Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι στους δημοτικους σταθμους δεν αλλαζουν πανες?


Recommended Posts

Το θεμα αφορα την ανηψια μου η οποια τον Αυγουστο εκλεισε τα 3 και αρνειται κατηγορηματικα να βγαλει την πανα.Ολοι εχουν κανει υπερανθρωπες προσπαθειες αλλα αυτη δεν θελει.Συγκεκριμενα, τις φορανε σλιπακι και τα κραταει εως να της βαλουν πανα.

Το θεμα μας ειναι ο σταθμος που την πηγαινουν.Ειναι δημοτικος, δεν ειναι τμημα προνηπια, και η υπευθυνη τους ειπε οτι δεν θα την αλλαζουν.Και μαλιστα το παιδι αν λερωθει θα την αφησουν μεχρι να ερθουν να την παρουν οι γονεις και να την αλλαξουν αυτοι.

Η μητερα της εχει κατααγχωθει και στεναχωρεθει και δεν ξερει τι να κανει με τον σταθμο.Σκεφτεται μαλιστα να την σταματησουν μεχρι να βγαλει την πανα μη τυχον παθει καμια ουρολοιμωξη.

Εγω εχω διαβασει εδωμεσα οτι δεν υπαρχει νομος γι αυτο.Πως αποφασιζουν πολλοι σταθμοι αυτη την πολιτικη?Οντως, δεν ειναι στην αρμοδιοτητα τους?Σαν γονεις μπορουν να κανουν κατι για το σταθμο?Ξερει κατι υπευθυνο καποιος?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα κ ζητω συγνωμη αν το θεμα εχει ξανασυζητηθει, δεν εψαξα αρκετα γιατι ειναι ωρα που πρεπει να ταισω τον μικρο.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θεμα αφορα την ανηψια μου η οποια τον Αυγουστο εκλεισε τα 3 και αρνειται κατηγορηματικα να βγαλει την πανα.Ολοι εχουν κανει υπερανθρωπες προσπαθειες αλλα αυτη δεν θελει.Συγκεκριμενα, τις φορανε σλιπακι και τα κραταει εως να της βαλουν πανα.

Το θεμα μας ειναι ο σταθμος που την πηγαινουν.Ειναι δημοτικος, δεν ειναι τμημα προνηπια, και η υπευθυνη τους ειπε οτι δεν θα την αλλαζουν.Και μαλιστα το παιδι αν λερωθει θα την αφησουν μεχρι να ερθουν να την παρουν οι γονεις και να την αλλαξουν αυτοι.

Η μητερα της εχει κατααγχωθει και στεναχωρεθει και δεν ξερει τι να κανει με τον σταθμο.Σκεφτεται μαλιστα να την σταματησουν μεχρι να βγαλει την πανα μη τυχον παθει καμια ουρολοιμωξη.

Εγω εχω διαβασει εδωμεσα οτι δεν υπαρχει νομος γι αυτο.Πως αποφασιζουν πολλοι σταθμοι αυτη την πολιτικη?Οντως, δεν ειναι στην αρμοδιοτητα τους?Σαν γονεις μπορουν να κανουν κατι για το σταθμο?Ξερει κατι υπευθυνο καποιος?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα κ ζητω συγνωμη αν το θεμα εχει ξανασυζητηθει, δεν εψαξα αρκετα γιατι ειναι ωρα που πρεπει να ταισω τον μικρο.

 

στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς αλλάζουν πάνα αν είναι ''βρέφο'' και οχι παιδικος σταθμός!Αν το παιδί δεν έχει κόψει την πάνα πρέπει να πάει σε βρέφονηπιακό σταθμό και όχι σε παιδικό!αυτό έπρεπε να το δείτε πριν διαλέξετε παιδικό σταθμό!Κι ο γιος μου σε δημοτικό σταθμό του Δ. Περιστερίου πάει και αλλάζουν πάνα!Τώρα αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να πληρώνετε κανονικά τη συνδρομή για να μη χάσετε τη θέση και να στείλετε το παιδί στο σταθμό όταν κόψει την πάνα

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ada9. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΑΝ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΒΡΕΦΙΚΟ Ή ΜΕΤΑΒΡΕΦΙΚΟ ΤΜΗΜΑ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το parents ειναι εγγυηση.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, δεν ξερω σε τι σταθμο πηγαινει, θα επικοινωνησω με την μαμα κ θα σας πω!!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα μαζι της.Ο σταθμος ειναι βρεφονηπιακος αλλα το κοριτσακι λογω ηλικιας ειναι στο νηπιακο τμημα.Αρα ειναι ετσι οπως τα λετε..

Ευχαριστω κ παλι!!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στους "βρεφονηπιακους" που δουλευα ανεξαρτητα απο την ηλικια των παιδιων αλλαζαμε πανες.. Αλλα με βαση το νομο τα βρεφικα τμηματα στα οποια η δασκαλα υποχρεουται να αλλαζει πανες ειναι μεχρι 2,5. χρ.

Απο εκει και περα δεν σε αναγκαζει κανεις αλλα ειναι θεμα ανθρωπια..

Στους καθαρα παιδικους σταθμους δεν τα παιρνουν με πανες. Εμενα αν και ειναι γραμμενος ο δικος μου δεν παει γιατι φοραει πανες.

Οποτε δεν θα κρατησω την εγγραφη και δεν θα τον παω καθολου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Dora καλα θα κανεις.

Και εγω αναρωτιεμαι αν καποιος δουλευει, δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει σε ιδιωτικο, το παιδι δεν θελει να βγαλει την πανα, τι θα γινει?????Ενταξει οκ, εχουν δικιο, αλλα παιδακι ειναι...λες και οι γονεις του θελουν ακομα να φοραει πανα.

Λες και οι δημοτικοι ειναι ενταξει στις υπολοιπες υποχρεωσεις και κολλανε στο να αλλαξουν πανα σε ενα 3χρονο κοριτσακι!!

 

υγ στον συγκεκριμενο σταθμο περυσι η υπευθυνη εκανε παρατηρηση στον μπαμπα γιατι η μικρη(τοτε ουτε 2,5) βγηκε στο πεζοδρομιο με ενα αλλο συνομιληκο παιδακι.Οι ευθυνες βαρυναν εναν αλλον πατερα ο οποιος δεν εκλεισε καλα τη πορτα του παιδικου!!

Και κατα τ αλλα αρνουνται να αλλαξουν πανα στο κοριτσακι.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου πω γιατι το κανουν αυτο και αν ειναι το σωστο η οχι αλλα σκεψου οτι οταν θα παει η παιδαγωγος στην τουαλετα να αλλαξει το παιδι η αλλη κοπελα θα πρεπει να μεινει μονη της με τουλαχιστον 25 παιδια.στους δημοτικους σταθμους υπαρχουν πολλα παιδια σε ενα τμημα και 2 δασκαλες.ειναι λιγο δυσκολα.το αλλο που μπορει ομως να γινει το οποιο εγω το ειχα κανει οταν ειχα παιδια 3 και 3.6 μηνων ειχα στην ταξη μου και ενα 2.6 μηνων το οποιο οταν λερωνε την πανα του ή οταν ήταν η ωρα της αλλαγης το πηγαινα στην διπλα ταξη που ηταν το μεταβρεφικο και το αλλαζαν αλλα ακολουθουσε κανονικα το προγραμμα των προνηπιων και ετσι ηταν ολοι ικανοποιημενοι.ας ρωτησει αν μπορει να γινει αυτο στο σταθμο που παει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...