Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια! Έχει κάνει τη νύχτα μέρα και τη μέρα νύχτα!


z-maria

Recommended Posts

Καλημέρα! :) Έχω ένα κοριτσάκι ενός μήνα τώρα. Τρώει και κοιμάται όλη μέρα σχεδόν, μέχρι και τις 12 το βράδυ, και από τις 12 και μέχρι τις 7-8-9 μένει ξύπνια, ή για την ακρίβεια, τρώει πάρα πολύ συχνά, παίρνει κανέναν 10λεπτο με μισάωρο υπνάκο (ο μισός κατά τη διάρκει του θηλασμού -θηλάζει αποκλειστικά- και όσο την κρατάω να ρευτεί) και μετά το μάτι γαρίδα!! :shock: Κι εγώ φυσικά άυπνη.:( Είναι κάτι αυτό που μπορώ να παρέμβω να το διορθώσω; Έστω να μου κοιμάται κανένα 3ωρο-4ωρο το βράδυ... Να κοιμάμαι κι εγώ καμιά ώρα... :|

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι πολυ μικρη ακομα...θα στρωσει σιγα-σιγα. την ημερα να κανεις θορυβο,για να αρχισει να καταλαβαινει και το βραδυ θελει μια ρουτινα καθημερινη οπως μπανακι,γαλα, υπνος, με χαμηλα φωτα, οχι πολυ φασαρια...τετοια πραγματα. αλλα μην αγχωνεσαι. ειναι πολυ μωρο;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικρη ακομα...θα στρωσει σιγα-σιγα. την ημερα να κανεις θορυβο,για να αρχισει να καταλαβαινει και το βραδυ θελει μια ρουτινα καθημερινη οπως μπανακι,γαλα, υπνος, με χαμηλα φωτα, οχι πολυ φασαρια...τετοια πραγματα. αλλα μην αγχωνεσαι. ειναι πολυ μωρο;)

 

ετσι ακριβως, δεν εχει ρυθμιστει ακομη το βιολογικο της ρολοι, αφου ειναι πολυ μικρουλα.

σιγα-σιγα εσυ θα της δειξεις τον δρομο... το βραδυ δεν χρειαζεται να την θηλαζεις με πολλα φωτα, ουτε να της μιλας και να επιτεινεις ετσι την αυπνια της, ωστε να μπορεσει να αντιληφθει την διαφορα.

υπομονη, θα βρειτε τους ρυθμους σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Να σας ζήσει!!! Είναι πράγματι πολύ μικρή, ακόμα για να προσαρμοστεί στο δικό σας ημερήσιο πρόγραμμα. Οι έρευνες δείχνουν ότι τα βρέφη κοιμούνται 16,5 ώρες/ημέρα την 1η εβδομάδα. Ως το τέλος των 4 εβδομάδων κοιμούνται λίγο περισσότερο από 15 ώρες και ως το τέλος του 4ου μήνα, κοιμούνται κάτι λιγότερο από 14 ώρες την ημέρα. Σιγά, σιγά, λοιπόν θα παρατηρήσετε ότι οι ανάγκες για ύπνο θα μειώνονται και θα πλησιάζουν το πρόγραμμά σας. Προσπαθήστε κατά τις νυχτερινές ώρες να έχετε χαμηλό φωτισμό, χωρίς πολλούς θορύβους και ερεθίσματα, να της μιλάτε χαμηλόφωνα και μετά τα γεύματα να προσπαθείτε να την βάλετε στην κούνια της, χωρίς «παιχνιδάκια». Γενικά στόχος είναι αμέσως μετά τα νυχτερινά γεύματα να προσπαθήσετε να την βάλετε για ύπνο, με τον τρόπο που έχετε συνηθίσει να το κάνετε, κάτι που δε θα γίνεται την ημέρα, όπου και θα αφιερώνετε χρόνο σε τραγουδάκια, παιχνιδάκια κ.λ.π.

Ψυχολόγος (M.Sc.) με ειδίκευση στα παιδιά και στους εφήβους

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρετε! Το μωρό μου κλείνει σε λίγο πια τους 4 μήνες. Πλέον κοιμάται σταθερά 6 ώρες το βράδυ (ή έστω με κάποια ξυπνήματα για φαγητό κάποιες φορές), μετά ξυπνάει για φαγητό και ξανακοιμάται άλλες 3 ώρες. Γενικά μέσα στο 24ωρο κοιμάται γύρω στις 14 ώρες κατά μέσο όρο. Το πρόβλημα είναι ότι ο 6ωρος ύπνος ξεκινάει στις 4 τα ξημερώματα. Πιστεύω φταίει και που κοιμάται ένα 2ωρο πχ 21:00 - 23:00. Τι μπορώ να κάνω για να την καταφέρω να κοιμάται νωρίτερα; Μπορώ στην ηλικία αυτή να την κρατάω ξύπνια όταν κοιμάται ή να της "κόψω" π.χ. τον ύπνο λίγο πριν τις 12;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...