Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το καλυτερο μου ταξιδι


robenula

Recommended Posts

μου αρεσουν τοσο πολυ τα ταξιδια!ο μονος λογος που θα ηθελα να ειχα λιγα χρηματα παραπανω θα ηταν για να ταξιδευω.θελετε να πουμε ποιος ηταν ο καλυτερος προορισμος με παιδια η χωρις?που περασαμε υπεροχα?ετσι για να σχεδιασουμε(εστω και νοητα)το επομενο ταξιδι....

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου αρεσουν τοσο πολυ τα ταξιδια!ο μονος λογος που θα ηθελα να ειχα λιγα χρηματα παραπανω θα ηταν για να ταξιδευω.θελετε να πουμε ποιος ηταν ο καλυτερος προορισμος με παιδια η χωρις?που περασαμε υπεροχα?ετσι για να σχεδιασουμε(εστω και νοητα)το επομενο ταξιδι....

 

Τι ωραία θέμα!

Μπορεί να μας δώσει πολύ ωραίες ιδέες για καλοκαιρινές και μη διακοπές!!

Θα σας πω για τους δικούς μας, εντός Ελλάδος

 

 

-με παιδιά: Λήμνος

Υπέροχες παραλίες, σχετικά ρηχές, όχι πολύ τουριστικό νησί, όμορφα τοπία, φιλόξενοι άνθρωποι, καταπληκτικό φαγητό!

Δεύτερος αγαπημένος, είναι η Σκόπελος. Πολύ ωραίο νησί, αν και οι ωραιότερες και πιο καθαρές παραλίες είναι μακρύτερα και οι δρόμοι έχουν κάποιες στροφές.

 

-χωρίς παιδιά

Τσαγκαράδα και ορεινό Πήλιο, για χειμώνα ή τέλη Φθινοπώρου. Όμορφες διαδρομές στα βάθη του βουνού, υπέροχα τοπία!

Για καλοκαίρι, άνοιξη, θα έλεγα Κέρκυρα. Πανέμορφο κοσμοπολίτικο νησί.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαλέξω!

 

Μάλλον θα πω το πιο ωραίο και για πάρτι νησί, στην πιο οικογενειακή του παραλία, με μουσική και όλη μέρα στη θάλασσα και για βράδυ βόλτες να δούμε λίγο ζωή που δεν έχουμε κανονικά από τότε που αποκτήσαμε παιδιά. Ένα είναι το νησί! Τα παιδιά ήταν ούτε πολύ μικρά ούτε μεγάλα και ήθελαν να είναι μαζί μας, το απολαύσαμε όλοι. Έχουμε πάει σε αρκετά άλλα μέρη, αλλά αυτό τα έχει όλα αν και έχει χαλάσει ήδη λίγο το τελευταίο διάστημα, έχει πολύ τουρισμό και είναι ακριβό πια, θέλει πολύ προγραμματισμό για να πετύχεις λογικές τιμές και προγραμματισμό όσο κινείσαι για να αποφύγεις μποτιλιαρίσματα! Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάω δηλαδή. Αλλά δεν διαλέγω ένα οικογενειακό νησί, που έχει σχεδόν το ίδιο κόστος, το βαριέμαι! Το έχω κάνει πάλι για χάρη παρέας και είδαμε και ένα καινούργιο μέρος κάθε φορά, αλλά κάθε φορά λέω, ένα είναι το νησί τελικά!

 

Χειμερινές διακοπές road trip στη Β. Ελλάδα, είχαμε βρει ωραία μέρη από το tripadvisor, κυρίως Θεσσαλονίκη πχ το πλανητάριο που έχουν εκεί ή όπως το λένε και το μουσείο εντόμων, ζωολογικός κήπος Σέιχ Σου καθώς και περίχωρα πχ Έδεσσα και Λουτρά Πόζαρ και πέρασμα από Τρίκαλα Χριστουγεννιάτικο χωριό, με στάση Βόλο -Πήλιο επιστροφή. Δηλαδή δεν κάναμε πολλά χιλιόμετρα με τη μία, κάναμε στάσεις για διανυκτέρευση και τουρισμό.

 

Αυτά όσον αφορά τις καθαρά οικογενειακές αποδράσεις.

 

Με παρέες αλλάζουν τα κριτήρια και προτιμάμε όπου μπορούν να πάνε όλοι, που αυτό είναι κυρίως για χειμερινές αποδράσεις κάτι κοντινά στην Αττική ξενοδοχεία, ό,τι βρούμε φτηνό. Έχουμε κάποια στέκια εκεί, που δεν θέλω να αποκαλύψω, αλλά νομίζω μπορεί να βρει κανείς τα δικά του. Μας αρέσει και η παρέα και όσο μεγαλώνουν τα παιδιά την εκτιμάμε περισσότερο. Γενικά δίνουμε βάρος στην παρέα και άνετα περνάμε καλά εκεί που έχει παρέα και σε ένα μέρος όπου θα κάνουμε και κάποιους συμβιβασμούς. Εκεί άλλοτε θα πάμε στα στέκια μας και άλλοτε θα προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε κάτι νέο. Αυτή την εποχή καλά αρκετά είναι πέριξ των Δελφών - Αράχωβας που έχει αρκετές κλίνες και βρίσκεις και φτηνές επιλογές και έχει μέρη για εκδρομή και καφέ.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει με τον αντρα μου χριστουγεννα στο λονδινο!το ξενοδοχειο ηταν /εποχης/.η πολη στολισμενη...η μανταμ τισσο υπεροχη,οι βολτες μοναδικες...ζωολογικος κηπος,κρυο πολυ...υπεροχα παρκα,,,μου λειπει....

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον απο εξωτερικο εχω παει τσεχια παλι χριστουγεννα,ωραια ηταν αλλα ειχε απιστευτο κρυο,σε πονουσε,ειχε και πολυ ωραιο φαγητο,στη βιεννη και εκει καλα ηταν. καλοκαιρακι ειχαμε παει βαρκελωνη και εκει ηταν πολυ ωραια.βολτες,ωραια κτηρια,πολη να περπατας και ωραιο φαγητο.μου αρεσει πολυ το εξωτερικο αλλα αφου γεννησα δεν ξαναπηγα.φοβαμαι να αφησω πισω τη μικρη και να ειμαι τοσο μακρια αλλα ουτε και τολμαω να την παρω μαζι μου,πως να γυρναει ολη μερα μαζι μας.αυτη θελει τα δικα της να περναει καλα

επισης εχω παει ρωμη και βενετια.ομορφα μερη.η ρωμη μεγαλοπρεπη και η βενετια ρομαντικη..

θελω πολυ να παω μπαλι σιγκαπουρη;εχει παει κανεις;και ντουμπαι..

αχ και η κωνσταντινουπολη ειναι μαγευτικη..ο βοσπορος το βραδυ...

τωρα απο ελλαδα αγαπω πολυ την κρητη,παρα πολυ και τις κυκλαδες..και τη χαλκιδικη..σημασια εχει βεβαια και η παρεα

τι ωραια που ειναι να ταξιδευεις....

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαλέξω!

 

Μάλλον θα πω το πιο ωραίο και για πάρτι νησί, στην πιο οικογενειακή του παραλία, με μουσική και όλη μέρα στη θάλασσα και για βράδυ βόλτες να δούμε λίγο ζωή που δεν έχουμε κανονικά από τότε που αποκτήσαμε παιδιά. Ένα είναι το νησί! Τα παιδιά ήταν ούτε πολύ μικρά ούτε μεγάλα και ήθελαν να είναι μαζί μας, το απολαύσαμε όλοι. Έχουμε πάει σε αρκετά άλλα μέρη, αλλά αυτό τα έχει όλα αν και έχει χαλάσει ήδη λίγο το τελευταίο διάστημα, έχει πολύ τουρισμό και είναι ακριβό πια, θέλει πολύ προγραμματισμό για να πετύχεις λογικές τιμές και προγραμματισμό όσο κινείσαι για να αποφύγεις μποτιλιαρίσματα! Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάω δηλαδή. Αλλά δεν διαλέγω ένα οικογενειακό νησί, που έχει σχεδόν το ίδιο κόστος, το βαριέμαι! Το έχω κάνει πάλι για χάρη παρέας και είδαμε και ένα καινούρσε ποιγιο μέρος κάθε φορά, αλλά κάθε φορά λέω, ένα είναι το νησί τελικά!ο νησι αναφερεσαι;εγω δεν καταλαβα;

 

Χειμερινές διακοπές road trip στη Β. Ελλάδα, είχαμε βρει ωραία μέρη από το tripadvisor, κυρίως Θεσσαλονίκη πχ το πλανητάριο που έχουν εκεί ή όπως το λένε και το μουσείο εντόμων, ζωολογικός κήπος Σέιχ Σου καθώς και περίχωρα πχ Έδεσσα και Λουτρά Πόζαρ και πέρασμα από Τρίκαλα Χριστουγεννιάτικο χωριό, με στάση Βόλο -Πήλιο επιστροφή. Δηλαδή δεν κάναμε πολλά χιλιόμετρα με τη μία, κάναμε στάσεις για διανυκτέρευση και τουρισμό.

 

Αυτά όσον αφορά τις καθαρά οικογενειακές αποδράσεις.

 

Με παρέες αλλάζουν τα κριτήρια και προτιμάμε όπου μπορούν να πάνε όλοι, που αυτό είναι κυρίως για χειμερινές αποδράσεις κάτι κοντινά στην Αττική ξενοδοχεία, ό,τι βρούμε φτηνό. Έχουμε κάποια στέκια εκεί, που δεν θέλω να αποκαλύψω, αλλά νομίζω μπορεί να βρει κανείς τα δικά του. Μας αρέσει και η παρέα και όσο μεγαλώνουν τα παιδιά την εκτιμάμε περισσότερο. Γενικά δίνουμε βάρος στην παρέα και άνετα περνάμε καλά εκεί που έχει παρέα και σε ένα μέρος όπου θα κάνουμε και κάποιους συμβιβασμούς. Εκεί άλλοτε θα πάμε στα στέκια μας και άλλοτε θα προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε κάτι νέο. Αυτή την εποχή καλά αρκετά είναι πέριξ των Δελφών - Αράχωβας που έχει αρκετές κλίνες και βρίσκεις και φτηνές επιλογές και έχει μέρη για εκδρομή και καφέ.

σε ποιο νησι αναφερεσαι;εγω δεν καταλαβα;

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία θέμα!

Μπορεί να μας δώσει πολύ ωραίες ιδέες για καλοκαιρινές και μη διακοπές!!

Θα σας πω για τους δικούς μας, εντός Ελλάδος

 

 

-με παιδιά: Λήμνος

Υπέροχες παραλίες, σχετικά ρηχές, όχι πολύ τουριστικό νησί, όμορφα τοπία, φιλόξενοι άνθρωποι, καταπληκτικό φαγητό!

Δεύτερος αγαπημένος, είναι η Σκόπελος. Πολύ ωραίο νησί, αν και οι ωραιότερες και πιο καθαρές παραλίες είναι μακρύτερα και οι δρόμοι έχουν κάποιες στροφές.

 

-χωρίς παιδιά

Τσαγκαράδα και ορεινό Πήλιο, για χειμώνα ή τέλη Φθινοπώρου. Όμορφες διαδρομές στα βάθη του βουνού, υπέροχα τοπία!

Για καλοκαίρι, άνοιξη, θα έλεγα Κέρκυρα. Πανέμορφο κοσμοπολίτικο νησί.

κερκυρα εχω ζησει ενα χρονο.υπεροχη η πολη της

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο νησι αναφερεσαι;εγω δεν καταλαβα;

 

Μύκονο! Περάσαμε πολύ καλά οικογενειακά το 2010. Πήγαμε και πέρυσι και είναι διαφορετικά. Εϊχε πάρα πολύ κόσμο και μποτιλιαρίσματα! Αλλά αν είσαι οικογένεια και ξυπνάς νωρίς και βρεις το στέκι σου, έχεις την πρώτη ξαπλώστρα στο κύμα και δεν σε νοιάζει ο κόσμος και τόσο. Δηλαδή αν πας στο ίδιο στέκι τη δεύτερη μέρα και ξέρουν ότι έχεις κάνει κατανάλωση στο μαγαζί, που εμείς κάνουμε, γιατί δεν μας αρέσει να σηκωνόμαστε από την παραλία για να ψάχνουμε ταβέρνες, από τη δεύτερη μέρα και πέρα είσαι καλός πελάτης και έχεις την πρώτη ξαπλώστρα. Το απόγευμα πήγαμε 2-3 φορές βόλτα με μεγάλα παιδιά στη Χώρα και ψάχναμε τον πελεκάνο, βγάλαμε φωτο στο ηλιοβασίλεμα που είχε τουρίστες και αυτό ήταν. Βαρέθηκαν να πηγαίνουμε στη χώρα κάθε βράδυ. Αλλά με μικρά παιδάκια και καρότσι, δεν τα πείραζε, ήθελαν να είναι όπου και οι γονείς τους. Για αυτό λέω, εξαρτάται και από την ηλικία των παιδιών. Και πάλι, όταν είσαι σε στέκι, τα παιδιά βρήκαν παρεϊτσες.

 

Αν είσαι με παιδιά και δεν ξενυχτάς, παίρνεις και το αυτοκίνητο και βρίσκεις πάρκινγκ το απόγευμα στο τεράστιο πάρκινγκ για τη βόλτα σου μετά, γιατί μετά υπάρχει πρόβλημα λόγω κόσμου και σε αυτό. Επίσης πέρυσι που πήγαμε μας έκαναν κακή εντύπωση και τα σκουπίδια που ήταν βουνά σε κάποια σημεία που δεν βλέπει η πεθερά. Δεν μπορούν πλέον να διαχειριστούν τέλεια όλον αυτόν τον κόσμο.

 

Τελικά περάσαμε πιο καλά το 2010 και λόγω ηλικίας παιδιών και λόγω του ότι το νησί δεν είχε χτιστεί τόσο και ο κόσμος ήταν λιγότερος. Οπότε ειλικρινά, δεν ξέρω αν θα το πρότεινα από εδώ και πέρα ή αν θα ξαναπήγαινα. Απλά απαντούσα κυριολεκτικά στην ερώτηση ποιες ήταν οι καλύτερες διακοπές σας και οι δικές μας ήταν το 2010 στο συγκεκριμένο μέρος που όμως τώρα έχει αλλάξει.

 

Το κόστος αν προγραμματίσεις δεν είναι σημαντικά μεγαλύτερο σε σχέση με κάποια άλλα "οικογενειακά νησιά" εκεί γύρω που είναι γεμάτα με οικογένειες Ελλήνων. Αν πας στα γύρω νησιά, θα δεις τον ίδιο κόσμο που βλέπεις στα malls και στο mcarthur όλο τον υπόλοιπο χρόνο! Ο καθένας με τα γούστα του! Και στη Μύκονο έχει οικογένειες, λίγες σχετικά, όσο να μη χαλάνε το πάρτι και πάνε σε συγκεκριμένες παραλίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού σου αρέσουν τα ταξίδια εξωτερικό γιατί όχι Λονδίνο; Εξαρτάται και από τα ενδιαφέροντα του παιδιού σου. Το ένα το δικό μου επειδή είχε πολλές ανησυχίες, τεσσάρων ετών το πήγα στα μουσεία και περάσαμε και οι δύο τέλεια! Έχει το μουσείο Φυσικής Ιστορίας, το Transport Museum, ειδικά το δεύτερο είναι προσανατολισμένο σε παιδιά. Και στο Βρετανικό πήγαμε, που δεν ήταν από τα αγαπημένα του, αλλά εντυπωσιάστηκε από τα εκθέματα της Πομπηϊας, τις αιγυπτικές μούμιες και γενικά ακολουθούσε ευχάριστα σε πραγματάκια που με ενδιέφεραν και εμένα. Σίγουρα θα είναι και άλλα που δεν θυμάμαι για παιδιά, το Λονδίνο είναι ανεξάντλητο! Α, η Legoland, που δεν πήγαμε τελικά.

 

A, του άρεσε και η βόλτα με τουριστικό διώροφο λεωφορείο να δούμε την πόλη. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω.

 

Ναι, μια μέρα είχε κουραστεί από τον ποδαρόδρομο και γκρίνιαζε και περάσαμε μισή μέρα στο δωμάτιο να χαζεύουμε αγγλική τηλεόραση που είχε και αυτή το γούστο της. Και σε μια άλλη φάση είχε κουραστεί και πήραμε βρετανικό ταξί για μια μικρή διαδρομή, που είχε το γούστο του και αυτό. Επίσης πήγαμε στο Kew Gardens που ειχε πριν 4 χρόνια τουλάχιστον έναν φοβερό παιδότοπο, αλλά έχει είσοδο και είναι χασομέρι για να πας, είναι μακριά. Δεν θα το πρότεινα αν έχετε λίγες μέρες.

 

http://kidsabouttown.com/wp-content/uploads/2015/05/Climbers-and-Creepers-4.jpg

 

Επίσης και στα κανονικά τους πάρκα στο Κέντρο του Λονδίνου έχουν μοναδικές παιδικές χαρές, με παιχνίδια που δεν έχουμε εδώ. Στην παρακάτω, της Ντιαϊάνα, είχαμε πάει μια μέρα με πολύ κόσμο και έφαγα μεγάλη τρομάρα όταν έχασα το παιδί από τα μάτια μου, γιατί δεν ήξερε γρι αγγλικά. Αλλά αν προσέχεις και συνήθως τα πρωϊνά, δεν έχει και τόσο κόσμο.

 

https://playgroundadventureuk.files.wordpress.com/2012/07/img_4818.jpg

 

Παιδότοπους έχουμε και εμείς στην Αθήνα κορυφαίους, να τα λέμε αυτά, και το λέω έχοντας δει αρκετά πια σε μεγάλες μετροπόλεις, απλά αν πας με παιδί κάπου που έχει ποδαρόδρομο, είναι χρήσιμο να έχεις υπόψη σου κάποια μέρη για χαλάρωση όλων και στο Λονδίνο έχουν και αυτοί κάποιες δικες τους ατραξιόν που δεν έχουμε εδώ. Μια πιο ήσυχη παιδική χαρά έχει στην πλευρά του Hyde Park που είναι στους italian gardens, ωραίο μέρος να χαζέψουν και οι μεγάλοι, αν είστε κοντά αξίζει μια βόλτα, όχι για να πας όμως επί τούτου εκεί. Και γενικά όπου πας αξίζει να ρίξεις μια ματιά στο δορυφόρο αν έχει παιδική χαρά, αν βέβαια το παιδί σου το θέλει αυτό.

 

Hamleys, λένε ότι είναι το μεγαλύτερο πολυκατάστημα παιχνιδιών στον κόσμο. Θα βρεις αυτά που βρίσκεις παντού και μερικά άλλα. Τα παιδιά περνάνε ωραία την ώρα.

Θα σε αφήσουν τα παιδιά, εφόσον έχει χορτάσει το μάτι τους με παιχνίδια, να μπεις και λιγο στα κοντινά της Oxford Street τα μεγαλίστικα. To ίδιο και με τα παιχνίδια στο Harrods, θα μπορεις να πεταχτείς και σε αυτά που σε ενδιαφέρουν ή αν έχεις το μπαμπα μαζί να χαζέψουν λίγο στα παιχνίδια όσο εσύ κοιτάς κάτι άλλο :mrgreen:

 

Και το London Ζοο έχει ενδιαφέρον, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν πήγαμε με παιδί ή πιο παλιά, δηλαδή δεν μου έκανε εντύπωση μεγάλη. Δεν συγκρίνεται σε ποικιλία ζώων με το δικό μας Αττικό, αλλά έχει ωραία ατμόσφαιρα βρετανική και είναι μια λύση για χαλάρωση αν το παιδί δεν σηκώνει πολλά μουσεία μαζεμένα.

 

Δεν το βάζω στις πιο αγαπημένες μας διακοπές, γιατί δεν ήμασταν όλοι μαζί, αλλά ήταν από τις πολύ καλές αναμνήσεις.

 

Επειδή είμαι και εγώ των ταξιδιών, μετάνιωσα που δεν έκανα πιο πολλά μόνη μου με ένα παιδί όσο δεν πλήρωναν εισιτήριο. Πήρα το κάθε ένα μια φορά εκείνη την εποχή και πήγαμε αεροπορικό ταξίδι εσωτερικού ΣΚ να δούμε φίλους. Μια χαρά περάσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Από εξωτερικό, το καλύτερο μας ταξίδι με τα παιδιά ήταν η Φινλανδία, χειμώνας. Είναι πολύ kids friendly, προορισμός, όπου και να πας υπάρχει πρόβλεψη για τα παιδιά. Το μόνο κακό ήταν το ότι τα βιολογικά τους ρολόγια έπαθαν λαλά γιατί εκεί έχουν πολλές ώρες νύχτα, και τις 2 πρώτες μέρες ήταν κάπως αποσυντονισμένα .

Αν σας αρέσουν τα χιόνια, είναι ο ιδανικός προορισμός, έχει πολλές δραστηριότητες για παιδιά, όπως βόλτα με ταράνδους, snow mobile ακόμη και ice-fishing!

Επίσης, προσωπικά βρίσκω ότι δεν άξιζε ιδιαίτερα το χωριό του Άη-Βασίλη, στο Ροβανιέμι. Βέβαια, εμείς δεν είμαστε πολύ του οργανωμένου, για να είμαι ειλικρινής, οπότε μπορεί σε κάποιον άλλο να ταιριάζει. Πάντως, όπως θα φαντάζεστε, τις μέρες των γιορτών γίνεται απλά χαμός. έχει, πάντως, πολλές οργανωμένες δραστηριότητες για παιδιά - το καλύτερο μου φάνηκε η βόλτα με τα χάσκι μέσα στα χιόνια, που δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε, αφού είχαμε μαζί το μωρό.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Από εξωτερικό, το καλύτερο μας ταξίδι με τα παιδιά ήταν η Φινλανδία, χειμώνας. Είναι πολύ kids friendly, προορισμός, όπου και να πας υπάρχει πρόβλεψη για τα παιδιά. Το μόνο κακό ήταν το ότι τα βιολογικά τους ρολόγια έπαθαν λαλά γιατί εκεί έχουν πολλές ώρες νύχτα, και τις 2 πρώτες μέρες ήταν κάπως αποσυντονισμένα .

Αν σας αρέσουν τα χιόνια, είναι ο ιδανικός προορισμός, έχει πολλές δραστηριότητες για παιδιά, όπως βόλτα με ταράνδους, snow mobile ακόμη και ice-fishing!

Επίσης, προσωπικά βρίσκω ότι δεν άξιζε ιδιαίτερα το χωριό του Άη-Βασίλη, στο Ροβανιέμι. Βέβαια, εμείς δεν είμαστε πολύ του οργανωμένου, για να είμαι ειλικρινής, οπότε μπορεί σε κάποιον άλλο να ταιριάζει. Πάντως, όπως θα φαντάζεστε, τις μέρες των γιορτών γίνεται απλά χαμός. έχει, πάντως, πολλές οργανωμένες δραστηριότητες για παιδιά - το καλύτερο μου φάνηκε η βόλτα με τα χάσκι μέσα στα χιόνια, που δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε, αφού είχαμε μαζί το μωρό.

αχ τι ωραια....ηταν πολυ ακριβο ταξιδι?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το Λονδίνο εκτός από τα παραπάνω, που ήταν για εμάς από τα πιο βασικά, θα βάλω και μια λιστα με λινκς με random πράγματα που δεν είναι εύκολο να βρεις αντίστοιχα εδώ ή που δεν υπήρχαν όταν πήγαμε. Τα βρήκα σήμερα, ψάχνοντας, δεν έχουμε πάει σε κανένα από αυτά, αλλά ακούγονται ενδιαφέροντα. Δηλαδή όρεξη να έχεις να ψάχνεις.

 

Κρίμα μόνο που δεν μπορούμε εμείς να ξαναπάμε σύντομα! :(

 

Καταρχήν, μια οποιαδήποτε καλή όμως αγγλική παμπ.

 

Μετά, κάτι από τα παρακάτω, με τυχαία σειρά:

 

http://www.timeout.com/london/museums/science-museum

 

Το παρακάτω έχει κάτι παράξενες προϋποθέσεις για να συμμετέχεις:

http://www.timeout.com/london/events/museum-sleepovers

 

http://www.timeout.com/london/attractions/the-view-from-the-shard

http://www.timeout.com/london/attractions/emirates-air-line

http://www.timeout.com/london/kids/big-fish-little-fish-family-rave#tab_panel_3

http://www.timeout.com/london/outdoor/hackney-city-farm

http://www.timeout.com/london/things-to-do/v-a-museum-of-childhood-2

http://www.timeout.com/london/attractions/granary-square

 

Το πολεμικό μουσείο από ό,τι διάβασα σε κριτικές έχει ενδιαφέρον και για τους μεγάλους και περνάει αντιπολεμικά μηνύματα.

http://www.iwm.org.uk/visits/iwm-london

 

 

Το ενυδρείο

https://www2.visitsealife.com/London/

 

Επίσης, στο Kew Gardens είναι η καλύτερη πιθανότητα να βρεις μαζεμένους πολλούς αυθεντικούς βρετανούς, στο κατά τα άλλα πολυπολισμικό Λονδίνο. Που στη συγκεκριμένη πρωτεύουσα ο πολυπολιτισμός δεν έχει ενοχλητική μορφή έτσι και αλλιώς, αντιθετα με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Πάντως δεν θα δεις στο Λονδινο πολλούς βρετανούς με την παραδοσιακή έννοια μαζεμένους, τόσους όσους στο Kew, δηλαδή εκεί έχει μια αριστοκρατική αύρα, έχει και είσοδο εξάλλου. Στο Kew όπως έγραψα αξίζει να πας αν σου αρέσουν οι κήποι και αν έχεις αρκετές μέρες, γιατί διαφορετικά μάλλον δεν αξίζει, είναι μακριά από το Κέντρο και για να το δεις μόνο θες αρκετές ώρες. Επίσης λουλούδια δεν είδαμε πολλά άνοιξη που επισκεφτήκαμε, μάθαμε ότι με το κλίμα που έχουν τα πολλά λουλουδια είναι πιο μετά, προς το καλοκαίρι! Εκεί βέβαια δεν ξεραίνονται όλα το Μάιο, όπως εδώ!

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραια....ηταν πολυ ακριβο ταξιδι?

 

κοίτα, νομίζω ότι χειμώνα οι τιμές είναι τσιμπημένες, αλλά εμείς κλείσαμε νωρίς -τύπου 5 μήνες πριν :P - και πετύχαμε καλή προσφορά!!

 

Χωρίς παιδιά, έχω περάσει τέλεια στο Μάτσου Πίτσου- Περού-Βολιβία...καταπληκτικά τοπία, μνημεία σπάνιας ομορφιάς (και πολύ ορειβασία-περπάτημα, για να τα λέμε όλα) ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ!! :lol::lol::lol:

 

Α, τώρα το θυμήθηκα, πολύ φιλικό για παιδιά νησί είναι και η Σκύρος -μόνο κακό η αρκετή ώρα στο καράβι από την Εύβοια. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με μια σπάνια ποικιλία αλόγων, τύπου πόνυ, τα σκυριανά αλογάκια. Όχι πολλοί τουρίστες, κυρίως ξένοι, ήσυχο νησί, εκπληκτικές παραλίες -καλά έχει και 1-2 φοβερά κρύες) και υπέροχο φαγητό!! Έχει 2 καταφύγιο άγριας ζωής στο νησί, και θυμάμαι ότι είχαμε πάει για φαγητό σε ένα εστιατόριο-ταβέρνα, δίπλα σε ένα πάρκο άγριας ζωής, μέσα στη φύση, που είχες οπτική επαφή με το πάρκο...δε μπορώ να βρω σάιτ, δυστυχώς!

 

Πάντως, πιστεύω ότι οι περισσότεροι προορισμοί μπορούν να γίνουν kids friendly, με λίγη προσπάθεια. Οκ, δε θα πάρεις το 3χρονο σε μουσείο ιστορίας, να βαρεθεί, αλλά μπορεί πχ να ακολουθήσει σε κάποια επίσκεψη σε αξιοθέατο εντός της πόλης, χωρίς πολλή ξενάγηση. Καλά, ανάλογα και στο παιδί πάντα!

 

YΣ: περιττό να πω ότι έχω πορωθεί με το θέμα, λατρεύω τα ταξίδια.

Αθηνά, μου έδωσες ωραίες ιδέες!!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Από εξωτερικό, το καλύτερο μας ταξίδι με τα παιδιά ήταν η Φινλανδία, χειμώνας. Είναι πολύ kids friendly, προορισμός, όπου και να πας υπάρχει πρόβλεψη για τα παιδιά. Το μόνο κακό ήταν το ότι τα βιολογικά τους ρολόγια έπαθαν λαλά γιατί εκεί έχουν πολλές ώρες νύχτα, και τις 2 πρώτες μέρες ήταν κάπως αποσυντονισμένα .

Αν σας αρέσουν τα χιόνια, είναι ο ιδανικός προορισμός, έχει πολλές δραστηριότητες για παιδιά, όπως βόλτα με ταράνδους, snow mobile ακόμη και ice-fishing!

Επίσης, προσωπικά βρίσκω ότι δεν άξιζε ιδιαίτερα το χωριό του Άη-Βασίλη, στο Ροβανιέμι. Βέβαια, εμείς δεν είμαστε πολύ του οργανωμένου, για να είμαι ειλικρινής, οπότε μπορεί σε κάποιον άλλο να ταιριάζει. Πάντως, όπως θα φαντάζεστε, τις μέρες των γιορτών γίνεται απλά χαμός. έχει, πάντως, πολλές οργανωμένες δραστηριότητες για παιδιά - το καλύτερο μου φάνηκε η βόλτα με τα χάσκι μέσα στα χιόνια, που δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε, αφού είχαμε μαζί το μωρό.

 

Και απο κρυο τι παιζει? Παλευεται? Θελουμε να το κανουμε αυτο το ταξιδι σε 2-3 χρονια που θα μεγαλωσει λιγο ακομα και το μικρο μου. Γενικοτερα λατρευουμε τα ταξιδια στο εξωτερικο και εχουμε επισκεφτει Πραγα, Αμβουργο, Βερολινο, Ρωμη, Βουδαπεστη και το καλυτερο μας ηταν Βιεννη, ολα Χριστουγεννα και Μαλτα καλοκαιρι.Αυτα μεχρι στιγμης..

Link to comment
Share on other sites

Και απο κρυο τι παιζει? Παλευεται? Θελουμε να το κανουμε αυτο το ταξιδι σε 2-3 χρονια που θα μεγαλωσει λιγο ακομα και το μικρο μου. Γενικοτερα λατρευουμε τα ταξιδια στο εξωτερικο και εχουμε επισκεφτει Πραγα, Αμβουργο, Βερολινο, Ρωμη, Βουδαπεστη και το καλυτερο μας ηταν Βιεννη, ολα Χριστουγεννα και Μαλτα καλοκαιρι.Αυτα μεχρι στιγμης..

 

Μάλτα! Τι ωραία που είναι!! Πήγατε με τα παιδιά? Αν ναι, θα το πρότεινες για οικογενειακές διακοπές ?

 

Κοίτα, πέρυσι που πήγαμε εμείς είχε αρκετό κρύο, φαντάσου -2 με 1, αλλά νομίζω παλεύταν !

Θέλω να πω, τις τελευταίες μέρες στη Θεσσαλονίκη είχε -11!

Όλα αυτά στο Ελσίνκι, στην εξοχή είναι κάπως πιο χαμηλά.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Mπαλί !!! φοβερα ξενοδοχεία, παμφηνα για τα δικα μας χρηματα, πολύ φαγητο, εμπειρια άλλης κουλτουρας - πολιτισμού - θρησκειας, φθηνα δερματινα, φοβερες αμμουδιες !!

Link to comment
Share on other sites

Μάλτα! Τι ωραία που είναι!! Πήγατε με τα παιδιά? Αν ναι, θα το πρότεινες για οικογενειακές διακοπές ?

 

Κοίτα, πέρυσι που πήγαμε εμείς είχε αρκετό κρύο, φαντάσου -2 με 1, αλλά νομίζω παλεύταν !

Θέλω να πω, τις τελευταίες μέρες στη Θεσσαλονίκη είχε -11!

Όλα αυτά στο Ελσίνκι, στην εξοχή είναι κάπως πιο χαμηλά.

 

Ωραια! λοιπον Μαλτα δεν πηγαμε για ψυχαγωγια δυστυχως, ειχα παει εγω για δουλεια και ειχα παρει μονο το ενα παιδι (την μεγαλη μου). Μικρο νησί, το γυρνας με τα ποδια. Δεν θα το προτεινα, το πιο "ασχημο" ελληνικο νησι ( που δεν υπαρχει τετοιο), υπερεχει σε ομορφια μπροστα του.Βεβαια ειναι πλουσιο μερος, γι αυτο ειναι και πανακριβο. Ο ταξιτζης μου ελεγε οτι οποιος θελει κανει 2 δουλειες εκει και γενικα ζουν ανετα. Αλλα για διακοπες οχι, δεν θα το προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! λοιπον Μαλτα δεν πηγαμε για ψυχαγωγια δυστυχως, ειχα παει εγω για δουλεια και ειχα παρει μονο το ενα παιδι (την μεγαλη μου). Μικρο νησί, το γυρνας με τα ποδια. Δεν θα το προτεινα, το πιο "ασχημο" ελληνικο νησι ( που δεν υπαρχει τετοιο), υπερεχει σε ομορφια μπροστα του.Βεβαια ειναι πλουσιο μερος, γι αυτο ειναι και πανακριβο. Ο ταξιτζης μου ελεγε οτι οποιος θελει κανει 2 δουλειες εκει και γενικα ζουν ανετα. Αλλα για διακοπες οχι, δεν θα το προτεινα.

 

Α, κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ!! :D

Πέρασα για μία μέρα, νομίζω είχα πτήση με ανταπόκριση ή κάτι τέτοιο, και μου φάνηκε συμπαθητικό νησάκι με επιφανειακή ματιά, αλλά ήταν πολύ επιφανειακή!

ΥΣ: Το ακριβό το κατάλαβα...έστω και με τη μία μέρα!!

 

A, επίσης ωραίος καλοκαιρινός όμως προορισμός είναι η Τενερίφη!

Πάρα πολύ όμορφο νησί, μοιάζει λίγο με τροπικό...

έχει ωραίες παραλίες, ψηλά βουνά και θυμάμαι ένα εξαιρετικό μουσείο φυσικής ιστορίας και έναν τεράστιο ζωολογικό κήπο!

Α, μας άρεσε πολύ και η τοπική κουζίνα!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...