Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

easyjet, ταξιδι, αυτοκινητο και μωρο


sylvienn78

Recommended Posts

καλημερα, θελω την βοηθεια σας!

 

Τον Ιουλιο φευγουμε για Βρετανη με την μπεμπουλα μας που θα ειναι τοτε 9 μηνων. Θα κανουμε πολλες ωρες να φτασουμε αν βαλουμε 2,5 ωρες μεχρι να παμε στο αεροδρομιο και να φυγει το αεροπλανο, 3 ωρες και κατι να φτασουμε Παρισι και μετα γυρω στις 5 ωρες να φτασουμε Βρετανη με το αυτοκινητο. Θα παμε με easyjet γιατι απο Orly πας πιο ευκολα Βρετανη αλλιως ειναι μεγαλυτερη η διαδρομη απο CDG.

 

Το προβλημα μου ειναι πως, που και ποτε να την ταισω... Να παρω μαζι 2 μπιμπερο με την σκονη μεσα ετοιμα και να μου βαλουν ζεστο νερο στο αεροπλανο? Και αν ειναι πολυ καυτο?Να την ταισω πριν στο αεροδρομιο και μετα, δηλαδη να ζητησω εκει που θα παρουμε καφε να μου βαλουν ζεστο νερο? Τρωει και φαριν λακτε, μπορω να την φτιαξω με κρυο νερο η θελει μονο ζεστο?

Ειναι πρωτη φορα που παμε ταξιδι με μωρο και εχω αγχωθει παρα πολυ!

 

Σκεφτομαι να παρω ενα καροτσακι μπαστουνι μαζι γιατι αυτο που εχω δεν ειναι για ταξιδι και εναν σακο μεταφορας για το καροτσι και να το βαλω στις αποσκευες.

 

Το αυτοκινητο θα εχει καθισματακι αλλα πρεπει να παρω και προστατευτικα ηλιου για τα τζαμια.

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Παντως αυτο που σκεφτομαι πιο πολυ ειναι πως θα φαει.

Εκει θα ειμαστε σε σπιτι οποτε δεν υπαρχει προβλημα, θα της ετοιμαζω κανονικα τα γευματα.

Και στον γυρισμο θα εχω ενα θερμος με ζεστο νερο για την διαδρομη και στο αεροδρομιο χυνω το νερο και μετα τρωει παλι σπιτι αν ειναι.

 

Εσεις τι λετε να κανω?

 

Επισης αν ξερετε και κανενα καλο αλλα οικονομικο καροτσακι μπαστουνι θα με βοηθουσατε πολυ γιατι εχω δει στο Λητω αλλα μετα απο καποια πραγματα που διαβασα στο site τους εχω παρει απο κακο ματι.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το βασικό πρόβλημα στις περιπτώσεις αυτές είναι το νερό. Μπορείς να πάρεις ένα ΚΑΛΟ θερμός (στα μαγαζιά που πουλάνε είδη εξοχής, θα βρεις όλα τα μεγέθη ακόμα και για μπωλάκι φαγητού), να έχεις μέσα νερό στην θερμοκρασία που θέλεις, και να φτιάχνεις το γάλα και την κρέμα όπου θέλεις. Θα σου συνιστούσα να την ταϊσεις μέσα στο αεροπλάνο για να περάσει και λίγο η ώρα της. Τα παιδιά βαριούνται ακινητοποιημένα. Εμένα στην ηλικία αυτή, που ταξίδευα συχνά, αλλά μικρότερα σε διάρκεια ταξίδια, το πρόβλημά μου ήταν, πώς θα τον κρατήσω ακίνητο για μιάμιση ώρα.

Δυσκολία έχει το μεσημεριανό. Οπότε είτε δώσει της γάλα ξανά (δεν θα πάθει τίποτα για μία φορά), είτε κρέμα και το απόγευμα το φαγητό. Αν θέλεις οπωσδήποτε να της δώσεις φαγητό, να προτιμήσεις έτοιμα βαζάκια (έχει στα βιολογικά καταστήματα δύο είδη, απλά να της έχεις δώσεις μία- δύο φορές πριν για να είσαι βέβαιη ότι δέχεται τη γεύση). Μην πάρεις έτοιμο φαί μαζί σου, καλοκαιριάτικο.

Τώρα για το καροτσάκι. Οι πιο πολλές εταιρίες επιτρέπουν στα καρότσια να φτάνουν μέχρι τη σκάλα του αεροπλάνου. Μετά το μαζεύουν εκείνοι, το βάζουν στις αποσκευές και το βρίσκεις στη σκάλα πάλι όταν φεύγεις. Οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις διπλό καρότσι.

Να περάσετε ωραία με το κοριτσάκι σας και να μην ανησυχείς. Όλα τα προβλήματα λύνονται!

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς όπως τα λέει η maya..και μην αγχώνεσαι καθόλου..πάρε θερμος..εμείς όταν ο μικρός ήταν 9 μηνών είχαμε κάνει ταξίδι από Θεσσαλονίκη Τολό ( Ναύπλιο ) και περάσαμε υπέροχα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

για το φαγητό κάνε όπως σου είπανε και τα κορότσια με το θερμός. Το καροτσάκι μπορείς να το πάρεις μέχρι και την σκάλα του αεροπλάνου. Μετά το μαζέυουνε αυτοι και μόλις κατέβεις από το αεροπλανο το βρίσκεις ήδη εξω έτοιμο. Οπότε μπορείς να πάρεις και το μεγάλο καρότσι αν μετά σου χωράει στο αυτοκίνητο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Μπορω λετε να πω να μου βαλουν ζεστο νερο στο θερμος στο αεροπλανο για να την ταισω η δεν επιτρεπεται κ πρεπει να μου το βαλουν στο μπιμπερο?

 

Την σκονη στο μπιμπερο θα μου πουν να την δοκιμασω η οχι επειδη δεν ειναι υγρο?

 

Το καροτσι που εχω δυστυχως ειναι βαρυ και εχω επιτρεπομενο βαρος συνολικα με τις αποσκευες μας μεχρι 40 κιλα.

 

Κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι θελω να καθησουμε καλυτερα απο την μεσα μερια στο παραθυρο για να βολευτουμε καλυτερα αλλα θα εχω την τσαντα με τα πραγματα της την οποια πρεπει να βαλω πανω και σκεφτομαι οτι αν θελω να παρω κατι απο εκει θα πρεπει να σηκωνουμε τον ανθρωπο που θα καθεται διπλα μας καθε φορα... Ελπιζω να μην εχουμε προβλημα στο αλλαγμα της πανας αν χρειαστει γιατι εχω ακουσει οτι ειναι ολοκληρη ιστορια, εχει ενα πολυ μικρο πραγμα που πεφτει στην τουαλετα για να αλλαξεις το μωρο και ειναι και στενη... Αστα να πανε...

 

Λεω να της παρω ενα καινουργιο παιχνιδακι που θα της το βγαλω πρωτη φορα στο αεροπλανο για να μην παιζει με τα δικα της και βαρεθει.

 

Οσο για το καροτσι, η μητερα μου λεει να παρω ομπρελα για τον ηλιο για καροτσι γιατι η τεντα που εχουν τα καροτσια δεν προστατευουν και οσο και να της βαλω αντηλιακο φοβαμαι.

 

Ολο αποριες ειμαι :D

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Βιβιανούλα φαίνεται πως έχει μια μαμά που τη λατρεύει και είναι πολύ πολύ τυχερή γι' αυτό. Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε τέλεια. Όλοι θα είναι πολύ εξυπηρετικοί με ένα τόσο γλυκό μωρό και τα πράγματα θα κυλήσουν ομαλά μόνα τους. Πάρε μια ομπρελίτσα για το καρότσι γιατί θα σου είναι πολύ χρήσιμη αρκεί να χωράει στα πράγματά σου. Επίσης ρώτησε τον παιδίατρο για αντηλιακή κρέμα προσώπου γιατί θα της προστατεύει το προσωπάκι της. Εύχομαι καλό ταξίδι και καλή επιστροφή!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι αεροπορικές εταιρίες είναι πολύ φιλικές στο να ταξιδεύουν παιδιά. Οπότε:

Ζήτησε μία θέση στο παράθυρο και πες τους, εάν υπάρχουν κενές θέσεις, να αφήσουν μία δίπλα σου (το έχω κάνει, γίνεται χωρίς παρακάλια). Αν πάλι δεν έχουν, θα βάλεις την τσάντα της κάτω από τα πόδια σου και με την απογείωση θα τη βγάλεις στο πλάι, κάτω από το παράθυρο. Έτσι θα μπορείς να παίρνεις ό,τι θέλεις.

Πάρε ΠΟΛΛΑ καινούργια παιχνίδια, μικρά σε μέγεθος, ώστε να μπορείς να βγάζεις ένα ανά δεκάλεπτο. Ετοιμάσου να μην αγχωθείς για τα παιχνίδια που κάνουν θόρυβο. Η κόρη σου είναι μωράκι, ταξιδεύει νόμιμα, όπως όλοι οι άλλοι επιβάτες, και όλοι περιμένουν από εκείνη να κάνει θόρυβο. Δεν πειράζει καθόλου.

Το καρότσι δεν ζυγίζεται στις αποσκευές. Οπότε, αν βολεύει το παιδί, πάρε το μαζί για να αισθάνεται καλύτερα στις μετακινήσεις.

Το γάλα του παιδιού μπορεί, όποιος θέλει, να το δοκιμάσει φυσικά, εφόσον τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας (εγώ τους έδωσα να δοκιμάσουν το μητρικό που είχα μαζί μου όταν τον θήλαζα, αλλά είπαν, όχι, ευχαριστούμε).

Αντηλιακό φοράμε μετά τους έξι μήνες, ειδικό βέβαια για μωράκια.

 

Άσχετο, αλλά η Βιβιανούλα είναι ακριβώς μία μέρα μεγαλύτερη από το μικρό μου γιό και θα έχει ήδη ταξιδέψει μία φορά στη Γαλλία!

Link to comment
Share on other sites

Γαι το καροτσι κ εγω θα σου συνιστουσα να παρεις ενα μικρο, ελαφρυ κ ευκολο στο χειρισμο, ωστε να σε βολεψει κ στο ταξιδι, αλλα κ στις μετακινησεις. Εμεις ειχαμε παρει αυτο της prenatal, το απλο, νομιζω ειχε γυρω στα 50-80 ευρω κ το καταβολευτηκαμε. Το μεγαλο το πεταξαμε τελειως απο 8 μηνων που της πηραμε το αλλο κ ησυχασαμε..

Τωρα για τη διαρκεια του ταξιδιου, κοιτα να εχεις διαφορα παιχνιδακια μαζι σου κ αν εχει κατι αγαπημενο, ωστε να την απασχολεις τοσες ωρες.. Κ να της παρεις κ καμια αλλαξια, με ρουχαλακια ανετα κ δροσερα. Επισης αρκετες πανες με σελτεδακια μιας χρησης. Εγω παντα ειχα μαζι μου ολο το κουτι με τη σκονη της κ σε ενα καλο θερμος βαλε ζεστο νερο. Εγω σκεψου ειχα ενα φτηνο απο ta jumbo κ παρολα αυτα μου το κραταγε αρκετα ζεστο για πολλες ωρες.. Κ τιποτα μπισκοτακια αν της δινεις ή κανα γιαουρτακι που ειναι ευκολο, αν κ μην το αφησεις αρκετη ωρα γιατι θα εχει κ ζεστη. Για φαγητο δε ξερω, ρωτα κ τον παιδιατρο σας αν υπαρχει περιπτωση να την πειραξει ή να ζαλιστει στο αεροπλανο. Επισης ρωτα τον για τα αυτακια του αν τυχον βουιζουν τι μπορεις να κανεις...

H easyjet δεν σου δινει θεσεις οταν κανεις check in, αλλα επειδη οταν μπαινεις μεσα φωναζουν με προτεραιοτητα, να ξερεις οτι αυτοι με τα μωρα/παιδακια μπαινουν παντα πρωτοι μαζι με αυτους που εχουν πληρωσει eχτρα για το speedy boarding. Οποτε μπορεις να κατσεις μπροστα μπροστα ωστε να εχεις απλα. ¨Η οταν μπειτε ρωτα κ την αεροσυνοδο να σου προτεινει αυτη καποια πιο ανετη θεση.

Κ γενικα με τα μωρα ειναι πιο ανεχτικοι κ στοπ αεροδρομιο με τους ελεγχους. Αν θες για να νιωθεις εσυ πιο σιγουρη παρε ενα τηλεφωνο στο αεροδρομιο κ ρωτα τους να σου πουν τι ισχυει. Αλλα τοσοι που ταξιδευουν με μωρα δεν ακουσα ποτε κανεναν να εχει προβλημα.

Ολα θα πανε καλα. Ρωτα τον παιδιατρο σου μονο αν εχει να σου προτεινει κατι απο τη δικη του εμπειρια κ παρε μαζι σου κ καποια φαρμακακια για τη μικρη μην τρεχεις σε ξενη χωρα να βρισκεις. Κ καλα να περασετε!

Link to comment
Share on other sites

ειχα ταξιδεψει με easy jet στο λονδινο και επειδη σερβιρουν μονο καφε οχι γευμα ειχα παρει μπιμπερο με το γαλα ζητησα λιγο ζεστο νερο -μου φερανε- και συμπληρωσα για να μην καιει με δικο μου νερο εμφιαλωμενο που ειχα παρει μαζι μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλη μου...κατ'αρχήν καλοτάξιδοι να είσαστε, όλα καλά θα πάνε!!

Εμείς ταξιδέψαμε πρώτη φορά στον τρίτο μήνα μας Ντουμπάι – Κουβέιτ – Αθήνα – Θες/νίκη και πίσω 10 μέρες μετά. Και πήγαν όλα πολύ καλά για τον μπέμπη μας και πολύ κουραστικά για μένα γιατί ήμουν μόνη μου, χωρίς τον μπαμπά μας. Είχα και ένα ατυχηματάκι και με όλα αυτά μαζί σου λέω ότι τα έβγαλα πέρα μόνη μου. Μη μασάς καθόλου...

Τα βασικά ήταν τα εξής :

  • Πιπίλα για τις προσ-απογειώσεις.
  • Μπιμπερό μαζί μου αποστειρωμένα (εμείς τότε αποστειρώναμε ακόμα...3 μηνών...) και δύο από αυτά γεμάτα μόνο με το βρασμένο νερό.
  • Σκόνη γάλακτος σε σακουλάκια τροφίμων χωρισμένη στις μερίδες του (δεν θήλαζε τότε)
  • Αποστειρωμένα άδεια μπιμπερό, σύνολο μπουκαλιών 6. Έτρωγε κάθε τρεις ώρες, αλλά αποσυντονίστηκε τελείως και έφαγε τις μισές φορές από το κανονικό του και στα δύο ταξίδια. Μην επιμένεις, επανέρχονται όταν φτάνουν στο σπίτι της γιαγιάς και του παππού.
  • Κάθε φορά στα μηχανήματα του αεροδρομίου κρατούσα στο χέρι τα μπιμπερό με το νερό μέσα (όχι τα άδεια) και ζητούσα να μην περάσουν από το μηχάνημα. Σε κανένα αεροδρόμιο δεν μου το αρνήθηκαν. Μου διευκρίνησαν ότι νερό σε μπιμπερό περνάει χωρίς έλεγχο ειδικά αν βλέπουν ότι κρατάς και μωρό. Περνούσαν πάντα από πάνω!!
  • Ζητούσα βοήθεια για τα πάντα και μου την έδιναν οι πάντες. Επειδή ταξιδεύω συχνά και ταξίδεψα και έγκυος, να σου πω ότι τέτοια βοήθεια δεν την είχα ούτε έγκυος με την κοιλιά στο στόμα! Καλά..... άντε....μέχρι το λαιμό δεν ήμουν και τελειόμηνη όταν ταξίδευα!!
  • Στο αεροπλάνο έκανα το εξής: Ζητούσα από την αεροσυνοδό – πριν πεινάσει ο μικρός – να μου γεμίσει ένα από τα άδεια μπουκάλια με βρασμένο και όχι απλώς ζεστό νερό μέχρι τη στάθμη που ήθελα. Είχα και τα δύο δικά μου που εν τω μεταξύ είχαν ψιλοκρυώσει. Μου το έφερνε καυτό και το είχα δίπλα μου. Όποτε πεινούσε ο μικρός είχα νερό και ζεστό και δροσερό μαζί μου. Ανάλογα τη θερμοκρασία που είχαν τα έκανα μίξη και έβγαζα ένα ζεστο-χλιαρό νεράκι όπως το έπινε δηλαδή. Έριχνα και το σακουλάκι με τη σκόνη μέσα που ήταν μετρημένο από πριν και του το έδινα.
  • Όταν τελείωνε το τάισμα ήξερα περίπου σε 3 ώρες θα πεινάσει. Στη μιαμιση – δύο ώρες πριν ζητούσα να μου ξαναγεμίσουν ένα μπιμπερό με βραστό νερό. Μέχρι να ξαναπεινούσε είχε θερμοκρασία καλή. Αν όχι, το δρόσιζα λίγο με το δικό μου που είχα στη χειραποσκευή.
  • Μου έδωσαν χωρίς καν να το ζητήσω κενή θέση δίπλα μου για να βάλω τον μπέμπη μου. Έτσι είχα πρόσβαση και σε μάσκα οξυγόνου για τον μπέμπη για την απίθανη περίπτωση. Αλλά η θέση στο παράθυρο έμπαζε λόγω αιρκοντίσιον που «χτυπούν». Δεν μιλάω για τον αέρα που ρυθμίζεις εσύ, μιλάω για το μεγάλο αιρκοντίσιον που δεν ρυθμίζεις. Έβαλα ένα μαξιλάρι της Ολυμπιακής κόντρα στο παράθυρο και δεν τον χτυπούσε.
  • Ζήτησα και μου έδωσαν 2 μαξιλάρια. Ένα για την κόντρα του αέρα από το κλιματιστικό και ένα για το κεφάλι του μικρού στο οποίο φόρεσα μια δική μου μαξιλαροθήκη, που κουβαλούσα στη χειραποσκευή.
  • Εμείς επειδή ταξιδέψαμε με Ολυμπιακή και πληρώσαμε ένα αντίτιμο για τον μικρό, μας έφεραν την ώρα του γεύματος και έτοιμες παιδικές τροφές σε βαζάκια!! Καλά, τότε τις γύρισα πίσω λέγοντας στην εμβρόντητη αεροσυνοδό «Είναι 3 μηνών..δεν τρώει τέτοια!!Μόνο γάλα..»....και άκουσα το θεικό.. «Μόνο εεε;;;»....λεπτομέρεια θα μου πεις...

Αυτά για το τάισμα. Άλλαγμα στις τουαλέτες των αεροδρομίων και στη θέση του αεροπλάνου κανονικά, αλλά είχα μαζί μου πλαστικές σακούλες, έκλεινα τα λερωμένα πάμπερς και μωρομάντηλα, και την έδινα κλειστή στην αεροσυνοδό. Έτσι δεν υπήρξε και πρόβλημα από καμιά τους να την πιάσει και να την πετάξει.

Ααααα....και μια φορά που μας έπεσε η πιπίλα κάτω (είχα εφεδρικές μαζί μου βέβαια), έδωσα μια εφεδρική και ζήτησα να μου τη βράσουν. Το έκαναν χωρίς κανένα πρόβλημα και μου την έφεραν βρασμένη!!

Και για άλλη μια φορά να πω για το πλήρωμα της Ολυμπιακής εδάφους και αέρος, ότι ήταν ΑΨΟΓΟΙ!! Και στα δύο μας ταξίδια...

Ελπίζω η φλυαρία μου να βοήθησε έστω και λίγο. Αν θελήσεις οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείς να στείλεις πμ, για να μην κουράζω πάλι τους υπόλοιπους.

Και με βάση την προηγούμενη εμπειρία μου και το γεγονός ότι τώρα θα είναι και ο άντρας μου μαζί, ετοιμαζόμαστε στις 4 Ιουλίου να το ξανακάνουμε. Τότε θα είμαστε 7 μηνών...αλλά εγώ πιο έμπειρη και ατρόμητη!!! Χα χα χα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις συμβουλες σας :D

Τωρα ηρεμησα αρκετα, θα κανω αυτα που μου ειπατε και πιστευω πως δεν θα εχω προβλημα τελικα ;)

 

Καλου κακου κι επειδη την πατησαμε την τελευταια φορα με την easyjet, εχουμε κλεισει με Speedy boarding. Την προηγουμενη φορα ειπα κι εγω να κανω check in online για ευκολια αλλα ελα που μας κανανε ιστορια γιατι η κοπελα δεν ηξερε πως και τι να κανει και αφησε ολους τους αλλους να περασουν και εμεις μπηκαμε τελευταιοι και καθησαμε οπου βρηκαμε οχι μαζι. Μα καλα δεν ειναι ενημερωμενοι? Τα ειχα παρει τοτε... Τωρα θα κανω κανονικα check in εκει γιατι με το μωρο αυτο μας ελειπε αλλα ετσι κι αλλιως τωρα θα εχουμε και αποσκευες.

 

Αυτο με το νερο, να μου βαλουν ζεστο δηλαδη και να συμπληρωσω με δικο μου νερο ειναι καλη ιδεα.

 

Θα ρωτησω τα παντα τον παιδιατρο οταν ξαναπαω και θα του ζητησω να μου γραψει και αντηλιακες κρεμουλες. Φυσικα θα παρω μαζι και depon, κρεμα για κουνουπια και ολα τα σχετικα.

 

Αληθεια το multi μπορω να το βαλω στις αποσκευες μου?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα μια χαρα μου ακουγονται ολα και το σημαντικοτερο οτι βοηθουν και εξυπηρετουν αυτους που εχουν μωρα. Ελπιζω να ειναι ολα οκ και στην easyjet γιατι δεν ειναι σαν την Ολυμπιακη και την Air France. Που θα παει, 3 ωριτσες ειναι με το αεροπλανο, θα περασουν τι στο καλο :D

 

Τελικα πηρα ενα καροτσακι απο τα Mothercare γιατι δεν μενω Αθηνα και αυτο ηταν πιο κοντα, πηρα το pick and mix, για να δουμε θα μου βγει καλο?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αληθεια το multi μπορω να το βαλω στις αποσκευες μου?

 

Στη χειραποσκευή δεν μπαίνει οτιδήποτε αιχμηρό. Οτιδήποτε που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν όπλο. Μάλλον θα έχεις πρόβλημα με τις λεπίδες του μούλτι..

Εδώ θεωρούν φονικό το νυχοκόπτη...

 

Στη βαλίτσα που θα δώσεις στον ιμάντα και θα την πάρεις μετά την προσγείωση, ναι άνετα, μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...