Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιτροπη εξωσωματικης ικα θεσσαλονικη


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!καλη χρονια να έχουμε με πολλες εγκυούλες!!!!!

Πρόκειται να ξεκινήσω εξωσωματική κ την Πέμπτη περνάω από την επιτροπή ικα στη θεσσαλονίκη.

Υπάρχει κάποιο κοριτσάκι από εδώ που πέρασε από Θεσσαλονίκη πρόσφατα;Αν ναι ποια η εμπειρία της;Υπήρξε κάτι να σας δυσκόλεψε;Κάτι sos που θα πρεπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Miranda καλημέρα!

Δεν έχω περάσει από την επιτροπή ακόμα, καθώς το ραντεβού μου είναι σε 2 εβδομάδες.Θέλω να πιστεύω ότι εφόσον έχουμε όλα τα δικαιολογητικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και εάν θέλεις ενημέρωσε μας για το πώς ήταν η εμπειρία σου! :P

 

ΥΓ. Τί ώρα σου είπαν να πας? Εμένα 9, αλλά νομίζω ότι η αναμονή θα είναι μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μένα Jioavanna!

Έχω μια μικρή ανησυχία όσον αφορά τα χαρτιά μήπως ζητήσουν κάτι περιεργο γιατί η αλήθεια είναι οτι οι γιατροί στο ικα της περιοχής μου είναι ολίγον άσχετοι ... :D Φοβάμαι μήπως παραλείψαμε κάτι, μια υπογραφή, μια σφραγίδα.... Να φανταστείς παιδεύομαι από το Νοέμβρη να πάρω το παραστατικό. Μία το ένα μία το άλλο για μια παλιουπογραφή και έχασα ήδη τότε 2 ραντεβού στη Θεσσαλονίκη λόγω κουταμάρας τους!!!

 

Τελοσπάντων. ελπίζω να πάνε όλα καλά πλέον! και σου εύχομαι και σένα να έχεις καλά αποτελέσματα! Και μένα στις 9.30 μου είπαν,αλλά σκέφτομαι να παω από πιο νωρίς μήπως μπορέσω να μπω νωρίτερα καθώς δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και πρέπει να επιστρέψω αυθημερόν. Πάντως από τις προηγολυμενες φορές που είχα κλείσει ραντεβού δε μου είχαν πει συγκεκριμένη ώρα μόνο να είμαι εκεί -επειδή έρχομαι από μακριά- το αργότερο 10.00 η ώρα καθώς μετά λεει φεύγουν οι γιατροί αν δεν έχεουν άλλα ατομα. Τωρα τι ναπω; Θα σε ενημερώσω σύντομα

 

Από το ικα τι χαρτιά πήρες; το παραπεμτικό που μου έδωσαν είναι ένα απλό χαρτί σαν ερωτηματολόγιο και ένα άλλο που το σφράγισε ο ελεγκτης. Έχεις τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Miranda,

και εμένα από το ΙΚΑ μου έδωσε ο γιατρός το παραπεμπτικό το οποίο μετά σφράγισε ο ελεγκτής.Καλό είναι να έχεις μαζί σου και τα πρωτότυπα δικαιολογητικά αλλά και αντίγραφα (τουλάχιστον έτσι μου είπαν). Εγώ τα μάζεψα σχετικά εύκολα.

Εύχομαι να πάρουμε την έγκριση!!!, καθώς μετά πάλι πρέπει να κλείσουμε ραντεβού σε γιατρό του ΙΚΑ, να μας γράψει τα φάρμακα και να πάμε να τα πάρουμε από το φαρμακείο του νοσοκομείου ... ΟΥΦ! :-P

Link to comment
Share on other sites

Τι δικαιολογητικα εχετε για να περασετε επιτροπη κοριτσια; Ποιος ελεγκτης σφραγισε το παραπεμπτικο, ποιας υπηρεσιας εννοω, και τι εξετασεις επρεπε να εχετε; Αν θελετε απαντηστε γιατι εχουν ανοιχτει κι αλλα θεματα γι'αυτο και η υπολοιπη Ελλαδα εχει αγνοια, μαζι κι εγω. Εγω εχω συμβαση ΟΠΑΔ, αλλα και για μας ισχυουν τα ιδια με το ΙΚΑ τωρα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jiovanna μου ναι, μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα στην επιτροπή. Εμένα το μόνο που με ανησυχεί είναι οτι το 2ο σπερμοδιάγραμμα δεν είναι ακριβώς με 3 μήνες διαφορά αλλά 2,5 μήνες. Στο τηλέφωνο μου είπαν δεν περάζει αλλά αν η επιτροπή πει το αντίθετο; Βέβαια λένε ότι στη Θεσσ/κη είναι πιο χαλαρά στην επιτροπή.

 

Vasfa καλησπερα και σε σένα. ΕΜένα στο ικα μου ζητήθηκαν:

-σαλπιγγογραφία

-υπέρηχος τελευταίου εξαμήνου

-ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου

-παραπεμπτικο απο το ικα προς την επιτροπή (το οποίο όταν το πάρεις, πρέπει να το περάσεις από τον ελεγκτη του ικα)

-βιβλιαρειο ασθενείας

-ταυτότητα

-2 σπερμοδιαγράμματα με διάστημα 3 μηνών μεταξύ τους και όπου το 1 θα είναι από το ικα (στην περιοχή μας το ικα δεν κάνει σπερμοδιαγράμματα κι ετσι πηραμε βεβαίωση απότο νοσοκομείο ότι δεν γίνεται εκεί. βέβαια ο άντρας μου ούτως ή άλλως δεν ειναι ασφαλισμένος στο ικα , έτσι το κάναμε σε δυο διαφορετικά μικροβιολογικά )

 

Εγώ βέβαια θα πάρω μαζί μου για καλό και για κακό και τη βεβαίωση από το πανεπιστημιακό της Λάρισας ότι θα κάνουμε εξωσωματική καθώς και τα φάρμακα που μας έγραψε ο γιατρός αν και δε νομίζω οτι χρειαζεται

 

Ότι άλλο θες πες μου

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ πολυ miranda. Το διαστημα αναμεσα στα 2 σπερμοδιαγραμματα πρεπει να ξεπερναει τους 3 μηνες ή να ειναι ακριβως 3 μηνες; Για να μου δωσει παραπεμπτικο ο γιατρος του ΙΚΑ πρεπει να του παω τις εξετασεις που ειπες;

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ πολυ miranda. Το διαστημα αναμεσα στα 2 σπερμοδιαγραμματα πρεπει να ξεπερναει τους 3 μηνες ή να ειναι ακριβως 3 μηνες; Για να μου δωσει παραπεμπτικο ο γιατρος του ΙΚΑ πρεπει να του παω τις εξετασεις που ειπες;

 

 

Kοίτα, εμένα ο γιατρός του ικα με 2.5 μήνες διαφορά το σπερμοδιάγραμμα μου το πέρασε. Δε θυμάμαι αν του είχα πει οτι μου είπαν απο τη Θεσσαλονίκη ότι δεν πειράζει ή δε πρόσεξε την ημερομηνία. Καλό θα ήταν αν έχεις το περιθώριο να είναι στους 3 μήνες. Τώρα όσο για να το ξεπερνάει, αναλόγωσ. Αν ειναι λίγες μέρες παραπάνω δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις στη γραμμματεία της επιτροπής να είσαι ήσυχη. Θεσσαλονίκη θα πάς κ εσύ επιτροπή;Όσο για το παραπεμπτικό, ναι πρέπει ναέχεις όλα όσα σου έγραψα για να το πάρεις.Για τη ληξιαρχική πράξη μόνο ίσως να μη χρειαζεται γιατί ο γιατρός εμένα δε τη ζήτησε να τη δεί καθώς λέει πλέον δεν έίναι απαραίτητη. Εγώ όμως την πήρα για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...