Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθημερινή αλλαγή ρούχων μετά το σχολείο/σταθμό


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτήσω τι κάνετε κι εσείς, αλλάζετε ρούχα στα παιδιά κάθε μέρα; Μετά το σταθμό όλα πάνε στα άπλυτα. ΣΚ θα φορέσει το ίδιο ρούχο και την άλλη μέρα εφόσον είμαστε σπίτι και δεν το έχει λερώσει. Αν βγούμε έξω (κούνιες κλπ) πάλι ό,τι φοράει θα πάει για τα άπλυτα εκτός ίσως απ' το φανελάκι.

Με 2 παιδάκια όλη μέρα όπως φαντάζεστε πλένω/σιδερώνω διαρκώς. Αρχισαν μαμά κλπ συγγενείς να μου λένε πως το'χω παρακάνει.

 

Πείτε ρε κορίτσια, το παρακάνω; Τα ίδια κάνουμε όλες; Μπας και έχουν δίκιο και τσάμπα πλένω;; Τις ιώσεις φοβάμαι - αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμ πως βαζουμε 12-14 πλυντηρια την βδομαδα????

Τα ρουχα που φορανε στο σχολειο πανε ολα για πλυσιμο. Αν βγαλουν τα παντελονια τους και φορεσουν φορμα μεσα στο σπιτι μπορει να μην την πλυνω για 2-3 φορες γιατι πλεων παιζουν με τα tablette και δεν κυλιουνται. Α! και το παντελονι που θα βαλουν την Κυριακη στην εκκλησια τους το φορω μεσα στην βδομαδα στο σχολειο αλλα γενικα ενα καλαθι ρουχα την ημερα το γεμιζουμε

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτο που λες κανουμε κι εμεις...δε μου παει να τα ξαναστειλω στο σχολειο με τα ιδια ρουχα...και οχι δεν το κανω για τις ιωσεις...οι απλοι ιοι φανταζομαι θα εχουν πεθανει μεχρι την αλλη μερα...το κανω για τη ΒΡΩΜΙΑ (!!!!)...εγω τουλαχιστον καθε βραδυ που κοιταω τα ρουχα τους ειναι ολα μεσα στη μαυριλα:rolleyes: Τωρα αν με ρωτησεις για ΑΣΙΔΕΡΩΤΑ , ΝΑΙ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ τους εχω φορεσει ....:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν με ρωτησεις για ΑΣΙΔΕΡΩΤΑ , ΝΑΙ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ τους εχω φορεσει

Εγώ ούτε τα δικά μου δεν σιδερώνω πλέον (εκτός από πουκάμισα και εσώρουχα)... όχι να σιδερώσω και του παιδιού. Life's too short ;)

Link to comment
Share on other sites

Ου καλά είσαι... Ειναι σε τι δίνει σημασία ο καθένας και τι "κολλήματα" έχει.

 

Τα δικά μου παιδιά δεν θέλουν να τα ντύνω και να τα ξεντύνω συνεχώς. Δηλαδή αν έρθουν από το σχολείο "κάπως" δεν θα τους αλλάξω ρούχα, γιατί μπορεί να μας έρθει να βγούμε μια βόλτα. Και αν πρέπει να ξαναντύσω, θα πουν και τα παιδιά και εγώ "άστο καλύτερα". Οπότε οι βόλτες μας είναι πιο σημαντικές από τις "ρουτίνες" Αυτό με δίδυμα το φιλοσόφησα μόλις τα παιδιά εγκατέλειψαν το καρότσι και την αγκαλιά και τα είδα πώς κυλιούνται στην παιδική χαρά.

 

Πάντως κάθε μέρα τους φοράω φρέσκα ρούχα, σιδερωμένα. Το σίδερο των παιδικών ρούχων είναι κάτι που δεν αναθέτω σε κανέναν, ούτε στο σύζυγο. Είναι απλώς κόλλημα, δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι αν δεν σιδερωθούν τα ρούχα κάποιες φορές. Και τελικά, τώρα με την κρίση, που δεν έχουμε και πολλά κομμάτια, προς το τέλος της σεζόν τα ρούχα τρυπάνε από τα πλυσίματα και τη χρήση. Το σίδερο το κάνω μαζεμένο μια-δυο ώρες την εβδομάδα, όταν τα παιδιά έχουν ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών. Μου κάνει πιο οργάνωση, με καθησυχάζει ότι δεν μαζεύονται, γιατί για ένα διάστημα μαζευόταν πολύ πράμα από διάφορα, κυρίως σεντόνια.

 

Έχουμε και στεγνωτήριο, που θεωρητικά θα μας γλίτωνε από το σίδερο, όμως δεν το χρησιμοποιώ, γιατί θα είχε επιπλέον φθορά για τα ήδη ταλαιπωρημένα ρούχα μας.

 

Μου αρέσει να σιδερώνω παιδικά και να καμαρώνω ρουχαλάκια μικρά και μου φαίνεται ότι θα μου λείψει όταν τα παιδιά μαντραχαλέψουν.

 

Καμιά φορά σιδερώνω κατευθείαν ρούχα το πρωί, τόσο μικρούτσικα είναι, παίρνει ένα λεπτό. Όλα μας τα ρούχα της σεζόν είναι μαζεμένα σε αυτό το δωμάτιο και δεν πηγαίνω από δωμάτιο σε δωμάτιο πρωϊνιάτικα. Στα υπνοδωμάτια έχουμε τα άλλα ρούχα, που δεν φοράμε τελικά! Επίσης τα παιδιά για κάποιο λόγο δεν παίρνουν ακόμα μόνα τους τα ρούχα τους.

 

Περάσαμε και ένα διάστημα που δεν πολυσιδερώναμε, αλλά επειδή πλέναμε σε χαμηλή θερμοκρασία, αντιμετωπίσαμε θέμα με οσμές στα ρούχα, μούχλα στο πλυντήριο, γενικά λόγω υγρασίας και λόγω απλώματος μέσα στο σπίτι το χειμώνα, στην πορεία δεν μας βγήκε ό,τι πιο υγιεινό, χωρίς βέβαια να πάθουμε και κάτι συγκεκριμένο.

 

Μαζί με τις πετσέτες, τα σεντόνια, τα δικά μας ρούχα, ναι, μπαίνει πλυντήριο σχεδόν καθημερινά. Τα έχω όλα αυτά σε ένα δωμάτιο χωριστό για να μην τα βλέπω να μαζεύονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xena παρτους πολλά ρουχαλακια να τα αλλάζουνε ώστε να βάζεις πλυντήριο μόνο δυο φορές την εβδομάδα :-)

 

baby ο ογκος που εχεις να πλυνει τελικα δεν αλλαζει ουτε ετσι. απλα δεν εχεις αγχος για το αν εχουν ρουχα να βαλουν. Ασε που οσο μεγαλωνουν αποκτουν αποψη, αγαπημενα ρουχα, παντελονια που οταν φορεσαν εχασαν στην κουρσα και δεν τα θελουν ξανα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ. Καθημερινά αλλαγή ρούχων ακόμα κι αν δε φαίνονται λεκέδες. Όσο για το σιδέρωμα, μονο τα πολύ τσαλακωμενα. Τα υπόλοιπα τα διπλωνω και κατευθείαν στα συρτάρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως ναι. Γιατί σου φαίνεται τόσο αστείο;

 

Τα εσώρουχα είναι από τα λίγα ρούχα που θέλουν οπωσδήποτε σιδέρωμα συμφωνώ μαζί σου.

 

Τώρα όσο αφορά την αλλαγή των ρούχων, εμείς φοράμε κάθε φορά διαφορετικό αλλά δε τα βάζω πάντα για πλύσιμο εκτός αν μου έχει λερώσει τα γόνατα (πράγμα συνηθισμένο για το ''κατσικάκι'' μου). Από τις 5 μέρες τις ημέρας δηλαδή συνήθως 2 με 3 πάνε κατευθείαν πλυντήριο τα υπόλοιπα σώζονται για άλλη μια φορά. Και μιλάω για το κάτω μέρος, οι μπλούζες της φοριούνται εννοείται και δεύτερη φορά γιατι είναι καθαρές.

 

Στο παιδικό όμως που κυλιούνται πολύ τα παιδιά σε μοκέτα και γκαζόν ίσως να τα έβαζα κάθε μέρα για πλύσιμο έχεις δίκιο. (και πάλι μιλάω για το κάτω μέρος κολάν, φόρμα, καλσόν παντελόνι)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ. Καθημερινά αλλαγή ρούχων ακόμα κι αν δε φαίνονται λεκέδες. Όσο για το σιδέρωμα, μονο τα πολύ τσαλακωμενα. Τα υπόλοιπα τα διπλωνω και κατευθείαν στα συρτάρια...

 

Αυτο ακριβώς κάνω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

baby ο ογκος που εχεις να πλυνει τελικα δεν αλλαζει ουτε ετσι. απλα δεν εχεις αγχος για το αν εχουν ρουχα να βαλουν. Ασε που οσο μεγαλωνουν αποκτουν αποψη, αγαπημενα ρουχα, παντελονια που οταν φορεσαν εχασαν στην κουρσα και δεν τα θελουν ξανα κτλ.

 

Σωστό ο όγκος δεν αλλάζει αλλα η συχνότητα δεν αλλάζει;

Δηλαδή αν είχε 5 μπλούζες και έβαζε πλυντήριο κάθε στο μέρες, τώρα αν εχει 10 δεν θα βάζει κάθε 4 μέρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια...κι εμείς αλλάζουμε ρούχα κάθε μέρα για το σχολείο αλλά τους τα φοράω όλη μέρα, δηλαδη και στις δραστηριότητες..(εκτός κι αν είναι πολύ λερωμένα).Εσείς αλλάζετε ρούχα για δραστηριότητες?

Ακόμη κι έτσι, τα πλυντήρια και το σίδερο είναι σχεδόν καθημερινά...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται παααααρα πολύ αστείο γιατί εσύ είπες life's too short!! :lol:

Το life's too short πήγαινε στα περιττά πράγματα, όχι στα αναγκαία.

 

Για να στο εξηγήσω:

 

Σιδέρωμα εσωρούχων, ειδικά γυναικείων = αναγκαίο (ή τέλος πάντων καλό να γίνεται)

 

Σιδέρωμα τζην παντελονιού 3χρονου αγοριού = περιττό

Link to comment
Share on other sites

Το life's too short πήγαινε στα περιττά πράγματα, όχι στα αναγκαία.

 

Για να στο εξηγήσω:

 

Σιδέρωμα εσωρούχων, ειδικά γυναικείων = αναγκαίο (ή τέλος πάντων καλό να γίνεται)

 

Σιδέρωμα τζην παντελονιού 3χρονου αγοριού = περιττό

 

Κοιτα αν το κρέμας έξω για να στεγνώσει ναι σίγουρα δεν αντιλέγω

Αν ομως το πλένεις, στέγνωνεις στο washer dryer και κατευθείαν συρτάρι, προσωπικά δεν βλέπω κανενα λόγο!

 

Ούτε τζην 3χρονου, ούτε τζην 40χρονης δεν σιδερώνω!

Link to comment
Share on other sites

Α, όντως δεν είμαι υπερβολική. Τα πλένω στους 60 τα παιδικά με αρκάδι ακόμη, κάνουν αλλεργία με το σκιπ. Κάπου 4 πλυντήρια την εβδομάδα για τα παιδιά. Κι εγώ λατρεύω να τους τα σιδερώνω. Τα καμαρώνω.... Έχουμε πολλά ρούχα αλλά δεν κάνει την διαφορά babycute. Πάλι οι φόρμες είναι 6-7, το ίδιο τα μπλουζάκια, τα βρακάκια, οι καλτσούλες κλπ.

 

Ερχονται απ' το σταθμό η μία - απ' την γιαγιά η άλλη (έχει σκύλο η γιαγιά αλλά και αυλή). Αλλάζουμε ρούχα, πλένουμε χέρια, στόμα και βάζουμε άλλα ρούχα (τα αλλάζουμε 1-2 φορές τη βδομάδα). Αλλο τα πιτζαμάκια τους, μετά το μπάνιο αυτά.

 

4 είπα; αυτή την εβδομάδα που ξεκινήσαμε πάλι σταθμό είχαμε 6 κι έχω κι άλλο ένα. Καλά, είχαμε και 2 ατυχήματα βραδινά - 1 πλυντήριο μόνο του αυτό.

 

Και ναι, φθείρονται τα ρουχα πολύ τόσα πλυσίματα, θέλω τώρα να πάω πάλι να ψωνίσω φανελάκια - κι ήταν και καλά, όχι της πλάκας. 2η φορά μες τη χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Xena η πάρε πιο φθηνά ρουχα η πλύνε τα στους 40... :wink:

Εγω που πλένω στους 40 κάθε ρούχο μια την εβδομάδα - έχω παρα πολλά για να μην τα πλένω συνέχεια- δεν μου εχει φθάρει τίποτα ... Μήπως να βάλεις μόνο σεντόνια και τέτοια στους 60;

Link to comment
Share on other sites

ε όχι και 4 πλυντήρια τη βδομάδα μόνο τα παιδικά βρε κορίτσια; Εμείς βάζουμε 3 τη βδομάδα σύνολο συν αν προκύψει κάτι έκτακτο όπως ριχτάρια, κουρτίνες κτλ. Της μικρής δε τα πλένω ξεχωριστά, ανάλογα με τα χρώματα τα πλένω ή με τα δικά μου ή με του συζύγου που είναι σκούρα τα περισσότερα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω 2 με 3 πλυντηρια την εβδομαδα για τα παιδια...ρουχα αλλαζουμε το βραδυ που κανουν μπανιο...ο μικρος επειδη στο σπιτι ολο λερωνεται, βρεχεται τον αλλαζω και μεσα στη μερα.Ο μεγαλος που παει προνηπιο αλλαζει τοβραδυ.Ειδικα το χειμωνα που δε βγαινουν στην αυλη.Ενταξει σχολειο πανε δεν κυλιουνται στις λασπες.Πιο πολυ λερωνονται το απογευμα στις κουνιες.Δε νομιζω οτι κολανε ιωσεις απο τα ρουχα.Ο μονος λογος να τον αλλαξω μετα το σχολειο ειναι αν δε θελω να φθειρονται περισσοτερο τα ρουχα στο σπιτι αλλα κι αυτο σπανια.Εχουμε τοσα ρουχα ωστε να μαςμβγαλουν ολη την εβδομαδα.Επειδη καθε Δευτερα εχω γυναικα που μου σοδερωνει τα πλυντηρια μπαινουν σαββατοκυριακο.Στους 40 βαθμους...ετσι μου εχει πει ο παιδιατρος.60 βαθμοι για μενα ειναι υπερβολη...εννοειται ετσι φθειρονται τα ρουχα.Α και δεν απλωνω τπτ κατευθεια στεγνωτηριο.Νομιζω κι εκει μεσα με τετοια θερμοκρασια μια χαρα αποστειρωνονται.Και βγαινουν και ****** ******.Θεωρητικα μετα το στεγνωτηριο δε θελουν σιδερωμα αλλα κι εγω τα προτιμω σιδερωμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγω...

 

Στον μεγάλο μου που παει παιδικό, αλλάζω και βάζω στα άπλυτα καθε μέρα φακελάκι και μπλουζάκι, οχι παντελόνι και κάλτσες εκτός αν έχουν λεκέ. Αυτα συνήθως βγάζει το 5ημερο με 2 παντελόνια και 2 ζευγάρια κάλτσες. Τα αλλάζω μια και καλή το βράδυ μετα το μπάνιο του, οχι μόλις γυρίζει. Το Σ/Κ συνήθως το βγάζουμε με ενα ζευγάρι φόρμα εντός σπιτιού, οταν βγαίνουμε έξω του βάζω κάτι πιο "καλό" (π.χ. jeans) έτσι για την αλλαγή!

 

Εχω και την μπέμπα μου (3 μηνών) που συνήθως βγάζει την ημέρα με το εσωρουχακι και το φορμακι που κοιμαται το βράδυ, οπότε εκτός απροόπτου (εμετος, κακά κλπ) αλλάζει μια φορά την ημέρα καθε βράδυ κι αυτή πριν το μπάνιο.

 

Κατα τα αλλα τις τελευταιες 2 εβδομάδες ξαναρχιςα την γυμναστική μέρα παρα μέρα, το ιδιο δε κανει και ο άντρας μου. Με αυτα και με αυτα σχεδόν καθε μέρα βάζω πλυντήριο. Να'ναι καλα το στεγνωτηριο βέβαια, σιδερωνουμε μόνο πουκάμισα και ιδιαίτερα "δύσκολα" μπλουζάκια. Όλα μα ΟΛΑ τα υπόλοιπα καλό δίπλωμα και στα συρτάρια.

 

Κάπως έτσι εκτοξεύεται η ΔΕΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...