Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗ ΝΥΧΤΑ (ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ !!!!)


eliana_1976_

Recommended Posts

Μετα απο 40 μερες απιστευτης υπομονης κ ξενυχτιου η μικρη μας 3.5 μηνων πλεον μπηκε σε σειρα υπνου εδω κ τρια 24ωρα. Κοιμαται κατα τις 11 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι οπου κοιμισμενη πινει το γαλα της κ ξυπναει εντελως στις 10.30 κ πινει το επομενο γαλα.Κοιμαται 12.30 κανενα τεταρτο και μετα 2 ωριτσες το μεσημερι.Αναλογα βεβαια.Ποτε στις 3 ποτε στις 4. κοιμαται παλι κανενα μισαωρο κατα τις 7.30 το απογευμα κ μετα μια και καλη το βραδυ.Θεωρω οτι μπηκε σε σειρα γιατι δε θα το αντεξω αλλο ξενυχτι.Τα εχουμε παιξει εντελως. Απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το βραδυ με το που θα κοιμηθει θα ξυπνησει ακριβως στη μιση ωρα.Μιλαμε λες κ εχει ξυπνητηρι ακριβως στη μιση ωρα κ κλαιει σπαρακτικα για την πιπιλα. Οταν της την δινουμε πεφτει σε ληθαργο μεχρι το πρωι.Αυτο το βιτσιο μας το εκανε ο μεγαλος αλλα τα μεσημερια.Ακριβως στη μιση ωρα εκλαιγε για πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα..την ρουτινα που λες οτι ακολουθουσες ειναι η γνωστη,δλδ μπανακι καθε μερα την ιδια ωρα μετα φαγακι κ μετα σου κοιμαται αμεσως?? οσο για τον πρωινο υπνο οσες φορες κρατησα την μπουμπου μου ξυπνια το απογευμα τοση υπερενταση ειχε μετα το βραδυ κ δεν κοιμοταν με τπτ το βραδυ παλι...

 

Ναι μπανακι,φαγακι βεβαια αρκετες φορες δεν κοιμοταν αμεσως γιατι ειχαμε θεμα με το γαλα και την επιανε η κοιλια εκεινη την ωρα,οποτε εκει που την ταιζα κατα τις 9.30-10 κοιμοταν 11-12-1...Τωρα που αλλαξαμε γαλα κοιμαται σχεδον αμεσως μετα το φαγητο,μερικες φορες δεν το πινει ολο το γαλα γιατι την παιρνει ο υπνος.:roll:

Οσο για το πρωινο και γενικα μεσα στην μερα τωρα δεν την κραταω με το ζορι ξυπνια.Στην αρχη το εκανα επειδη κοιμοταν 4-5 το απογευμα ξυπνουσε 10-11 και μετα οοοολο το βραδυ ξυπνιες.Αλλα το εκανα σιγα σιγα,μιση ωρα σημερα,αυριο αλλο τοσο.Στην αρχη κοιμοταν 9-10,ξυπνουσε στις 3-4 για φαγητο και ξανα νανι μεχρι το πρωι,τωρα πολυ σπανια να ξυπνησει μεσα στην νυχτα.Αν θελεις να την κρατησεις ξυπνια μην το κανεις για πολυ ωρα,εκνευριζονται μετα.Και η δικια μου οταν βλεπω οτι δεν παει αλλο την κοιμιζω,αλλα μην φανταστεις θα κοιμηθει 30-1 ωρα.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπανακι,φαγακι βεβαια αρκετες φορες δεν κοιμοταν αμεσως γιατι ειχαμε θεμα με το γαλα και την επιανε η κοιλια εκεινη την ωρα,οποτε εκει που την ταιζα κατα τις 9.30-10 κοιμοταν 11-12-1...Τωρα που αλλαξαμε γαλα κοιμαται σχεδον αμεσως μετα το φαγητο,μερικες φορες δεν το πινει ολο το γαλα γιατι την παιρνει ο υπνος.:roll:

Οσο για το πρωινο και γενικα μεσα στην μερα τωρα δεν την κραταω με το ζορι ξυπνια.Στην αρχη το εκανα επειδη κοιμοταν 4-5 το απογευμα ξυπνουσε 10-11 και μετα οοοολο το βραδυ ξυπνιες.Αλλα το εκανα σιγα σιγα,μιση ωρα σημερα,αυριο αλλο τοσο.Στην αρχη κοιμοταν 9-10,ξυπνουσε στις 3-4 για φαγητο και ξανα νανι μεχρι το πρωι,τωρα πολυ σπανια να ξυπνησει μεσα στην νυχτα.Αν θελεις να την κρατησεις ξυπνια μην το κανεις για πολυ ωρα,εκνευριζονται μετα.Και η δικια μου οταν βλεπω οτι δεν παει αλλο την κοιμιζω,αλλα μην φανταστεις θα κοιμηθει 30-1 ωρα.

εμενα αυτες τις μερες ενω την βλεπω οτι νυσταζει πολυ κ σχεδον κοιμαται ορθια κλαιει κ δεν βολευεται πουθενα..μονη της στην κουνια δενκοιμαται θελει αγκαλια αλλα ταυτοχρονα ουτε στην αγκαλια δειχνει πολυ ευτυχισμενη..την παιρνει ο υπνος ποε στις 2 ποτε στις 4 το πρωι...ποση υπομονη πια να κανω???? τ γαλα της δινεις τωρα???

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 40 μερες απιστευτης υπομονης κ ξενυχτιου η μικρη μας 3.5 μηνων πλεον μπηκε σε σειρα υπνου εδω κ τρια 24ωρα. Κοιμαται κατα τις 11 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι οπου κοιμισμενη πινει το γαλα της κ ξυπναει εντελως στις 10.30 κ πινει το επομενο γαλα.Κοιμαται 12.30 κανενα τεταρτο και μετα 2 ωριτσες το μεσημερι.Αναλογα βεβαια.Ποτε στις 3 ποτε στις 4. κοιμαται παλι κανενα μισαωρο κατα τις 7.30 το απογευμα κ μετα μια και καλη το βραδυ.Θεωρω οτι μπηκε σε σειρα γιατι δε θα το αντεξω αλλο ξενυχτι.Τα εχουμε παιξει εντελως. Απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το βραδυ με το που θα κοιμηθει θα ξυπνησει ακριβως στη μιση ωρα.Μιλαμε λες κ εχει ξυπνητηρι ακριβως στη μιση ωρα κ κλαιει σπαρακτικα για την πιπιλα. Οταν της την δινουμε πεφτει σε ληθαργο μεχρι το πρωι.Αυτο το βιτσιο μας το εκανε ο μεγαλος αλλα τα μεσημερια.Ακριβως στη μιση ωρα εκλαιγε για πιπιλα.
μπραβοοο...σας ζηλευω λιγουλακι!!!! εμενα πιπιλα δεν την θελει με τπτ...:confused::confused: πως καταφερατε κ μπηκατε σιγα σιγα σε προγραμμα??
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβοοο...σας ζηλευω λιγουλακι!!!! εμενα πιπιλα δεν την θελει με τπτ...:confused::confused: πως καταφερατε κ μπηκατε σιγα σιγα σε προγραμμα??

 

δυο 24ωρα προσπαθησαμε να την κανουμε να αλλαξει να κοιμαται τη νυχτα κ να μενει ξυπνια πολλες ωρες τη μερα.Πολυ δυσκολο να το πετυχουμε γιατι εκλαιγε απαρηγορητη.Σε αυτη την περιπτωση την αφηνα δεκα λεπτα να κοιμηθει κ την ξυπνουσα.Δεν ξυπνουσε ευκολα ομως Την εβαζα αλλαξιερα την αλλαζα κι ετσι ξυπνουσε.Οταν σιγα σιγα μπηκε σε σειρα κ κοιμοταν κατα τις 12 το βραδυ ξυπνουσε στις 5-6 για φαγητο.Επειδη ομως ειχε κοιμηθει αργα το βραδυ κοιμοταν μεχρι τισ 12 το μεσημερι.Την ξυπνησα μια μερα στις 9 το πρωι κοιμηθηκε μιση ωρα απο μονη της 12 το μεσημερι κ μετα απο μονη της παλι κατα τις 3 το μεσημερι για 1,5-2ωρες αναλογα.Τωρα ακολουθουμε αυτο το ρυθμο.Βεβαια μπορει να ξυπνησει τη νυχτα 5-6 φορες θα θελει πιπιλα κοιμισμενη κ συνεχιζει τον υπνο της.Αλλες φορες μπορει να εχει γκρινια με τα ουλα.τρωγεται λυσσασμενα κ δεν κοιμαται.τοτε της δινω λιγο ντεπον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα αυτες τις μερες ενω την βλεπω οτι νυσταζει πολυ κ σχεδον κοιμαται ορθια κλαιει κ δεν βολευεται πουθενα..μονη της στην κουνια δενκοιμαται θελει αγκαλια αλλα ταυτοχρονα ουτε στην αγκαλια δειχνει πολυ ευτυχισμενη..την παιρνει ο υπνος ποε στις 2 ποτε στις 4 το πρωι...ποση υπομονη πια να κανω???? τ γαλα της δινεις τωρα???

 

Αχ κοριτσι μου δεν ξερω πως να σε βοηθησω....Μηπως εχετε πολυ ζεστη η κρυο?Μηπως θελει κουνιμα η κανα τραγουδακι για να κοιμηθει,αν θελει φως η σκοταδι....Εμεις επειδη εχουμε ξυλολεβιτα και δεν μπορουμε να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια και τωρα που εχει ζεστη εξω ζεσταινεται πιο πολυ το σπιτι και οταν την παιρνω αγκαλια για ταισμα η κατι αλλο ιδρωνουμε και οι δυο και βλεπω οτι ζοριζεται.Εγω πχ εκτος στην αγκαλια,καθομαι στον καναπε με λυγισμενα τα ποδια την βαζω πανω να ξαπλωσει και την κουναω αριστερα δεξια για να κοιμηθει.Ξερω ειναι πολυ δυσκολο το βραδυ δεν παιρναει με τιποτα....

Τωρα πινει το αλμιρον 1.Οταν την θυλαζα,επειδη και εγω ειχα κουραστει το βραδυ,οταν ξυπνουσε την επαιρνα μαζι μου στο κρεβατι και ετρωγε αλλα δεν σηκωνομασταν μετα.Την εβαζα ετρωγε οσο ηθελε ξανακοιμοταν,οταν ξαναπινουσε την εβαζα παλι απλα αλλαζα στηθος καθε φορα.Και να ξυπνουσε ενδιαμεσα,ξες να χαζουρευει,δεν της εδινα σημασια και μετα απο λιγο ξανα νανι η αν γκρινιαζε της εδινα το στηθος να ηρεμησει ασχετα που δεν ετρωγε...Εσεις τι γαλα πινετε?Η την θυλαζεις?Υπομονη θελει μεγαααλη το ξερω αλλα παιδια προσαρμοζονται πιο γρηγορα αλλα θελουν τον χρονο τους...

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσι μου δεν ξερω πως να σε βοηθησω....Μηπως εχετε πολυ ζεστη η κρυο?Μηπως θελει κουνιμα η κανα τραγουδακι για να κοιμηθει,αν θελει φως η σκοταδι....Εμεις επειδη εχουμε ξυλολεβιτα και δεν μπορουμε να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια και τωρα που εχει ζεστη εξω ζεσταινεται πιο πολυ το σπιτι και οταν την παιρνω αγκαλια για ταισμα η κατι αλλο ιδρωνουμε και οι δυο και βλεπω οτι ζοριζεται.Εγω πχ εκτος στην αγκαλια,καθομαι στον καναπε με λυγισμενα τα ποδια την βαζω πανω να ξαπλωσει και την κουναω αριστερα δεξια για να κοιμηθει.Ξερω ειναι πολυ δυσκολο το βραδυ δεν παιρναει με τιποτα....

Τωρα πινει το αλμιρον 1.Οταν την θυλαζα,επειδη και εγω ειχα κουραστει το βραδυ,οταν ξυπνουσε την επαιρνα μαζι μου στο κρεβατι και ετρωγε αλλα δεν σηκωνομασταν μετα.Την εβαζα ετρωγε οσο ηθελε ξανακοιμοταν,οταν ξαναπινουσε την εβαζα παλι απλα αλλαζα στηθος καθε φορα.Και να ξυπνουσε ενδιαμεσα,ξες να χαζουρευει,δεν της εδινα σημασια και μετα απο λιγο ξανα νανι η αν γκρινιαζε της εδινα το στηθος να ηρεμησει ασχετα που δεν ετρωγε...Εσεις τι γαλα πινετε?Η την θυλαζεις?Υπομονη θελει μεγαααλη το ξερω αλλα παιδια προσαρμοζονται πιο γρηγορα αλλα θελουν τον χρονο τους...

 

συνηθως τα παιδια στρωνουν μετα τον 5-6ο μηνα που μπαινουν σε στερεες τροφες φευγουν τελειως οι κολικοι κ δεν χρειαζεται να τα κρατας αγκαλια για ρεψιμο γιατι στριφογυρνουν μονα τους κ ρευονται ευκολα.Εμενα ο μεγαλος εστρωσε στους 6 μηνες αλλα ειχε αναγωγες μεχρι τον 10ο μηνα. Η μικρη ειναι 3,5μηνων κ ειναι πιο ζορικη.Θελει λιγο αγκαλια λιγο κουνημα για 2-3 λεπτα κ πεφτει ξερη.Απλα τη νυχτα ξυπναει αρκετες φορες κ ψαχνει την πιπιλα κ το πρωι γκρινιαζει κατα τις 5 για να φαει.Της δινω λιγο πιπιλα κ την ταιζω κατα τις 6.Οποτε εχουμε διαμορφωσει τα εξης γευματα. Πρωι ξυπναει 10.30 οποτε κ τρωμε.Επομενο γευμα 2.30 το μεσημερι,επομενο 6,30 το απογευμα κ τελευταιο γευμα 10-10.30 το βραδυ.Συνολο 5 γευματα τη μερα.Την βαζω πολλες ωρες γυμναστηριο κ παιζει μονη της.Κουραζεται απιστευτα ομως.Θελει ομως κ κουβενταααααα.Ειναι μεγαλη κουτσομπολα κ μιλαει μονη της αγου κ αγου μας λεει κ πεθαινουμε στα γελια.Την προηγουμενη βδομαδα την πηγαμε κ ταξιδι 2 ωρες με το αυτοκινητο κ ηταν μια κυρια στο καθισμα του αυτοκινητου.Ολο γελια ηταν ειχε κορδωθει κιολας σαν το παγωνι κ πεθαιναμε στα γελια απο τη φατσα της.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα παιδια στρωνουν μετα τον 5-6ο μηνα που μπαινουν σε στερεες τροφες φευγουν τελειως οι κολικοι κ δεν χρειαζεται να τα κρατας αγκαλια για ρεψιμο γιατι στριφογυρνουν μονα τους κ ρευονται ευκολα.Εμενα ο μεγαλος εστρωσε στους 6 μηνες αλλα ειχε αναγωγες μεχρι τον 10ο μηνα. Η μικρη ειναι 3,5μηνων κ ειναι πιο ζορικη.Θελει λιγο αγκαλια λιγο κουνημα για 2-3 λεπτα κ πεφτει ξερη.Απλα τη νυχτα ξυπναει αρκετες φορες κ ψαχνει την πιπιλα κ το πρωι γκρινιαζει κατα τις 5 για να φαει.Της δινω λιγο πιπιλα κ την ταιζω κατα τις 6.Οποτε εχουμε διαμορφωσει τα εξης γευματα. Πρωι ξυπναει 10.30 οποτε κ τρωμε.Επομενο γευμα 2.30 το μεσημερι,επομενο 6,30 το απογευμα κ τελευταιο γευμα 10-10.30 το βραδυ.Συνολο 5 γευματα τη μερα.Την βαζω πολλες ωρες γυμναστηριο κ παιζει μονη της.Κουραζεται απιστευτα ομως.Θελει ομως κ κουβενταααααα.Ειναι μεγαλη κουτσομπολα κ μιλαει μονη της αγου κ αγου μας λεει κ πεθαινουμε στα γελια.Την προηγουμενη βδομαδα την πηγαμε κ ταξιδι 2 ωρες με το αυτοκινητο κ ηταν μια κυρια στο καθισμα του αυτοκινητου.Ολο γελια ηταν ειχε κορδωθει κιολας σαν το παγωνι κ πεθαιναμε στα γελια απο τη φατσα της.

 

Συνηθως ετσι ειναι αλλα παιζει και το παιδι.Η δικια μου ακομα εχει κολικους αλλα δεν ξυπναει το βραδυ πολυ σπανια που ειναι ουτε 2,5 μηνων ακομα!Εμεις τρωμε πιο πολλες φορες γιατι πανω απο 90μλ δεν τρωει,λιγες φορες να φαει παραπανω.Με αποτελεσμα μετα απο 1,5-2 ωρες να πιναει παλι,εχω δοκιμασει πολλες φορες να την ταισω παραπανω αλλα ματαια...

Γυμναστηριο δεν πηρα ακομα αλλα την βαζω στο μουσικο περιστρεφωμενο και καθεται εκει,μιλαει στα ζωακια τα μαλωνει:lol::lol:Και οπως η δικια σου ετσι ολο αγου αγου,εκει που θα καθεται ηρεμη θα σκασει κανα χαμογελο.Τωρα μαθαινουμε εκτος το αγου να πουμε παοκ!Και προσπαθει να φανταστεις!Λεει κατι ποκ,μπαο χαχα πεθαινουμε στα γελια οπως λες!!Που να δεις την "στεναχωριμενη" φατσα μας.Ολα τα λεφτα ειναι τα ζουζουνια μας!Εμας στο αυτοκινητο κοιμαται παντα,μπορει λιγο να χαζεψει και μετα ζζζζζζζ....

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ετσι ειναι αλλα παιζει και το παιδι.Η δικια μου ακομα εχει κολικους αλλα δεν ξυπναει το βραδυ πολυ σπανια που ειναι ουτε 2,5 μηνων ακομα!Εμεις τρωμε πιο πολλες φορες γιατι πανω απο 90μλ δεν τρωει,λιγες φορες να φαει παραπανω.Με αποτελεσμα μετα απο 1,5-2 ωρες να πιναει παλι,εχω δοκιμασει πολλες φορες να την ταισω παραπανω αλλα ματαια...

Γυμναστηριο δεν πηρα ακομα αλλα την βαζω στο μουσικο περιστρεφωμενο και καθεται εκει,μιλαει στα ζωακια τα μαλωνει:lol::lol:Και οπως η δικια σου ετσι ολο αγου αγου,εκει που θα καθεται ηρεμη θα σκασει κανα χαμογελο.Τωρα μαθαινουμε εκτος το αγου να πουμε παοκ!Και προσπαθει να φανταστεις!Λεει κατι ποκ,μπαο χαχα πεθαινουμε στα γελια οπως λες!!Που να δεις την "στεναχωριμενη" φατσα μας.Ολα τα λεφτα ειναι τα ζουζουνια μας!Εμας στο αυτοκινητο κοιμαται παντα,μπορει λιγο να χαζεψει και μετα ζζζζζζζ....

 

εμας ειναι 3,5 μηνων πινει 190 μλ γαλα της φτιαχνω 210 μλ καθε τετραωρο κ τη νυχτα δεν τρωει. Το γυμναστηριο ειναι ολα τα λεφτα.Χτυπιεται καμμια ωρα κ μετα πεφτει ξερη.Κουραζονται παρα πολυ με αυτα.Εχουμε ενα της fisher price που εκανε 50 ευρω.Το χρησιμοποιησε κ ο γιος μου κ τωρα η μικρη.Τα αξιζει τα λεφτα του. Τωρα ειδα ...... το ενα σου παιδακι ειναι 2 μηνων κ το αλλο 11 μηνων;;;;;; Ποτε προλαβες καλε;;;; Πως τα βγαζεις περα;;;; Εγω παντως εχω κλαταρει μονη μου με τη μικρη 3,5 μηνων κ τον μεγαλο 25 μηνων.Τωρα ο μεγαλος εχει ξεκινησει φοβερες ζηλιες κ συνεχως κλαιει οταν ταιζω τη μικρη,μου ζηταει νερο οταν την ταιζω,μου ζηταει συνεχεια αγκαλια που αυτος για να κατσει τον παρεις αγκαλια επρεπε να γκρεμιστει φουρνος.Και το κυριοτερο κ αυτο που με στεναχωρει απιστευτα ειναι οτι με χτυπαει....στο προσωπο στα χερια στα ποδια οππου βρει.Ενω δεν ειναι επιθετικο παιδι ουτε στο παιχνιδι ουτε με αλλα παιδακια εμενα με χτυπαει συνεχως κ δεν θελει να τον αλλαξω.Τον πηγαμε 15 μερες στη γιαγια να ξεχαστει κ οταν επεστρεψε μια απο τα ιδια κ χειροτερα.Δε με θελει καθολου κ φωναζει ολους τους αλλους παππου γιαγια μπαμπα κ μαμα αρνειται να το πει.Απο χθες ομως εκανε μια στροφη κ με αποκαλει να η μαμα,παει η μαμα κ μου στελνει φιλακια κ οταν του ζητησω ερχεται κ με κανει μακια.

Link to comment
Share on other sites

Απο το σαββατο η μικρη εχει φοβερη ανησυχια ολη μερα κλαιει απαρηγορητη σχεδον ολη μερα δε στεκεται πουθενα ουτε στην αγκαλια κ η κοιλιτσα της κανει γγρου γρου λες κ εχει φαει φασολια.Τη νυχτα καθολη τη διαρκεια ξυπναει ανα 10,15,30 λεπτα ειναι φοβερα ανησυχη η κοιλιτσα παλι κανει γρου γρου κ ηρεμει μονο βαζοντας πιπιλα.Μεσα στον υπνο της κοπαναει χερια ποδια κ κανει περα δωθε το κεφαλι της αλλα κοιμισμενη.Εχω τρελαθει ολη μερα αγκαλια ευτυχως ειμαι στους γονεις μου για μερικες μερες κ τη νυχτα ξυπναει συνεχεια.Εχω να κοιμηθω πανω απο βδομαδα τη νυχτα.Εχω τρελαθει.Αυτη τη νυχτερινη ανησυχια την εχει πανω απο 2 μηνες.Το συζητησα με την παιδιατρο πριν 20 μερες κ μου ειπε να κανουμε υπομονη μεχρι να περασουν οι κολικοι.Ποση αλλη υπομονη;;;;;Εχουμε να κοιιμηθουμε σαν ανθρωποι τη νυχτα πανω απο δυο μηνες.Η μικρη κλεινει 4 μηνων σε 5 μερες.Ειναι δυνατον να υποφερει ετσι;;;; Παραλληλα εδω κ μια βδομαδα ειχε λιγα φλεμματακια κ μου εκανε χρου χρου.Της βαζω ορο πριν απο καθε γευμα κ ολα μια χαρα.Δεν μου εχει κανει πυρετο κ οταν δεν εχει πονους ειναι μεσα στην τρελη χαρα.Εδω κ τρεις μερες ομως τα γρου γρου στην κοιλιτσα ειναι μονιμα κ αρχιζει να κλαιει απαρηγορητα.Παραλληλα μου κανει συνεχως ρεψιματα απειρα ρεψιματα κ μου πεταει ρουκετες ποτε με φλεμματα ποτε ρουκετες με πηχτο γαλα.Σημερα την εχω αλλαξει το λιγοτερο 20φορες.Μου εχει κανει χαλια ολα της τα ρουχα. Αναρωτιεμαι μηπως φταιει το γαλα;;;; Παιρνουμε aptamil extra care για κολικους το χρυσοπληρωνουμε 13,15 ευρω το καθε κουτι κ θελουμε 1 κουτι καθε 2,5 μερες κ το παιδι αντι να βελτιωνει χειροτερευει.Εχει βγαλει τετοια ανησυχια που ειναι σαν να παλευει με χερια κ ποδια στον υπνο της.Η μητερα μου εχει τρελαθει για το τι μπορει να συμβαινει.Πηρα παλι τηλ χθες την παιδιατρο της ειπα το προβλημα κ της ζητησα να κανουμμε υπερηχο ισοφαγου στομαχου για τις ρουκετες που κανει κ ειπε οκ.Παραλληλα μου ειπε να κανουμε υπερηχο ανω κ κατω κοιλιας για τα γουργουρισματα που ακουμε στην κοιλιτσα.Εχει τυχει σε καμμια κοπελα κατι αναλογο;;;Μαζι με το γαλα δινω κ σταγονες biogaia αλλα αποτελεσμα μηδεν.Μηπως το γαλα μας εχει δημιουργησει ολα αυτα τα προβληματα γιατι ειχαμε ενα αγγελουδι στο σπιτι που ετρωγε κ κοιμοταν οταν γυρισαμε απο μαιευτηριο κ στις 12 μερες μας εβγαλε κολικους εντονους.Πηραμε biogaia η κατασταση δεν βελτιωθηκε για αρκετες μερες κ η παιδιατρος προτεινε να παρουμε γαλα για κολικους.Καμμια βελτιωση τις πρωτες μερες κ οταν της τηλεφωνησα μμου ειπε οτι τη διαφορα θα τη δουμε μετα τις 10 μερες.Και ενω ειχαμε φτασει το παιδι να ειναι 38 ημερων κ πηρε σειρα τη νυχτα απο θεμα υπνου ξαφνικα αλλαξαν ολα ....... τι κανουμε;; Σαββατο εχουμε τους υπερηχους.Θα περιμενω αποτελεσματα κ βλεπουμε τι θα κανουμε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η δικη μου μπουμπου ενω κοιμονταν κατα τις 8 το βραδυ εχει 2 μερες τωρα που κοιμαται κατα τις 10 11 μεχρι τις 6 παντα την ταιζω κατα τις 12 1 μηπως ξυπνησει κατα τις 7 αλλα σπανια, παλι αλλαξε το προγραμμα της αλλα εχω αρχισει και πιστευω οτι οσο προσπαθω να φτιαξω ενα προγραμμα αυτη ακολουθει το δικο της.:P

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

eliana_1976 επειδη ο μπεμπης μου ειχε κολλικους.. πηρα τα μπιμπερο dr brown και πραγματικα σωθηκα!Εκανε και του δικου μου ετσι η κοιλιτσα του.Για το γαλα που λες.. ναι δοκιμασε καποιο αλλο.Δεν ταιριαζουν ολα τα γαλατα σε ολα τα παιδακια.Ρωτα και την φαρμακοποιο.. να σου συστησει κανενα !Γτ σιγουρα θα εχει πολλους πελατες.. που αντιμετωπισαν κατι αναλογο.Μην ανησυχεις.. κανε αυτα τα δυο και θα στρωσει το μωρακι σου.!Επισης ρουκετες εβγαζε και εμενα με πηχτο γαλα εκεινη την περιοδο.Τον ταιζα και χτυπιοταν ολοκληρος.. πονουσε το καημενο.Θελει δυστηχως υπομονη!Λαβε ομως καποια μετρα αμεσα!
FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακι μου..κ εμενα η μικρη εχει τρομερους κολικους κ εσβηνε το παιδι στο κλαμα..επισης εχω να κοιμηθω 2 μηνες..η υπομονη εξαντλητε ομως την τελευταια βδομαδα απο θεμα πονους ειμαστε καλυτερα.της δινω infacolic σταγονες,ειναι σαν σοδα μου ειπε η παιδιατρος κ το μωρο ρευεται πιο ευκολα.επισης επειδη της δινω γαλα σαν συμπληρωμα πινει το novalac ac,αλλα ειναι αυτο που σου ειπε μια κοπελα πιοπανω σε καθε μωρο ταιριαζει αλλο γαλα.αχ υπομονη κ προτεινω οι μπεμπες μας να γινουν φιλεναδες,βλεπω ταιριαζουν πολυυυυ;):P:p

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί χτυπιούνται στο τάισμα?είναι από το γάλα η από την κοιλιά?τις περισσότερες φορές μόλις φάει τότε θα την πιάσει η κοιλιά.ενώ το απόγευμα δεν το θέλει καθόλου το γάλα,το τσάι το πίνει αλλά με το γάλα τσιριζει και ενώ βλέπω ότι πεινάει δεν το θέλει.έχω βρει το κόλπο να την βάζω στην τηλεόραση και να την ταΐσω μόνο αυτό μας βοηθάει.

 

Eliana η κόρη μου είναι σχεδόν 3μηνων τώρα το άλλο τικερακι ειναι

του σκύλου μου ο Μαξ! ;)

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα χτυπιόταν όταν της έβαζα το μπουκάλι στο στόμα και αναγκαζόμουν την έπαιρνα αγκαλιά και την έκανα βόλτες όρθια με το μπουκάλι στο στόμα και έτσι ταιζόμασταν. Βέβαια μου έχει τσακίσει τη μέση. Ομως πήγαμε κάναμε υπέρηχο ισοφάγου στομάχου και τελικά εμφανίστηκε ευρεία ΓΟΠ. Οπότε να γιατί το παιδί έκλαιγε, είχε πόνους και γουργουρίσματα στην κοιλίτσα και η παιδίατρος επέμενε να κάνουμε υπομονή μέχρι να μπούμε στέρες τροφές. Αύριο θα της αλλάξω το γάλα, αλλά παράλληλα βρήκα και ένα τρόπο να κοιμάται το βράδυ. Της φτιάχνω ένα λίτρο νερό όπου μέσα ρίχνω ένα φακελάκι γλυκάνισο, ένα φακελάκι τήλιο και ένα φακελάκι χαμομήλι. Το σουρώνω και το βάζω στο θερμός. Της το δίνω στις 10.30 το βράδυ που θα την ταίσω αφού μέσα έχω ρίξει το γάλα της. Ετσι ηρεμεί και κοιμάται μέχρι το πρωί στις 6. Τότε πάλι της δίνω αυτό το κοκτέιλ και κοιμάται μέχρι τις 10.30.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που τον εκανες τον υπερηχο?Το εκανε ο παιδιατρος η καποιος αλλος γιατρος?

 

Τον υπερηχο ισοφαγου στομαχου μας ειπε η παιδιατρος να τον κανουμε αφου την επαιρνα τηλ οτι κατι δεν παει καλα με το παιδι.Ειναι ανησυχο ολη μερα ολη νυχτα.Τον καναμε στο Μητερα κ τελικα ειχα δικιο.Η ηπια ΓΟΠ ειχε μετατραπει σε ευρεια μεσα σε τρεις μηνες. Τωρα αλλαξαμε το γαλα σε nutriben ar κ παραλληλα παιρνει το παιδι καθε 12 ωρο epadoren σιροπι 2μλ για τα γαστρικα υγρα.Το τρελο της υοποθεσης ειναι οτι μεσα σε δυο μερες το παιδι ηρεμησε απο ΓΟΠ ρουκετες πονο στο στομαχι κ μας εχει τσακισει στους κολικους.Γιατι μεχρι χθες επινε γαλα για κολικους.Δεν την πιανουν ουτε το χαμομηλι ουτε οι biogaia.Παραλληλα ομως την πονανε τα ουλα.Ολη μερααααααα βαζει τα χερια στο στομα τσιτωνεται σκουζει κ βαζει μεσα τη σαλιαρα την κουβερτα οτι βρει.Ποναει φοβερα κ την πιπιλα δεν την θελει καθολου.Τη φτυνει.Το βραδυ ειδικα κατα τις δεκα κλαιει απαρηγορητη γιατι εχει κολικους κ ξυπναει ουρλιαζοντας κ τη νυχτα κ κλαιει γιατι την πονανε τα ουλα.Της δινω 3,5μλ ντεπον αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει. Κοιμαται ηρεμη απο τις 11 μεχρι τις 3 τα ξημερωμα.Και ακριβως στις 3 βαζει ξυπνητηρι κ αρχιζει το βασανιστηριο μου.Κοιμαται κ ξυπναει καθε δεκα λεπτα κλαιγοντας η γκρινιαζοντας.Της δινω πιπιλα σταματαει.Της πεφτει η πιπιλα ξυπναει.Αντε παλι απο την αρχη.Μενω αυπνη μεχρι τις 7 το πρωι.Τη νυχτα σηκωνομαι τουλαχιστον 30 φορες χωρις υπερβολη.Μου εχει σπασει το νευρικο μου συστημα.Εκει που φτιαχνει δυο μερες μετα ξανα μια απο τα ιδια.Κουραστηκα !!!! Τι αλλο να της κανω;;; Ευτυχως που δεν ειναι το πρωτο μου παιδι που να μην ξερω ουτε τα βασικα.Αλλα με τη μικρη εχω σηκωσει τα χερια ψηλα.Τι αλλο να κανω;;;15/4 κλεινουμε τον 5ο κ ελπιζω ξεκινωντας βανιλια να φυγουν οι κολικοι κ να μεινουν μονο τα ουλα.Θα πω στην παιδιατρο αν μπορουμε αρχες απριλη να ξεκινησουμε βανιλια.Δεν παει αλλο.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !

δεν ξερω αν εχετε ακουσει για τα αλματα αναπτυξης που κανουν τα μικρουλια,

οι 10 πιο δύσκολες φάσεις των αλματων ανάπτυξης ειναι : (σε εβδομάδες )

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (πολυ ήπια)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

εγω ειχα παρατηρησει οτι ισχυαν στο μικρο μου ...

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης απο οσο γνωριζω το χαμομηλι δεν πρεπει να το πινουμε καθημερινα.το εχω διαβασει στο βιβλιο του μπαζαιου που γραφει για ολα τα βοτανα.βρηκα και κατι αντιστοιχο στο νετ

ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ: ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

ΥΨΟΣ: 10-15cm

ΦΥΛΛΑ: ΦΤΕΡΟΕΙΔΗ

ΜΙΣΧΟΣ: ΝΑΙ

ΧΡΩΜΑ: ΠΡΑΣΙΝΑ ΦΥΛΛΑ - ΑΣΠΡΑ ΑΝΘΗ

ΟΣΜΗ: ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ

ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΣΥΛΛΕΓΕΤΑΙ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΦΡΕΣΚΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΝΟΙΞΗ)

ΜΕΡΟΣ ΦΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΥΛΛΕΓΕΤΑΙ: ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ

ΑΡΧΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: ΣΥΛΛΟΓΗ - ΑΠΟΞΗΡΑΝΣΗ

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ: ΣΕ ΒΑΖΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ

ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΒΟΤΑΝΟΥ: ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΝΕΥΡΩΝ - ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ - ΝΕΥΡΑΛΓΙΕΣ - ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΫΠΝΙΕΣ - ΕΠΟΥΛΩΝΕΙ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ - ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΝΑΦΥΛΑΞΙΑ, ΦΑΓΟΥΡΑ, ΠΟΝΟΔΟΝΤΟ, ΒΗΧΑ, ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ, ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟ, ΑΙΜΟΡΡΟΪΔΕΣ, ΚΡΑΜΠΕΣ, ΠΟΝΟΣ ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.

 

ΟΝΟΜΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ: ΕΚΧΥΜΑ ΚΑΙ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ

ΤΡΟΠΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΜΕ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥ ΠΟΤΙΖΟΥΜΕ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΥΤΙ.

ΧΡΟΝΟΣ ΖΩΗΣ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ: ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΔΡΑΣΗ / ΕΙΣ: ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ, ΣΠΑΣΜΟΛΥΤΙΚΟ, ΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΟ, ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΝ ΕΜΕΤΟ

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΔΟΣΗ: ΟΠΟΤΕ ΚΡΙΘΕΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ

ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ: Η ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ, ΖΑΛΑΔΕΣ, ΝΑΥΤΙΕΣ, ΤΡΕΜΟΥΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

http://kpe-kastor.kas.sch.gr/biod_net/schools2/4-tee-trikala-programme.htm

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο αρκετο καιρο γιατι αυτο το παιδι θα μας τρελανει. Ειναι 7,5 μηνων κ ενω ολη μερα ειναι μια χαρα παιζει γυμναστηριο στην κουνια στο παρκο, καθεται στο καρεκλακι με ανακλιση παντα,κοιμαται 2-2,5 ωρες το μεσημερι -μπορει να ξυπνησει κανα δυο φορες κ να θελει πιπιλα-. Απεναντιας το βραδυ κατα τις 12.30 με 2.00 κ μεχρι τις 6.00 το πρωι που θα την ταισουμε ξυπναει ανα 20 λεπτα η ανα μιση ωρα.Της βαζω πιπιλα μετα απο μιση ωρα παλι τα ιδια.Μας εχει σπασει τα νευρα ολη νυχτα. Ειπα μηπως δε χορτανει κ θελει φαγητο νωριτερα.Πριν ξεκινησουμε στερες τροφες το τελευταιο γαλα το επινε στις 11 κ ετρωγε παλι στις 6 το πρωι.Τωρα θελει να φαει στις 9.30 το βραδυ δεν κρατιεται αργοτερα μετα παιζει καμμια ωρα κ κοιμαται.Ομως οταν ερχεται η ωρα του υπνου κλαιει φοβερα απαρηγορητη δε θελει πιπιλα δε θελει τιποτα.Την παιρνω αγκαλια λιγο της βαζω την πιπιλα την κραταω κανενα 5λεπτο την βαζω κατω γυριζει κ πεφτει ξερη.Μεχρι να ξυπνησει οπως προανεφερα καθε μιση ωρα.Μαλλον δεν ξυπναει κοιμισμενη κλαιει.Της αγορασαμε αλλο γαλα για το βραδυ μηπως δε χορταινει κ πειναει τη νυχτα.Της πηραμε milupa plus 2 για χορτατα μωρα.Παλι τα ιδια.Καθε μιση ωρα.Μπορει να ειναι δοντια αλλα καθε βραδυ;;;; Αυτο το παιδι ποτε θα κοιμηθει ολη νυχτα;;;; Εμεις ποτε θα κοιμηθουμε;;; Εχει τυχει σε αλλη κοπελα αυτο το τροπαριο;;;

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο αρκετο καιρο γιατι αυτο το παιδι θα μας τρελανει. Ειναι 7,5 μηνων κ ενω ολη μερα ειναι μια χαρα παιζει γυμναστηριο στην κουνια στο παρκο, καθεται στο καρεκλακι με ανακλιση παντα,κοιμαται 2-2,5 ωρες το μεσημερι -μπορει να ξυπνησει κανα δυο φορες κ να θελει πιπιλα-. Απεναντιας το βραδυ κατα τις 12.30 με 2.00 κ μεχρι τις 6.00 το πρωι που θα την ταισουμε ξυπναει ανα 20 λεπτα η ανα μιση ωρα.Της βαζω πιπιλα μετα απο μιση ωρα παλι τα ιδια.Μας εχει σπασει τα νευρα ολη νυχτα. Ειπα μηπως δε χορτανει κ θελει φαγητο νωριτερα.Πριν ξεκινησουμε στερες τροφες το τελευταιο γαλα το επινε στις 11 κ ετρωγε παλι στις 6 το πρωι.Τωρα θελει να φαει στις 9.30 το βραδυ δεν κρατιεται αργοτερα μετα παιζει καμμια ωρα κ κοιμαται.Ομως οταν ερχεται η ωρα του υπνου κλαιει φοβερα απαρηγορητη δε θελει πιπιλα δε θελει τιποτα.Την παιρνω αγκαλια λιγο της βαζω την πιπιλα την κραταω κανενα 5λεπτο την βαζω κατω γυριζει κ πεφτει ξερη.Μεχρι να ξυπνησει οπως προανεφερα καθε μιση ωρα.Μαλλον δεν ξυπναει κοιμισμενη κλαιει.Της αγορασαμε αλλο γαλα για το βραδυ μηπως δε χορταινει κ πειναει τη νυχτα.Της πηραμε milupa plus 2 για χορτατα μωρα.Παλι τα ιδια.Καθε μιση ωρα.Μπορει να ειναι δοντια αλλα καθε βραδυ;;;; Αυτο το παιδι ποτε θα κοιμηθει ολη νυχτα;;;; Εμεις ποτε θα κοιμηθουμε;;; Εχει τυχει σε αλλη κοπελα αυτο το τροπαριο;;;

 

Ο γιος μου ειχε μεγαλο θεμα με τον υπνο...τωρα που πηγε 18 μηνων αρχισε νακοιμαται ολη νυχτα και παλι κατι φορες μου ξυπναει ενδιαμεσα για γαλα.

 

Εγω τον θηλαζα στην ηλικια της μικρης σου...αλλα και ο δικος μου γυρω στους 7-8 μηνες χειροτερεψε τον υπνο και αρχισε να ξυπναει ανα μιση ωρα οπως λες.Τι να σου πω...κι εγω δοντια υπεθετα τοτε οτι ειναι.Κρατησε καινα 2 μηνες αυτη η τρελλα.Κι εμενα δεν ηθελε και πιπιλα...εκει να δεις χαρες...Κανε υπομονη...και ευχομαι συντομα να στρωσετε.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειχε μεγαλο θεμα με τον υπνο...τωρα που πηγε 18 μηνων αρχισε νακοιμαται ολη νυχτα και παλι κατι φορες μου ξυπναει ενδιαμεσα για γαλα.

 

Εγω τον θηλαζα στην ηλικια της μικρης σου...αλλα και ο δικος μου γυρω στους 7-8 μηνες χειροτερεψε τον υπνο και αρχισε να ξυπναει ανα μιση ωρα οπως λες.Τι να σου πω...κι εγω δοντια υπεθετα τοτε οτι ειναι.Κρατησε καινα 2 μηνες αυτη η τρελλα.Κι εμενα δεν ηθελε και πιπιλα...εκει να δεις χαρες...Κανε υπομονη...και ευχομαι συντομα να στρωσετε.

 

Πες οτι ειναι δοντια. Της βαζω αλοιφη για τα δοντια πανω στα ουλα κοιμαται μιση ωρα κ μετα παλι τα ιδια.Εχω αγανακτισει καποιες φορες της δινω ντεπον μηπως οντως ειναι δοντια κ συνεχιζει το ιδιο βιολι.Δεν ξερω τι αλλο να κανω.Ειναι το δευτερο παιδι κ εχω σηκωσει τα χερια ψηλα. Αυτες τις μερες την εχω στο εξοχικο μας στη μαμα μου για να ξεκουραστουμε λιγακι.Μια απο τα ιδια κ χειροτερα.Καπου διαβασα σε αλλα ποστ οτι πολλες μανουλες εχουν τα ιδια προβληματα. Και οτι υπαρχει ενα βιβλιο που σου δινει συμβουλες για τον υπνο του παιδιου.Κλεινουμε το φως κ αφηνουμε ενα μικρο αμυδρο φωτακι εξω απο το δωματιο.Αν το εφαρμοσεις περιπου 7-10 μερες το παιδι στρωνει στον υπνο κ μετα κοιμαται μεχρι το πρωι.Το εχει εφαρμοσει καμμια μανουλα;; Εγω ειχα ενα μικρο πορτατιφ πισω απο την κουνια της που με βοηθουσε να βλεπω την πιπιλα τη νυχτα κ γενικοτερα να τη βλεπω κ κοιμοταν μονη της στο δωματιο. Τωρα που την αφησα στη μαμα μου της εκλεισε το πορτατιφ γιατι δεν μπορει η μαμα μου να κοιμηθει με φως κ αφηνει ενα μικρο στο χωλακι.Απο τη στιγμη που το εχει κανει αυτο ξυπναει πολυ περισσοτερο απο πριν.Της ειπα να το συνεχισει καμμια βδομαδα ακομα να δουμε τι θα γινει. Δεν αντεχεται αλλο το ξενυχτι. Εμας απο 52 ημερων μας παει ετσι τη νυχτα. Ποση υπομονη οταν το πρωι πρεπει να ξυπνησεις να κανεις τα παντα κ να εχεις δυο βρεφη να νταντεψεις.Εχω κλαταρει !!!

Link to comment
Share on other sites

Πες οτι ειναι δοντια. Της βαζω αλοιφη για τα δοντια πανω στα ουλα κοιμαται μιση ωρα κ μετα παλι τα ιδια.Εχω αγανακτισει καποιες φορες της δινω ντεπον μηπως οντως ειναι δοντια κ συνεχιζει το ιδιο βιολι.Δεν ξερω τι αλλο να κανω.Ειναι το δευτερο παιδι κ εχω σηκωσει τα χερια ψηλα. Αυτες τις μερες την εχω στο εξοχικο μας στη μαμα μου για να ξεκουραστουμε λιγακι.Μια απο τα ιδια κ χειροτερα.Καπου διαβασα σε αλλα ποστ οτι πολλες μανουλες εχουν τα ιδια προβληματα. Και οτι υπαρχει ενα βιβλιο που σου δινει συμβουλες για τον υπνο του παιδιου.Κλεινουμε το φως κ αφηνουμε ενα μικρο αμυδρο φωτακι εξω απο το δωματιο.Αν το εφαρμοσεις περιπου 7-10 μερες το παιδι στρωνει στον υπνο κ μετα κοιμαται μεχρι το πρωι.Το εχει εφαρμοσει καμμια μανουλα;; Εγω ειχα ενα μικρο πορτατιφ πισω απο την κουνια της που με βοηθουσε να βλεπω την πιπιλα τη νυχτα κ γενικοτερα να τη βλεπω κ κοιμοταν μονη της στο δωματιο. Τωρα που την αφησα στη μαμα μου της εκλεισε το πορτατιφ γιατι δεν μπορει η μαμα μου να κοιμηθει με φως κ αφηνει ενα μικρο στο χωλακι.Απο τη στιγμη που το εχει κανει αυτο ξυπναει πολυ περισσοτερο απο πριν.Της ειπα να το συνεχισει καμμια βδομαδα ακομα να δουμε τι θα γινει. Δεν αντεχεται αλλο το ξενυχτι. Εμας απο 52 ημερων μας παει ετσι τη νυχτα. Ποση υπομονη οταν το πρωι πρεπει να ξυπνησεις να κανεις τα παντα κ να εχεις δυο βρεφη να νταντεψεις.Εχω κλαταρει !!!

 

 

εμενα αυτο ακριβως εκανε ο γιος μου απο 6 μηνων περιπου μεχρι 10,11 μηνων...καθε μιση ωρα ουααααααα...πιπιλα υπνος και παλι τα ιδια....ειπα οτι θα αυτοκτονησω......γενικα μου τα εκανε και πριν απο 6 μηνων αλλα ελεγα μικρος ειναι ακομη....μετα λεω κατι δεν παει καλα.....ξαφνικα αρχισε να κοιμαται ολη τη νυχτα σχεδον αντε κατα τις 4 να ηθελε καμια πιπιλα και αυτο ηταν ααα..και το πρωι κατις 6,7 γαλα....το εκοψε μονο του....τωρα πια που ειναι 13 μηνων εγω πιστευω οτι ειχε τα δοντια του και ειχε ανησυχια και αυπνια....ειμαι σχεδον σιγουρη....να σημειωσω οτι κοιμαται μονος του το βραδυ με τον τροπο που ειπες ενα μικρο φωτακι μια μουσικουλα που γυριζει ενα μικρο κουκλακι αγκαλια και πιπιλα....αν ξυπνησει η και οταν ξυπνουσε τη νυχτα εδινα πιπιλα...τοιυ εκανα σσσσ..νανα τωρα ειναι βραδυ καιπαλι απ την αρχη....οταν μου ξυπνουσε ανα μισαωρο η και ανα μια ωρα πιο παλια τα ιδια εκανα....αγρυπνη δλδ...πανω κατω πανω κατω...οσπου μοιραστηκα τις νυχτες με τον αντρα μου και μαι κοιμοταν ο ενας μια ο αλλος.....υπομονη θα κανεις και θα στρωσει πιστευω..ειναι μικρη ακομη....σιγουρα κατι τα ενοχλει ...εγω παντως σου λεω γενικα μην εισαι πολυ διπλα της τη βυχτα αν δεν κλαιει να καταλαβει οτι τη νυχτα κοιμομαστε και η μαμα το ιδιο δεν ειναι παντα εδω...τωρα αν σου κλαιει τι να πω...δες τις αντοχες σου....παντως εγω διαβαζω τωρα αυτα που γραφεις και θυμαμαι τα δικα μου..ετσι ακριβως και μενα...απαπαπαπαπ..ευτυχως τωρα ειμαστε καλα κατι που δεν σημαινει οτι μποει να μην ξαναρθουνε αυτες οι νυχτες...ειμαι προετημασμενη....:-P

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο ακριβως εκανε ο γιος μου απο 6 μηνων περιπου μεχρι 10,11 μηνων...καθε μιση ωρα ουααααααα...πιπιλα υπνος και παλι τα ιδια....ειπα οτι θα αυτοκτονησω......γενικα μου τα εκανε και πριν απο 6 μηνων αλλα ελεγα μικρος ειναι ακομη....μετα λεω κατι δεν παει καλα.....ξαφνικα αρχισε να κοιμαται ολη τη νυχτα σχεδον αντε κατα τις 4 να ηθελε καμια πιπιλα και αυτο ηταν ααα..και το πρωι κατις 6,7 γαλα....το εκοψε μονο του....τωρα πια που ειναι 13 μηνων εγω πιστευω οτι ειχε τα δοντια του και ειχε ανησυχια και αυπνια....ειμαι σχεδον σιγουρη....να σημειωσω οτι κοιμαται μονος του το βραδυ με τον τροπο που ειπες ενα μικρο φωτακι μια μουσικουλα που γυριζει ενα μικρο κουκλακι αγκαλια και πιπιλα....αν ξυπνησει η και οταν ξυπνουσε τη νυχτα εδινα πιπιλα...τοιυ εκανα σσσσ..νανα τωρα ειναι βραδυ καιπαλι απ την αρχη....οταν μου ξυπνουσε ανα μισαωρο η και ανα μια ωρα πιο παλια τα ιδια εκανα....αγρυπνη δλδ...πανω κατω πανω κατω...οσπου μοιραστηκα τις νυχτες με τον αντρα μου και μαι κοιμοταν ο ενας μια ο αλλος.....υπομονη θα κανεις και θα στρωσει πιστευω..ειναι μικρη ακομη....σιγουρα κατι τα ενοχλει ...εγω παντως σου λεω γενικα μην εισαι πολυ διπλα της τη βυχτα αν δεν κλαιει να καταλαβει οτι τη νυχτα κοιμομαστε και η μαμα το ιδιο δεν ειναι παντα εδω...τωρα αν σου κλαιει τι να πω...δες τις αντοχες σου....παντως εγω διαβαζω τωρα αυτα που γραφεις και θυμαμαι τα δικα μου..ετσι ακριβως και μενα...απαπαπαπαπ..ευτυχως τωρα ειμαστε καλα κατι που δεν σημαινει οτι μποει να μην ξαναρθουνε αυτες οι νυχτες...ειμαι προετημασμενη....:-P

 

Εγω δεν την εχω μαθει ουτε κουνημα ουτε αγκαλια για να κοιμηθει.Τρωει το βραδυ το γαλα την βαζω κουνια παιζει οσο θελει κ αρχιζει μετα κλαμα σπαρακτικο μεχρι να κοιμηθει.Αναγκαστικα την παιρνω αγκαλια κανενα πενταλεπτο βαζω πιπιλα κ στο κρεβατι.Γυριζει κ κοιμαται.Τη νυχτα ξεκιναει το μαρτυριο.Ουτε την εχω μαθει στη φυσικη μου παρουσια ωστε αυτο να της λειπει κ να το εκμεταλλευεται.Τη μεθοδο του βιβλιου κοιμησου παιδι μου την εχει εφαρμοσει καμμια κοπελα;;

Link to comment
Share on other sites

σε τί το έχεις μάθει? Λογικά σε κάτι έχει μάθει, διάβασα για πιπίλα. Δεν έχετε άλλη ρουτίνα? Απλά το αφήνεις στο κρεβάτι χωρίς του πείς τίποτε, χωρίς να το αγγίξεις, χωρίς να καταλάβει γιατί βρίσκεται εκεί? Κι γω θα σπάραζα στο κλάμα βασικά...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...