Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΝΟΥ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ


Deena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Θα ήθελα να ρωτήσω τη Deena επειδή γνωρίζει πολλά για το θέμα αλλά και όποια άλλη κοπέλα έχει να μου προτείνει κάτι. Έχω ένα αγοράκι 7,5 μηνών που μέχρι πριν από ένα μήνα κοιμόταν σχετικά καλά. Τι εννοώ με αυτό. Ήδη από πολύ νωρίς από τότε δηλαδή που ήταν 2,5 μηνών άρχισε να κοιμάται συνεχόμενες 8 ή και 9 ώρες. Το πρόβλημα ήταν πάντα οι ημερήσιοι ύπνοι που εκτός από 1-1,5 ώρα το πρωί δεν κοιμόταν την υπόλοιπη ημέρα παρά 2 με 3 ύπνους των 40 λεπτών.

Εδώ και ένα μήνα σχεδόν όπως είπα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δηλαδή έχει αρχίσει και ξυπνάει μέσα στη νύχτα. Τι εννοώ με αυτό. Γύρω στις 8.30 τον κάνω μπάνιο και μετά πίνει το γάλα του. Το βράδυ δίνω ξένο ενώ το πρωί τον θηλάζω. Ενώ παλιά έμενε ξύπνιος όταν έτρωγε, τώρα μετά από λίγο κοιμάται με το μπουκάλι οπότε αφού τον ταΐζω κοιμισμένο γύρω στις 9.30 τον βάζω για ύπνο. Από κει και μετά πολλές φορές θα αρχίσει να κλαίει μέσα στον ύπνο του γύρω στις 12.30 ή 1.30. Κάποιες φορές έκλαψε λίγο και σταμάτησε μόνος του. Τις περισσότερες όμως επειδή συνεχίζει να κλαίει τον παίρνω αγκαλιά και σταματάει σε λίγο. Στη συνέχεια θα ξυπνήσει μια φορά είτε στις 3.30 είτε στις 4.30 είτε στις 6.00 και θα τον θηλάσω περίπου ένα 20λεπτό. Θα κοιμηθεί στο στήθος και συνήθως θα ξυπνήσει 8.00 με 9.00. Δεν είμαι σίγουρη ότι ξυπνάει επειδή θέλει να φάει. Για την ακρίβεια ίσως εγώ κάνω το λάθος και του δίνω το στήθος γιατί ξέρω ότι έτσι θα σταματήσει. Παλιότερα αφού έτρωγε τον κοίμιζα στο μάρσιπο και μετά τον έβαζα στο κρεβάτι του όπου και κοιμόταν συνεχόμενα 8 ή 9 ώρες. Τώρα συνειδητοποίησα το λάθος που έκανα.

 

Την ημέρα δυσκολεύομαι πολύ να τον κοιμίσω. Θα κάνει έναν ύπνο γύρω στις 11.30 με 12.00 που διαρκεί 45 λεπτά και όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να τον κάνω μεγαλύτερο. Το πρωί τον κοιμίζω στο μάρσιπο ή στην αγκαλιά μου και μετά τον βάζω στο κρεβάτι του. Προσπάθησα να ακολουθήσω τη συμβουλή του no cry sleep solution και μόλις ξυπνήσει να τον βάζω στο μάρσιπο για να ξανακοιμηθεί αλλά είναι φορές που και μισή ώρα να τον έχω στο μάρσιπο μόλις τον αφήνω στο κρεβάτι ξυπνάει. Μία φορά είναι η αλήθεια έπιασε και κοιμήθηκε άλλη μία ώρα!

Το μεσημέρι θα κοιμηθεί κατά τις 16.00 πάλι για 45 λεπτά. Για να κοιμηθεί παραπάνω κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι οπότε θα ξυπνήσει αλλά θα τον αγκαλιάσω και συνήθως κοιμάται συνολικά 1,5 ώρα.

 

Θεωρώ ότι ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για ένα παιδί. Και το λέω αυτό γιατί ήμουν ένα άυπνο παιδί που έγινα ένας άυπνος ενήλικας. Για να μπορέσω να κοιμηθώ έκανα ψυχοθεραπεία. Δε θέλω το παιδί μου να περάσει τα ίδια. Αν μπορώ να το βοηθήσω να κοιμηθεί καλύτερα μόνο του θα το κάνω. Επίσης θα σας παρακαλούσα το θέμα μου να μην ξεσηκώσει έναν κύκλο αντιπαράθεσης

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τη Deena επειδή γνωρίζει πολλά για το θέμα αλλά και όποια άλλη κοπέλα έχει να μου προτείνει κάτι. Έχω ένα αγοράκι 7,5 μηνών που μέχρι πριν από ένα μήνα κοιμόταν σχετικά καλά. Τι εννοώ με αυτό. Ήδη από πολύ νωρίς από τότε δηλαδή που ήταν 2,5 μηνών άρχισε να κοιμάται συνεχόμενες 8 ή και 9 ώρες. Το πρόβλημα ήταν πάντα οι ημερήσιοι ύπνοι που εκτός από 1-1,5 ώρα το πρωί δεν κοιμόταν την υπόλοιπη ημέρα παρά 2 με 3 ύπνους των 40 λεπτών.

Εδώ και ένα μήνα σχεδόν όπως είπα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δηλαδή έχει αρχίσει και ξυπνάει μέσα στη νύχτα. Τι εννοώ με αυτό. Γύρω στις 8.30 τον κάνω μπάνιο και μετά πίνει το γάλα του. Το βράδυ δίνω ξένο ενώ το πρωί τον θηλάζω. Ενώ παλιά έμενε ξύπνιος όταν έτρωγε, τώρα μετά από λίγο κοιμάται με το μπουκάλι οπότε αφού τον ταΐζω κοιμισμένο γύρω στις 9.30 τον βάζω για ύπνο. Από κει και μετά πολλές φορές θα αρχίσει να κλαίει μέσα στον ύπνο του γύρω στις 12.30 ή 1.30. Κάποιες φορές έκλαψε λίγο και σταμάτησε μόνος του. Τις περισσότερες όμως επειδή συνεχίζει να κλαίει τον παίρνω αγκαλιά και σταματάει σε λίγο. Στη συνέχεια θα ξυπνήσει μια φορά είτε στις 3.30 είτε στις 4.30 είτε στις 6.00 και θα τον θηλάσω περίπου ένα 20λεπτό. Θα κοιμηθεί στο στήθος και συνήθως θα ξυπνήσει 8.00 με 9.00.

 

Νομίζω ότι τον βάζεις αργά για ύπνο. Από ό,τι βλέπω πιο κάτω, ξυπνάει από το μεσημεριανό ύπνο κατά τις 16.45' οπότε εικάζω ότι κατά τις 21.00 που αρχίζεις να τον ταϊζεις είναι εξουθενωμένος και για αυτό σου αποκοιμιέται στο μπουκάλι. Πάντως, δεν περιμένω να διαρκέσει πολύ αυτό, είναι μεγάλος και σε λίγο είναι εξαιρετικά απίθανο να τον παίρνει ο ύπνος στο μπουκάλι.

 

Το ξύπνημα για φαγητό δεν αποκλείεται να οφείλεται πράγματι σε πείνα, είναι μικρό ακόμα το μωρό, δεν θα βιαζόμουν να βγάλω συμπεράσματα. Περίμενέ τον λίγο ακόμα, σε λίγο μπορεί να σταματήσει και αυτό το τελευταίο γεύμα.

 

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι ξυπνάει επειδή θέλει να φάει. Για την ακρίβεια ίσως εγώ κάνω το λάθος και του δίνω το στήθος γιατί ξέρω ότι έτσι θα σταματήσει. Παλιότερα αφού έτρωγε τον κοίμιζα στο μάρσιπο και μετά τον έβαζα στο κρεβάτι του όπου και κοιμόταν συνεχόμενα 8 ή 9 ώρες. Τώρα συνειδητοποίησα το λάθος που έκανα.

 

Την ημέρα δυσκολεύομαι πολύ να τον κοιμίσω. Θα κάνει έναν ύπνο γύρω στις 11.30 με 12.00 που διαρκεί 45 λεπτά και όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να τον κάνω μεγαλύτερο. Το πρωί τον κοιμίζω στο μάρσιπο ή στην αγκαλιά μου και μετά τον βάζω στο κρεβάτι του. Προσπάθησα να ακολουθήσω τη συμβουλή του no cry sleep solution και μόλις ξυπνήσει να τον βάζω στο μάρσιπο για να ξανακοιμηθεί αλλά είναι φορές που και μισή ώρα να τον έχω στο μάρσιπο μόλις τον αφήνω στο κρεβάτι ξυπνάει. Μία φορά είναι η αλήθεια έπιασε και κοιμήθηκε άλλη μία ώρα!

Το μεσημέρι θα κοιμηθεί κατά τις 16.00 πάλι για 45 λεπτά. Για να κοιμηθεί παραπάνω κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι οπότε θα ξυπνήσει αλλά θα τον αγκαλιάσω και συνήθως κοιμάται συνολικά 1,5 ώρα.

 

Νομίζω ότι όλο το πρόγραμμα θέλει να μετακινηθεί λίγο προς τα πίσω, να γίνονται δηλαδή και οι ημερήσιοι ύπνοι λίγο νωρίτερα, με πολύ στενή παρακολούθηση των πρώτων ημαδιών νύστας. Σου προτείνω επίσης να σταματήσεις την ιστορία με τον μάρσιπο για το κοίμισμα, το παιδί είναι ήδη αρκετά μεγάλο για να το κοιμίζεις με τέτοιο τρόπο, άσε που από ό,τι λες δεν πιάνει κιόλας. Στην θέση σου, θα τον έβαζα στην κούνια του με σκοτάδι και white noise και θα καθόμουν δίπλα του μέχρι να κοιμηθεί. Το 45λεπτο είναι το κλασικό χρονικό σημείο που γίνεται η εναλλαγή στον επόμενο κύκλο ύπνου, γι' αυτό και ακούς πολύ συχνά μωρά να κοιμούνται μόλις για 45' στους ημερήσιους ύπνους. Ο μόνος τρόπος να επιμηκυνθεί ο ύπνος την ημέρα είναι το παιδί να αποκοιμιέται ακριβώς υπό τις ίδιες συνθήκες υπό τις οποίες θα ξυπνήσει κατά την εναλλαγή στο επόμενο κύκλο.

 

 

Θεωρώ ότι ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για ένα παιδί. Και το λέω αυτό γιατί ήμουν ένα άυπνο παιδί που έγινα ένας άυπνος ενήλικας. Για να μπορέσω να κοιμηθώ έκανα ψυχοθεραπεία. Δε θέλω το παιδί μου να περάσει τα ίδια. Αν μπορώ να το βοηθήσω να κοιμηθεί καλύτερα μόνο του θα το κάνω. Επίσης θα σας παρακαλούσα το θέμα μου να μην ξεσηκώσει έναν κύκλο αντιπαράθεσης

 

Το παιδί δεν κοιμάται άσχημα, κάποιες μικρές διορθωτικές κινήσεις θέλετε. Το σημαντικότερο είναι να καταφέρει να αποκοιμιέται κατά το δυνατόν χωρίς εξωτερική βοήθεια, αυτό είναι το Α και το Ω, τις διάφορες μεθόδους τις έχω παραθέσει και σε αυτό το θέμα και αλλού. Το νου σου επίσης ότι βαδίζετε προς την κρίση ύπνου των 8 μηνών (8 month sleep regression) και τα πράγματα μπορεί και να πάρουν μια τροπή προς το χειρότερο, είναι εξαιρετικά σημαντικό σε αυτή την περίοδο να μην εγκαθιδρύσεις συνήθειες τις οποίες δεν θέλεις να διατηρήσεις για καιρό ακόμα.

 

Για ό,τι άλλο θες, εννοείται στην διάθεσή σου, είτε εδώ είτε σε ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...