Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BOΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ!ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ???


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!Εχουμε καταθεσει τα χαρτια στο ικα απο 19.5 για το βοηθημα.Μας ζητησαν αρ.λογαριασμου για να τα καταθεσουν,τους πηγαμε λογαριασμο πριν 15 μερες αλλα ακομη τιποτα!:-(

Εσεις μετα απο ποσο καιρο τα πηρατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!!

Κι εγώ κατέθεσα τα χαρτιά στις 17/6 για να πληρωθώ για αναρρωτική, και ενώ μου είπαν στο ΙΚΑ ότι οι λογαριασμοί μας θα πιστώνονται κάθε 1η και 15 του μήνα πήγα σήμερα στην τράπεζα και τίποτα, υπόλοιπο 0 :shock:! Περιμένω τώρα μήπως φιλοτιμηθούν και τα βάλουν στις 15/7!!!

Link to comment
Share on other sites

...να ρωτησω και εγω κατι...πρεπει να ειναι συγκεκριμενη τραπεζα η αρκει μονο να εισαι δικαιουχος???...τα λεφτα θα τα παρουμε με δοσεις???

σε λιγες μερες θα σταματησω την δουλεια μου και εγω και δεν ξερω τιποτα ακομα.!!!:!:

Link to comment
Share on other sites

το ΙΚΑ πληρώνει κάθε 1η και 15 του μήνα . εγώ κατέθεσα τα χαρτιά 22/06 και 01/07 ήταν στο λογαριασμό τα χρηματα μου, στον οποίο πρέπει να είστε πρώτο όνομα σε περιπτωση που είναι κοινός λογαρισμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... άβυσσος οι δημόσιες υπηρεσίες!

Αυτο ξαναπεστο!!!;)

Θα περιμενω μεχρι τις 15 και θα παω!Αν ειχαμε αργησει εμεις να πληρωσουμε θα μας κυνηγουσανε!!!

Link to comment
Share on other sites

σε μας παντως 1 του μηνα δεν εβαλαν λεφτα!

 

παλι καλα εισαι απο τις τυχερες!!!

εγω κατεθεσα τα χαρτια μου και το λογαριασμο στις 21/6 για το επιδομα κυοφοριας και οταν πηγα στις 1/7 να παρω τα λεφτα ο λαγαριασμος ηταν μηδενικος:shock::shock:!!! ειπα και εγω επειδη ειναι παρασκευη μπορει να μην τα εβαλαν και θα πηγαινα την δευτερα.....πηγα αλλα λεφτα τιποτα! που ειναι τα λεφτα ωεω????

τωρα θα περιμενω μεχρι τις 15 και αν δεν μπουν και τοτε θα παω απο το ικα να δω τι γινεται!

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν μπορω να παρω και αυτα που δικαιουμαι απο την δουλεια μου γιατι χρειαζονται το χαρτι του ικα που λεει το ποσο που μου αντιστοιχει την μερα επι τις 56!!

δημοσιες υπηρεσιες τι περιμενεις????:twisted::twisted::twisted:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως το ιδιο επαθα κι εγω. Εκανα τα χαρρτια μου για αναρωτικη και αδεια κυησης 10/6, στις 15/ 6 είχε απεργία, και τα χρήματα μπήκαν 1/7 και δεν μπορούσα να πληρωθώ ούτε από τη δουλειά μου!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να πω?εγω κατεθεσα χαρτια για το επιδομα κυοφοριας στις 14/6 εχοντας ηδη δωσει τον αριθμο λογαριασμου απο μερες πριν και στις 30/6 τα χρηματα ειχαν μπει.με ενημερωσαν οτι τα χρηματα πιστωνονται 1 και 15 και θεωρητικα θα πρεπει να μετραει αν πεφτει καθημερινη η σ/κ η ημερομηνια πληρωμης...

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Σήμερα πηγε ο αντρας μου στο ΙΚΑ για να καταθέσει ολα τα χαρτια που χρειάζονται για το επίδομα τοκετού. Πλέον, δεν ξερω αν το γνωρίζετε, οι πληρωμές του ΙΚΑ γίνονται μεσω τραπεζικού λογαριασμού (απο 1/07/11 νομιζω) και οχι απευθείας απο το ταμείο.

 

Το μονο που του έδωσαν ηταν μια απόδειξη παραλαβής δικαιολογητικών και του ειπαν οτι πληρωνόμαστε καθε 1 και 15 του μηνα, χωρις να τον ενημερώσουν ποιο ακριβώς θα ειναι το ποσό που δικαιούμαστε. Επίσης του ειπαν τα δικαιολογητικά για ΟΑΕΔ θα τα ταχυδρομήσουν στο σπιτι μας, οποτε ειναι έτοιμα απο το ΙΚΑ. Ολα αυτα εγιναν στο ΙΚΑ Καλλιθέας.

 

Εχει καποια απο εσας παρόμοια εμπειρία? Ξέρετε αν επρεπε να κάνουμε κατι αλλο ή να μας δώσουν κατι αλλο γιατι δεν τους εχω εμπιστοσύνη καμία και φοβάμαι οτι θα γεννήσω και ακόμα τα λεφτά μας δεν θα τα έχουμε παρει :-(.

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

λόγω δουλειάς ξέρω πως πλέον οι πληρωμές γίνονται μέσω τραπέζης όπως ακριβώς το είπες. Τα χρήματα μπαίνουν ακριβώς στην ημερομηνία που λένε, δηλαδή αν τα κάνεις στο πρώτο δεκαπενθήμερο του μήνα θα τα παρεις στις 15 αν τα κάνεις στο δεύτερο θα τα πάρεις στη 1 του επόμενου. Αν πέσει αργία πάνω σε αυτές τις ημερομηνίες τα βάζουν μια μέρα πριν, και αυτό στο λέω σίγουρα γιατί μου έτυχε.

Τώρα τα ποσά που δίνουν για κάθε δαπάνη είναι τα ίδια με πριν. Δε ξέρω πόσο ήταν το επίδομα τοκετού, εγώ στο γραφείο που δουλεύω οι πελάτες παίρνουν κανονικά τα χρήματα που έπαιρναν και πριν.

Στην ουσία το μόνο που άλλαξε είναι η διαδικασία καταβολής των χρημάτων τίποτε άλλο, οπότε μη στεναχωριέσαι θα τα πάρεις σύντομα :wink:

 

Φαντάζομαι πως κατέθεσε τον αριθμό λογαριασμού ο σύζυγος για να του έκαναν τη δαπάνη οπότε δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο, πήγαινε στην τράπεζα την επόμενη μέρα από αυτή που είναι η καταβολή και πάρε τα χρήματα.

 

Ο λόγος που έκαναν αυτό το σύστημα είναι για να ξέρει το ΙΚΑ τι δίνει κάθε μήνα/χρόνο σε δαπάνες.

Δεν υπήρξε καμιά μείωση στα ποσά των δαπανών, μην ανησυχείς άδικα.

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

λόγω δουλειάς ξέρω πως πλέον οι πληρωμές γίνονται μέσω τραπέζης όπως ακριβώς το είπες. Τα χρήματα μπαίνουν ακριβώς στην ημερομηνία που λένε, δηλαδή αν τα κάνεις στο πρώτο δεκαπενθήμερο του μήνα θα τα παρεις στις 15 αν τα κάνεις στο δεύτερο θα τα πάρεις στη 1 του επόμενου. Αν πέσει αργία πάνω σε αυτές τις ημερομηνίες τα βάζουν μια μέρα πριν, και αυτό στο λέω σίγουρα γιατί μου έτυχε.

 

Διαφωνώ ότι είναι κάτι standar.

Η αδερφή μου είναι χειρουργημένη από καρδιά με αναρρωτική άδεια.Πήγε να πληρωθεί μέσα στον Ιούνιο και της είπαν για την αλλαγή ( λογικά θα έπρεπε να την ενημερώσουν νωρίτερα ). Επίσης της είπαν ότι και η πλήρωμε του Ιουνιου θα γίνει κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο, να πηγαίνει να τσεκάρει τον λογαριαμό και επίσης λόγω των αλλαγών δεν ήξερα τι ακριβώς θα έμπαινε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι από επαρχία, ίσως σε Αθήνα, Θεσσ/νικη δε λειτουργούν ρολόι τι να πω...

Από κάποιους πελάτες πληρώνομαι μόνο όταν παίρνουν τα χρήματα από το ΙΚΑ και στην αρχή του μήνα πληρώθηκαν όλα κανονικά στην ώρα τους και το ποσό δεν άλλαξε ούτε κατά ένα λεπτό...

Τώρα Παρασκευή περίμενουμε ξανά πληρωμές, θα δω πως θα γίνει και τώρα και θα σας πω.

Η ενημέρωση για την αλλαγή γίνεται όταν πας να κάνεις τη δαπάνη (δεν ενημέρωσαν όλους τους ασφαλισμένους την ίδια στιγμή, κάποιοι ακόμη δε το γνωρίζουν και μέχρι να το χρειαστούν δε θα το μάθουν) όπως και η κατάθεση των δικαιολογητικών για να καταθέσει κάποιος τον αριθμό λογαριασμού.

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και εμάς μας ενημέρωσαν για το νεο σύστημα, οτι θα πληρωνόμαστε δηλαδή μεσω τράπεζας, οταν πήγαμε εκεί....Ο σύζυγος μου τα εχει ετοιμάσει ολα και μου έχουν βάλει και την σφραγίδα πανω στο βιβλιάριο υγείας οτι εχω δηλώσει λογαριασμό που θέλω να γινετε η κατάθεση χρημάτων.

 

Θα περιμένω τοτε μεχρι της 15 Ιουλίου και θα σας ενημερώσω τι εγινε να ξέρετε. Ας ελπίσουμε οτι θα δουλέψει σωστά το σύστημα και για Αθήνα Μελία γιατί πλησιάζουν και οι μερες και του τοκετού μου και θα τα χρειαστώ σίγουρα....:wink:

 

Περαστικά στην αδερφούλα σου Dalia...

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εκανα δαπανη στις 12/06 ακομα δεν εχουν μπει στον τραπεζικο μου λογαριασμο,σημερα ξαναεκανα δαπανη και μου ειπαν οτι τα χρηματα θα μπαινουν 1 μηνα μετα.

πριν 3-4 μερες μου ηρθε χαρτι μεσω ταχυδρομειου,ηταν του ΙΚΑ και εγραφε πανω το ποσο της ανναρωτικης που παιρνω καθε 15ημερο,στο ικα μου ειπαν οτι λογικα εφοσων το ελαβα θα πληρωθω στις 15/07.

Ειμαι τωρα στην αναμονη....

 

 

Μενω κι εγω επαρχια,δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο παντως.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς πληρωνόμαστε κάθε μήνα από το ΙΚΑ για τις λογοθεραπείες, παίρνουμε στάνταρ ποσό 242,80 (είναι το μάξιμουμ που δίνει το ΙΚΑ).

 

Πάει τον περασμένο μήνα ο σύζυγος στο ικα για να πληρωθεί, του λένε τα σχετικά με τον λογαριασμος και ότι πρέπει να είναι ο πρώτος δικαιούχος στον λογ/σμο της τράπεζας!!!!!!

 

Ο λογ/σμος μισθοδοσίας του είναι τρεχούμενος και ΔΕΝ έχει βιβλιαράκι, οπότε θέλανε το iban εκτυπωμένο από την τράπεζα!!! Φεύγει πάει βρίσκει τράπεζα του το εκτυπώνουν, ξαναπάει στο ΙΚΑ (όλα αυτά ποδαρόδρομο και μεγάλες αποστάσεις), ξανά πάλι στην ουρά, του δίνει τον αριθμό του iban και τότε ο υπάλληλος του ζητάει και το εκκαθαριστικό της εφορίας, οπότε γυρνάει ο σύζυγος και του λεει "με βλέπεις πως είμαι (έσταζε από τον ιδρώτα), φτιάξε τα χαρτιά γιατί θα μπω μέσα και θα γίνεις κι εσύ έτσι...."

 

Του είπαν ότι τα χρήματα πιστώνονται στους λογ/σμους κάθε 15 και 30.

 

Τελικά το ποσό κατατέθηκε στις 14/6 το βράδυ, δηλαδή valeur για τις 15/6!

Τώρα αυτό τον μήνα είδωμεν ........

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι τα δικαιολογητικά που ζητάνε τώρα για να περάσουν τα στοιχεία σου στο σύστημα ώστε να πληρώνεσε μέσω τραπέζης; Αν κατάλαβα καλά είναι αντίγραφο σελίδας βιβλιαρίου που να σαι πρώτος δικαιούχος, εκκαθαριστικό σημείωμα κ τι άλλο; Επίσης αυτά πρέπει να ναι επικυρωμένα ακριβές αντίγραφα; Πρέπει να χεις κ τα πρωτύτυπα μαζί;

Link to comment
Share on other sites

αντιγραφω το χαρτι που μου εδωσαν απο το ΙΚΑ σχετικα με την αλλαγη

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

Απο 6/6/11 εφαρμοζεται συστημα πληρωμης των παροχων ασθενειας μεσω πιστωσης λογαριασμου τραπεζας ή ΕΛΤΑ

 

Για την καλυτερη εξυπηρετηση σας παρακαλειστε να ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ. Για το σκοπο αυτο πρεπει να εχετε μαζι σας οι ιδιοι ή το εξουσιοδοτημενο προσωπο που θα προσελθει για την συναλλαγη στην υπηρεσια μας τα εξης

 

1) βιβλιαριο υγειας

 

2)το τραπεζικο σας βιβλιαριο και φωτοτυπια της πρωτης σελιδας του

 

3)αστυνομικη ταυτοτητα ή διαβατηριο και φωτοτυπια

 

4)στοιχειο που να επιβεβαιωνει την διευθυνση κατοικιας σας (προσφατος λογαριαρμος ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ή ΟΤΕ ή εκκαθαραστικο σημειωμα εφοριας ή αποδεικτικο λογαριασμου κινητης τηλεφωνιας

 

η καταθεση των ανωτερο δικαιολογητικων θα γινει εφ απαξ στο γραφειο Μητρωου

 

η διαδικασια για την χορηγησητων παροχων παραμενει ιδια και η καταθεση των απαραιτητων δικαιολογητικων θα εξακολουθησει να γινεται στο τμημα παροχων

 

 

αυτο ειναι απο το Ικα της περιοχης μου (δεν νομιζω να εχει μεγαλες διαφορες) εγω τα πηγα και μετα καταθεσα για να πληρωθω στις 27 περιπου του μηνα ... και μου ειπαν για τις 15 ... θα δουμε αυριο

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :D Μόλις έκαν α εγγραφή και αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση!

Στις 04/07 κατέθεσα κι εγώ τα δικαιολογητικά για να λάβω το επίδομα κυοφορίας. Όταν ρώτησα πότε να περιμένω την κατάθεση του μου απάντησαν οτι καταθέσεις γίνονται κάθε 1 και 15 του μήνα.

Τους ρώτησα λοιπόν αν στις 15 Ιουλίου -δηλαδή σήμερα- θα βρώ το ποσό στον λογαριασμό μου και η απάντησή τους ήταν:

"Η κατάθεση θα γίνει στις 1 ή στις 15 ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΗΝΑ!"

 

Στο μεταξύ δεν έχω λάβει τίποτα ταχυδρομικά και ετοιμάζομαι την Δευτέρα να πάω πάλι από το ΙΚΑ και να τους ζητήσω τον λόγο. Είναι δυνατόν να μας δώσουν τα χρήματα μετά τον τοκετό;;; :confused::confused::confused:

7fde2accce.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Τελικά υπάρχει κάποια σαφής απάντηση για το πότε γίνονται οι καταθέσεις;

Εγώ περίμενα σήμερα που ήταν και εργάσιμη αλλά δεν βρήκα τίποτα!

'Εκανα την αίτηση στις 04/07 και όταν ρώτησα για την ημερομηνία κατάθεσης μου απάντησαν οτι θα πληρωθώ 15 ή 30 ΚΑΠΟΙΟΥ μήνα! :confused:

7fde2accce.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...