Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Νοσοκομείο του Κιλκίς.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!Είμαι 10 εβδομάδων και το ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς ακόμη να αγχώνομαι και να ψάχνω που θα γεννήσω αλλά καλύτερα να ξέρω ε?Θέλω να ρωτήσω αν έχει γεννήσει κάποια κοπέλα πρόσφατα στο νοσοκομείο του Κιλκίς.Πριν κανα 2 χρόνια δε θα ρωτούσα καν,αλλά τελευταία πολλές κοπέλες γεννάνε εδώ και δεν είναι μόνο οικονομικό θέμα.Ακούω πως έχει αποκτήσει καλούς γιατρούς.Αν κάποια ξέρει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!Το ξέρω ότι δεν υπάρχουν πολλές μαμάδες από το Κιλκίς γι`αυτό έμαθα για τα ονόματα των γιατρών μήπως ξέρει καμία από Θεσσαλονίκη κάτι παραπάνω γι`αυτούς.Ακουσα για τον κ.Μπούκλη,τον κ.Ελμάζη και νομίζω πως διευθυντής είναι ο κ.Μισελ.Αν κάποια ξέρει κάτι θα με βοηθούσε πολύ!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!Μάλλον είμαι η μόνη από το Κιλκίς αλλά ας γραψω γιατί όλο και κάποια μπορεί να ενδιαφέρεται για το νοσοκομείο.Σήμερα πήγα στο ραντεβού με τον κ.Ελμάζη και ομολογώ πως έχω εντυπωσιαστεί για κάποια πράγματα που δεν τα περίμενα.Πρώτον,ο άνθρωπος μου εξήγησε ότι χαζή απορία είχα.(η μαμά μου γελούσε και μου έλεγε τι ρωτάς και εσύ τώρα),αλλά ο γιατρός της έλεγε δεν υπάρχουν χαζές απορίες ρωτήστε ότι θέλετε!Δεύτερον,με κράτησε 45 λεπτά,πράγμα που ποτε δεν έχει κάνει η γιατρός που πάω έξω.Μου εξηγούσε στον υπέρηχο τα πάντα,έκανε πιο λεπτομερείς μετρήσεις από ότι η εξωτερική γιατρός,και το μηχάνημα του υπέρηχου ήταν πολύ καλύτερο.Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι για να κάνω επισκληρίδιο πρέπει να βρούμε αναισθησιολόγο γιατί στα δημόσια που είναι και σε μικρές πόλεις δεν κάνουν κανονικά.Αλλά ο γιατρός μου είπε να το σκεφτώ και θα το συζητήσουμε την επόμενη φορά.Α,τα δωμάτια σχεδόν άδεια(μόνο μια μανούλα και ένα μωράκι)οπότε είσαι σαν σε μονόκλινο και καθαρά δωμάτια!Αυτά προς το παρόν.Στην επόμενη επίσκεψη θα γράψω κι` άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!Δεν υπάρχει ενδιαφέρον από Κιλκίς και ψιλοαπογοητεύομαι!:-)Πάντως τη Δευτέρα είχα την επόμενη επίσκεψη στο Νοσοκομείο στο Κιλκίς με τον κ.Ελμάζη και έχω πάλι να πω τα καλύτερα!Μακάρι να είναι και έτσι στη γέννα!Ο άνθρωπος με είχε πόση ώρα στον υπέρηχο,μου εξηγούσε τα πάντα και στο τέλος περίμενε να τον ρωτήσω ότι βλακεία ήθελα!Πάλι 40-45 λεπτά κράτησε η επίσκεψη.Συνάντησα και μια κοπέλα που γεννάει τώρα και μου είπε και εκείνη τα καλύτερα.Είδα και 3 μωράκια που γεννήθηκαν εκείνη τη μέρα και οι μαμάδες ήταν πολύ καλά.Άνετες μέσα στα καθαρά δωμάτια.Ότι λένε τελικά οι άλλοι αν δε τα δεις μόνος σου,μην πιστεύεις τίποτα.Σκεφτόμουν ότι και από καμιά Θεσσαλονίκη να πεις να έρθεις να γεννήσεις αξίζει.Γιατί να πας στα 2 μεγάλα κάτω που δεν ξέρεις που θα σε βάλουνε και να μην έρθεις εδώ που και γιατρούς καλούς έχει και καλά δωμάτια?Α,ρώτησα και για λήψη βλαστοκυττάρων και θα το κάνουμε με το γιατρό,μόνο που πρέπει μετά να αναλάβουμε εμείς την αποστολή τους στο Παπανικολάου!Πόλυ ευχαριστημένη.Αν κάποια θέλει κάποια βοήθεια,ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!Τελικά απέκτησα και προσωπική γνώμη για τη γέννα στο νοσοκομείο μας και ένα πράγμα έχω να πω.ΜΠΡΑΒΟ σε όλους στο τμήμα της μαιευτικής.Και όταν πήγαινα να με εξετάσει ο γιατρός όλοι μου φέροταν άψογα αλλά και όσες μέρες έμεινα εκεί.Ο γιατρός μου πολύ καλός αλλά να πω ότι και οι υπόλοιποι,αν και δεν ήμουν δική τους ασθενής,με πρόσεξαν πολύ.Ήμουν μόνη στο δωμάτιο,με το μωράκι μου μαζί,το δωμάτιο καθαρό και ζεστο.Οι μαίες να βοηθήσουν σε ότι χρειαζόμασταν.Να φανταστείτε πριν να φύγω,ήρθε ο γιατρός μου και ο κ.Μισέλ(διευθυντής)να με ρωτήσουν αν έχς κανένα παράπονο.Μέσα στο χειρουργείο η αναισθησιολόγος με μιλούσε συνέχεια για να είμαι ήρεμη και οι νοσοκόμες με ρωτούσαν συνέχεια αν θέλω πιο πολύ ζέστη.Εγώ και στο επόμενο πρώτα ο Θεός εκεί θα πάω.Και θα κρατήσω και τον κ.Ελμάζη για γιατρό.Δε μετάνιωσα ούτε στιγμή που δεν πήγα σε κλινική γιατί θεωρώ πως δε θα μου πρόσφερε τίποτα παραπάνω.Και πάλι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γερο να ειναι το μωρακι σου κι εσυ και να το καμαρωνεις παντα!!

εχω κι εγω ενα αγορακι 2,5 και ειμαι εγκυος 4 μηνων στο δευτερο αγορι μου.Γεννησα κι εγω στο νοσολομειο του Κιλκις και εδω θα παω παλι αφου δεν εχω καποια αλλη δυνατοτητα οικονομικη. Η πρωτη μου καισαρικη ηταν μια κακη εμπειρια ευτυχως ομως βγηκαμε υγιεις και οι δυος μας .Ο γιατρος μου ηταν ο Μισελ τον οποιο ειδα δυο φορες πριν την καισαρικη και καθολου μετα επειση ηταν ΣΚ και δεν ειχε εφημερια στο νοσοκομειο .οι μαιες σχεδον απαραδεκτες καμια δεν ασχολειθηκε με το θεμα του θυλασμου και το μωρο το πηραν για μπανακι την 3η μερα νοσηλειας .....δεν ξερω γιατι τοση εγκαταλειψη ...την δικια μου τομη την ειδε γιατρος το απογευμα πριν την μερα που εφυεγα:-( ενιωθα εντελως παρατειμενη δεν ξερω με τι ψυχολογια θα βγω παλι απο εκει...εσυ πως τα ειδες τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γερο να ειναι το μωρακι σου κι εσυ και να το καμαρωνεις παντα!!

εχω κι εγω ενα αγορακι 2,5 και ειμαι εγκυος 4 μηνων στο δευτερο αγορι μου.Γεννησα κι εγω στο νοσολομειο του Κιλκις και εδω θα παω παλι αφου δεν εχω καποια αλλη δυνατοτητα οικονομικη. Η πρωτη μου καισαρικη ηταν μια κακη εμπειρια ευτυχως ομως βγηκαμε υγιεις και οι δυος μας .Ο γιατρος μου ηταν ο Μισελ τον οποιο ειδα δυο φορες πριν την καισαρικη και καθολου μετα επειση ηταν ΣΚ και δεν ειχε εφημερια στο νοσοκομειο .οι μαιες σχεδον απαραδεκτες καμια δεν ασχολειθηκε με το θεμα του θυλασμου και το μωρο το πηραν για μπανακι την 3η μερα νοσηλειας .....δεν ξερω γιατι τοση εγκαταλειψη ...την δικια μου τομη την ειδε γιατρος το απογευμα πριν την μερα που εφυεγα:-( ενιωθα εντελως παρατειμενη δεν ξερω με τι ψυχολογια θα βγω παλι απο εκει...εσυ πως τα ειδες τα πραγματα

 

 

Και εσύ να χαίρεσαι το αγοράκι σου και με το καλό το δεύτερο.Ποιόν γιατρό θα έχεις τώρα?Και ο δικός μου γιατρός δεν ήταν το Σ/Κ εκεί αλλά μου το είπε την μέρα που γέννησα και ότι χρειαζόμουν θα τον έπαιρνα τηλ.Δευτέρα πρώτη του δουλειά ήταν να έρθει σε μένα.Και ο Μισέλ που δεν ήταν γιατρός μου ήταν άψογος.Νομίζω πως στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον όλοι ήταν πολύ καλοί.ότι χρειαστείς ρώτα με.Πότε με το καλό το μωράκι σου?

Link to comment
Share on other sites

Γερο να ειναι το μωρακι σου κι εσυ και να το καμαρωνεις παντα!!

εχω κι εγω ενα αγορακι 2,5 και ειμαι εγκυος 4 μηνων στο δευτερο αγορι μου.Γεννησα κι εγω στο νοσολομειο του Κιλκις και εδω θα παω παλι αφου δεν εχω καποια αλλη δυνατοτητα οικονομικη. Η πρωτη μου καισαρικη ηταν μια κακη εμπειρια ευτυχως ομως βγηκαμε υγιεις και οι δυος μας .Ο γιατρος μου ηταν ο Μισελ τον οποιο ειδα δυο φορες πριν την καισαρικη και καθολου μετα επειση ηταν ΣΚ και δεν ειχε εφημερια στο νοσοκομειο .οι μαιες σχεδον απαραδεκτες καμια δεν ασχολειθηκε με το θεμα του θυλασμου και το μωρο το πηραν για μπανακι την 3η μερα νοσηλειας .....δεν ξερω γιατι τοση εγκαταλειψη ...την δικια μου τομη την ειδε γιατρος το απογευμα πριν την μερα που εφυεγα:-( ενιωθα εντελως παρατειμενη δεν ξερω με τι ψυχολογια θα βγω παλι απο εκει...εσυ πως τα ειδες τα πραγματα

 

Για τα άλλα δεν μπορώ να σου πω, για το μπάνιο ξέρω όμως ότι αυτή είναι η νέα προσέγγιση, να μην ταλαιπωρούν ένα νεογέννητο με μπάνιο, αφού έτσι κι αλλιώς βγαίνει από τη μήτρα καθαρό και με τη φυσική προστασία που του προσφέρει το σμήγμα. Άσε που θα το έβρισκα πολύ ενοχλητικό να μπαινοβγαίνουν νοσοκόμες όποτε θέλουν και να σου παίρνουν το μωρό από την αγκαλιά.

Με το καλό το νέο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...