Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανορεξία από τί?


linav

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Η μπέμπα μας είναι 3 μηνών, δεν θηλάζει, τρώει σκόνη γάλα από 150 μέχρι 180 ml σε κάθε γεύμα κάθε 3-4 ώρες αλλά μπορεί και στις 2,5 να άρχιζε να γκρινιάζει. Μέχρι στιγμής ήταν πολύ φαγού, γκρίνιαζε μέχρι να της το φτιάξω και σχεδόν πάντα στράγγιζε το μπουκάλι. Εδώ και 3 μέρες όμως η όρεξή της βλέπω ότι έχει μειωθεί, 130 με 150 ml τα πίνει με το ζόρι, μπορεί να περάσουν και 4 ώρες χωρίς να διαμαρτυρηθεί για φαγητό. Aλλη ανησυχία δεν έχω παρατηρήσει να έχει για να πω ότι ίσως περνάει κάποια ιωσούλα. Να είναι δόντια? Μόλις χτες είδα τα κάτω ούλα όχι φουσκωμένα αλλά σαν να είναι σχηματισμένα 2 δοντάκια που πρόκεται να βγουν και επίσης είδα να προεξέχει και μια άσπρη κουκίδα σαν μυτούλα από δοντάκι. Πρωτού δω αυτά τα υποτιθέμενα δόντια, το μυαλό μου πήγε αμέσως στο κακό: Aνορεξία? Ετσι ξεκινάει πολλές φορές η ουρολοίμωξη, αλλά αν ήταν ουρολοίμωξη δεν θα είχε και άλλα συμπτώματα? Πυρετό, πορτοκαλί τσίσα, ή στασιμότητα στο βάρος της? Η γιατρός είπε να την παρητηρήσω λίγο ακόμη και μετά από 3 μέρες βλέπουμε τί θα κάνουμε. Κορίτσια τα φώτα σας γιατί έχω ανησυχήσει αρκετά. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μεγαλος μου γιος, στο τριμηνο εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα. Η παιδιατρος με εστειλε για εξετασεις, όλα ηταν ΟΚ. Μου ειπε να κανουμ εισαγωγη στο ΠΑΙΔΩΝ για να παρουμε ουρα από ουροδοχο κυστη κατευθειαν.

Αλλαξα γιατρο και ησυχασα... Ο νεος γιατρος μου, που αποδειχτηκε εξαιρετικος, μου ειπε ότι αν το παιδι δεν έχει πυρετο, παιρνει το αναμενομενο βαρος και δεν έχει άλλα συμπτωματα να το αφησω στην ησυχια του. όσο θελει ας φαει.Αυξομειωσεις ειναι λογικο να εχει η όρεξη του.

Επανηλθε μετα από κανα 20ημερο...και ξαναεγινε ο φαγανας μου.

Ευχομαι να ισχυει το ιδιο και για εσενα

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πολύ καλά τρώει για 3 μηνών. Τα μωρά αρκετά συχνά παρουσιάζουν αυξομειώσεις στην ποσότητα του γάλακτος που πίνουν σε κάθε γεύμα. Συνήθως μετά από λίγο καιρό επανέρχονται. Πού να δεις τι έχει να γίνει μόλις ξεκινήσεις τις στερεές τροφές, που τη μια μέρα μπορεί να σου τρώει ένα μπωλ και την άλλη μέρα να μη θέλει ούτε μπουκιά! Για ουρολοίμωξη δε μου πολυκάνει, συνήθως στην ουρολοίμωξη η όρεξη κόβεται εντελώς. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, παρακολούθησέ το και πρόσεξε οποιαδήποτε άλλη αλλαγή που ίσως παρουσιάσει. Κι αν σε παρα-αγχώσει η παιδίατρος, βάλ'της εσύ η ίδια φρένο. ΠΟλλές φορές μας πανικοβάλλουν άνευ λόγου και αιτίας.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...