Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.


Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους.! Μήπως γνωρίζει κανείς τη σχετική νομοθεσία για την κατοχύρωση σύνταξης της τρίτεκνης μητέρας?? Σε περίπτωση που δεν εργάζεται η μητέρα υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ο πατέρας -ιδ. υπάλληλος- το δικαίωμα αυτό?

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φρέσκα νέα!

Αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τριτεκνικών και πολυτεκνκών επιδομάτων από τον ΟΓΑ (θα γίνεται πλέον μέσω τραπέζης....... ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! :roll:)

 

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_121.pdf

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα!

Αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τριτεκνικών και πολυτεκνκών επιδομάτων από τον ΟΓΑ (θα γίνεται πλέον μέσω τραπέζης....... ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! :roll:)

 

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_121.pdf

Επιτελους......!!!!!να μην κινηγαμε τον ταχυδρομο απο πισω...!!!για να μας πληρωσει......;)

Αλλα εδω υπαρχει και η μικρη...παγιδουλα....ζητανε τελευταιο εκκαθαριστικο του φορου εισοδηματος......μπορει να πηραν πισω τα περι εισοδηματικων κρητηριων....αλλα εχοντας τα οικονομικα στοιχεια ολων μας....κατι θα βρουν να μαγειρεψουν.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

κλαρα καλημέρα,

όντως πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη ευκολία και όσο αφορά το έντυπο φορολογικής δήλωσης το θέλουν για το ΑΦΜ και τίποτα άλλο.Το γνωρίζω γιατί η αδερφή μου δουλεύει σε τράπεζα και το θέλουν για να ανοιξει λογαριασμός στο όνομα σου.Τότε θα πρέπει να έχουν το ΑΦΜ σου.Αν μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά τότε δεν χρειάζεται να τους πας φορολογική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.

με το κλαο σου ευχομαι να ερθει το μωρακι σου...

θα πας στον ανταποκριτη του ΟΓΑ στον Δημο που υπαγεσε και αυτος θα σε κατατοπισει για το τι ακριβως χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

κλαρα καλημέρα,

όντως πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη ευκολία και όσο αφορά το έντυπο φορολογικής δήλωσης το θέλουν για το ΑΦΜ και τίποτα άλλο.Το γνωρίζω γιατί η αδερφή μου δουλεύει σε τράπεζα και το θέλουν για να ανοιξει λογαριασμός στο όνομα σου.Τότε θα πρέπει να έχουν το ΑΦΜ σου.Αν μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά τότε δεν χρειάζεται να τους πας φορολογική δήλωση.

εγω που πηγα στην τραπεζα μου εβγαλαν φωτοτυπια το εκκαθαριστικο.....τωρα να το χρεισημοποιησει ο ΟΓΑ....δεν γνωριζω.....μπορει και να εχεις δικιο.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.

Σε ποιά περιοχή και νομό μένετε;

Στο site http://www.polyteknoi.gr υπάρχουν οι σύλλογοι τριτέκνων.

Link to comment
Share on other sites

Δωθηκε παραταση στην ημερομηνια για την απογραφη των δικαιουχων των πολυτεκνικων και τριτεκνικων επιδοματων μερχι τελος αυτου του μηνα(28/2)...http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1402&Itemid=2

...αλλα προσοχη....η πληρωμη του α διμηνου δλδ την αλλη εβδομαδα θα γινει με τον τροπο που γινοταν μεχρι σημερα με τα ελτα...απο την επομενη φορα τον Απριλιο θα πληρωθουμε μεσω τραπεζης...οποτε παλι θα περιμενουμε τον ταχυδρομο.......:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δωθηκε παραταση στην ημερομηνια για την απογραφη των δικαιουχων των πολυτεκνικων και τριτεκνικων επιδοματων μερχι τελος αυτου του μηνα(28/2)...http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1402&Itemid=2

...αλλα προσοχη....η πληρωμη του α διμηνου δλδ την αλλη εβδομαδα θα γινει με τον τροπο που γινοταν μεχρι σημερα με τα ελτα...απο την επομενη φορα τον Απριλιο θα πληρωθουμε μεσω τραπεζης...οποτε παλι θα περιμενουμε τον ταχυδρομο.......:wink:

γτ σε αυτο το κρατος τον τελευταιο καιρο μας δινουν μια χαρα και μας την περνουν πισω?θα σας δωσουμε το 4μηνο (συμβασιουχος στον δημο)δεν σας το δινουμε θα σας κανουμε εκπτωση στην δεη δεν θα σας την κανουμε θα πληρωνεστε απο την τραπεζα να μην περιμενετε τον ταχυδρομο δεν θα πληρωνεστε αααααααααααααααααααααααααααααααα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

γτ σε αυτο το κρατος τον τελευταιο καιρο μας δινουν μια χαρα και μας την περνουν πισω?θα σας δωσουμε το 4μηνο (συμβασιουχος στον δημο)δεν σας το δινουμε θα σας κανουμε εκπτωση στην δεη δεν θα σας την κανουμε θα πληρωνεστε απο την τραπεζα να μην περιμενετε τον ταχυδρομο δεν θα πληρωνεστε αααααααααααααααααααααααααααααααα

ω....ναι η σταθεροτητα που εχει αυτο το κρατος με τις αποφασεις του και την εφαρμογη τους...ειναι μοναδικη.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.!!

 

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.!!

 

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!

 

Εγω με τα διδυμα πηρα 2.000Χ2 γιατι ηταν 3ο και 4ο παιδι. Αυτο πριν απο 4,5 χρονια αλλα δεν ακουσα οτι εχει αλλαξει τιποτε ως τωρα σε αυτο το θεμα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.!!

 

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!

 

 

Για δες αυτο

"Εφάπαξ παροχή 2000 ?

Χορηγείται στην μητέρα που αποκτά από 01-01-2006 και μετά, τρίτο παιδί ή παιδί πέραν του τρίτου (τέταρτο, πέμπτο κλπ) και για κάθε ένα από τα παιδιά αυτά"

απο το http://www.oga.gr/index.php#

xx

SM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ν3454/2006 ΦΕΚ75Α

 

Αρθρο 1 1. Στη μητέρα που αποκτά τρίτο τέκνο από την 1η Ιανουαρίου 2006 και μετά, καθώς και για κάθε τέκνο μετά από το τρίτο, καταβάλλεται από το Δημόσιο εφάπαξ παροχή ύψους 2.000 ευρώ, ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες έχει παγώσει. Παρόλα αυτά οι παλιοί το παίρνουν κανονικά. Ούτε κριτήρια ούτε τίποτα. Για ποια ισότητα μιλάμε στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες έχει παγώσει. Παρόλα αυτά οι παλιοί το παίρνουν κανονικά. Ούτε κριτήρια ούτε τίποτα. Για ποια ισότητα μιλάμε στην Ελλάδα;

 

τι εννοείς έχει παγώσει το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς έχει παγώσει το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες?

απο την αρχη του ετους και μετα δεν δινουν το επιδομα στις νεες τριτεκνες οικογενειες....ακουστηκε πως θα....ξεπαγωσουν μετα τον ιουλιο.......ειδωμεν......:|

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχη του ετους και μετα δεν δινουν το επιδομα στις νεες τριτεκνες οικογενειες....ακουστηκε πως θα....ξεπαγωσουν μετα τον ιουλιο.......ειδωμεν......:|

 

αυτό πάντα γινόταν, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια....όλες οι τρίτεκνες μητέρες το εφάπαξ επίδομα, καθώς και τα πρώτα μηνιαία επιδόματα, τα παίρνουνε με καθυστέρηση περίπου 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.

 

υπόψιν οτι εγώ γέννησα πριν το νέο έτος. Συγκεκριμένα 23/11/10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

[QUOTE=polina2;2038654]Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.

Εγώ γέννησα στις 12 Ιανουαρίου 2011 το 3ο παιδάκι και φυσικά δεν ήμουν ούτε στις πληρωμές του Ιουνίου :(

Εννοείτε ότι δεν έχω πάρει το εφαπαξ των 2000Ε αλλά και κανένα δίμηνο.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ανταποκριτή του ΟΓΑ έμαθα πως ακόμα ο φάκελός μου βρίσκεται στο τοπικό υποκατάστημα γιατί αυτή την εντολή έχουν από τα κεντρικά του ΟΓΑ.

Τώρα .. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τα κεντρικά του ΟΓΑ στο 2131519100 μου είπαν ότι το επίδομα, αν θα υπάρχει ως τότε, θα το πάρω μετά τον Οκτώβρη, ίσως στις πληρωμές του Δεκέμβρη!!!!

Επίσης μου είπαν ότι στις 2 Μαρτίου ψηφίστηκε νομοσχέδιο που ορίζει πως δικαιούχοι πλέον του επιδόματος θα είναι μόνο όσοι είναι Έλληνες πολίτες και διαμένουν στη χώρα τα τελευταία 10 χρόνια.

Εγώ Ελληνίδα είμαι αλλά φαντάζομαι, θα καθυστερήσει περαιτέρω το επίδομα μιας και θα μας ζητηθεί να καταθέσουμε μια σειρά από δικαιολογητικά για να αποδείξουμε το αυτονόητο.. οτι είμαστε Έλληνες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...