Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Προβλήματα


Recommended Posts

Καλημέρα στην Αγλαία και σε όλες τις μαμάδες

 

Έχω ένα κοριτσάκι που είναι 3 μηνών ακριβώς

Γεννήθηκε στην 40 εβδομάδα κύησης με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο. Το μωράκι δεν εμφάνισε ίκτερο

Ζυγίζω αποκλειστικά από τη μέρα που γέννησα με rooming in τις μέρες που είμασταν στο νοσοκομείο με θηλές σιλικόνης γιατί δεν μπορεί να πιάσει τις δικές μου (είναι εισέχουσες)

Οι ζυγίσεις που έχω ως τώρα είναι οι εξής

 

11/09 (τοκετός) 2870γρ

16/09 (βγήκαμε από το νοσοκομείο) 2750γρ

23/09 3100γρ

30/09 3370γρ

7/10 3700γρ

14/10 4000γρ

21/10 4200γρ

28/10 4480γρ

4/11 4720γρ

11/11 5000γρ

18/11 5200γρ

25/11 5400γρ

02/12 5500γρ

09/12 5600γρ

 

Θηλάζει περίπου 9-11 φορές την ημέρα (24 ώρες)

Καμμιά φορά αν χρειαστεί να βγω για λίγο (γυμναστήριο, ψώνια κλπ) βγάζω γάλα με της Medela το Mini Electric το οποίο διατηρώ στην κατάψυξη και της το δίνει η πεθερά μου. Συνήθως αυτό είναι γύρω στα 150γρ αλλά δεν το πίνει όλο

Προσπαθώ να αντλώ μία φορά την ημέρα (κάθε πρωί) μετά τον θηλασμό και συνήθως βγάζω και από τα δύο στήθη 150γρ και αντλώ για περίπου 15-20 λεπτά. Τελευταία το έχω αραιώσει γιατί φοβάμαι ότι το Mini Electric δεν είναι για τόσο συχνή χρήση (ή είναι εντάξει για να βγάζω με αυτό μία φορά την ημέρα)

 

Η μικρή τις πρωινές μέχρι απογευματινές ώρες τρώει για περίπου 40 λεπτά και από τα δύο στήθη ανά 2-3 ώρες (από το τέλος του ενός θηλασμού ως την αρχή του επόμενου). Δεν είναι κάθε μέρα ίδια ούτε υπάρχει ένα πρόγραμμα. Οποτε πεινάει την βάζω να φάει - Άλλοτε κοιμάται άλλοτε όχι

Από τις 18:00 και μετά θέλει να είναι συνεχώς στο στήθος. Ένα απόγευμα την έχει 2 ώρες στο στήθος πριν κοιμηθεί. Συνήθως κοιμάται γύρω στις 20:00 με 21:00 (είναι καλές ώρες αυτές;;) αλλά τελευταία ο θηλασμός με μικρά διαλείματα καταντά μαραθώνιος. Από τις 18:00 μέχρι τις 21:00 καμμία φορά. Άλλοτε ρουφά και άλλοτε πιπιλίζει και όταν την βγάζω από το στήθος κλαίει. Κάποιες φορές την νανουρίζω αγκαλιά και κοιμάται και ξυπνά μετά από καμμία ώρα με τα δύο χέρια στο στόμα να τα γλύφει και κλαίει οπότε πιστεύω ότι πεινάει και την ξαναβάζω στο στήθος.

Μετά πιπιλίζει/τρώει για 2 λεπτά και κοιμάται στο στήθος, την βάζω στο κρεβατάκι και κοιμάται για κανένα 3ωρο. Μετά τη θηλάζω για κανένα 20λεπτο από το ένα στήθος και με το ζόρι γιατί την παίρνει συνεχώς ο ύπνος. Δεν μπορώ καν να την ξυπνήσω να της προσφέρω το δεύτερο στήθος. Μετά ξυπνά μετά από 1.5 ώρα και αυτό συνεχίζεται ως το πρωί και έχω λιώσει από το πάνω κάτω όλη νύχτα.

Αυτό συμβαίνει το τελευταίο 15ημερο. Πιο παλιά ξυπνούσε 2 φορές μες τη νύχτα και έτρωγε για 30λεπτά ανά 3 ώρες (γύρω στις 01:00 και 4:30).

Επίσης έχω παρατηρήσει πως άν παρει ένα γεύμα σε μπουκάλι από αυτό που έχω στην κατάψυξη δεν ξυπνά τόσο συχνά μες την νύχτα

Αρχίζω και νευριάζω μες τη νύχτα όταν ζητά συνεχώς θηλασμό και δεν μου αρέσει αυτό που νιώθω-την ημέρα το ξεχνώ αλλά τρομάζω για το πώς θα είναι κάθε νύχτα...

Έχω εξαντληθεί, δεν μπορώ να θηλάσω ξαπλωμένη με το παιδί στο στήθος

Ζητώ τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας

και τις ανεκτίμητες συμβουλές της Αγλαίας

 

Σας φιλώ όλες

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπαθώ να αντλώ μία φορά την ημέρα (κάθε πρωί) μετά τον θηλασμό και συνήθως βγάζω και από τα δύο στήθη 150γρ και αντλώ για περίπου 15-20 λεπτά. Τελευταία το έχω αραιώσει γιατί φοβάμαι ότι το Mini Electric δεν είναι για τόσο συχνή χρήση (ή είναι εντάξει για να βγάζω με αυτό μία φορά την ημέρα)

Να σου ζήσει!

Το βάρος της είναι πολύ καλό!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιείς το θήλαστρο αυτό μία ή δύο φορές τη μέρα!

 

Η μικρή τις πρωινές μέχρι απογευματινές ώρες τρώει για περίπου 40 λεπτά και από τα δύο στήθη ανά 2-3 ώρες (από το τέλος του ενός θηλασμού ως την αρχή του επόμενου). Δεν είναι κάθε μέρα ίδια ούτε υπάρχει ένα πρόγραμμα. Οποτε πεινάει την βάζω να φάει - Άλλοτε κοιμάται άλλοτε όχι

Όλα φυσιολογικά!

 

 

Συνήθως κοιμάται γύρω στις 20:00 με 21:00 (είναι καλές ώρες αυτές;;) αλλά τελευταία ο θηλασμός με μικρά διαλείματα καταντά μαραθώνιος.

 

Από τις 18:00 μέχρι τις 21:00 καμμία φορά. Άλλοτε ρουφά και άλλοτε πιπιλίζει και όταν την βγάζω από το στήθος κλαίει. Κάποιες φορές την νανουρίζω αγκαλιά και κοιμάται και ξυπνά μετά από καμμία ώρα με τα δύο χέρια στο στόμα να τα γλύφει και κλαίει οπότε πιστεύω ότι πεινάει και την ξαναβάζω στο στήθος.

Οι μαραθώνιοι θηλασμοί είναι χαρακτηριστικό των αλμάτων ανάπτυξης...

Το μωρό βγαίνει έξω το απόγευμα; Θα μπορούσε να βγαίνει;

 

Μετά πιπιλίζει/τρώει για 2 λεπτά και κοιμάται στο στήθος, την βάζω στο κρεβατάκι και κοιμάται για κανένα 3ωρο. Μετά τη θηλάζω για κανένα 20λεπτο από το ένα στήθος και με το ζόρι γιατί την παίρνει συνεχώς ο ύπνος. Δεν μπορώ καν να την ξυπνήσω να της προσφέρω το δεύτερο στήθος. Μετά ξυπνά μετά από 1.5 ώρα και αυτό συνεχίζεται ως το πρωί και έχω λιώσει από το πάνω κάτω όλη νύχτα.

 

Κάπου έχω μπερδευτεί. Πόσες φορές ξυπνά το βράδυ; Αν κοιμάται ένα τρίωρο, και μετά άλλες δύο φορές από 1,5 ώρα, σημαίνουν 6 ώρες ύπνου.

Αν ξυπνά πχ 3-4 φορές δεν είναι περίεργο.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει πως άν παρει ένα γεύμα σε μπουκάλι από αυτό που έχω στην κατάψυξη δεν ξυπνά τόσο συχνά μες την νύχτα

Δηλαδή πόσες φορές ξυπνά;

 

Έχω εξαντληθεί, δεν μπορώ να θηλάσω ξαπλωμένη με το παιδί στο στήθος

Δεν σε βολεύει ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αντλώ μία φορά την ημέρα (κάθε πρωί) μετά τον θηλασμό και συνήθως βγάζω και από τα δύο στήθη 150γρ και αντλώ για περίπου 15-20 λεπτά. Τελευταία το έχω αραιώσει γιατί φοβάμαι ότι το Mini Electric δεν είναι για τόσο συχνή χρήση (ή είναι εντάξει για να βγάζω με αυτό μία φορά την ημέρα)

Να σου ζήσει!

Το βάρος της είναι πολύ καλό!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιείς το θήλαστρο αυτό μία ή δύο φορές τη μέρα!

 

Η μικρή τις πρωινές μέχρι απογευματινές ώρες τρώει για περίπου 40 λεπτά και από τα δύο στήθη ανά 2-3 ώρες (από το τέλος του ενός θηλασμού ως την αρχή του επόμενου). Δεν είναι κάθε μέρα ίδια ούτε υπάρχει ένα πρόγραμμα. Οποτε πεινάει την βάζω να φάει - Άλλοτε κοιμάται άλλοτε όχι

Όλα φυσιολογικά!

 

 

Συνήθως κοιμάται γύρω στις 20:00 με 21:00 (είναι καλές ώρες αυτές;;) αλλά τελευταία ο θηλασμός με μικρά διαλείματα καταντά μαραθώνιος.

 

Από τις 18:00 μέχρι τις 21:00 καμμία φορά. Άλλοτε ρουφά και άλλοτε πιπιλίζει και όταν την βγάζω από το στήθος κλαίει. Κάποιες φορές την νανουρίζω αγκαλιά και κοιμάται και ξυπνά μετά από καμμία ώρα με τα δύο χέρια στο στόμα να τα γλύφει και κλαίει οπότε πιστεύω ότι πεινάει και την ξαναβάζω στο στήθος.

Οι μαραθώνιοι θηλασμοί είναι χαρακτηριστικό των αλμάτων ανάπτυξης...

Το μωρό βγαίνει έξω το απόγευμα; Θα μπορούσε να βγαίνει;

 

Τη βγάζω έξω για καμμία ώρα (βόλτα με το καρότσι) κατά τις 14:00 αν το επιτρέπει ο καιρός - πιστεύεις πως πρέπει να τη βγάζω πιο πολύ; βοηθά στην ανάπτυξη;

 

Μετά πιπιλίζει/τρώει για 2 λεπτά και κοιμάται στο στήθος, την βάζω στο κρεβατάκι και κοιμάται για κανένα 3ωρο. Μετά τη θηλάζω για κανένα 20λεπτο από το ένα στήθος και με το ζόρι γιατί την παίρνει συνεχώς ο ύπνος. Δεν μπορώ καν να την ξυπνήσω να της προσφέρω το δεύτερο στήθος. Μετά ξυπνά μετά από 1.5 ώρα και αυτό συνεχίζεται ως το πρωί και έχω λιώσει από το πάνω κάτω όλη νύχτα.

 

Κάπου έχω μπερδευτεί. Πόσες φορές ξυπνά το βράδυ; Αν κοιμάται ένα τρίωρο, και μετά άλλες δύο φορές από 1,5 ώρα, σημαίνουν 6 ώρες ύπνου.

Αν ξυπνά πχ 3-4 φορές δεν είναι περίεργο.

 

Το 1.5 ώρα που έγραψα είναι από το τέλος του ενός θηλασμού ως την αρχή του επόμενου. Συνήθως 3 φορές ξυπνά μεταξύ 12 και 6 το πρωι.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει πως άν παρει ένα γεύμα σε μπουκάλι από αυτό που έχω στην κατάψυξη δεν ξυπνά τόσο συχνά μες την νύχτα

Δηλαδή πόσες φορές ξυπνά;

 

Μεταξύ 12 - 6/7 μία φορά

 

Έχω εξαντληθεί, δεν μπορώ να θηλάσω ξαπλωμένη με το παιδί στο στήθος

Δεν σε βολεύει ή κάτι άλλο;

 

Απλά δεν με βολεύει γιατί θηλάζω με τις θηλές σιλικόνης και ξεκολλάνε... :(

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση - ήδη νιωθω καλύτερα

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

zozoka, μου φαίνονται όλα φυσιολογικά και ίσως και πιο ήρεμα από άλλα μωρά :)

Αν το μωρό κοιμάται βαθιά μετά το ξύπνημα που λες ότι δεν παίρνει το δεύτερο στήθος, για το μωρό δεν πειράζει, θα ξεκινήσεις από αυτό την επόμενη φορά. Καθώς μεγαλώνει το μωρό και θηλάζει πιο αποτελεσματικά, είναι πολύ πιθανό να χορταίνει μόνο με το ένα στήθος κάθε φορά. Βλέπεις τα χούγια του που αλλάζουν και προσαρμόζεσαι.

 

Μάλλον όμως χρειάζεται να ξεκουράζεσαι εσύ λίγο περισσότερο, για να αντέχεις, γιατί το μωρό σου είναι μικρό ακόμη και χρειάζεται τους μαραθώνιους και τα ξυπνήματα. Αν παρόλα αυτά κάποιες φορές δίνεις αντλημένο γάλα και βλέπεις ότι κοιμάστε καλύτερα και σε βολεύει να το κάνεις, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, πέρα από το ότι το μωρό μπορεί να συνηθίσει αυτή τη ρουτίνα και να αρχίσει να ζητάει το μπουκάλι συχνότερα.

Για τις θηλές, αναρωτιέμαι αν θα σε βοηθούσαν τα κοχύλια θηλασμού ...

Η βόλτα στο φως της ημέρας, εκτός από το ότι βοηθά το μωρό να παράγει βιταμίνη D, το βοηθά να κάνει καλύτερα την διάκριση μέρας-νύχτα και το κουράζει ευχάριστα, γιατί παίρνει περισσότερα ερεθίσματα, οπότε μετά ίσως ο ύπνος του να είναι πιο βαθύς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τη βγάζω έξω για καμμία ώρα (βόλτα με το καρότσι) κατά τις 14:00 αν το επιτρέπει ο καιρός - πιστεύεις πως πρέπει να τη βγάζω πιο πολύ; βοηθά στην ανάπτυξη;

 

Βοηθά στην ηρεμία! Η αλλαγή παραστάσεων είναι απαραίτητη!

 

 

 

Το 1.5 ώρα που έγραψα είναι από το τέλος του ενός θηλασμού ως την αρχή του επόμενου. Συνήθως 3 φορές ξυπνά μεταξύ 12 και 6 το πρωι.

 

Μια χαρά! άλλα μωρά ξυπνούν κάθε ώρα!

 

 

Μεταξύ 12 - 6/7 μία φορά

 

Δοκίμασε τότε να το ξανακάνεις για να διαπιστώσεις αν έτσι το μωρό κοιμάται πιο πολλές ώρες.

 

 

Απλά δεν με βολεύει γιατί θηλάζω με τις θηλές σιλικόνης και ξεκολλάνε... :(

 

έχω θηλάσει με τις θηλές σιλικόνης ξαπλωμένη αλλά δεν είχα πρόβλημα. Γιατί ξεκολάνε; μήπως δεν τις τοποθετείς κακά ή μήπως τρέχει γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη βγάζω έξω για καμμία ώρα (βόλτα με το καρότσι) κατά τις 14:00 αν το επιτρέπει ο καιρός - πιστεύεις πως πρέπει να τη βγάζω πιο πολύ; βοηθά στην ανάπτυξη;

 

Βοηθά στην ηρεμία! Η αλλαγή παραστάσεων είναι απαραίτητη!

 

 

 

Το 1.5 ώρα που έγραψα είναι από το τέλος του ενός θηλασμού ως την αρχή του επόμενου. Συνήθως 3 φορές ξυπνά μεταξύ 12 και 6 το πρωι.

 

Μια χαρά! άλλα μωρά ξυπνούν κάθε ώρα!

 

 

Μεταξύ 12 - 6/7 μία φορά

 

Δοκίμασε τότε να το ξανακάνεις για να διαπιστώσεις αν έτσι το μωρό κοιμάται πιο πολλές ώρες.

 

 

Απλά δεν με βολεύει γιατί θηλάζω με τις θηλές σιλικόνης και ξεκολλάνε... :(

 

έχω θηλάσει με τις θηλές σιλικόνης ξαπλωμένη αλλά δεν είχα πρόβλημα. Γιατί ξεκολάνε; μήπως δεν τις τοποθετείς κακά ή μήπως τρέχει γάλα;

 

Βασικά τρέχει γάλα και ξεκολλάνε :(

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

zozoka, μου φαίνονται όλα φυσιολογικά και ίσως και πιο ήρεμα από άλλα μωρά :)

Αν το μωρό κοιμάται βαθιά μετά το ξύπνημα που λες ότι δεν παίρνει το δεύτερο στήθος, για το μωρό δεν πειράζει, θα ξεκινήσεις από αυτό την επόμενη φορά. Καθώς μεγαλώνει το μωρό και θηλάζει πιο αποτελεσματικά, είναι πολύ πιθανό να χορταίνει μόνο με το ένα στήθος κάθε φορά. Βλέπεις τα χούγια του που αλλάζουν και προσαρμόζεσαι.

 

Μάλλον όμως χρειάζεται να ξεκουράζεσαι εσύ λίγο περισσότερο, για να αντέχεις, γιατί το μωρό σου είναι μικρό ακόμη και χρειάζεται τους μαραθώνιους και τα ξυπνήματα. Αν παρόλα αυτά κάποιες φορές δίνεις αντλημένο γάλα και βλέπεις ότι κοιμάστε καλύτερα και σε βολεύει να το κάνεις, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, πέρα από το ότι το μωρό μπορεί να συνηθίσει αυτή τη ρουτίνα και να αρχίσει να ζητάει το μπουκάλι συχνότερα.

Για τις θηλές, αναρωτιέμαι αν θα σε βοηθούσαν τα κοχύλια θηλασμού ...

Η βόλτα στο φως της ημέρας, εκτός από το ότι βοηθά το μωρό να παράγει βιταμίνη D, το βοηθά να κάνει καλύτερα την διάκριση μέρας-νύχτα και το κουράζει ευχάριστα, γιατί παίρνει περισσότερα ερεθίσματα, οπότε μετά ίσως ο ύπνος του να είναι πιο βαθύς.

 

γεια σου κ ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές

κοχυλάκια έβαζα από τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης αλλά δεν είχαν αποτελεσμα - σήμερα είχε ωραίο ήλιο και βγήκαμε βολτίτσα να ρουφήξουμε βιταμίνες :D

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...