Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγείο στον παιδικό σταθμό ή στο δημόσιο ;


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Θα ήθελα την γνώμη σας και συμβουλή σας στο εξής :

Εχω 2 πιτσιρίκες , 3 και 5 ετών . Πάνε και οι δύο σταθμό και είμαι πολύ ευχαριστιμένη από την δουλειά που κάνουν εκεί . :D

Η μεγάλη , που τώρα είναι στο προνήπιο , είναι ένα παιδί χαμηλών τόνων , ντροπάλη κλπ . Έχω ήδη αποφασίσει σε ποιο δημοτικό θα την στείλω (σε δημόσιο ) το οποίο όμως , δεν έχει τάξη νηπιαγωγείου ...

Η ερώτηση είναι : τι να κάνω , να την αφήσω να παρακολούθησει την τάξη του νηπίου στο σταθμό ( ο οποίος έχει πιστοποίηση από το υπουργείο ) ή να την πάω στο δημόσιο νηπιαγώγειο (σε αυτό που "αντιστοιχεί"-στέλνει παιδάκια- στο Δημοτικο ) ????

Εχω πολύ μπερδευτεί ... Να δώσω προτεραιότητα στην "σίγουρη & εγγυημένη" δουλειά του σταθμού , ώστε να πάει έτοιμη στην Α' Δημοτικού ή να δώσω προτεραιότητα στην ψυχολογία του παιδιού , προσαρμογή , νέο περιβάλλον , νέοι φίλοι κλπ . Είναι καλύτερα αυτό το στάδιο της προσαρμογής να το περάσει στο νήπιο ή στο Δημοτικό ???

Εχώ τρελάθει ..... :?

Σας ευχαριστώ πολύ ! :)

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ δεν ξερω..το μονο που θα πω..ειναι οτι στο δικο μας σχολειο (που παει η μεγαλη πρωτη δημοτικου) ερχονται παιδακια απο 3 νηπια...και ετσι εχουν μεινει η παρεες ,,ισως αργοτερα αλλαξουν...αλλα βλεπω πολλα σαν κλικες (στο περιπου ετσι)

 

Βεβαια και η προετοιμασια ειναι πολυ σημαντικη :D

 

Αλλα απ την αλλη το νηπιο που στελνει ολα τα παιδακια μαζι θα εχουν ολα το ιδιο επιπεδο..οποτε και η δασκαλα ετσι και αλλιως θα πατησει πανω σ αυτο(αν ομως σε περιπτωση ο παιδικος κανει λιγοτερη δουλεια απ το νηπιο..το δικο σου παιδι θα ιεναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας για ν ακολουθησει η δασκαλα)

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός είμαι σίγουρη ότι κάνει καλή δουλειά , άρα δεν θα έχει πρόβλημα στην γνώση , ίσως να ξέρει και κάτι παραπάνω . Το πρόβλημα είναι να δώσω προτεραιότητα στην γνώση ή στην πιο ομαλή προσαρμογή του παιδιού , δεδομένου ότι είναι λίγο "κλειστό" παιδι ?? :?

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα ειναι δυσκολη αποφαση..ειδικα αμα ειναι και κλειστος χαρακτηρας.

Μαλλον...με μικρη διαφορα...θα προτιμουσα το νηπιαγωγειο..βεβαια θα εκανα εναν ελεγχω πρωτα ..αν οντως ειναι ικανοποιημενοι οι γονεις που στελνουν εκει τα παιδια τους τωρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εχω σκοπό να κάνω αύριο , να πάω μια βόλτα από το νηπιαγωγείο και να δω τι γίνεται ...

 

Πραγματικά , δύσκολη απόφαση ... :roll:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα σου έλεγα να συνεχίσεις στον παιδικό σταθμό.

 

Ηλικιακά και ψυχολογικά το βλέπω και με την κόρη μου φέτος που κι εγώ την άφησα στο παιδικό σταθμό να τελειώσει νηπιαγωγείο καλύτερο...

 

Τα πιτσιρίκια σε αυτήν την ηλικία νομίζω νιώθουν αποκομένα εάν τα πάρεις απο ένα περιβάλλον γνωστό και τα βάλεις στο άγνωστο..

Αλλωστε στην πρώτη δημοτικού άλλα παιδιά μπορεί να φύγουν και άλλα να μείνουν ή να αλλάξουν τμήμα.. Απο την άλλη το πιτσιρίκι θα έχει μεγαλώσει άλλον ένα ΧΡΟΝΟ και νομίζω ότι θα είναι αρκετά πιο ΕΤΟΙΜΟ να επομιστεί τις δυσκολίες του νέου περιβάλλοντος..

 

Η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τον ίδιο παιδικό σταθμό.. Ασε που κάνουν και καλύτερη δουλειά στα παιδιά και να σου επισημάνω ότι στο δημοτικό δεν βασίζονται στις γνώσεις του Νηπιαγωγείου ως βάση που γράφτηκε παραπάνω για να προχωρήσουν τα παιδιά αλλά έχουν δική τους αυτόνομη ύλη που ξεκινάει με προγραφή και προανάγνωση και ο σωσων τον εαυτώ του σωθήτω.. αλλιώς κάτσε μάνα να διαβάζεις το παιδί σου νύχτα.

 

Ευχομαι ότι καλύτερο. καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να συνεχίσεις στον παιδικό σταθμό.

 

Ηλικιακά και ψυχολογικά το βλέπω και με την κόρη μου φέτος που κι εγώ την άφησα στο παιδικό σταθμό να τελειώσει νηπιαγωγείο καλύτερο...

 

Τα πιτσιρίκια σε αυτήν την ηλικία νομίζω νιώθουν αποκομένα εάν τα πάρεις απο ένα περιβάλλον γνωστό και τα βάλεις στο άγνωστο..

Αλλωστε στην πρώτη δημοτικού άλλα παιδιά μπορεί να φύγουν και άλλα να μείνουν ή να αλλάξουν τμήμα.. Απο την άλλη το πιτσιρίκι θα έχει μεγαλώσει άλλον ένα ΧΡΟΝΟ και νομίζω ότι θα είναι αρκετά πιο ΕΤΟΙΜΟ να επομιστεί τις δυσκολίες του νέου περιβάλλοντος..

 

Η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τον ίδιο παιδικό σταθμό.. Ασε που κάνουν και καλύτερη δουλειά στα παιδιά και να σου επισημάνω ότι στο δημοτικό δεν βασίζονται στις γνώσεις του Νηπιαγωγείου ως βάση που γράφτηκε παραπάνω για να προχωρήσουν τα παιδιά αλλά έχουν δική τους αυτόνομη ύλη που ξεκινάει με προγραφή και προανάγνωση και ο σωσων τον εαυτώ του σωθήτω.. αλλιώς κάτσε μάνα να διαβάζεις το παιδί σου νύχτα.

Ευχομαι ότι καλύτερο. καλό βράδυ

 

Το που κανουν καλυτερη δουλεια ειναι σχετικο..για μενα ειναι θεμα δασκαλας πιο πολυ :wink: (και εμενα η κουμπαρα μου εστελνε το γιο της σε παιδικο στο νηπιο...και φετος την κορης της την εστειλε σε νηπιαγωγειο..η μερα με την νυχτα οπως λεει..συγκρινοντας βεβαια το συγκεκριμενο παιδικο με το συγκεκριμενο νηπιο)

Παντως οσοι ειναι απ εξω...μεγαλωποιουν τα πραγματα λιγακι :?

Τα βιβλια (τουλαχιστον της α δημοτικου ) δεν ειναι χαλια οπως λεγανε και ουτε οι δασκαλες θεωρουσαν δεδομενα καποια πραγματα (και αυτο το ξερω απο τουλαχιστον 6 διαφορετικα πρωτακια ..φετινα...σε δημοσια και ιδιωτικα σχολεια και σε επαρχια και Αθηνα)

Και αυτο που ειδαμε ηταν οτι οι δασκαλες προχωρησαν συμφωνα με τις δυνατοτητες της ταξης ..και καμια σχεση με τον εκφοβισοσμπ που ειχαμε γενικα πριν..ολες εχουμε πολυ θετικες αποψεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

 

Έχω μπλέχτει ... Υπάρχει κάποια δασκάλα μήπως ή νηπιαγωγός να μας πει την άποψή της ;;; ... :?

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

σαν παιδαγωγός θα συμφωνήσω με τα όσα λέει η Χέλι.

 

επίσης, πιο ανώδυνα είναι η προσαρμογή ένα χρόνο αργότερα, παρά νωρίτερα.

όντως οι βάσεις θέτονται εκ νέου στην πρώτη δημοτικού, και αν ξέρεις ότι ο παιδικός που πάει τώρα κάνει καλή δουλειά, δεν εχεις τίποτα να φοβηθείς.

 

δεν χρειάζονται τα παιδιά ένα χρόνο προετοιμασίας σε μάθηση, για να πάνε στο δημοτικό.

άλλα πράγματα χρειάζονται, και αν είσαι καλυμμένη απο τον τώρα παιδικό σταθμό μήν τον αλλάξεις.

 

καλύτερα μια και καλή αλλαγή, στο "μεγάλο" σχολείο.

(μικρό σχολείο είναι ο παιδικός, το δημοτικό είναι το μεγάλο σχολείο. ακούγεται ωραίο στα παιδιά καθώς ότι μεγάλο τους αρέσει ιδιαίτερα)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία σ'ευχαριστώ !

Ξέρεις σαν γονιός , και είδικά οταν προκειται για το πρωτο παιδί , καπου μπερδεύεσαι ... σκέφτεσαι μάλλον πιο πολύ με το συναισθημα ...

 

Και πάλι ευχαριστώ !

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω...ο καθενας σιγουρα αποφασιζει συμφωνα με τις εμπειριες τους...αλλα βλεποντας οτι τα πιτσιρικια δεν δεχονται τοσο πολυ τους νεους συμμαθητες και μενουν κολλημενοι μ αυτους που ειχαν στο νηπιο..και επειδη το βλεπω εντονα..εγω μονο και μονο γι αυτο δεν θα ηθελα να αισθανθει την πρωτη μερα (αλλα και τις υπολοιπες μερες) σαν την μυγα μες το γαλα :?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί είχα κολλήσει !!

Βλέπεις η πιτσιρίκα μου είναι αρκέτα εσωστρεφης και ντροπαλή ...

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

σε όλες αυτές τις αλλαγές χρειάζεται πάντα να τηρούνται καποια πράγματα.

 

πχ, αποχωρισμός αποχαιρετισμός των παλιών συμμαθητών, απο πριν το καλοκαίρι, και σταδιακή προετοιμασία για το πως θα είναι διαφορετικά τα πράγματα στο δημοτικό.

 

όταν ένα παιδί έχει καθοδηγηθεί στο πως να μεταφράσει αυτή την αλλαγή, ότι συμπεριλαμβάνει κατι αρνητικό αλλά συμπεριλαμβανει και ωραία πράγματα, (όπως όλες οι αλλαγές)

 

στην ηλικία των 6, που τα παιδιά πάνε στο δημοτικό, μπορούν πολύ πιο καλά να επεξεργαστούν αυτά τα στοιχεία, τα συναισθήματα βασικά που συνυπάρχουν σε μια αλλαγή, όποια και αν είναι αυτή.

 

μπορεί και ο γονέας να συζητήσει, να κανουν πράγματα, (να γράψουν ένα γράμμα για τους παλιούς συμμαθητές, να τους επισκεφτούν) ΄που θα μείνουν πιο συνειδητά στο παιδί, απο ότι ένα χρόνο νωρίτερα.

 

δεν λέω ότι ένα χρόνο νωριτερα θα είναι μια καταστροφή έτσι? απλώς αναλογικά θα είναι λίγο καλύτερα.

 

είναι πολύ σημαντικό σε όποια ηλικία και να αλλάξουν σχολείο, να κάνετε τους αποχαιρετισμούς, γράμματα ζωγραφιές για να εκφράζουν την στεναχώρια τους για αυτή την αλλαγή. μόνο έτσι θα μπορέσουν να περάσουν απο αυτά τα συναισθήματα , σε νέα συναισθήματα της θετικής προσμονής για το νέο ξεκίνημα που θα κάνουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τον γιο μου το εβαλα προνηπιο κ νηπιο στο δημοσιο.

Η δουλεια που εκανε το νηπιαγωγειο ηταν εξαιρετικη κ με

τα ιδια παιδακια συνεχισε κ στη Α΄δημοτικου κ ειναι

μαζι μεχρι κ σημερα Δ΄δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

να σας πώ τη δική μου εμπειρία

 

πήγε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό-προνήπια τον σεπτέμβριο του 2006. Μια χαρά όλα.

 

νηπιαγωγείο αποφάσισα να τον στείλω στο δημόσιο απέναντι απο το σπίτι μου,όπου και πήγε τον σεπτέμβρη που μας πέρασε. Αψογα.

 

διάλεξα αυτή τη λύση γιατί (περα απο το οικονομικο που σαφως ειναι κι αυτο πολυ σημαντικό)-

 

-φοβόμουν οτι αν δεν γνωρίζει τα παιδιά του νηπιαγωγείου,αν δεν κάνει παρέες δηλαδή,στην Α δημοτικού θα αισθανθεί "ξένο". Οτι όλα τα άλλα παιδιά δηλαδή θα γνωρίζονται μεταξύ τους,θα κάνουν ήδη παρέα,κι αυτός όχι.

 

-είναι απέναντι απο το σπίτι μου,δίπλα στο δημοτικο που θα παει μετα. Πρακτικό γιατί φτάνουμε αμεσως,χωρις προβλημα οποιες κι αν ειναι οι καιρικες συνθηκες,χωρις αγχος.Επισης τα παιδια ειναι κι αυτα απο εδω γυρω,οποτε θα κανει φιλιες με παιδια που θα συναντιεται ευκολα αργοτερα.

 

αποτελεσμα-

 

ετυχε να εχουμε φοβερη νηπιαγωγο που τη λατρευει και η οποια,κατα την αποψη μου,κανει δουλεια. Τυχεροι ειμασταν,αυτο δυστυχως δε συμβαινει παντα. Φίλους εκανε καινουργιους,βρήκε όμως κι ένα παιδακι απο τον παιδικο σταθμο με τον οποίο είναι πιο "κολλητοι". Φανταζομαι λοιπον οτι τον Σεπτεμβρη στην Α δημοτικου θα γνωρίζει τα περισσότερα παιδάκια και θα είναι πιο άνετος.

 

αυτα.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα!

 

Αυτό που δεν έχει γίνει ακόμα σαφές σε όλους μας (το ξέρω από προσωπική εμπειρία - είμαι δασκάλα) είναι ότι πλέον οριστικά δεν έχει καμία σχέση ο παιδικός σταθμός με το νηπιαγωγείο, είτε το τελευταίο είναι ιδιωτικό είτε δημόσιο.

 

Μέχρι τώρα, οι παιδικοί σταθμοί είχαν δικαίωμα να έχουν νηπιακά τμήματα. Όχι όμως νηπιαγωγεία. Από πέρσι η φοίτηση στα νηπιαγωγεία έγινε υποχρεωτική και μόνο τα νηπιαγωγεία (ιδιωτικά και δημόσια) μπορούν να παρέχουν ουσιαστική εκπαίδευση σε 5χρονα παιδάκια. Οι παιδικοί σταθμοί πήραν μια παράταση ενός ή δύο χρόνων και μια "πιστοποίηση" από το Υπουργείο Παιδείας αλλά όχι ουσιαστική, δηλαδή δεν θα κρατήσει για πάνω από 2 χρόνια. Και αυτό γιατί οι περισσότεροι σταθμοί αν όχι όλοι δεν διαθέτουν τις κτηριακές εγκαταστάσεις, τις υποδομές και το προσωπικό που απαιτείται να έχει ένα νηπιαγωγείο όπως ορίζεται από το ΥΠΕΠΘ. Όσοι παιδικοί σταθμοί αλλάξουν και γίνουν νηπιαγωγεία (και λίγοι θα το καταφέρουν) θα πρέπει να έχουν εντελώς ξεχωριστές εγκαταστάσεις για παιδάκια έως και 3 ετών και άλλες για προνήπιο-νήπιο (4 και 5).

 

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά την Α' Δημοτικού, υπάρχουν παιδικοί σταθμοί που κάνουν αρκετά καλή δουλειά, αλλά το σωστό πρόγραμμα τηρεί μόνο το νηπιαγωγείο, δημόσιο ή ιδιωτικό .

 

Ελπίζω να βοήθησα,

 

Σπυριδούλα

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!

Σπυριδούλα εχω γινει κουβάρι .... ελπίζω να ξεμπερδευτω προς την σωστή κατεύθυνση ! :)

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα!

 

Αυτό που δεν έχει γίνει ακόμα σαφές σε όλους μας (το ξέρω από προσωπική εμπειρία - είμαι δασκάλα) είναι ότι πλέον οριστικά δεν έχει καμία σχέση ο παιδικός σταθμός με το νηπιαγωγείο, είτε το τελευταίο είναι ιδιωτικό είτε δημόσιο.

Μέχρι τώρα, οι παιδικοί σταθμοί είχαν δικαίωμα να έχουν νηπιακά τμήματα. Όχι όμως νηπιαγωγεία. Από πέρσι η φοίτηση στα νηπιαγωγεία έγινε υποχρεωτική και μόνο τα νηπιαγωγεία (ιδιωτικά και δημόσια) μπορούν να παρέχουν ουσιαστική εκπαίδευση σε 5χρονα παιδάκια. Οι παιδικοί σταθμοί πήραν μια παράταση ενός ή δύο χρόνων και μια "πιστοποίηση" από το Υπουργείο Παιδείας αλλά όχι ουσιαστική, δηλαδή δεν θα κρατήσει για πάνω από 2 χρόνια. Και αυτό γιατί οι περισσότεροι σταθμοί αν όχι όλοι δεν διαθέτουν τις κτηριακές εγκαταστάσεις, τις υποδομές και το προσωπικό που απαιτείται να έχει ένα νηπιαγωγείο όπως ορίζεται από το ΥΠΕΠΘ. Όσοι παιδικοί σταθμοί αλλάξουν και γίνουν νηπιαγωγεία (και λίγοι θα το καταφέρουν) θα πρέπει να έχουν εντελώς ξεχωριστές εγκαταστάσεις για παιδάκια έως και 3 ετών και άλλες για προνήπιο-νήπιο (4 και 5).

 

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά την Α' Δημοτικού, υπάρχουν παιδικοί σταθμοί που κάνουν αρκετά καλή δουλειά, αλλά το σωστό πρόγραμμα τηρεί μόνο το νηπιαγωγείο, δημόσιο ή ιδιωτικό .

 

Ελπίζω να βοήθησα,

 

Σπυριδούλα

 

Και εγω αυτο ξερω....αλλα μαλλον δεν μπορεσα να το διατυπωσω σωστα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σήμερα μας ενημέρωσε η ιδιοκτήτρια του σταθμού όπου πηγαίνει ο μικρός μου νήπιο (θα πήγαινε δηλαδή, έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα) ότι δεν θα τους δώσει το ΥΠΕΠΘ άδεια για νηπιαγωγείο.

Είμαι πολύ στενοχωρημένη με αυτή την εξέλιξη, γιατί και ο μεγάλος μου γιος που φέτος θα παει πρώτη πήγε εκεί νήπιο και είχε πολύ μεγάλη πρόοδο (ανάγνωση, γραφή κλπ) αλλά και ο μικρός είχε προετοιμαστεί για να είναι φέτος ένα από τα "μεγάλα" παιδιά του σχολείου που πάει από το 2004!

Στην περιοχή μας δεν υπάρχουν άλλα ιδιωτικά νηπιαγωγεία (με άδεια εννοώ), γεγονός που με αναγκάζει να τον στείλω τελικά στο δημόσιο που δεν ξέρω αν θα έχει ολοήμερο... Θα χρειαστεί να κάνω πολλές ανακατατάξεις κι αυτό απο τη μία μέρα στην άλλη στην κυριολεξία.. . Το μόνο καλό, είναι ότι θα είναι μαζί με τον αδερφό του...

 

Από το σχολείο μας μου δώσανε τα τηλέφωνα του υπουργείου για να ρωτήσω ποιοι σταθμοί έχουν άδεια λειτουργίας νηπιαγωγείου. ΠΡΟΣΟΧΗ: Οχι άδεια ιδρύσεως, αλλά ΑΔΕΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ.

Οι περισσότεροι σταθμοί κάνανε τις αιτήσεις τους τέλος Ιουλίου και δεν έχουν περάσει ακόμα οι επιτροπές ελέγχων. Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για να πάρουν άδεια και δεν εννοώ θέματα καθαριότητας κλπ αλλά θέματα πολεοδομικά.

Οι μόνοι που έχουν άδεια νηπιαγωγείου, είναι αυτοί που τις πήραν πρίν το 2006, που ο νόμος ήταν άλλος και άλλες οι απαιτήσεις του.

 

Τα τηλ του Γραφείου Ιδιωτικής Εκπαίδευσης του υπουργείου -αν κάποια απο εσάς ενδιαφέρεται να ρωτήσει- είναι:

210-34 42 112

210-34 42 747

210-34 42 733

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ... :evil:

Εδώ στην Πάτρα , ξέρω αρκετούς ιδιωτικούς σταθμούς - και αρκετά γνωστούς και καλούς , οι οποίοι από τέλος Μαίου ενημέρωσαν τους γονείς ότι δεν θα λειτουργήσουν φέτος Νηπιαγωγείο , παρόλο που μέχρι και΄την περσυνη σχολική χρονιά λειτουργούσαν ! :?

Η απόφαση για τα Νηπιαγωγεία μέσα στους παιδικούς σταθμούς υπάρχει εδώ και 2 χρόνια !! Απλά για την περσυνή χρονιά είχε πάρει παράταση για έναν χρόνο . Όλοι οι ιδιωτικοί σταθμοί το ήξεραν !! Θεωρώ πολύ ανεύθυνη (μην με παρεξηγήσετε ) την συμπεριφορά του σταθμού που το είπε τώρα ... έπρεπε να σας είχε ενημερώσει πολύ πρίν ... :(

Οταν εγώ είχα ψάξει τον Μάιο για νηπιο , και μαλιστα ολοήμερο , μου είχαν πεί πως όλες οι θέσεις ηταν καλυμένες από τις προεγγραφές του Μαρτίου ... :cry:

maryp ευχομαι να κάνεις τις λιγότερες δυνατές ανακατατάξεις .. :)

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,,

 

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ

ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΗΠΕΙΑΓΩΓΕΙΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ.

 

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!

ΣΤΟ ΝΗΠΕΙΑΓΩΓΕΙΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ,,

ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΛΩΣ ΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΟΡΙΖΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ .

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ..

 

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!!!!!!!!

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να ανοιγω καινουργιο θεμα,ισως και να υπαρχει αλλα δεν το βρηκα θα σας κανω εδω μια ερωτηση.

Σε τι ηλικια πανε τα παιδακια στο προνηπιο? ογιος μου γεννηθηκε το νοεμβριο του 2005 θα παει του χρονου προνηπιο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να ανοιγω καινουργιο θεμα,ισως και να υπαρχει αλλα δεν το βρηκα θα σας κανω εδω μια ερωτηση.

Σε τι ηλικια πανε τα παιδακια στο προνηπιο? ογιος μου γεννηθηκε το νοεμβριο του 2005 θα παει του χρονου προνηπιο?

ευχαριστω

 

πιστεύω ναι αν κρίνω από το γεγονός ότι η κόρη μου που γεννήθηκε Οκτώβριο 2004 πάει φέτος προνήπιο. :wink:

 

spyridoula να ρωτήσω και εγώ κάτι ? όταν το κράτος λέει νηπιαγωγείο , θεωρεί και τα προνήπια? πχ εμένα η κόρη μου πάει προνήπιο στο παιδικό σταθμό ενώ ο γιος μου στο ξεχωριστό νηπιαγωγείο. Μου είπε η νηπιαγωγός του που μιλάγαμε ότι έχουν 25 εγγραφές για νήπιο και δεν πήραν καθόλου προνήπια. Για το προνήπιο είναι η παράταση αυτή που ανέφερες ότι δόθηκε στους παιδικούς? δηλ. του χρόνου για πχ το νηπιαγωγείο θα πρέπει να έχει και ξεχωριστό τμήμα με προνήπια?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να ανοιγω καινουργιο θεμα,ισως και να υπαρχει αλλα δεν το βρηκα θα σας κανω εδω μια ερωτηση.

Σε τι ηλικια πανε τα παιδακια στο προνηπιο? ογιος μου γεννηθηκε το νοεμβριο του 2005 θα παει του χρονου προνηπιο?

ευχαριστω

 

Ναί, προνήπιο θα πάει τη χρονιά που κλείνει τα 4 και νηπιαγωγείο τη χρονιά που κλείνει τα 5 κ.ο.κ.

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...