Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ????


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.... ο γιατρός μου δεν μου τα απαγόρεψε. Μόνο βαφή μαλλίών μου είπε μετά την αυχενική και να είναι φυτική. Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.... ο γιατρός μου δεν μου τα απαγόρεψε. Μόνο βαφή μαλλίών μου είπε μετά την αυχενική και να είναι φυτική. Φιλιά!

 

 

ωχ.. εγω που κάνω ισιωτική στα μαλλια λέτε να μην επιτρέπεται.... με βλέπω να είμαι με μαλλι αφάνα... :?

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

την ισιωτική καλύτερα να την αποφύγεις και ειδικά το 1ο τρίμηνο...έκανα και εγώ παλιά και αν θυμάμαι καλά είχε πολύ ισχυρό φάρμακο μέσα...

ωραία είναι και η αφάνα! Είναι στην μόδα :P:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

την ισιωτική καλύτερα να την αποφύγεις και ειδικά το 1ο τρίμηνο...έκανα και εγώ παλιά και αν θυμάμαι καλά είχε πολύ ισχυρό φάρμακο μέσα...

ωραία είναι και η αφάνα! Είναι στην μόδα :P:p

 

 

μακαρι να είναιι για το πρώτο τριμηνο μονο, ουτως η άλλως μου κραταει περιπου 4 μηνες...

Αλλα δεν το συζητώ , αν είναι να βλάψει το μωράκι μου κομμένα όλα!

και αφάνα και γουλή αν χρειαστει!!! :-P

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια... και οι έγκυες που βλέπουμε κατα καιρους στην τηλεόραση πώς είναι στην τρίχα???? απορω... και μαλλί βάμενο και μακιγιαζ ,νυχια..

πχ ειδατε ποτε την Μενεγακη με ρίζα ?

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

loveboom, συμφωνώ για την ισιωτική!

οι αντάυγειες επιτρέπονται? εγώ έκανα μερικές στον 4ο μήνα...τώρα είμαι στον 5ο!

προσπαθώ να βάλω τικεράκι, ξέρετε πως?

Link to comment
Share on other sites

ακουσε με να μην κανεις καθολου !!!!!!!!!!!ειμαι κομμωτρια:rolleyes:

 

Δεν θα κάνω!! μην με μαλώνεις... ;) πώς και πως το περιμενω το μωρακι δεν θα το ρισκαρω για δυο τριχες!!!

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

loveboom, συμφωνώ για την ισιωτική!

οι αντάυγειες επιτρέπονται? εγώ έκανα μερικές στον 4ο μήνα...τώρα είμαι στον 5ο!

προσπαθώ να βάλω τικεράκι, ξέρετε πως?

 

δες εδώ εχει οδηγιες για το τικερακι!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51738

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η χρήση καλλυντικών προσώπου, σώματος, τζελ μαλλιών κτλ?

 

Από καλλυντικά προσώπου καλό είναι να αποφεύγουμε αντιρυτιδικές με ρετινόλη και κολαγόνο, καθώς και διάφορες άλλες που κάνουν λίφτινκ. Έχουν μέσα ένα σωρό χημικά. Προτιμήστε ενυδατικές προσώπου όσο πιο απλές γίνεται, και καλύτερα να είναι φαρμακευτικές. Για βαφές, ξέρω ότι επιτρέπονται οι φυτικές μετά το πρώτο τρίμηνο. Περμανάντ και ισιωτικές, απαγορεύονται διά ροπάλου. :-P

Link to comment
Share on other sites

συνωμη δεν ηθελα να σε μαλωσω απλα καμια φορα το παιρνω λιγο πατριωτικα!!!χιχι:D

 

 

μην ζητας συγνώμη βρε!!! πλάκα εκανα !

΄Λοιπον άλλη μια ερώτηση ... με την αποτριχωση ξέρεις τι γίνεται? επιτρέπεται ή θα το ρίξουμε στο ξυραφάκι?

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η αποτρίχωση από ότι έχω ρωτήσει τους γιατρούς επιτρέπεται κανονικά (εγώ κάνω με πολυ προσοχή και στο μπικινι...) αλλά από ότι λένε πονάει περισσότερο...

εγώ το ίδιο πολυ πονάω!!:P:p:p

ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι και οι ανταυγειες κανονικα απαγορευονται γιατι στην ουσια η βαφη ποτιζει την τριχα οποτε ετσι κι αλλιως δεν κανει. τωρα θα δουμε μετα απο καποιο διαστημα αν με αφησει.

 

αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχω βγαλει πολλες ασπρες τριχες στα μαλλια και καποιες στα φρυδια ενω δεν ειχα ποτε, λετε να εχει σχεση με την εγκυμοσυνη?

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται όλα εκτός από: βαμμένα μαλλιά και αντάυγες! Εμένα αυτό με είχαν συμβουλέψει....

Για καλλυντικά προτίμησε τα βιολογικά καλύτερα, χωρίς χημικά, από έμπιστες εταιρείες. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ κορίτσια στο 2ο έκανα ανταύγειες 10 μέρες πριν γεννήσω, να βγαίνω καλή στις φωτογραφίες, γιατί στο 1ο έβγαινα σαν το φρίκουλο.

Πιο πολύ φοβούνται μην έχει η έγκυος κανένα αναπνευστικό από τα οξυζενέ, παρά ότι θα πάθει κάτι το μωρό, τουλάχιστον σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια εγώ στην εγκυμοσύνη έκανα τα πάντα!

Και βαφές και νύχια και αποτρίχωση και κρέμες και καλλυντικά! Έγκυος ήμουν, όχι ''ανάπηρη''! Και δόξα τω Θεώ μια χαρά είναι το μωράκι μου...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από καλλυντικά προσώπου καλό είναι να αποφεύγουμε αντιρυτιδικές με ρετινόλη και κολαγόνο, καθώς και διάφορες άλλες που κάνουν λίφτινκ. Έχουν μέσα ένα σωρό χημικά. Προτιμήστε ενυδατικές προσώπου όσο πιο απλές γίνεται, και καλύτερα να είναι φαρμακευτικές.

 

 

Αυτο ακριβώς μου έχει πει κι εμένα η δερματολόγος μου.

 

Εγώ ξέρετε τί έπαθα; 2-3 μέρες προτού μάθω οτι ειμαι έγκυος έβαψα το μαλλί μου!Δεν το ήξερα η δόλια...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια εγώ στην εγκυμοσύνη έκανα τα πάντα!

Και βαφές και νύχια και αποτρίχωση και κρέμες και καλλυντικά! Έγκυος ήμουν, όχι ''ανάπηρη''! Και δόξα τω Θεώ μια χαρά είναι το μωράκι μου...

 

Thaumataki μου, δε θέλω να σε αγχώνω αλλά νομίζω (δεν είμαι και γιατρός, θα τον ρωτήσω όμως) ότι δεν είναι τόσο απλό το θέμα. το έμβρυο επιβαρύνεται με τα χημικά και τα "κουβαλάει" σε όλη του τη ζωή και ίσως οι επιπτώσεις δε φαίνονται αμέσως. Δε νομίζω το πρόβλημα να είναι μόνο αν θα γεννηθεί χωρίς προβλήματα το παιδί. και εγώ αποφεύγω τα πάντα. μόνο με τις κρέμες έχω ένα θέμα, δεν το συζήτησα με το γιατρό αλλά προτιμώ να αποφύγω κάποιες για το διάστημα τις εγκυμοσύνης και ας μη χρειάζεται παρά να το ρισκάρω. Εδώ μιλάμε για τη ζωή ενός ανθρώπου, δεν παίζουμε με αυτά...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...