Ντροπή μου που το σκέφτηκα... :oops::oops: :mrgreen:

 

Για το δικό μας θέμα δεν ασχολούμαι προσωπικά γιατί το οικοπεδο είναι εξ αδιαιρετου και καπου στην επαρχία... Χαιρετίσματα...

 

Η πραγματικοτητα ειναι οτι σε ολους τους κλαδους υπαρχουν και διεφθαρμενοι και οι απεξω για καποιο λογο εξισωνουν τους παντες προς το χειροτερο.

Ευτυχως δεν το κανουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Μα, κοίτα να δεις, αν είχε πάρει και εξάμηνο σου λέω, αυτη η ιστορία, δεν θα είχα αρχίσει να πλάθω ιστορίες με το μυαλό μου... Όταν όμως έχει πάει ένα χρόνο και βλέπουμε, αρχίζω να πλάθω και εγώ... Και είμαι από τους πλέον καλόπιστους ανθρώπους, πίστεψέ με.

 

Όταν βλέπεις στο χώρο της υγείας κάποιος να μη δίνει δεκάρα στην τελική που ένας άνθρωπος θα μείνει ανάπηρος αν καθυστερήσει μια εγχείριση, αλλάζουν πολλά πράγματα μέσα σου, πιστεψέ με. Και η άλλη πλευρά έχει ήσυχη τη συνείδησή της, ότι δεν ξόδεψε τόσα χρόνια στα βιβλία για να πληρώνεται "τόσα" από το κράτος και για "τοσα" δεν θα κάνει τη δουλειά της.

 

Και λες ότι είναι γενικό το φαινόμενο με τις αγοραπωλησίες. Στην πραγματικότητα δεν είναι δυνατό να βρει κανείς αν υπάρχουν περιπτώσεις σαν τη δική μας, γιατί το ότι προσπαθεί κάποιος να πουλήσει ή να αγοράσει δεν καταγράφεται πουθενά!

 

Το ΤΕΕ δεν έχει άποψη; Φαίνεται μόνο ως έλλειψη ζήτησης; Δεν μπορώ να διαβάσω τώρα όλα τα λινκς...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να δωσω πολλα στοιχεια δημοσια, για το ποια ειμαι και που δουλευω, να σας ενημερωσω οτι η εικονα που εχω μεσα απο τη δημοσια διοικηση ειναι η εξης:

-Πρωτον, εμεις, οι εργαζομενοι, δημοσιοι και ιδιωτικοι, εχουμε δει απωλεια εισοδηματος εως και 50%!!! Και δεν παιρνουμε επιδομα Χριστουγεννων κλπ. Μπαινουμε μεσα, καθε μηνα τα τελευταια 3 χρονια. Παρολα αυτα, ακουμε διαφορα τραγελαφικα για εμας στα ΜΜΕ.

-Η ανεργια εχει ανεβει παρα μα παρα πολυ

-Η φτωχεια επισης

 

Αυτο που δεν εχει ανεβει, ειναι η αλληλεγγυη. Επισης με μεγαλη μου απογοητευση βλεπω οτι τεραστια μεριδα του πληθυσμου, περναει ακομα τη λεγομενη "φαση της αρνησης". Ολα ειναι καλα, τι εγινε, επεσε και λιγο το εισοδημα σε 2-3 ατομα που ξερω, θα κοψω αυτο, θα κοψω εκεινο θα τη βγαλω...

 

Τελος να σχολιασω οτι το γεγονος οτι σε μερικες περιοχες εμφανιζονται βιλες, ειναι φυσικο. Γιατι τα χρηματα που μαζευονται απο το υστερημα το δικο μου και το δικο σας δεν εξαυλωνονται, απλα συσσωρευονται. Ζουμε απλα, την εξαλειψη της μεσαιας ταξης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πιστεύω πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Καταρχάς η "μαύρη" εργασία βρίσκεται στα φόρτε της. Πολλοί, μα πάρα πολλοί άνθρωποι που έχασαν ή έκλεισαν τις δουλειές τους, κάνουν μεροκάματα που δεν δηλώνονται φυσικά πουθενά. Σπίτια ξενοικιάστηκαν και οι νύφες κάνανε τα πικρά γλυκά για να συγκατοικήσουν με τα πεθερικά ή να μετακομίσουν στο "από κάτω" διαμέρισμα. Όλοι προσπαθούν να εξοικονομήσουν όσο μπορούν περισσότερα από παντού και να δηλώνουν τα χαμηλότερα εισοδήματα δυνατόν, για να λαμβάνουν τα επιδόματα: τέκνων, θέρμανσης, να μπαίνουν τα παιδιά τους δωρεάν στους παιδικούς με το ΕΣΠΑ κλπ.

 

Ωστόσο, μέσα σε όλα αυτά, κάπου διακρίνω μια τάση πολλών να εκμεταλλευτούν την κρίση και το κλίμα αλληλεγγύης που έχει δημιουργηθεί. Βλέπω άπειρους ενοικιαστές, που ενώ, μπορούν άνετα να πληρώσουν, αφήνουν να συσσωρεύονται ενοίκια, ώσπου να φτάσει ο κόμπος στο χτένι κι εκεί να ζητάνε να πληρώσουν τα μισά της οφειλής τους. Ή άλλους, που μπορούν να ανταποκριθούν άνετα στο ενοίκιο, να ζητούν μείωση. Βλέπω άτομα να κάνουν αίτηση για τρόφιμα από την ενορία τους, αποκρύπτοντας την πραγματική τους κατάσταση (πολύ πρόσφατο παράδειγμα, γνωστή μου χωρισμένη με 1 παιδί 8 ετών, που ζει με τη μαμά της στο ιδιόκτητο πατρικό της, η μαμά της συνταξιούχος παίρνει 1.000 ευρώ και η ίδια, άνεργη, παίρνει διατροφή 500 το μήνα). Βλέπω ανθρώπους να κλαίγονται ολοχρονίς και να πηγαίνουν 10 μέρες σε νησί το καλοκαίρι οικογενειακώς.

 

Στην οικοδομή νομίζω κι εγώ πως δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα ακόμα. Όμως στην αγορά έχουμε βγει από το τέλμα της απόλυτης καταστροφολογίας των τελευταίων χρόνων. Ούτε στη δραχμή επιστρέψαμε, ούτε παύση πληρωμών έγινε, ούτε πόλεμος, που προφήτευαν οι πιο αισιόδοξοι. :rolleyes: Δόξα Σοι ο Θεός. Μου μαύρισαν τα συκώτια να ακούω τέτοιες π@π@ριές τα τελευταία χρόνια και να βγαίνω η αφελής αιθεροβάμων στις συζητήσεις, όταν διαφωνούσα. Μόνο Πολυάννα δε με είπανε. :lol:

 

Εγώ πάντως βλέπω αρκετή διαφορά στη δουλειά μου μέσα στο 2014.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παντα πρεπει να αιτουμαστε οι ιδιοι, να χανουμε δικαιωματα επειδη βρισκεται ενας αχρειος αναμεσα μας, ενας στους 100, στους 200 δεν ξερω, και εκμεταλλευεται καταστασεις?

Γιατι επειδη γνωριζουμε εναν που κανει παγαποντια, γενικευουμε οτι ολοι ειναι ετσι? Εδω μεχρι και τη eurostat βγαλαμε φαουλ, τους γελασαμε κι αυτους! Δηλωνουμε φτωχοι και χτιζουμε μεζονετες!

Ποτε επιτελους θα αρχισουμε να απομονωνουμε και να διωκουμε οσους παρανομουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχει ανεβει, ειναι η αλληλεγγυη.

 

Οχι μονο δεν εχει ανεβει αντιθετα ολοι εχουμε στραφει εναντιον ολων.

Μας οδηγουν προς τα εκει και εμεις σκυβουμε το κεφαλι και προχωραμε.

 

Ακομα και με αυτα τα δεδομενα καποιοι αρνουνται να δουν οτι υπαρχουν σημερα ανθρωποι που υποφερουν και προτιμανε να πιστευουν οτι ειναι πλασματικα τα στοιχεια και οτι ολοι ειμαστε κλεφτες ,εφοσον 9 στους 10 φοροδιαφευγουμε .

 

Αλληλεγγυη αγνωστη λεξη .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...