Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοήθεια για αναζήτηση γιατρού (vbac)


Recommended Posts

γεια σας!!:D

 

απο που ν'αρχισω τωρα..:rolleyes:

 

λοιπον το 2006 γεννησα με καισαρικη...το 2008 επισης με καισαρικη κ το 2009 επισης αλλη μια καισαρικη...

 

τωρα εχω παλι μωρουλινι στην κοιλιτσα κ σκεφτομαι να ψαχτω για vbac!εχω διαβασει αρκετα πραγματα...εν μερει φοβαμαι...απ'την αλλη θελω να το παλεψω!οταν πρωτα ο θεος ερθει η ωρα της γεννας θα εχουν περασει 4,5 χρονια απ'την τελευταια καισαρικη κ σκεφτομαι μηπως μπορω να γεννησω φυσιολογικα!

 

βασικα ειναι η πρωτη μ εγκυμοσυνη που δεν ξερω καν απο που ν'αρχισω...βασικα δεν εχω καν γιατρο.:?

εδω στο νησι βεβαια εχουμε εναν γυναικολογο που μας παρακολουθει τακτικα,αλλα αλλου πηγαινουμε να γεννησουμε!!κ στα αλλα 3 μου παιδακια εκανα καποιες εξετασεις εδω κ ανα διμηνο πηγαινα κ στην γιατρο μου στην πατρα να με εξεταζει κ 20 μερες πριν γεννησω εμενα πατρα!

 

τωρα θα μου πειτε γιατι δεν πας στην ιδια....δεν προκειται να δεχτει καν vbac και μια φορα που εθιξα το θεμα μου ειπε <<οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα>>!:|:neutral::|

 

κ τωρα αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει...υπαρχει γιατρος στην αθηνα η' στην πατρα να αναλαμβανει vbac???ενταξει ισως να μην με αναλαβει κ κανεις επειτα απο 3 καισαρικες...αλλα εχουν περασει κ χρονια κ ετσι κραταω μια ελπιδα!μονο που θα προτιμουσα καποιον σε δημοσιο νοσοκομειο....γιατι τωρα πραγματικα ειναι δυσκολα για ιδιωτικες κλινικες!τουλαχιστον να υπαρχει καποιος που να μου πει <<θα προσπαθησουμε>>!!μακαρι!!

 

αν γνωριζετε πειτε μου ειτε εδω ειτε με πμ,να αρχισω να τηλεφωνω απο αυριο να κανω μια αρχη!!!

 

αυτα!!σας ζαλισα..σταματημο δεν εχω!!!:cool:

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

υ.γ.καλα θα θυμηθω κ αλλα στην πορεια!!!:-P

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγαπητή φίλη δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιο γιατρό που να ανέλαβε ποτέ vba3c, εκτός από μια περίπτωση που είχε οξύ τοκετό πριν την προγραμματισμένη τέταρτη καισαρική της η οποία γέννησε στο αμάξι καθ οδών στο νοσοκομείο....

 

οι τρεις καισαρικές αυξάνουν υπερβολικά τον κύνδινο ρήξης μήτρας...

δεδομένου ότι λογικά θα είσαι και άνω των 35 είσαι πολύ κακή υποψήφια για vbac, οι πιθανότιτες να πάει κάτι στραβά σε καμιά περίπτωση δεν είναι 1% όπως ισχύει συνήθω σε καλές υποψήφιες και η γνώμη μου είναι ότι θα πάρεις ένα πολύ μεγάλο ρίσκο.... χωρίς λόγο

 

να σου πω ότι έχω και γω δυο επιτυχημένα vbac στο ενεργητικό μου... (μετά από μία καισαρική όμως)

 

το ξέρω ότι πιθανόν να σε απογοήτευσα και ότι είναι σκληρό όταν το θες τόσο πολύ αλλά πρέπει να σκευτείς λογικά...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φίλη δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιο γιατρό που να ανέλαβε ποτέ vba3c, εκτός από μια περίπτωση που είχε οξύ τοκετό πριν την προγραμματισμένη τέταρτη καισαρική της η οποία γέννησε στο αμάξι καθ οδών στο νοσοκομείο....

 

οι τρεις καισαρικές αυξάνουν υπερβολικά τον κύνδινο ρήξης μήτρας...

δεδομένου ότι λογικά θα είσαι και άνω των 35 είσαι πολύ κακή υποψήφια για vbac, οι πιθανότιτες να πάει κάτι στραβά σε καμιά περίπτωση δεν είναι 1% όπως ισχύει συνήθω σε καλές υποψήφιες και η γνώμη μου είναι ότι θα πάρεις ένα πολύ μεγάλο ρίσκο.... χωρίς λόγο

 

να σου πω ότι έχω και γω δυο επιτυχημένα vbac στο ενεργητικό μου... (μετά από μία καισαρική όμως)

 

το ξέρω ότι πιθανόν να σε απογοήτευσα και ότι είναι σκληρό όταν το θες τόσο πολύ αλλά πρέπει να σκευτείς λογικά...

 

 

μαριαλ σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!το ξερω οτι ισως να ειναι ρισκο..βασικα δεν το εχω συζητησει ποτε με γιατρο...μμ εκτος απο εναν που πηγα για τεστ παπ πριν 3 χρονια κ μ ειχε πει πως αν ειναι ολα καλα στην μητρα..μπορεις να προσπαθησεις!κ αν εχεις καλο γιατρο θα ξερει ποσο σε παιρνει κ ποσο οχι να συνεχισεις!πωπω ειμαι τοσο αγχωμενη.....δεν εχω καν καποιον να ρωτησω,να λυσω αποριες,τεσπα τα βασικα......!

 

ευτυχως ακομα δεν ειμαι 35!χιχι!!26 ειμαι!να το παρω θετικα??!!!!:lol::lol::lol:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67041 όπου μπορείς να γράψεις τις ανησυχίες σου και να σου απαντήσουν κάποιοι ειδικοί .

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki σ'ευχαριστω πολυ πολυ για τον λινκ!!εγραψα κιολας εκει τις αποριες μου!!!!:D:D

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι το είδα γιατί το παρακολουθώ!Σου έχω στείλει & πμ:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...