Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικος σταθμός και ιωσεις


Recommended Posts

Είναι ο πρωτος χρόνος μας στο παιδικό σταθμό-σε 1 μηνα κλεινουμε τα 3-και έχουμε τρελλαθει από τις ιωσεις, σε σημειο που θελω να τον σταματήσω. Ο μικρός τα περναει ευκολα και μας κολλαει εμας όπου ειμαιστε συνεχεια άρρωστοι και έχουμε προβλήματα με τη δουλειά μας. Ποτε σταματάει αυτό; Το 2ο χρόνο είναι καλυτερα; Αν πηγαινε 5 χρονων κατευθείαν στο νηπιαγωγειο θα ταν καλυτερα από άποψη ιωσεων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο μικρος μου πηγε παιδικο απο ενος ετους...ο πρωτος χρονος ηταν δραματικος,ο δευτερος σαφως καλυτερος και απο εκει και περα, ελαχιστα πραγματα απο ιωσεις...ξερω ομως και νηπια που πηγαν κατευθειαν στο νηπιαγωγειο και περασαν τοσο δυσκολα οσο ο γιος μου που πηγε ενος...θεωρητικα οσο πιο αργα τοσο πιο καλα,αλλα ουτε και αυτο ειναι κανονας...προσωπικα νομιζω οτι το σταδιο των ιωσεων θα το περασει ενα παιδακι οποτε και να παει,μεχρι να επελθει ανοσοποιηση στον οργανισμο του...κουραγιο ευχομαι και υπομονη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

O πρωτος χρονος είναι δυσκολος πολύ.Εμενα και τα δυο παιδια μου πηγαν 4 χρονων κατευθείαν προνηπιο και παλι δεινοπαθήσαμε.Ειναι και δυσκολος ο φετινος χειμωνας ...πολλες ιωσεις.Στα σχολεια λειπουν τα μισα παιδια.Υπομονη,καλη διατροφή και μακρυα από παιδότοπους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο πρωτος χρόνος μας στο παιδικό σταθμό-σε 1 μηνα κλεινουμε τα 3-και έχουμε τρελλαθει από τις ιωσεις, σε σημειο που θελω να τον σταματήσω. Ο μικρός τα περναει ευκολα και μας κολλαει εμας όπου ειμαιστε συνεχεια άρρωστοι και έχουμε προβλήματα με τη δουλειά μας. Ποτε σταματάει αυτό; Το 2ο χρόνο είναι καλυτερα; Αν πηγαινε 5 χρονων κατευθείαν στο νηπιαγωγειο θα ταν καλυτερα από άποψη ιωσεων;

Κουράγιο, στο ίδιο καζάνι βράζουμε οι περισσότερες. Τη μικρή ας πούμε την έχω σπίτι σήμερα με τη μητέρα μου. Τα Χριστούγεννα ήταν πάλι άρρωστη.

Όλοι μου λένε ότι ο 2ος χρόνος δεν έχει καμία σχέση με τον 1ο στο σταθμό, από πλευράς ιώσεων.

Τώρα με τη δουλειά έχω κι εγώ θέματα, διότι σε κάτι βαρύ προτιμώ να κρατάω τη μικρή εγώ και όχι οι γονείς μου, τουλάχιστον την 1η μέρα. Επίσης έχω έρθει στο γραφείο άρρωστη με πυρετό ουκ ολίγες φορές, για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις και για να κρατάω "κάβα" ημέρες σε περίπτωση ασθένειας της μικρής. Τι να κάνουμε...

Νομίζω πάντως πως δεν πρέπει να τον σταματήσεις. Θα ανοίξει κάποια στιγμή και ο καιρός και θέλω να πιστεύω πως θα βελτιωθούν λίγο τα πράγματα. Άσε που τα πιτσιρίκια τη θέλουν πολύ την επαφή με άλλα παιδιά, πόσο να τον κρατήσεις σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!!!

 

Σίγουρα τα πράγματα καλυτερεύουν με τον καιρό, ειδικά τα παιδιά γίνονται πολυ ανθεκτικά και ακόμα κι όταν αρρωσταίνουν το περνάνε ελαφρά, το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουμε σίγουρα οι μεγάλοι, κι εμένα ο άντρας μου ειδικά δεινοπαθεί με τις ιώσεις.

 

Χειμώνας είναι, θα περάσει!

 

Τον μεγάλο μου τον ξεκίνησα Μάρτιο και δεν αρρώστησε ιδιαίτερα, είπα κι εγώ ότι έχει τελικά καλή κράση. Μετά ήρθε ο δεύτερος χρόνος αλλά πρώτος χειμώνας στον παιδικό και κατάλαβα τί εννοούν οι περισσότεροι :-(:-(:-(

 

Φέτος (3 χρόνος - 2ος χειμώνας), είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα, μέχρι τον Νοέμβριο δεν είχε λείψει καθόλου και μετά έχει αρρωστήσει μεν, αλλά τον έχω κρατήσει σπίτι περισσότερο προληπτικά, τα περνάει σχετικά ελαφρά παρόλο που κάνει βρογχίτιδες.

 

Αξιοσημείωτη πρέπει να πω ότι είναι η περίπτωση της αδερφής του (2 ετών), η οποία άρχισε φέτος παιδικό, αλλά φαίνεται ότι έχει γίνει ανθεκτική επειδή από 3 μηνών ήταν εκτεθειμένη στις ιώσεις του παιδικού μέσω του μεγάλου, με αποτέλεσμα φέτος να έχει λείψει μόλις 1 φορά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MarianS, ειδικά αυτό το διάστημα που διανύουμε είναι δραματικό ως προς τις ιώσεις.

Η δική μου κόρη πήγε τέλη Σεπτέμβρη παιδικό, και ήταν τότε ενός έτους ακριβώς. Τον πρώτο καιρό είχε μόνιμα μπούκωμα, αλλά το αντιμετωπίσαμε και μέχρι στιγμής δεν είχε κολλήσει κάτι το ιδιαίτερο. Είχε ανεβάσει 2 φορές χαμηλούς πυρετούς, που είχαν κρατήσει λιγότερο από 24 ώρες (και δεν είχε λειψει από τον παιδικό σχεδόν καθόλου). Τώρα την έχω με αντιβίωση εδώ και μία εβδομάδα και δε λέει να συνέλθει!

Κόλλησε και ο άντρας μου και είναι με πυρετό από χθες. Εγώ την έχω γλιτώσει μέχρι στιγμής με κάτι ψιλο-μπουκώματα.

Ο συνάδελφος, που έχει δύο παιδιά σε παιδικούς, είναι μόνιμα με καταρροή και κάθε τρεις και λίγο με τα μικρά χάλια.

Με όποιον κι αν μιλάω έχει ιωση, ο ίδιος ή κάποιο μέλος της οικογένειάς του! Πώς είναι δυνατόν να γλιτώσουν τα μικρά!

Υπομονη, λοιπόν, και μίλα με το γιατρό σας να του τονώσετε λίγο το ανοσοποιητικό

Περαστικά (σε όλους μας, βασικά)!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έχω δύο παιδιά που πήγαν παιδικό από 3 ετών και δεν είχαμε σοβαρά θέματα με ιώσεις με κανένα. Ότι κόλαγαν το περνούσαν στο πόδι και ελάχιστες φορές χρειάστηκε να μείνουν σπίτι. Γερή κράση να πω?

Πάντως ο παιδίατρος που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει πως αν ένα παιδί είναι να κολλάει εύκολα ιώσεις αυτό θα συμβεί σε όποια ηλικία κι αν πρωτοπάει σχολείο. Και πως ήταν προτιμότερο να περάσει αυτήν την φάση στα 3 για να ενισχυθεί γρηγορότερα το ανοσοποιητικό του και όταν θα πάει πιά νήπιο να μην κάνει απουσίες.

Πάντως και αυτό είναι ίσως λίγο σχετικό, καθώς ο μικρός μου φέτος που πάει 1η δημοτικού έχει αρρωστήσει ήδη 3 φορές. Και την μία μάλιστα κολλήσε και τους υπόλοιπους στο σπίτι. Βέβαια ο παιδίατρος μου είπε ότι ο φετινός χειμώνας έχει παρουσιάσει ιώσεις πολύ ζόρικες που δύσκολα γλυτώνει κάποιος όσο γερός κι αν είναι.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα τελικα δεν ειναι με το μικρο ο οποιος εχει αρρωστησει παρα πολλες φορες απο απριλη που πηγε αλλα χωρις να παρει αντιβιωση αλλα με μενα που εχω παρει 3,4 φορες αντιβιωση απο αυτα που με κολλαει, δεν παλευεται το θεμα, μεχρι κ τον ιουλιο με αντιβιωση ημουν.

Ενα αλλο κακο που κανει ο μικρος ειναι οτι βαζει το δαχτυλο στο στομα, οποτε δεν γλυτωνει καμια ιωση, η τουλαχιστον ειναι φορεας

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο να τονώσεις και το δικό σου ανοσοποιητικό τότε.

Αμελούμε τους εαυτούς μας! Ψωνίζω τα άπειρα φρούτα για τη μικρή, κι εγώ μπορεί να ξεχαστώ και να μη φάω ούτε ένα για μέρες...

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα τελικα δεν ειναι με το μικρο ο οποιος εχει αρρωστησει παρα πολλες φορες απο απριλη που πηγε αλλα χωρις να παρει αντιβιωση αλλα με μενα που εχω παρει 3,4 φορες αντιβιωση απο αυτα που με κολλαει, δεν παλευεται το θεμα, μεχρι κ τον ιουλιο με αντιβιωση ημουν.

Ενα αλλο κακο που κανει ο μικρος ειναι οτι βαζει το δαχτυλο στο στομα, οποτε δεν γλυτωνει καμια ιωση, η τουλαχιστον ειναι φορεας

 

Όλα τα παιδιά βάζουν τα χέρια στο στόμα. Η μόνη λύση είναι συχνό πλύσιμο των χεριών. Έτσι κάτι γλυτώνεις.

Όσο για το δικό σου ανοσοποιητικό μίλα με τον γιατρό σου μήπως χρειάζεται να πάρεις βιταμίνες για ενίσχυση.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To προβλημα τελικα δεν ειναι με το μικρο ο οποιος εχει αρρωστησει παρα πολλες φορες απο απριλη που πηγε αλλα χωρις να παρει αντιβιωση αλλα με μενα που εχω παρει 3,4 φορες αντιβιωση απο αυτα που με κολλαει, δεν παλευεται το θεμα, μεχρι κ τον ιουλιο με αντιβιωση ημουν.

Ενα αλλο κακο που κανει ο μικρος ειναι οτι βαζει το δαχτυλο στο στομα, οποτε δεν γλυτωνει καμια ιωση, η τουλαχιστον ειναι φορεας

 

Εγω απλα να σου πω ότι την πρωτη χρονια που πηγε ο μεγαλος σχολειο επαθα 2 φορες πνευμονια.Ειμαι και αρρωστιαρα...ασε..τρεμω κάθε φορα που ξεκιναει ο χειμωνας ...όχι για τα παιδια μου αλλα για εμενα.Φετος που το συζητησα με τη γιατρο μου μου ειπε δεν εχεις τπτ απολυτως...εχεις ότι εςχουν ολες οι μαμαδες με μικρα παιδια στο σχολειο.

 

Παντως είναι κριμα να τον σταματήσεις αν κολλαει απλες ιωσεις.Αλλο είναι να ταλαιπωρειται το παιδι με συνεχεις βρογχοπνευμονίες πχ.Σε τέτοιες περιπτώσεις και οι παιδίατροι συνηθως συστηνουν να σταματάει το παιδι τον παιδικο για τους δυσκολους μηνες.Αλλα για ιωσεις..υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα να αρρωστήσω από πριν μείνω έγκυος, και από το Σεπτέμβρη και μετά είμαστε ερείπια είτε εγώ είτε ο σύζυγος, 2 φορές το μήνα. Η κόρη μας αντίθετα 2 φορές έχει κρεβατωθεί από την αρχή της σεζόν, από μας σίγουρα καλύτερα τα'χει πάει (αν και το τελευταίο που περνάει φαίνεται βαρύ). Και είναι λογικό: το παιδί τρώει πολύ πιο ισορροπημένα, κοιμάται όσο πρέπει, κινείται όσο πρέπει. Τι από αυτά κάνουμε οι γονείς?

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος χρόνος του παιδικού του πρώτου μου παιδιού ήταν χάλια. Συνέχεια άρρωστο.

Ο πρώτος χρόνος του παιδικού του μικρότερου μου παιδιού ήταν οκ. Αρρώσταινε τις μισές φορές από το πρώτο παιδί.

Τα επόμενα 2 χρόνια στον παιδικό μπορώ να πω ότι τα παιδιά μου άντε να αρρώστησαν 2 φορές από μία μέρα το καθένα, δηλαδή καμμία ταλαιπωρία.

 

ΕΦΕΤΟΣ ΟΜΩΣ κάτι έγινε :twisted::twisted::twisted: Και τα 2 μου παιδιά γαστρεντερίτιδα από 3 φορές το καθένα κ εμείς οι γονείς από 2 φορές. Βάλε κ την γιαγιά από μία.... αφήστε τα...... Μιλάμε για 2 συνεχόμενους μήνες εναλλάξ όλη η οικογένεια......

Αλλά γενικώς εφέτος η γαστρεντερίτιδα έχει σαρώσει, έτσι ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...