Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

θα ηθελα πληροφοριες για το θεομητωρ για εκτη ταξη συγκεκριμενα, ποσο ειναι τα διδακτρα και αν μπορει να γινει μεταγραφη απο το σχολειο που ειμαστε εκει ή μονο σεπτεμβρη και πιο νωρις γινονται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα έχουμε ένα κοριτσάκι που πάει νηπιαγωγείο και είμαστε στα νότια προάστια . Είμαστε ανάμεσα σε Λεόντειο, Δελασαλ και γενικά ψαχνόμαστε γιατί είμαστε λίγο μπερδεμένοι. Αν μπορείτε στείλτε μου και pm αν κάποιος εχει παιδιά σε σχολείο που προτείνει ή σχετικά με τα 2 που προανάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχουμε ένα κοριτσάκι που πάει νηπιαγωγείο και είμαστε στα νότια προάστια . Είμαστε ανάμεσα σε Λεόντειο, Δελασαλ και γενικά ψαχνόμαστε γιατί είμαστε λίγο μπερδεμένοι. Αν μπορείτε στείλτε μου και pm αν κάποιος εχει παιδιά σε σχολείο που προτείνει ή σχετικά με τα 2 που προανάφερα.

 

 

καλημέρα αναμεσα στα δύο θα σου έλεγα δελασαλ

δεν εχω ακουσει καλα λογια για την λεόντειο

εχει χάσει λενε την αιγλη του πια....

 

καλη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα αρχισα να ψαχνω ιδιωτικο σχολειο για τον γιο μου που θα παει πρωτη,εχετε πληροφοριες για Θεμιστοκλης,Καραχαλιου κ Διαμαντοπουλου???

Ευχαριστω!!!!!!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

και καλώς σας βρήκα. Λοιπόν, τελειώνουμε το προνήπιο φέτος σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και θα συνεχίσουμε εκεί και νηπιαγωγείο. Έχω ξεκινήσει ήδη την αναζήτηση Δημοτικού Σχολείου για την μικρή μου και έχω ρίξει πραγματικά πολύ διάβασμα. Μετά από πληροφορίες που έλαβα από εδώ αλλά και από γνωστούς έχω αποκλείσει για κάποιους λόγους σχολεία όπως η Λεόντειος Ν. Σμύρνης, τα εκπαιδευτήρια Ξενόπουλου, το Παλλάδιο Ν. Σμύρνης και τα Θεομήτωρ. Μου έκαναν καλή εντύπωση τα Εκπαιδευτήρια Γεωργίου Ζώη που επισκέφθηκα πρόσφατα και σε μερικές μέρες θα επισκεφθώ τα Εκπαιδευτήρια Μαλλιάρα, τα οποία μου άρεσαν εξωτερικά. Και για τα δύο παραπάνω σχολεία έχω ακούσει-διαβάσει κυρίως καλά πράγματα αλλά όχι μόνο. Γι' αυτό και ζητώ extra πληροφορίες από όσους από εσάς έχουν προσωπική εμπειρία και σας ευχαριστώ προκαταβολικά γι' αυτό.

 

καλησπερα Αννα. Σου εχω στειλει pm μηπως μπορεις να βοηθησεις. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα Αννα. Σου εχω στειλει pm μηπως μπορεις να βοηθησεις. Ευχαριστω πολυ!

 

Στον Μαλλιάρα γίνεται καλή δουλεία στο δημοτικό και έχει καλό Γυμνάσιο και Λύκειο.Εκεί που υστερεί είναι στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Δημοτικού.

Για τον Ζώη δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερα καλό ή κακό.

Εαν δεν σε προβληματίζει το Γυμνάσιο-Λύκειο,μπορείς να κοιτάξεις και το Δημοτικό του Πασχάλη στο οποίο γίνεται αρκετά καλή δουλειά και έχει αξιοπρεπής εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Φέτος ξεκίνησαν τα παιδιά μου στου Ζώη και είμαι αρκετά ευχαριστημένη! Ο μεγάλος μου παέι Β' Δημοτικού κι ο μικρός μου Νήπιο. Τι θέλετε να μάθετε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα! Φέτος ξεκίνησαν τα παιδιά μου στου Ζώη και είμαι αρκετά ευχαριστημένη! Ο μεγάλος μου παέι Β' Δημοτικού κι ο μικρός μου Νήπιο. Τι θέλετε να μάθετε;

 

Δέσποινα σου έστειλα pm

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα! Φέτος ξεκίνησαν τα παιδιά μου στου Ζώη και είμαι αρκετά ευχαριστημένη! Ο μεγάλος μου παέι Β' Δημοτικού κι ο μικρός μου Νήπιο. Τι θέλετε να μάθετε;

 

Δέσποινα έχεις και από εμένα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μια και το έψαξες για το ISP, ποια είναι η προτεινόμενή τους συνέχεια για γυμνάσιο / λύκειο; Σκοπεύουν να ανοίξουν πάλι τα δικα τους, ή "συνεργάζονται" με κάποιο από τα σχολεία του Πειραιά;

 

Ομολογώ ότι πολυ με ιντριγκάρισες. Εμείς μένουμε Πειραια, αλλά πάμε σχολείο Άλιμο. Ομολογώ ότι όταν έψαχνα πριν απο 3 χρόνια δεν είχα κοιτάξει καν την Πετράκη - Βαλσαμίδου. Στα δικά μου χρόνια ήταν ένα μέτριο σχολείο και όταν πια έψαχνα για την κόρη μου είχα ακούσει ότι απλώς έφθηνε. Μακάρι οι ιδιοκτήτες να μπόρεσαν να του αλλάξουν προσανατολισμό και να δημιουργηθεί ένα καλό δημοτικό στον Πειραιά.

 

Παρεπιπτόντως, εάν δεν θεωρείς τον Άλιμο απαγορευτικό, εμείς πάμε στην Γεννάδειο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Εάν θέλεις πληροφορίες πολύ ευχαρίστως.[/quote

 

καλημερα και χρονια πολλα. Εγω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για την Γενναδειο μια και το σκεφτομαι σοβαρα για νηπιαγωγειο του χρονου και μετα δημοτικο. Οποιαδηποτε πληροφορια μπορεις να μοιραστεις ειναι καλοδεχουμενη. ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και το έψαξες για το ISP, ποια είναι η προτεινόμενή τους συνέχεια για γυμνάσιο / λύκειο; Σκοπεύουν να ανοίξουν πάλι τα δικα τους, ή "συνεργάζονται" με κάποιο από τα σχολεία του Πειραιά;

 

Ομολογώ ότι πολυ με ιντριγκάρισες. Εμείς μένουμε Πειραια, αλλά πάμε σχολείο Άλιμο. Ομολογώ ότι όταν έψαχνα πριν απο 3 χρόνια δεν είχα κοιτάξει καν την Πετράκη - Βαλσαμίδου. Στα δικά μου χρόνια ήταν ένα μέτριο σχολείο και όταν πια έψαχνα για την κόρη μου είχα ακούσει ότι απλώς έφθηνε. Μακάρι οι ιδιοκτήτες να μπόρεσαν να του αλλάξουν προσανατολισμό και να δημιουργηθεί ένα καλό δημοτικό στον Πειραιά.

 

Παρεπιπτόντως, εάν δεν θεωρείς τον Άλιμο απαγορευτικό, εμείς πάμε στην Γεννάδειο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Εάν θέλεις πληροφορίες πολύ ευχαρίστως.

 

 

καλημερα mariab και χρονια πολλα. Εγω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για την Γενναδειο μια και το σκεφτομαι σοβαρα για νηπιαγωγειο του χρονου και μετα δημοτικο. Οποιαδηποτε πληροφορια μπορεις να μοιραστεις ειναι καλοδεχουμενη. ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μας.

Θα ήθελα αν κάποια/ος γνωρίζει σχετικά να μου δώσει πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια Βούλα Καλάνδρου στην Παλλήνη, κυρίως για τη φοίτηση στο δημοτικό του σχολείο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει αν κάποιο από τα παραπάνω σχολεια είναι χαλαρό μέχρι το γυμνασιο (οχι μέχρι την τρίτη που είναι όλα) και τα παιδιά μαθαίνουν βιωματικά και μέσω εργασιών και μέσα στο σχολείο γιατί είμαι υπέρμαχη του ελάχιστου homework???

 

Ευχαριστώ

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει αν κάποιο από τα παραπάνω σχολεια είναι χαλαρό μέχρι το γυμνασιο (οχι μέχρι την τρίτη που είναι όλα) και τα παιδιά μαθαίνουν βιωματικά και μέσω εργασιών και μέσα στο σχολείο γιατί είμαι υπέρμαχη του ελάχιστου homework???

 

Ευχαριστώ

 

Τα σχολεία αυτά είναι υψηλών προδιαγραφών και στόχων.

Επίσης, σχολεία που να μορφώνουν τα παιδιά μας χωρίς εμείς να ασχολούμαστε, δεν υπάρχουν.

Υπάρχουν φυσικά και σχολεία χαλαρά που σου δίνουν και απολυτήριο λυκείου χωρίς να ξέρεις την προπαίδεια.

Εξαρτάται τι στόχους θέτουμε για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kostas66 γεια σου. Με αφορμή την φράση σου //Τα σχολεία αυτά είναι υψηλών προδιαγραφών και στόχων// ήθελα να εκφράσω και την δική μου σκοπιά ,γενικά και όχι προσωπικά, καθώς με προβληματίζει έντονα το θέμα αρκετό καιρό.

 

..Αυτό λοιπόν, δεν σημαίνει ότι πρέπει ενα σχολείο να ρουφάει κάθε λεπτό απο την ζωή των παιδιών μετά το σχολείο στο σπίτι και χωρίς ουσιαστικό λόγο. Ειδικά τα ιδιωτικά σχολεία που έχουν βεβαρυμένο πρόγραμμα (εμένα φευγει 3 ή 5 )επειδή θεωρητικά τα κάνουν όλα εντός με καλό επίπεδο μαθήματος .

 

Το ζω καθημερινά το πρόβλημα. Έχουν τόσα κάθε μέρα , οχι δύσκολα ή ιδιαίτερα πράγματα, απλά πολλά που δεν υπάρχει λόγος.

Στερούν στα παιδιά ,στο όνομα της επανάληψης και της εμπέδωσης , κάθε άλλη δραστηριότητα στην ζωή τους. Ειτε μάθησης , είτε διασκέδασης, είτε απλά ξεκούρασης.

Πχ εμεις κάθε μέρα έχουμε ασκήσεις όχι πολλές , όχι δύσκολες , οχι μεγάλες αλλα χρονοβόρες καθώς είναι πολλά τα μαθήματα (Ελληνικα , Μαθηματικά , Αγγλικά , Γερμανικά , Ιστορία , Ορθογραφία και όλο και κάποιο εργασία- project...)

Εγω, να τις γράψω που τα ξέρω θέλω 2 ώρες στο νερό χωρίς καμία σκέψη!

 

Αποτέλεσμα μας ωθούν να επενδύουμε πολύ χρονικά, μόνο στα σχολικά μαθήματα και όλα τα υπόλοιπα τα στερούμαστε ακόμη και το να διαβάσουμε ένα εξωσχολικό βιβλίο το βράδυ που πάντα τόσο χρόνια κάναμε. Εγω αυτό δεν το θεωρώ υψηλό επίπεδο μάθησης , το θεωρώ τυποποιημένες γνώσεις - όλοι το ίδιο στο συγκεκριμένο σχολείο και στέρηση του να διευρύνεις λίγο του ορίζοντες σου εαν θέλεις και μπορείς.

Ούτε θέατρο πια δεν πάμε Σ/Κ καθως κάτι και πάλι θα ζωγραφίζουμε για κάποια εργασία ή θα έχουν τεστ την Δευτέρα.....ά

Παιδεία σωστή δεν είναι μόνο η αριστεία στο σχολείο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εχω δυο κοριτσάκια και ψάχνω για Ιδιωτικό Σχολείο για τριτη δημοτικού. Είμαι ανάμεσα στον Μαλλιάρα και στη ΓΕΝΝΑΔΕΙΟ. Αν κάποια μανούλα γνωρίζει πληροφορίες θα εκτιμούσα να μου στείλει pm Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεία αυτά είναι υψηλών προδιαγραφών και στόχων.

Επίσης, σχολεία που να μορφώνουν τα παιδιά μας χωρίς εμείς να ασχολούμαστε, δεν υπάρχουν.

Υπάρχουν φυσικά και σχολεία χαλαρά που σου δίνουν και απολυτήριο λυκείου χωρίς να ξέρεις την προπαίδεια.

Εξαρτάται τι στόχους θέτουμε για τα παιδιά μας.

 

Διαφωνώ με αυτό που γράφεις. Με κάλυψε αρκετά η ferby.

 

Αν στο σχολείο γίνεται πάρα πολλή δουλειά και εμπεδώνονται κάποια πράγματα εκεί δεν υπάρχει λόγος για επιπλέον φυλλάδια στο σπίτι .... τουλάχιστον όχι τόσα πολλά. Επίσης το να μαθαίνει το παιδί κατεβατά λεξιλόγιο στις γλώσσες ενώ μπορεί να τις μάθει πιο βιωματικά το βρίσκω χαζό σε αυτή την εποχή. Υπάρχουν έρευνες υπερ του φιλανδικού μοντέλου που υπστηρίζουν ότι τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα όταν δεν είναι φορτωμένα στο σπίτι κι όταν έχουν χρόνο να παίξουν και να βαρεθούν.

 

Δε λέω να φτάσουμε στο άλλο άκρο και να μην κάνει ΤΙΠΟΤΑ το παιδί (όχι γιατί με πειράζει το να μην κάνει και τίποτα απλά ζούμε στην Ελλάδα). Ας μαθαίνει λεξιλόγιο απέξω κάποιες φορές ... αλλά να μην είναι ο μόνος τρόπος και να μην είναι συνέχεια.

 

Επίσης το σχολείο πρέπει να προωθεί το να ασχολούνται με πολλά πράγματα τα παιδιά. Δεν είναι το παν το πανεπιστήμιο. Υπάρχουν και παιδιά που θα γίνουν πετυχημένοι ηθοποιοί, μουσικοί, αθλητές ή κάτι άλλο. Στο δημοτικό δε μπορείς να ξέρεις. Το σχολείο δεν πρέπει να συμπεριφέρεται λες και το διάβασμα είναι το παν.

 

Γι' αυτά τα σχολεία που ρώτησα έχεις άποψη? Στο δικό μας σχολείο το διάβασμα είναι όπως τα περιγράφει η ferby. Δεν το θεωρώ normal αυτό. Δεν το θέλω για το παιδί μου παρότι είναι άριστη μαθήτρια. Θεωρώ ότι δεν έχει χρόνο να ελευθερώσει το μυαλό της και να σκεφτεί ό,τι αρλούμπα θέλει μέσα στη μέρα. Όλο τρέχουμε. Γιατί εκτός από το διάβασμα αθλούμαστε κιόλας και έχει και έφεση στη μουσική οπότε ασχολούμαστε και με αυτό. ΑΝ το παιδί είναι πιγμένο από την τετάρτη δημοτικού έτσι στο λύκειο τι θα γίνει?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

kostas66 γεια σου. Με αφορμή την φράση σου //Τα σχολεία αυτά είναι υψηλών προδιαγραφών και στόχων// ήθελα να εκφράσω και την δική μου σκοπιά ,γενικά και όχι προσωπικά, καθώς με προβληματίζει έντονα το θέμα αρκετό καιρό.

 

..Αυτό λοιπόν, δεν σημαίνει ότι πρέπει ενα σχολείο να ρουφάει κάθε λεπτό απο την ζωή των παιδιών μετά το σχολείο στο σπίτι και χωρίς ουσιαστικό λόγο. Ειδικά τα ιδιωτικά σχολεία που έχουν βεβαρυμένο πρόγραμμα (εμένα φευγει 3 ή 5 )επειδή θεωρητικά τα κάνουν όλα εντός με καλό επίπεδο μαθήματος .

 

Το ζω καθημερινά το πρόβλημα. Έχουν τόσα κάθε μέρα , οχι δύσκολα ή ιδιαίτερα πράγματα, απλά πολλά που δεν υπάρχει λόγος.

Στερούν στα παιδιά ,στο όνομα της επανάληψης και της εμπέδωσης , κάθε άλλη δραστηριότητα στην ζωή τους. Ειτε μάθησης , είτε διασκέδασης, είτε απλά ξεκούρασης.

Πχ εμεις κάθε μέρα έχουμε ασκήσεις όχι πολλές , όχι δύσκολες , οχι μεγάλες αλλα χρονοβόρες καθώς είναι πολλά τα μαθήματα (Ελληνικα , Μαθηματικά , Αγγλικά , Γερμανικά , Ιστορία , Ορθογραφία και όλο και κάποιο εργασία- project...)

Εγω, να τις γράψω που τα ξέρω θέλω 2 ώρες στο νερό χωρίς καμία σκέψη!

 

Αποτέλεσμα μας ωθούν να επενδύουμε πολύ χρονικά, μόνο στα σχολικά μαθήματα και όλα τα υπόλοιπα τα στερούμαστε ακόμη και το να διαβάσουμε ένα εξωσχολικό βιβλίο το βράδυ που πάντα τόσο χρόνια κάναμε. Εγω αυτό δεν το θεωρώ υψηλό επίπεδο μάθησης , το θεωρώ τυποποιημένες γνώσεις - όλοι το ίδιο στο συγκεκριμένο σχολείο και στέρηση του να διευρύνεις λίγο του ορίζοντες σου εαν θέλεις και μπορείς.

Ούτε θέατρο πια δεν πάμε Σ/Κ καθως κάτι και πάλι θα ζωγραφίζουμε για κάποια εργασία ή θα έχουν τεστ την Δευτέρα.....ά

Παιδεία σωστή δεν είναι μόνο η αριστεία στο σχολείο....

 

Διαφωνώ με αυτό που γράφεις. Με κάλυψε αρκετά η ferby.

 

Αν στο σχολείο γίνεται πάρα πολλή δουλειά και εμπεδώνονται κάποια πράγματα εκεί δεν υπάρχει λόγος για επιπλέον φυλλάδια στο σπίτι .... τουλάχιστον όχι τόσα πολλά. Επίσης το να μαθαίνει το παιδί κατεβατά λεξιλόγιο στις γλώσσες ενώ μπορεί να τις μάθει πιο βιωματικά το βρίσκω χαζό σε αυτή την εποχή. Υπάρχουν έρευνες υπερ του φιλανδικού μοντέλου που υπστηρίζουν ότι τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα όταν δεν είναι φορτωμένα στο σπίτι κι όταν έχουν χρόνο να παίξουν και να βαρεθούν.

 

Δε λέω να φτάσουμε στο άλλο άκρο και να μην κάνει ΤΙΠΟΤΑ το παιδί (όχι γιατί με πειράζει το να μην κάνει και τίποτα απλά ζούμε στην Ελλάδα). Ας μαθαίνει λεξιλόγιο απέξω κάποιες φορές ... αλλά να μην είναι ο μόνος τρόπος και να μην είναι συνέχεια.

 

Επίσης το σχολείο πρέπει να προωθεί το να ασχολούνται με πολλά πράγματα τα παιδιά. Δεν είναι το παν το πανεπιστήμιο. Υπάρχουν και παιδιά που θα γίνουν πετυχημένοι ηθοποιοί, μουσικοί, αθλητές ή κάτι άλλο. Στο δημοτικό δε μπορείς να ξέρεις. Το σχολείο δεν πρέπει να συμπεριφέρεται λες και το διάβασμα είναι το παν.

 

Γι' αυτά τα σχολεία που ρώτησα έχεις άποψη? Στο δικό μας σχολείο το διάβασμα είναι όπως τα περιγράφει η ferby. Δεν το θεωρώ normal αυτό. Δεν το θέλω για το παιδί μου παρότι είναι άριστη μαθήτρια. Θεωρώ ότι δεν έχει χρόνο να ελευθερώσει το μυαλό της και να σκεφτεί ό,τι αρλούμπα θέλει μέσα στη μέρα. Όλο τρέχουμε. Γιατί εκτός από το διάβασμα αθλούμαστε κιόλας και έχει και έφεση στη μουσική οπότε ασχολούμαστε και με αυτό. ΑΝ το παιδί είναι πιγμένο από την τετάρτη δημοτικού έτσι στο λύκειο τι θα γίνει?

 

Δεν έχω κάποια πληροφορία να δώσω στο θέμα.

Όμως ήθελα να πω ότι οι τοποθετήσεις είναι οι σωστότερες που έχω διαβάσει πάνω στο θέμα!

Υποτίθεται ότι στέλνουμε τα παιδιά σε ιδιωτικά σχολεία για να αποκτήσουν μία ευρύτερη παιδεία, όχι για να διαβάζουν κατεβατά όλο το απόγευμα!

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα , καθώς αναζητώ κι εγώ σχολείο για τις κόρες μου

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

kostas66 γεια σου. Με αφορμή την φράση σου //Τα σχολεία αυτά είναι υψηλών προδιαγραφών και στόχων// ήθελα να εκφράσω και την δική μου σκοπιά ,γενικά και όχι προσωπικά, καθώς με προβληματίζει έντονα το θέμα αρκετό καιρό.

 

..Αυτό λοιπόν, δεν σημαίνει ότι πρέπει ενα σχολείο να ρουφάει κάθε λεπτό απο την ζωή των παιδιών μετά το σχολείο στο σπίτι και χωρίς ουσιαστικό λόγο. Ειδικά τα ιδιωτικά σχολεία που έχουν βεβαρυμένο πρόγραμμα (εμένα φευγει 3 ή 5 )επειδή θεωρητικά τα κάνουν όλα εντός με καλό επίπεδο μαθήματος .

 

Το ζω καθημερινά το πρόβλημα. Έχουν τόσα κάθε μέρα , οχι δύσκολα ή ιδιαίτερα πράγματα, απλά πολλά που δεν υπάρχει λόγος.

Στερούν στα παιδιά ,στο όνομα της επανάληψης και της εμπέδωσης , κάθε άλλη δραστηριότητα στην ζωή τους. Ειτε μάθησης , είτε διασκέδασης, είτε απλά ξεκούρασης.

Πχ εμεις κάθε μέρα έχουμε ασκήσεις όχι πολλές , όχι δύσκολες , οχι μεγάλες αλλα χρονοβόρες καθώς είναι πολλά τα μαθήματα (Ελληνικα , Μαθηματικά , Αγγλικά , Γερμανικά , Ιστορία , Ορθογραφία και όλο και κάποιο εργασία- project...)

Εγω, να τις γράψω που τα ξέρω θέλω 2 ώρες στο νερό χωρίς καμία σκέψη!

 

Αποτέλεσμα μας ωθούν να επενδύουμε πολύ χρονικά, μόνο στα σχολικά μαθήματα και όλα τα υπόλοιπα τα στερούμαστε ακόμη και το να διαβάσουμε ένα εξωσχολικό βιβλίο το βράδυ που πάντα τόσο χρόνια κάναμε. Εγω αυτό δεν το θεωρώ υψηλό επίπεδο μάθησης , το θεωρώ τυποποιημένες γνώσεις - όλοι το ίδιο στο συγκεκριμένο σχολείο και στέρηση του να διευρύνεις λίγο του ορίζοντες σου εαν θέλεις και μπορείς.

Ούτε θέατρο πια δεν πάμε Σ/Κ καθως κάτι και πάλι θα ζωγραφίζουμε για κάποια εργασία ή θα έχουν τεστ την Δευτέρα.....ά

Παιδεία σωστή δεν είναι μόνο η αριστεία στο σχολείο....

 

Όλα τα πολύ ωραία που διάβασα δυστυχώς ανήκουν στη σφαίρα του ιδεατού/φανταστικού.

Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι στρεβλό και θέλει πολλή προσπάθεια για να αλλάξει. Και αλλάζει από κάτω προς τα πάνω.

Δυστυχώς σε μία τάξη με 25 μαθητές είναι μαθηματικά αδύνατον ένας δάσκαλος να καταφέρει να τους "προπονήσει" όλους ώστε να μην έχουν μελέτη στο σπίτι. Ειδικά με τα βιβλία του 2006 της Γιαννάκου που είναι επιεικώς απαράδεκτα!

Ήδη τα μαθηματικά Β και Ε δημοτικού αλλάζουν από του χρόνου, μιας και ήταν εξαιρετικά πολύπλοκα!

Δυστυχώς στην Ελλάδα η πολιτική στην παιδεία δεν έχει συνέχεια. Αλλάζει μια κυβέρνηση, αλλάζει και η πολιτική στην παιδεία. Υπουργός παιδείας θα έπρεπε να είναι κάποιος μόνιμα για 10 χρόνια minimum...

Η κουβέντα είναι μεγάλη, συμφωνώ με αυτά που γράφετε απλά επαναλαμβάνω ότι με τις παρούσες συνθήκες των σχολείων δεν είναι δυνατόν ένας μαθητής να μην χρειάζεται μια προετοιμασία/μελέτη στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες.

 

Την κακοδαιμονία στο χώρο της παιδείας τη γνωρίζουμε και όλοι τη λαμβάνουμε υπ' όψιν, αυτά που απαιτούμε από ένα ιδιωτικό όπου σκάμε τα ωραία μας χιλιαρικάκια για να προσφέρουμε κάτι παραπάνω, kostas66, καθόλου δεν ανήκουν στη σφαίρα του ιδεατού. Ας ξεκινήσουμε από κάτω όπως λες και από το απλούστατο, απαιτώντας τάξεις με πιο εύλογο και διαχειρίσιμο και καθόλου ιδεατό κατ' εμέ αριθμό μαθητών ανά δασκάλα. Αν δεν μας το παρέχει αυτό το ιδιωτικό, όπου ακριβώς πληρώνουμε για να το έχουμε, τότε τι μας προσφέρει ακριβώς; Τις έξτρα δραστηριότητες; Αυτές με μια διαχείριση χρόνου και πολύ πολύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσαμε να τις προσφέρουμε εμείς στα παιδιά μας πολύ πολύ ποιοτικότερα και στοχευμένα.

 

Για μένα πρώτιστος είναι ο αριθμός μαθητών ώστε να γίνεται σωστή δουλειά στο εκπαιδευτικό-παιδοψυχολογικό κομμάτι ώστε να μην επιβαρύνονται τα παιδιά και να υπάρχει σωστότερη παρακολούθησή τους εξατομικευμένα, και έπεται σε πολύ μεταγενέστερη θέση το θέμα εγκαταστάσεων, φύλαξης, μεταφοράς κ.λπ. Το πρώτο είναι θέμα ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες.

 

Την κακοδαιμονία στο χώρο της παιδείας τη γνωρίζουμε και όλοι τη λαμβάνουμε υπ' όψιν, αυτά που απαιτούμε από ένα ιδιωτικό όπου σκάμε τα ωραία μας χιλιαρικάκια για να προσφέρουμε κάτι παραπάνω, kostas66, καθόλου δεν ανήκουν στη σφαίρα του ιδεατού. Ας ξεκινήσουμε από κάτω όπως λες και από το απλούστατο, απαιτώντας τάξεις με πιο εύλογο και διαχειρίσιμο και καθόλου ιδεατό κατ' εμέ αριθμό μαθητών ανά δασκάλα. Αν δεν μας το παρέχει αυτό το ιδιωτικό, όπου ακριβώς πληρώνουμε για να το έχουμε, τότε τι μας προσφέρει ακριβώς; Τις έξτρα δραστηριότητες; Αυτές με μια διαχείριση χρόνου και πολύ πολύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσαμε να τις προσφέρουμε εμείς στα παιδιά μας πολύ πολύ ποιοτικότερα και στοχευμένα.

 

Για μένα πρώτιστος είναι ο αριθμός μαθητών ώστε να γίνεται σωστή δουλειά στο εκπαιδευτικό-παιδοψυχολογικό κομμάτι ώστε να μην επιβαρύνονται τα παιδιά και να υπάρχει σωστότερη παρακολούθησή τους εξατομικευμένα, και έπεται σε πολύ μεταγενέστερη θέση το θέμα εγκαταστάσεων, φύλαξης, μεταφοράς κ.λπ. Το πρώτο είναι θέμα ουσίας.

 

Το ότι σκας τα ωραία σου χιλιάρικα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα λάβεις και την τέλεια μόρφωση του παιδιού σου.

Όπως προανέφερα εξαρτάται τι θέλει ο καθένας για το μέλλον του παιδιού του.

Γνωρίζω ανθρώπους που ψάχνουν σχολείο όπου τα παιδιά θα τα κάνουν όλα εκεί και αυτοί δεν θα ασχολούνται καθόλου. Και αν είναι δυνατό να λείπουν τα παιδιά από τις 8 πμ έως τις 6 μμ. Και μάλιστα γι' αυτό πληρώνουν και κάτι εφταχίλιαρα το χρόνο.

Για μένα οι συγκεκριμένοι δεν έπρεπε να έχουν παιδιά :-)

Link to comment
Share on other sites

 

Και επίσης ακόμα δεν έχω νιώσει αυτό το πολύ πιεστικό σχολείο που μου έλεγαν! Από τα δημόσια σχολεία πάμε και πιο αργά ... και πιο λίγα τους βάζουν (το οποίο είναι καλό γιατί γίνεται δουλειά στο σχολείο μέσα και δεν τα σκίζουν τα παιδιά σε δουλειά για το σπίτι)

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

 

ΒΈΡΑ τόσο μεγάλη ήταν η αλλαγή στο σχολείο σας και μόλις έναν χρόνο μετά γράφεις τόσο διαφορετικά πράγματα.

Ειλικρινά έχει ενδιαφέρον να μας πεις κάποια πράγματα παραπάνω μιας και παρακολουθώ χρόνια τα σχετικά θέματα και ξέρω

ότι ειχες πολύ καλή άποψη για το σχολείο σου.

 

Ferby επίσης αν θες μας λες σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι και τι ταξη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...