Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειναι το γαλα αρκετο;


Recommended Posts

το μωρακι μου ειναι 2 μηνων. το θηλαζω απο την αρχη.τις 40 πρωτες του μερες περνουσα απειρες ωρες θηλαζοντας με φοβερη υπομονη και επιμονη. ο παιδιατρος ειπε να μην υπερβαινει μιση ωρα και αν ναι να του δινω συμπληρωμα πραγμα που δεν εκανα, καθως εβλεπα το μωρακι μου να αναπτυσσεται φυσιολογικα. στους 2 μηνες εχω περιοδο και βλεπω το μωρο μου επιζητα γαλα πιο συχνα απο τις τελευταιες 15 μερες οπου ειχαν καπως περιοριστει τα γευματα, χορτανε στα 4-5 γευματα και ημουν χαρουμενη οτι το γαλα μου εστρωσε. το βραδυ βεβαια παντα μου παιρνει πιο πολυ χρονο για να χορτασει το μωρο. που οφειλεται αυτο; τι μπορω να κανω; βεβαια εχω ακουσει απειρα πραγματα, δεν του φτανει, δεν ειναι καλο, πιο πολυ συμπληρωμα...οσων αφορα την περιοδο γιατι τοσο νωρις;εχει να κανει η διατροφη με την παραγωγη γαλακτος; παντως το μωρακι μου εχει παρει 8 ποντους και 2 κιλα 300 γραμμαρια απ'την γεννηση του. ο γυναικολογος με ρωτησε μεχρι ποτε θα θηλαζω.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει !!!!

Η αναπτυξη του ειναι ΤΕΛΕΙΑ !!!! Μπράβο σας :D

 

Τα 4-5 γευματα ειναι πολυ λιγα . Δεν μπορεις , ισως σπανιες περιπτώσεις , να κρατήσεις την γαλουχία με τοσα λιγα γευματα . Ασε το μωράκι σου να σε οδηγήσει και ολα καλα θα πανε . Τα εχετε παει ήδη πολυ καλά :D

Επειδή κανει περισσοτερα γευματα δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα !!!

 

 

Ο γυναικολόγος τι θέλει ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε ερθει περιοδος στιε 40 μερες,ακριβως κιολας.Ανηκουμε στις ατυχες,που και να θηλαζεις εχεις περιοδο.Τωρα αφου το μωρακι σου παιρνει βαρος μην ανυσηχεις.Ειναι μικρουλη ακομη και τρωει πολυ.Με το θηλασμο δεν μπορεις να ξερεις ποσο πινει αλλα υπαρχει καλυτερο απο της μαμας το γαλα;

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας στο μηνυμα μου. νιωθω ηδη την συμπαρασταση σας, μιας και ειμαι νεα μανουλα και γω. δεν ξερω και γω απορρησα αν και εχουμε πολυ καλη σχεση, λες να ανησυχει για την σιλουετα μου. χαλαει το στηθος; η αληθεια ειναι οτι θελω να συνεχισω να θηλαζω, για τα προτερηματα του θηλασμου εναντι του ξενου και τη κοντινοτητα που νιωθω με το μωρακι μου, ειναι απιστευτη και μοναδικη, δεν το χα ποτε φανταστει πως θα νιωσω ετσι. παιδευτηκα πολυ στην αρχη με τον θηλασμο απειρες ωρες και δεν ειχα μεγαλη συμπαρασταση σε αυτο περα απο τον συζυγο, ο οποιος δεν επεμεινε σε συμπληρωμα οπως οι υπολοιποι επειδη ειχα μεγαλη υπομονη και επιμονη στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

agel, να σου ζήσει το μωράκι!

Τα 4-5 γεύματα την ημέρα είναι σπάνιο να καλύπτουν το μωρό, σε μερικά μωρά όμως που θηλάζουν πολύ αποτελεσματικά ίσως να επαρκούν. Το βάρος σας είναι πολύ καλό. Για να ξέρεις αν το μωράκι σου τρέφεται καλά, μετράς βρεγμένες πάνες, να είναι 5-6 το 24ωρο μετά τις πρώτες 40 μέρες.

Η περίοδος μπορεί να έρθει νωρίς αν δεν γίνονται νυχτερινοί θηλασμοί. Επίσης μπορεί να υπάρχει μια μικρή μείωση της παραγωγής τις μέρες της περιόδου, ίσως γι αυτό το μωράκι σου θηλάζει τώρα περισσότερο για να αυξήσει την παραγωγή.

Γενικά, η ποσότητα του γάλακτος δεν είναι σταθερή, προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού. Το ίδιο το μωρό όταν χρειάζεται περισσότερο γάλα αυξάνει τη συχνότητα και τη διάρκεια των θηλασμών και αυτό θα το δεις αρκετές φορές όσο θα θηλάζεις το μωράκι σου!

 

Αν θέλεις, γράψε μας περισσότερες πληροφορίες όπως τις ζητάει εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

Καλή συνέχεια:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

agel, σου στέλνω μήνυμα συμπαράστασης και εγώ!

 

Ένα πράγμα να έχεις στο μυαλό σου! Το θέμα του θηλασμού είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Το μωράκι σου μεγαλώνει, αυξάνονται οι απαιτήσεις του και με συχνούς θηλασμους σε κάνει να παράγεις περισσότερο γάλα. Μην ανησυχείς...Αυτό θα συμβεί πολλές φορές όσο θηλάζεις! Και όσο για το γυναικολόγο, μήπως σε ρωτάει για να κάνεις μετά τεστ Παπ? Πάντως το στήθος δεν παθαίνει τίποτα παραπάνω απ'ότι έχει πάθει ήδη με την εγκυμοσύνη! (Στο πρώτο παιδί δεν είδα καμία διαφορά στο στήθος μου μετά το θηλασμό (7 μήνες). Στο 2ο που σκφτομαι να το θηλασω περισσότερο θα σου πω... :wink: )

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για το γυναικολόγο, μήπως σε ρωτάει για να κάνεις μετά τεστ Παπ?

 

Δεν έχει σχέση . Εγω έκανα το τεστ οταν πηγα μετά τις σαράντα μέρες . :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα του θηλασμού είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

 

και δεν είναι θέμα συζήτησης...

 

ο καθένας αποφασίζει για τη δική του οικογένεια

 

μήπως παραείναι παρεμβατικοί πολλοί γιατροί στην Ελλάδα και έχουν χάσει κάθε αίσθηση σεβασμού;

 

Πρόσεξες την ερώτηση; Πότε θα το σταματήσει... Δηλαδή μόνο έτσι σταματάει ο θηλασμός, με δική μας παρέμβαση, το παιδί δεν υπάρχει και δεν έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξες την ερώτηση; Πότε θα το σταματήσει... Δηλαδή μόνο έτσι σταματάει ο θηλασμός, με δική μας παρέμβαση, το παιδί δεν υπάρχει και δεν έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη... :twisted:

 

Έχεις δίκιο...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι πολύ συνηθισμένο το μωρό να κάνει "μαραθώνιους" θηλασμούς το βράδυ, γιατί είναι μειωμένη η ροή αλλά γαλατάκι θα βρίσκει όσο ρουφάει. Αν το μωρό ηρεμεί στο στήθος, δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί.

Το μωρό μπορεί να θηλάζει πιο πολύ όταν σου συμβαίνουν ορμονικές αλλαγές (ωορρηξία, περίοδος), όταν περνάει άλματα ανάπτυξης (έχουμε ολόκληρο τόπικ για αυτά), όταν το τριγυρίζει καμιά ίωση και για πολλούς άλλους λόγους. Σε κάθε περίπτωση, το στήθος σου είναι το μόνο που του χρειάζεται και από ο,τι φαίνεται, τα πάτε μια χαρά!

 

Καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω και εγώ τη συμπαράστασή μου αν και δεν είμαι απο τις πολύ έμπειρες για να δώσω συμβουλές

Ξέρω σίγουρα οτι τα μωρά και το ένστικτό τους καθώς και το ένστικτο της μαμάς οδηγούν πάντα σε επιτυχία το θέμα θηλασμός αρκεί να μην υπάρχουν οι παρεμβάσεις των άσχετων γιατρών που αντί να στηρίζουν τη μαμά την κάνουν να απογαλακτίσει ,συχνα με χάπια κτλ

Εδώ θα βρείς πολύ καλές συμβουλές ακολούθησε το ένστικτό σου και θα τα καταφέρεις,άλλωστε τα έχεις ήδη πάει περίφημα μέχρι τώρα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...