Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ


ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ  

1.977

  1. 1. ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ

    • ΝΑΙ
      1614
    • ΟΧΙ
      148
    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ (& ΟΧΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ)
      365


Recommended Posts

Γεια σας και απο εμένα...Έχω μια απορία και ελπίζω να με βοηθησετε!!!!σε ενα μήνα γενναω στο ΡΕΑ,λέμε για τρικληνο γιατί όπως καταλαβαινετε είναι δύσκολοι καιροί και θέλω rooming in,το μωρο συνέχεια μαζί μου.Απλα αναρωτιέμαι πως χωράει το κουνακι του μωρού σε αυτα τα δωμάτια που το ενα κρεβάτι είναι τόσο πολύ κοντά με το άλλο,μονο ενα κομοδινο τα χωρίζει!!!αν υπάρχει κάποια κοπελα που γέννησε στο ΡΕΑ και έκανε roomong in θα με βοηθούσε πολύ η εμπειρία της!

 

γεννησα στο ρεα πριν 15 μηνες και ειχα τον γιο μου μαζι στο δωματιο...οντως τα δωματια δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλα αλλα ειλικρινα δεν με ενοιαζε καθολου...δεν υπηρξε κανενα προβλημα ουτε με το μεγεθος του χωρου ουτε σε τιποτα...και το δευτερο με το καλο rooming in θα το εχω....

wIYcp2.png8Dyyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 692
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ argiroula για την απάντηση σου!με βοηθήσει ειλικρινά γιατί έχω ανχος με αυτό το θέμα!!!αν θελησω να το δώσω την ωρα του επισκεπτήριου,λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα έτσι δεν είναι???

Η αν θελησω να δείξω το μωρο σε κάποιον συγγενή μπορω????τα πάνε σε κάποιο μέρος με τζαμαρια?????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ argiroula για την απάντηση σου!με βοηθήσει ειλικρινά γιατί έχω ανχος με αυτό το θέμα!!!αν θελησω να το δώσω την ωρα του επισκεπτήριου,λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα έτσι δεν είναι???

Η αν θελησω να δείξω το μωρο σε κάποιον συγγενή μπορω????τα πάνε σε κάποιο μέρος με τζαμαρια?????

 

φυσικα την ωρα του επισκεπτηριου το μωρακι να μην ειναι στον θαλαμο...οσο για την τζαμαρια δεν μπορω να σε βοηθησω...η απαντηση που εδινα στους λοιπους συγγενεις ειναι οτι το μωρο δεν ειναι αξιοθεατο...οταν με το καλο παμε σπιτι και βρουμε το ρυθμο μας θα το δειτε τοτε....οποτε ποτε δεν ρωτησα για τζαμαρια....με το καλο το μωρακι σου....

wIYcp2.png8Dyyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ναι, ηθελα να ειναι μαζι μου και την ειχα μαζι μου συνεχεια! Δεν φανταστηκα ποτε οτι θα μπορουσε να ειναι αλλιως...

Ειναι, το λιγοτερο, φριχτο, το μωρο να αποχωριζεται την μανουλα του αμεσως μετα την γεννα. Δεν εχει νοημα να γινεται κατι τετοιο και συν τοις αλλοις ειναι και βλαβερο για το μωρο.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησα σε δημόσιο νοσοκομειο οπότε το μώρο το είχα συνέχεια δίπλα μου αν και ήταν κάτι που το ήθελα.. προβλήματα με τις επισκέψεις δεν είχαμε γιατί οι μαίες μας είχαν πει οτι όποτε θέλετε την ησυχία σας θα μας το λέτε με τρόπο και θα καθαρίζουμε εμείς ακόμη και με τους πιο επίμονους:-D

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα ηθελα το μωρο διπλα μου γιατι μετα απο καισαρικη δεν θα μπορουσα να το φροντιζω . Νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια να το φροντιζουν οι μαιες της κλινικης σε ενα σχετικα αποστειρωμενο περιβαλλον απο το να μου το φροντιζουν οι συγγενεις μου.

 

 

Ειναι και ενας απο τους λογους που απορριπτω το Δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΝΑΙ, είναι το μωρό μου και το θέλω από την πρώτη μέρα δίπλα μου! Δεν υπάρχει πιο φυσικό πράγμα, πρώτα για εκείνο και έπειτα για μένα, πουθενά αλλού δεν είναι η θέση του και ειδικά μακριά απ' τη μαμά και τον μπαμπά του (εκτός αν υπάρχει ιατρικός λόγος, που και τότε μόνο λόγω ανάγκης, γιατί το ιδανικό πάλι στην αγκαλιά μας θα ήταν).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα ήθελα να εχω το μωρακι μου διπλα μου. Μια φιλη μου που γέννησε σε ένα απο τα ποιο γνωστά ιδιωτικά μαιευτηρια έβλεπε το μωρό της 3 φορές τη μέρα 'με δελτίο' περιμένοντας και μια ώρα εξω απο το θάλαμο. Το απαραδεκτο για μένα ηταν πως μόλις το πήρε σπίτι της, τη πρώτη φορά που ενεργηθηκε το μωρό δεν ήξερε τι να το κάνει, αναγκάστηκε να καλέσει μαια για να της δείξει πως θα το πλυνει και πως να το αλλάξει! Τραγικό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, θα το ήθελα δίπλα μου συνέχεια. Όταν γέννησα, ο μικρός μου ήταν συνέχεια δίπλα μου και ερχόταν οι μαίες να βοηθήσουν με το θηλασμό, όποτε πεινούσε.

Ακόμα κι όταν μπήκε στη θερμοκοιτίδα, λόγω ίκτερου, είχα κατασκηνώσει εκεί. Μου είχε φέρει και ο άντρας μου μια κουλούρα να κάθομαι (δεν μπορούσα να κάτσω από τα ράμματα, πονούσα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα σε ιδιωτικό με καισαρική. Έκανα rooming in, γιατί ήθελα να γνωρίσω το μωρό όσο είχα βοήθεια, για να μην πελαγώσω στο σπίτι. Πραγματικά με βοήθησε. Όταν ήμουν πολύ κουρασμένη ή είχε πολύ κόσμο στο επισκεπτήριο έλεγα στις μαίες και το παίρνανε στο θάλαμο νεογνών και το ξαναφέρνανε όταν τους το ζητούσα.

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο βράδυ που πέρασα αγκαλιά με το μωρό μου μόλις γέννησα. Δε θα άντεχα να μου το πάρουν, 9 μήνες είμασταν ένα. Η μόνη συμβουλή στις πρωτότοκες ή στις μαμάδες που θα θηλάσουν πρώτη φορά, κάθε φορά που είναι να βάλατε το μωρό στο στήθος, ζητήστε βοήθεια για να πιάσει σωστά και να αποφύγετε επώδινες καταστάσεις. Έχετε δίπλα σας τόσες μαίες, ζητήστε βοήθεια. Χρειάζεται να σας δείξουν πολλές φορές, είναι κάτι απόλυτα φυσικό, το μωράκι το κάνει με το που βγει από την κοιλιά αλλά χρειάζεται τεχνική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Οχι δεν θα ηθελα το μωρο διπλα μου γιατι μετα απο καισαρικη δεν θα μπορουσα να το φροντιζω . Νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια να το φροντιζουν οι μαιες της κλινικης σε ενα σχετικα αποστειρωμενο περιβαλλον απο το να μου το φροντιζουν οι συγγενεις μου.

 

 

Ειναι και ενας απο τους λογους που απορριπτω το Δημοσιο.

Μη φοβάσαι τις καισαρικές. Δυο μωρά γέννησα με καισαρική. Τα φροντισα εντελώς μονη απο το 1ο λεπτο που μπηκαμε στο δωμάτιο. Μεχρι και τη λάμπα στη θυγατερα μου μαζι την καναμε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καισαρικη θα κάνω και εγώ κ φυσικά θα ήθελα δίπλα μου τα μωρά μου θα είμαι πιο ήρεμη πιστεύω μακριά ούτε λεπτό δεν θα μπορώ.

Πρώτα Ο Θεός πάνω από όλα να είμαστε Καλόγεννες με γερά μωράκια

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω να ηεννησω πρωτα ο θεος φυσιολογικα να πανε ολα καλα και η μπεμπα μου να ναι μαζι μου θα αγχωνομαι αν δεν την βλεπω ασε που θα εχω βοηθεια και απο τις μαιες και απο τους δικους μου για να μαθω καποια πραγματα καθβς ειναι και το πρωτο μας

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καισαρικη θα κάνω και εγώ κ φυσικά θα ήθελα δίπλα μου τα μωρά μου θα είμαι πιο ήρεμη πιστεύω μακριά ούτε λεπτό δεν θα μπορώ.

Πρώτα Ο Θεός πάνω από όλα να είμαστε Καλόγεννες με γερά μωράκια

 

 

Που θα γεννησεις σε νοσοκομειο ή σε κλινικη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια Σας ! θελω να εχω το μωρο μου διπλα μου οτνα γεννησω, για να μου δειξουν οι μαιες πως να το φροντισω. Αυτο ομως δεν το κανουν στα ιδιωτικα μαιευτηρια, οποτε θελω να γεννησω σε δημοσιο. Το προβλημα ειναι οτι ο γυναοκολογος μου δεν ειναι στο δημοσιο νοσοκομειο. Ξερει κανεις καποιο μαιευτηρα στο ΕΛΕΝΑ στην Αθηνα ; Ευχαριστω, Συλβια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...