Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ


Recommended Posts

Κορίτσια η μπέμπα μου 3ων μηνών και δε σηκώνει το κεφάλι όταν τη βάζω μπρούμυτα. Θυμάμαι η άλλη μου η κόρη το σήκωνε από 2μηνών. Η παιδίατρος όταν την είδε 2μηνών μου είπε ότι ήταν ok για την ηλικία της αλλά τώρα δεν έχει έρθει ακόμα να τη δει. Η αλήθεια είνει ότι έχει βαρύνει πολύ. Είναι 6,5κιλά (κοινώς μπόγος) ... παίζει κάποιο ρόλο αυτό? Τη σημαίνει που δε σηκώνει το κεφάλι??? 'Εχει κάποιο πρόβλημα το παιδί μου???????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλε 6550 ηταν η δικη μου πριν μια εβδομαδα χαχαχαχ μπουλουκακι η μικρη

κ μενα δεν σηκωνε το κεφαλι κ τωρα εχει κανα μηνα που το κανει παρε τηλ την παιδιατρο αν κ δεν νομιζω οτι ειναι κατι με τοσο βαρος η δολια που να τα καταφερει?να σου ζησουν τα μικρα σου

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

καλε 6550 ηταν η δικη μου πριν μια εβδομαδα χαχαχαχ μπουλουκακι η μικρη

κ μενα δεν σηκωνε το κεφαλι κ τωρα εχει κανα μηνα που το κανει παρε τηλ την παιδιατρο αν κ δεν νομιζω οτι ειναι κατι με τοσο βαρος η δολια που να τα καταφερει?να σου ζησουν τα μικρα σου

 

πω πω ... λες να μου γίνει τεράστια??? Και να πω ότι την ταϊζω παραπάνω ή με το ζόρι. Όσο θέλει πίνει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου μπορει να ειναι 6500 κιλα αλλα εχει ολο διπλες σαν το ανθρωπακι της μισελεν κ εχει κ πολλα μαγουλα κ ολοι την λενε χοντρη γεννηθηκε 3520γρ κ 4 μηνες μετα εχει παρει 3 κιλα κ λιγο ειναι θα λεγα εγω ως τωρα με το ζορι ετρωγε εχουμε καμια 10 μερες που τρωμε 180 γρ το περισσοτερο συνηθως 150 γρ

ενας παιδιατρος που την ειδε μου λεει δεν το βλεπεις το παιδι σου πως ειναι θελει διαιτα

του λεω κ γω ωραια δεν θα την ξαναταισω μεχρι να πεσει σε κιλα ε μα μου λενε μαλακιες τρωει 5 γευματα απο 150γρ ισως κ πιο λιγο κ καμια φορα τρωμε κ 180 κ κανονικα θα επρεπε να τρωει 210γρ+την τροφη 230 καθε 5 ωρεςαυτο το γευμα δεν το εχουμε φτασει ποτε

η δικη σου μπορει να ειναι πιο παχυα αλλα τρωει εγω 3 μηνες βασανιζομουν να την κανω να φαει

οπως κ να χει εχουν χρονια μπροστα τους να κανουν διαιτες

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Οποιος παιδιατρος σου ειπε τετοιο πραγμα ειναι πολυ ασχετος.Ισα ισα που εγω οταν το συζητησα με τον γιατρο μας για την δικια μου η οποια ειναι κανονικη προς το αδυνατο....μον ο μπουτουληθρες εχουμε , κατα τάλλα ειμαστε 7300 5,5 μηνων με 68 υψος!!! και του ελεγα να την προσεχω να μη μου παχυνει μου ειπε πως μεχρι 2 ετων θα τρωει οσο θελει.Μετα απλα προσεχουμε οχι τοσο την ποσοτητα αλλα το τι τρωει.Βεβαια για την ωρα δεν ειμαστε και της ποσοτητας.Τωρα που αρχισαμε το φρουτο και το ρυζαλευρο νομιζω πηγαινουμε λιγακι καλυτερα.Στο γαλα ειμαστε στα 130-140 με το ζορι.

Παντως ολα τα μωρακια στρουμπουλουτσικα ειναι.Οσο για το κεφαλακι.....εμεις το στηριζαμε απο 5 ημερων και πατουσαμε , και γυρνουσε και πλευρο απο 5 ημερων αλλα στο μπρουμυτα και η δικια μου αργησε να το σηκωσει.Μην ανησυχεις....δεν ειναι ολα τα μωρακια το ιδιο ουτε ειναι στανταρ αυτο.Για παραδειγμα εμας εσκασε δοντακι απο τωρα και αλλα βγαζουν στον 7ο - 8ο μηνα.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε η παιδίατρος και την είδε και μου είπε ότι το ψιλοσηκώνει αλλά θέλει λέει εξάσκηση για να το σηκώσει κανονικά. Πρέπει λέει να τη βάζω κάθε μέρα 3 5λεπτα. Παίζει ρόλο και το βάρος μου είπε.

 

Όσον αφορά το πάχος ... κι εμένα μου είπε ότι φούσκωσε λίγο παραπάνω από το κανονικό αλλά τώρα όσο πίνει γάλα δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Μετά που θα μπουν οι στερεές τροφές ίσως δε δώσουμε κρέμα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η μεγαλη δεν θυμαμαι ποτε ακριβως σηκωσε το κεφαλι αλλα ειχε αργησει και ειχα αγχωθει αλλα διαβασα καπου οτι επειδη τωρα τα κοιμιζουμε ανασκελα και οχι μπρουμιτα οπως η προηγουμενη γενια γι αυτο καθυστερουν πρεπει να εχουν καποια ωρα belly time θυμαμαι διαβαζα και ετσι αρχισα να την βαζω μπρουμιτα περισοοτερο. σημειωτεο αργησε και να γυρισει απο ανασκελα μπρουμητα. με τον μικρο που ειχα μαθει ουτε ασχολήθηκα.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλε μια χαρα ειναι η μικρη σου,εμενα τωρα ειναι 6800 περιπου και 65 εκατοστα!!!Εμενα απο 2 μηνων κρατοσε το κεφαλι του και απο 3ων το στηριζε κανονικα και το σηκωνε,αυτο που βοηθσε πιστευω ισως να ηταν οτι απο πολυ νωρις τον εβαζα να παιζει με το γυμναστηριο της fisher price αυτο που εχει πανω μπιχλιμπιδακια μεχρι και τωρα παιζει ακομα,και επισης τον εβαζα και μπρουμυτα για λιγο μετα το μπανιο και του εκανα μασαζακι!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια εμενα ο μπεμπακος μου ειναι 3 μηνων και ισα που το στηριζει το κεφαλακι του. Οταν τον βαζω μπρουμυτα το σηκωνει αλλα μετα απο 3 λεπτα περιπου νευριαζει κ κλαιει απο το ζορι του. Επισης ειναι 6500 κιλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε, μια χαρά είναι τα παιδάκια σας.

Πάντως, εμένα η δικιά μου γενικά κινητικά ήταν πολύ προχώ για την ηλικία της. Και αυτό γιατί άκουσα τη συμβουλή της μαμάς μου και την είχα από πάρα πολύ μικρή (30 ημερών) όσο ήταν ξύπνια σε χαλάκι δικό της στο πάτωμα και όχι σε ριλάξ, κλπ.

Ε, επειδή είχε ελευθερία κινήσεων πειραματιζόταν... 3ων μηνών σερνόταν και έφευγε από το χαλάκι (έφτανε μέχρι και την κουζίνα άμα την άφηνες), 6 μηνών κατάφερε να σηκωθεί στην κούνια, 7,5 μηνών κρατιόταν όρθια από αντικείμενα κι έκανε βηματάκια, κλπ. (έχω ένα βίντεο από τα Χριστούγεννα του 2012 (8 μηνών) και έφερνε βόλτα όλο το σαλόνι) και 10 μηνών περπάτησε πια μόνη της τελείως...

Σας λέω τρομερό πράγμα η ανεξαρτησία.... Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά, επειδή κατέκτησε γρήγορα την κίνηση άργησε να μιλήσει. Ναι, ναι. Λίγο πριν τα δύο άρχισε να λέει καμιά λεξούλα παραπάνω. Βέβαια τώρα 27 μηνών λέει κανονικές προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι θα το ήθελα αυτό. Δηλαδή να πάνε και πολύ γρήγορα κινητικά. Όσο είναι στο καρότσι και στο ρηλάξ μια χαρά είναι. Αν σου περπατήσουν από 10μηνών την έβαψες! :):):)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο!!!!!!!!! Έχουν δυναμώσει τόσο οι μυς της που σκαρφαλώνει ΠΑΝΤΟΥ!!!!! Είμαι διαρκώς σε alert! Ώρες - ώρες βλέπω παιδάκια στο καρότσι στην παιδική χαρά και λεω εμένα ελάχιστα έκατσε το μαϊμουδάκι μου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε, μια χαρά είναι τα παιδάκια σας.

Πάντως, εμένα η δικιά μου γενικά κινητικά ήταν πολύ προχώ για την ηλικία της. Και αυτό γιατί άκουσα τη συμβουλή της μαμάς μου και την είχα από πάρα πολύ μικρή (30 ημερών) όσο ήταν ξύπνια σε χαλάκι δικό της στο πάτωμα και όχι σε ριλάξ, κλπ.

Ε, επειδή είχε ελευθερία κινήσεων πειραματιζόταν... 3ων μηνών σερνόταν και έφευγε από το χαλάκι (έφτανε μέχρι και την κουζίνα άμα την άφηνες), 6 μηνών κατάφερε να σηκωθεί στην κούνια, 7,5 μηνών κρατιόταν όρθια από αντικείμενα κι έκανε βηματάκια, κλπ. (έχω ένα βίντεο από τα Χριστούγεννα του 2012 (8 μηνών) και έφερνε βόλτα όλο το σαλόνι) και 10 μηνών περπάτησε πια μόνη της τελείως...

Σας λέω τρομερό πράγμα η ανεξαρτησία.... Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά, επειδή κατέκτησε γρήγορα την κίνηση άργησε να μιλήσει. Ναι, ναι. Λίγο πριν τα δύο άρχισε να λέει καμιά λεξούλα παραπάνω. Βέβαια τώρα 27 μηνών λέει κανονικές προτάσεις.

 

mkcm δεν θα συμφωνήσω μαζί σου ότι επειδή έκανες αυτό που σου είπε η μαμά σου βγήκε κιόλας αναπτυγμένο κινητικά. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Σε άλλο σου παιδί μπορεί να κάνεις τα ίδια ακριβώς πράγματα και να έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά. Εγώ που τον είχα σε ριλαξ και δεν ήταν φοβερά κινητικό παιδί και περπάτησε στο χρόνο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Δεν το συζητάμε αυτό. Αλλά με την ελευθερία κινήσεων δυνατότητες που ήδη προϋπάρχουν καλλιεργούνται και αναπτύσσονται γρηγορότερα (πράγμα που επιβεβαίωσε και η παιδίατρός μας). Και είναι και λογικό νομίζω... "γυμνάζονται" οι μυς περισσότερο, γρηγορότερα.

Όπως και με τη σφήνα. Εγώ επέλεξα να βάζω στη μικρή. Ε, γύρισε μέσα από τη σφήνα 4 μηνών και τότε την κατάργησα. Η παιδίατρος μου είπε, ότι αν δεν την είχα υιοθετήσει πιθανά στο δίμηνο - τρίμηνο να είχε γυρίσει το παιδάκι.

Το παράδειγμα το έβαλα περισσότερο μήπως αν δώσουν "χώρο" κινήσεων οι γονείς στο παιδί αυτό καταφέρει πιο γρήγορα να εξελιχθεί σε ορισμένα ζητήματα κινητικά, δεν το έβαλα για να ακολουθήσουν καλά και σώνει το δικό μου παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...