Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι θα κανουμε με τον μπαμπα??


Recommended Posts

γεια σας. εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

το προβλημα μου ειναι το εξής:ο συζηγος μου μιλαει λιγο ασχημα στο παιδι. τι εννοω? θα της μιλησει και θα τη πει χαζη, βλακα κτλ. δεν το λεει με ασχημο τροπο αλλα οπως και να το κανει για μενα ειναι απαραδεκτο. συνεχεια τσακωνομαστε. το παιδι μας ειναι ενα υπεροχο παιδι.. δεν κλαει σχεδον καθολου, ειναι καλοχαρο ολοι μας λενε ποσο ησυχο και καλο παιδι ειναι...ξερω θα σκεφτειτε ολες οι μαμαδες τα ιδια λενε..δεν ειναι ετσι τουλαχιστον στο συγκεκριμενο. παρολα αυτα αν τυχει και κλαψει θα χασει γρηγορα την υπομονη του και θα του φωναξει(μην φανταστειτε τρελλη φωνη) το θεμα ειναι ομως οτι θα του φωναξει και θα μιλησει και ασχημα. οταν μεγαλωσει και κανει σκανδαλιες τι θα κανει? ασχολειται με το παιδι και το αγαπαει. δεν ειναι αδιαφορος και πανες θα αλλαξει, και θα ξυπνησει να το ταισει και απ΄ολα. ελπιζω να σας εξηγησα οσο πιο αντικειμενικα γινοταν την κατασταση. αν μπορειτε βοηθηστε με, τι να κανω? :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεις να τυπωσεις διαφορα αρθρα που αναφερονται στο ζητημα αυτο, στο πως το αναλυουν οι ψυχολογοι, στο τι συνεπειες θα εχει αυτο στην αυτοεκτιμηση του παιδιου αργοτερα και να του δωσεις να τα διαβασει. ειμαι σιγουρη οτι ο αντρας σου αγαπαει πολυ το παιδι σας, αλλα καμια φορα οταν δεν υπαρχει ενημερωση αναπαραγονται απλα συμπεριφορες που παραπεμπουν στο παρελθον. Δεν χρειαζεται να τον κανεις να νιωσει ασχημα. Απλα δωσε του να διαβασει. Καποιοι ανθρωποι δεν πειθονται οταν τους τα λεει ενας μη ειδικος, γι' αυτο εδω θα χρειαστει "επικληση στην αυθεντια" :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αφού όμως, όπως παραδέχεσαι, ενδιαφέρεται πολύ, πρέπει να τον βοηθήσεις να το ξεπεράσει. Ο τρόπος που σου λέει η Jean είναι ο καλύτερος ή η συζήτηση με άλλους γονείς. Εγώ είχα πρόβλημα γιατί του φώναζε. Οπότε μούγκριζε και ο μικρός που το έβλεπε σαν παιχνίδι. Τον έβαλα λοιπόν να δει με το ζόρι μία φορά την νταντά αμέσου δράσης, που τόνιζε ότι όταν μαλώνουμε το παιδί η φωνή μας πρέπει να είναι σταθερή, αυστηρή όχι όμως δυνατή. Από τότε πρόσεξα ότι δεν το κάνει΄. Έχουμε την τάση να αναπαράγουμε τον τρόπο που μας μεγάλωσαν οι γονείς μας. Μόνο αν καταλάβουμε το λάθος και προσπαθήσουμε, το διαρθώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

εψαξα στο ιντερνετ ομως ολα αυτα που βρηκα αφορουσαν σε ακραιες περιπτωσεις. αν του παω κατι τετοιο δεν θα καταλαβει το δικο του λαθος και θα αντιδρασει και αρνητικα... το ξερω οτι αυτη η συμπεριφορα προερχεται απο την οικογενεια του για την οποια δεν ειμαι και τοσο περηφανη. αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να αλλαξω κατι τοσο βαθυ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδί και ψυχολογία.

Οι ιδιαιτερότητες της παιδικής ψυχής και τα καλοπροαίρετα λάθη των γονιών.

 

Τα συνηθισμένα λάθη των γονιών.

Οι περισσότεροι γονείς αγνοούν τις ιδιαιτερότητες της παιδικής ψυχής και κάτω από την πίεση του άγχους που τραυματίζει την καθημερινότητά τους συμπεριφέρονται με τρόπους που δεν βοηθούν την ομαλή, ψυχολογική ανάπτυξη του παιδιού.

 

Όχι έτσι ρε βλάκα…κοίτα πως το κάνει το κοριτσάκι.

Μη ξεχνάς ότι δεν θα σου άρεσε να συγκρίνουν τις επιδόσεις σου με τις επιδόσεις των άλλων και μάλιστα για να σου υπογραμμίσουν ότι δεν τα καταφέρνεις όσο οι άλλοι. Το παιδί δεν θα βελτιώσει τη συμπεριφορά του μέσα από την σύγκριση, απλά θα μειώσει την εμπιστοσύνη που έχει στον εαυτό του. Μη ξεχνάς ότι κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του χαρίσματα και αξιοποιεί τις δυνατότητές του στο βαθμό που μπορεί. Αντί να συγκρίνω το παιδί μου με άλλα παιδιά είναι προτιμότερο να ενισχύω κάθε φορά αυτό που μπορεί να πετύχει. Στηρίζω τις προσπάθειες του παιδιού χωρίς να περιμένω να ικανοποιήσει τις προσδοκίες μου.

 

Κάτσε σε ένα μέρος επιτέλους.

Ένα άτακτο παιδί είναι εξίσου καλό με ένα ήσυχο παιδί. Μερικά φυσιολογικά παιδιά αισθάνονται την ανάγκη να είναι συνεχώς σε κίνηση. Δεν επιλέγουν επίτηδες αυτή τη συμπεριφορά αλλά συγκεκριμένες νευρο-ορμονικές λειτουργίες του σώματος σε συνδυασμό με καταπιεστικές συνθήκες του περιβάλλοντος τα εξωθούν στην υπερκινητικότητα. Τα παιδιά αυτά που διαθέτουν περισσή ενεργητικότητα χρειάζονται κατάλληλο χώρο και άφθονο χρόνο για να εκτονωθούν. Είναι μάταιο και ανώφελο να απαιτούμαι από ένα παιδί γεμάτο ζωτικότητα να παραμένει ήσυχο μέσα στο διαμέρισμα. Ενώ συνήθως πιστεύουμε ότι μια έως δύο ώρες παιχνίδι σε ανοιχτό χώρο είναι αρκετό για το παιδί στην πραγματικότητα μια έως δύο ώρες μέσα στο διαμέρισμα, ιδιαίτερα όταν ο καιρός είναι καλός, είναι ήδη πολύ για το παιδί. Το φυσικό περιβάλλον για τον άνθρωπο είναι η φύση και όχι οι στενοί χώροι των διαμερισμάτων.

 

Απόσπασμα του άρθρου που θα βρείς εδώ: http://www.psyche.gr/psyidiaiterotites.htm

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εσθ λες αυτο... εγω τι να πω που ο μπαμπας του και ο παπους του του μαθαινουν ολες τις ωραιες λεξουνες που κυκλοφορουν στην πιατσα.. Εγω φωναζω τσιριζω , τους στολιζω κανονικοτατα με τα κοσμητικα που μαθαινουν στο παιδι μπας και παρουν χαμπαρι ποσο ασχημο ειναι και σταματησουν αλλα αυτοι το χαβα τους.. Εχουμε τσακωθει πολλες φορες φορες και με τους δυο για το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν βαζουν μυαλο.. Περιμενω τη μερα που θα με καλεσει η δασκαλα επειδη το παιδι μου θα βριζει, για να τους παω στο σχολειο, να τους ρεζιλεψει αυτους..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Sofia_nefeli μπορείς να μιλήσεις στο σύζυγό σου για το πως νιώθεις εσύ για αυτή τη συμπεριφορά του. Πολλές φορές όταν κάτι μας ενοχλεί μαλώνουμε με τον άλλο χωρίς να έχουμε συζητήσει ποτέ ήρεμα για αυτό το θέμα.

Πες του πως σε κάνει να νιώθεις όταν τον ακούς να μιλάει έτσι στην κόρη σας. Πες του τι σκέφτεσαι εκείνη την ώρα για τη συμπεριφορά του.

Άκουσε τι έχει να σου πει, αν υπάρχει κάποιος λόγος που τον οδηγεί σε αυτή τη συμπεριφορά. Ρώτησέ τον πως νιώθει ο ίδιος μετά από αυτές τις στιγμές.

Μια ήρεμη κουβέντα, σε χαλαρή στιγμή ίσως ξεμπλοκάρει κάπως την κατάσταση και σας βοηθήσει να δείτε και να κατανοήσετε ο ένας την πλευρά του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ..ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ Η ΜΑΜΑ ΞΕΣΠΑΣΕ.. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ. ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΣΚΑΣΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ :shock: ?? ΜΕΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΤΙ ΚΛΑΙΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ...ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ:

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ. ΜΑΜΟΘΡΕΦΤΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ? (ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ). ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΚΕΦΑΛΑΣ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εσθ λες αυτο... εγω τι να πω που ο μπαμπας του και ο παπους του του μαθαινουν ολες τις ωραιες λεξουνες που κυκλοφορουν στην πιατσα..

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ??? ΟΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ...ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΤΣΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, αν θες τη γνώμη μου, κακώς το θέτεις το θέμα 'καλός και κακός μπαμπάς'. Τί θα πει θα γίνει καλύτερος μπαμπάς? Όλοι προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι γονείς. Αυτό είναι δεδομέο. Και από ό,τι μας λές, είναι πολύ καλός μπαμπάς. Μία βελτίωση σε ένα μικρό ζητηματάκι χρειάζεται, όπως ίσως εσύ να χρειάζεσαι σε κάποιο άλλο, οπότε να σου το πει. Μην τον 'αφορίζεις'. Τόνισέ του ότι τον θεωρείς 'καλό μπαμπά' που κάνει ένα λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Τόνισέ του ότι τον θεωρείς 'καλό μπαμπά' που κάνει ένα λάθος....

εννοειται οτι του το εχω πει ξανα και ξανα. η μαμα μου μου ελεγε οτι ολοι οι αντρες ειναι του "μπραβο" και απο οτι εχω καταλαβει μονο αν τους τονισεις θα θετικα θα σε ακουσουν και θα κοιταξουν να κανουν αυτο που τους ζητας :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...