Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τυρί πότε και ποιό?


dora

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρώτησε καλύτερα τον παιδίατρο σου.Εγώ του έδωσα από μόνη μου στον έβδομο μήνα μην φανταστείς ποσότητα γύρω στα 5 γρ.

Όταν το είπα στο γιατρό μου μου είπε στον χρόνο αλλά δεν πειράζει τόσο μικρή ποσότητα.

Οπότε όταν του δίνω φασολάκια ή άλλα λαδερά του τρίβω και λίγο τυρί μέσα για γεύση.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ετσι ε?? εμάς μας παρότρεινε να κάνουμε φαγάκι με μοσχάρι-αστράκια-και τυράκι....αλεσμένο φυσικά!!

 

δεν το έκανα...απλά μια μέρα που τα λαχανικά της μου φάνηκαν λίγα, έβαλα και 3 βίδες (μακαρονάκια) από το μεσημεριανό μας....ήταν σκέτα.

και το έφαγε μια χαρά.

 

επίσης βλέπω τα κακάκια να είναι οκ και να μην ζορίζεται στην πέψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το χρόνο μας είχε πει κι εμάς γενικά για όλα τα γαλακτοκομικά!

Αλλά και τώρα αν του δώσω καμιά φορά δεν του αρέσει γιατί συνήθησε στα ανάλατα και του φαίνεται αλμυρό!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Κορίτσια δεν ξέρω αν έχει ανεφερθεί ξανά στο παρελθόν, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ πλέον να της δίνω και λίγο τυράκι σε κάποιο από τα γεύματά της...τι είδους τυρί όμως;μου είπε όχι πολύ αλμυρό,να είναι γλυκό...έχω κολλήσει τώρα...εσείς δίνετε τυράκι σε αυτή την ηλικία,κι αν ναι τι είδους τυρί;milner που εγώ το καταβροχθίζω πχ μπορώ να δώσω;

Link to comment
Share on other sites

εγω της δινω ειτε ανθοτυρο ειτε ντιρολο...τα τρωει πολυ ευκολα και τα δυο αν και προτιμα το ντιρολο που το πιανει με το χερι και το τρωει μονη της...το μιλνερ ειναι λιγακι δυσκολο σε θεμα γευσης για τα μικρα παιδακια... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,επειδη μου αρεσουν τα κασερια εψαξα να βρω αυτα που δεν εχουν συντηρητικα για να τρωω,γιατι τα συντηρητικα περναν στο γαλα σε εναν βαθμο.Το milner ειναι πολυ νοστιμο αλλά εχει συντηρητικα,κριμα δεν ειναι να το δωσετε στο μωρακι;;;;;Και το dirollo ισως εχει....κοιταξτε την συκευασια.

Το κολιος δεν εχει σιγουρα!Γενικα τα πιο κιτρινα(gouda)εχουν ολα!Τα αλλα,κολιος μεβγαλ,μετεωρα ολυμπος δεν εχουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,επειδη μου αρεσουν τα κασερια εψαξα να βρω αυτα που δεν εχουν συντηρητικα για να τρωω,γιατι τα συντηρητικα περναν στο γαλα σε εναν βαθμο.Το milner ειναι πολυ νοστιμο αλλά εχει συντηρητικα,κριμα δεν ειναι να το δωσετε στο μωρακι;;;;;Και το dirollo ισως εχει....κοιταξτε την συκευασια.

Το κολιος δεν εχει σιγουρα!Γενικα τα πιο κιτρινα(gouda)εχουν ολα!Τα αλλα,κολιος μεβγαλ,μετεωρα ολυμπος δεν εχουν!

 

Και πως διατηρουνται;;;;;

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ μακάρι να μπορούσα να αποφύγω το π.....τυράκι!!! η μικρή μου παθαίνει υστερία μόλις δει τυρί. Ο γιατρός μας είπε ότι από γαλακτοκομικά είναι πλήρης και καλό θα ήταν να μην τρώει τόσο πολύ τυρί αφού πίνει αρκετό γάλα. Έχει μανία με το babybel το κόκκινο τυράκι που λέει και εκείνη. Γενικά τρώει κάθε είδους τυρί, φέτα ανθότυρο και ότι εμφανιστεί μπροστά της, αλλά για το κόκκινο τυράκι χαμός, λιποθυμίες!

Μια μέρα δεν είχα πάρει σπίτι και με πήρε τηλέφωνο η κυρία που την κρατάει και με ρώτησε αν είχαμε στο ψυγείο γιατί την είχε πρήξει.

Μια φορά το δοκίμασε που το είχαμε πάρει για μια παιδική γιορτή και από τότε έγινε αναπόσπαστο μέρος της διατροφής μας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,επειδη μου αρεσουν τα κασερια εψαξα να βρω αυτα που δεν εχουν συντηρητικα για να τρωω,γιατι τα συντηρητικα περναν στο γαλα σε εναν βαθμο.Το milner ειναι πολυ νοστιμο αλλά εχει συντηρητικα,κριμα δεν ειναι να το δωσετε στο μωρακι;;;;;Και το dirollo ισως εχει....κοιταξτε την συκευασια.

Το κολιος δεν εχει σιγουρα!Γενικα τα πιο κιτρινα(gouda)εχουν ολα!Τα αλλα,κολιος μεβγαλ,μετεωρα ολυμπος δεν εχουν!

 

Και πως διατηρουνται;;;;;

Πως ακριβως διατηρουνται δεν ξερω ακριβως να σου εξηγησω,γιατι δεν ειμαι τεχνολογος τροφιμων αλλά νομικος,καμια σχεση δηλαδη!! :lol::lol:

Αν ψαξεις ομως στις συσκευασιες τους θα δεις οτι π.χ.στο milner ή στο gouda γραφει συντηρητικο ταδε ενω στα αλλα δεν γραφει.Το χω ψαξει και ειχα ρωτησει και την Αγλαια για το ποια τροφιμα εχουν και ποσο περνανε στο μητρικο γαλα και μου χε απαντησει οτι τα τροφιμα που εχουν συντηρητικα το αναγραφουν στην συσκευασια.

Επισης οι μαρμελαδες που κανω στο σπιτι διατηρουνται αριστα σε βαζα εκτος ψυγειου για μηνες!!! :wink: Και συντηρητικα δεν βαζω,στο βεβαιω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι μαρμελαδες που κανω στο σπιτι διατηρουνται αριστα σε βαζα εκτος ψυγειου για μηνες!!! :wink: Και συντηρητικα δεν βαζω,στο βεβαιω.... :)

 

Για τις μαρμελάδες συντηρητικό είναι η ζάχαρη :wink::wink:

Επίσης ρόλο συντηρητικού παίζουν το αλάτι (παστά), το ξύδι (τουρσί)...

Υπάρχουν δλδ φυσικά συντηρητικά :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης οι μαρμελαδες που κανω στο σπιτι διατηρουνται αριστα σε βαζα εκτος ψυγειου για μηνες!!! :wink: Και συντηρητικα δεν βαζω,στο βεβαιω.... :)

 

Για τις μαρμελάδες συντηρητικό είναι η ζάχαρη :wink::wink:

Επίσης ρόλο συντηρητικού παίζουν το αλάτι (παστά), το ξύδι (τουρσί)...

Υπάρχουν δλδ φυσικά συντηρητικά :wink::D

Ναι!Παντως δεν ειναι εκεινα τα συντηρητικα που γραφουν οι συσκευασιες,σορβικο καλιο,και νατριο και δεν ξερω τι αλλο...(ουτε ξερω αν τα γραφω σωστα :oops: ,παντως κατι τετοια γραφουν !!)

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου τρελαινεται για τα τυράκια Babybel (τα κοκκινα)... Αλλα τρώει και γκουντα, ένταμ, φετα (πιο σπάνια) ακόμη και τυρι του τοστ όταν δεν υπάρχει κατι άλλο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα από 11 μηνών φέτα και τίποτα άλλο..τρώει μπουκίτσες φέτα με όλα σχεδόν..εντάξει είναι αλμυρό τυρί αλλά υπάρχει πιο καλό και ελληνικό από την φέτα??μήπως κάνω λάθος και δεν πρέπει να της δίνω φέτα? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα από 11 μηνών φέτα και τίποτα άλλο..τρώει μπουκίτσες φέτα με όλα σχεδόν..εντάξει είναι αλμυρό τυρί αλλά υπάρχει πιο καλό και ελληνικό από την φέτα??μήπως κάνω λάθος και δεν πρέπει να της δίνω φέτα? :oops:

Δεν ξερω αν λογω του αλατιου δεν πρεπει,παντως χιλιες φορες φετα παρα ολα τα αλλα gouda και babybel και edam που ειναι γεματα συντηρητικα.Κριμα βρε κοριτσια υπαρχουν τοοοσα τυρια στην αγορα,μην δινετε αυτα με τα συντηρητικα στα παιδακια σας!

Σιγουρα μια μερα θα τα φανε,δεν γλιτωνουν αλλά τουλαχιστον τωρα αποφυγετε τα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειχε συστήσει από τον 8-9ο μήνα λίγη φέτα στο φαγητό.

Εννοείται πως τα φαγητά ήταν ανάλατα οπότε με τη φετούλα υπήρχε και ισορροπια στη γεύση και στο αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε η παιδιατρος μετά το χρόνο να τρώμε από όλα τα τυριά (σε πολύ μικρή ποσότητα βέβαια). Τρελαίνεται για τη φέτα. Δεν της τη δίνω με το φαγητό γιατί όταν τη βλέπει θέλει να φάει μόνο αυτήν και όχι το φαγητό της.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ανθοτυρο νομιζω ειναι το καλυτερο...μαλακο, υγρο και αναλατο! εννοω το μαλακο ασπρο τυρι! εδω στη κρητη τα λενε διαφορετικα και εχω μπερδευτει! οσο για τη φετα οταν θα της δωσω θα την ξεπλυνω να φυγει η πολλη αλμυρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξετρελλενομαστε με την ''τετα'' (φετα). Του παιρνω μαλακια και λιγοτερο αλατισμενη.

Μετα το χρονο αρχισαμε τα τυρια.

 

dora δεν του εχεις δωσει ακομα?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...