Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Χμμμμ εξαρτάται... Το έχω ακούσει και εγώ ειδικά από Gaps ότι δεν πρέπει να το βραζεις, και αν οπωσδήποτε χρειαστεί μόνο μέχρι τους 90 για να ζήσουν τα βακτήρια.. Γιατί κέφιρ χωρίς βακτήρια άδικος κόπος!! Είναι σαν να έχεις βρασμένο σαουερκραουτ!

 

ναι το ιδανικο θα ηταν να μη βραζουμε το γαλα ετσι κι αλλιως αλλα εγω προσωπικα δεν θα το επινα με τιποτα

 

κατω από τους 90 (μεχρι 85 για κανενα τεταρτο ) ,,,(η λεξη βρασμος δεν ειναι σωστη από κεκτημενη ταχυτητα την χρησιμοποιησα),,,,δε θυμαμαι λεπτομέρειες,,ειχε τυχει να παρακολουθησω πριν χρονια μια διπλωματικη για το κεφιρ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι το ιδανικο θα ηταν να μη βραζουμε το γαλα ετσι κι αλλιως αλλα εγω προσωπικα δεν θα το επινα με τιποτα

 

κατω από τους 90 (μεχρι 85 για κανενα τεταρτο ) ,,,δε θυμαμαι λεπτομέρειες,,ειχε τυχει να παρακολουθησω πριν χρονια μια διπλωματικη για το κεφιρ

 

Ναι ούτε εγώ θα το πινα.. Και σκέψου στην Ρωσία το δίνουν σε μωρακια!!

θα το αρχίσω στον μικρό μου τον άλλο μήνα αλλά όχι αυτό με το γάλα, θα το κάνουμε με αγνό χυμό Καρύδας!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ θα το πινα.. Και σκέψου στην Ρωσία το δίνουν σε μωρακια!!

θα το αρχίσω στον μικρό μου τον άλλο μήνα αλλά όχι αυτό με το γάλα, θα το κάνουμε με αγνό χυμό Καρύδας!!

 

 

ρε συ babycute,,,,ασχετο αλλα δεν πειραζει,,,ο μικρος σου εγινε ηδη 4 μηνων!!πως περασε ετσι ο καιρος

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ρε συ babycute,,,,ασχετο αλλα δεν πειραζει,,,ο μικρος σου εγινε ηδη 4 μηνων!!πως περασε ετσι ο καιρος

 

Ναι γλυκια μου!! Θυμάσαι τι πέρασα στην αρχή;

Εσένα η δικιά σου θα αρχίσει να περπατάει ρε συ!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γλυκια μου!! Θυμάσαι τι πέρασα στην αρχή;

Εσένα η δικιά σου θα αρχίσει να περπατάει ρε συ!!

 

βεβαια θυμαμαι!!!τον ατιμο !!ευτυχως που είναι καλα ο μικρουλης σου!

η δικια μου μεγαλωσε πολύ και δε μου δινει σημασια:(:(:(

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βεβαια θυμαμαι!!!τον ατιμο !!ευτυχως που είναι καλα ο μικρουλης σου!

η δικια μου μεγαλωσε πολύ και δε μου δινει σημασια:(:(:(

 

Ωχ teenager από τώρα;;

Πρόσεξε μην αρχίσει και το γκομενιλικι :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ θα το πινα.. Και σκέψου στην Ρωσία το δίνουν σε μωρακια!!

θα το αρχίσω στον μικρό μου τον άλλο μήνα αλλά όχι αυτό με το γάλα, θα το κάνουμε με αγνό χυμό Καρύδας!!

 

Η νύφη μου παίρνει εξαιρετικό γάλα απο γαλατού το ζεσταίνει και το πίνουν. Πολλά χρόνια, δεν έχουν πάθει τίποτα. Υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί ωμό γάλα στα χωρια ζεσταίνοντάς το. Πάντως ειναι δυσεύρετο. Για το κεφιρ προτιμάται τουλάχιστον μη ομογενοποιημένο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Του συζύγου του ήρθε σαρανταρης με πόνο στα οστά. Για καλή του τύχη, δεν είχε κακοήθεια. Είχε βρουκέλλωση, από κατανάλωση απαστερίωτων γαλακτοκομικών. Στην πορεία, ψαχτηκε και διαγνώστηκε με βρουκέλλωση και η μητέρα του. Οπότε, βρασμένο και πάλι βρασμένο...

Link to comment
Share on other sites

Σου περισσεύει μήπως σπόρος;

 

Ασε, μου περίσσευε αλλά το ψόφησα πρόσφατα.... Τώρα το χειμώνα δεν το καταναλώνω πολύ και το ξέχασα! Σίγουρα όμως θα βρώ, δεν είναι δύσκολο. Αν βρώ σύντομα θα σου στείλω μην.

Link to comment
Share on other sites

Ασε, μου περίσσευε αλλά το ψόφησα πρόσφατα.... Τώρα το χειμώνα δεν το καταναλώνω πολύ και το ξέχασα! Σίγουρα όμως θα βρώ, δεν είναι δύσκολο. Αν βρώ σύντομα θα σου στείλω μην.

 

Ευχαριστώ! Εγώ χάρισα την κομπουχα μου και ξέμεινα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα "3 γεύματα" γιατί σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο για εμβόλιο, ζύγιση, κλπ. Ο σύζυγος, έχοντας ακούσει όλα όσα του λέω, πως το γάλα είναι πολύ σημαντικό και προτεραιότητα ακόμη και τώρα που το μωρό είναι 6 μηνών, τον ρώτησε: "Γιατρέ, δεν είναι το γάλα το πιο σημαντικό για το παιδί; 'Η πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα στις στερεές;" Και συμπλήρωσα κι εγώ: "Πολλές φορές δίνω στο μωρό γάλα γιατί το ζητάει και μετά τρώει λιγότερο φαγητό". Η απάντησή του ήταν ότι προτεραιότητα δίνουμε στις στερεές.

Επίσης μου είπε να δίνω ρυζάλευρο, και άλλες κρέμες, φαρίν λακτέ, κλπ. Να σημειώσω μόνο ότι ρυζάλευρο- βανίλια που υπάρχει σε σουπερμάρκετ περιέχει γλυκόζη - λακτόζη - σουκρόζη, και όπως γράφει στο κάτω μέρος του κουτιού 8,1 γραμμάρια ζάχαρης ανά γεύμα!!! Τελικά, τι έχω καταλάβει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα "3 γεύματα" γιατί σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο για εμβόλιο, ζύγιση, κλπ. Ο σύζυγος, έχοντας ακούσει όλα όσα του λέω, πως το γάλα είναι πολύ σημαντικό και προτεραιότητα ακόμη και τώρα που το μωρό είναι 6 μηνών, τον ρώτησε: "Γιατρέ, δεν είναι το γάλα το πιο σημαντικό για το παιδί; 'Η πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα στις στερεές;" Και συμπλήρωσα κι εγώ: "Πολλές φορές δίνω στο μωρό γάλα γιατί το ζητάει και μετά τρώει λιγότερο φαγητό". Η απάντησή του ήταν ότι προτεραιότητα δίνουμε στις στερεές.

Επίσης μου είπε να δίνω ρυζάλευρο, και άλλες κρέμες, φαρίν λακτέ, κλπ. Να σημειώσω μόνο ότι ρυζάλευρο- βανίλια που υπάρχει σε σουπερμάρκετ περιέχει γλυκόζη - λακτόζη - σουκρόζη, και όπως γράφει στο κάτω μέρος του κουτιού 8,1 γραμμάρια ζάχαρης ανά γεύμα!!! Τελικά, τι έχω καταλάβει λάθος;

 

Χαχαχα! Μάλλον εσυ τίποτα δεν έχεις καταλάβει λάθος. Ο γιατρός σου όμως δεν εχει συνειδητοποιήσει ή δεν τον ενδιαφέρουν αφενός τα οφέλη του κάθε μλ μητρικού γάλακτος κι εφετερου τι περιέχει κάθε έτοιμη κρέμα! Δεν υπάρχει κανένας απόλυτος λογος ένα μωρο που θηλάζει να παρει έτοιμη κρέμα.

Απο κανέναν επίσημο φορέα υγείας δεν προτείνονται οι έτοιμες κρέμες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, και σχετικά με τις στερεές τι γίνεται; Μετά από όσα διάβασα στο φόρουμ έδωσα έμφαση στο θηλασμό (με δυο γεύματα μόνο) και είδα ότι το παιδάκι πήρε ελαφρώς περισσότερο βάρος. Πρέπει να δίνω προτεραιότητα στις στερεές ή όχι; Γιατί προβλέπω τσακωμό με τον σύζυγο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα "3 γεύματα" γιατί σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο για εμβόλιο, ζύγιση, κλπ. Ο σύζυγος, έχοντας ακούσει όλα όσα του λέω, πως το γάλα είναι πολύ σημαντικό και προτεραιότητα ακόμη και τώρα που το μωρό είναι 6 μηνών, τον ρώτησε: "Γιατρέ, δεν είναι το γάλα το πιο σημαντικό για το παιδί; 'Η πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα στις στερεές;" Και συμπλήρωσα κι εγώ: "Πολλές φορές δίνω στο μωρό γάλα γιατί το ζητάει και μετά τρώει λιγότερο φαγητό". Η απάντησή του ήταν ότι προτεραιότητα δίνουμε στις στερεές.

Επίσης μου είπε να δίνω ρυζάλευρο, και άλλες κρέμες, φαρίν λακτέ, κλπ. Να σημειώσω μόνο ότι ρυζάλευρο- βανίλια που υπάρχει σε σουπερμάρκετ περιέχει γλυκόζη - λακτόζη - σουκρόζη, και όπως γράφει στο κάτω μέρος του κουτιού 8,1 γραμμάρια ζάχαρης ανά γεύμα!!! Τελικά, τι έχω καταλάβει λάθος;

 

Γιατί δεν τον ρωτάς την επόμενη φορά αυτο ακριβώς που ρωτάς κ εδώ;;

Να δούμε τι θα απαντήσει.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, και σχετικά με τις στερεές τι γίνεται; Μετά από όσα διάβασα στο φόρουμ έδωσα έμφαση στο θηλασμό (με δυο γεύματα μόνο) και είδα ότι το παιδάκι πήρε ελαφρώς περισσότερο βάρος. Πρέπει να δίνω προτεραιότητα στις στερεές ή όχι; Γιατί προβλέπω τσακωμό με τον σύζυγο...:confused:

 

Δε χρειάζεται να δινεις ούτε προτεραιότητα σε κάτι απο τα δυο ούτε να μαλώνεις.

 

Κυρία τροφή για όλο τον πρώτο χρονο ειναι το μητρικό γάλα. Οι στερεές τροφές ειναι απαραίτητες αλλά συμπληρωματικες. Αυτό σημαίνει θηλάζεις όπως πριν και συμπληρώνεις το θηλασμό με στερεές. Δεν εχει σημασία το ποσο πολυ θα φάει, κυρίως ειναι θέμα γνωριμιες με γεύσεις, υφές, διαδικασία φαγητού κτλ.

 

Ιδανικά θηλάζεις και μετά απο 1,5 ώρα (θα εχει πεινάσει) δινεις στερεές. Μόλις τελειώσει το φαγητό του μπορείς να ξαναπροσφερεις στήθος. Τις ωρες που δεν ειναι κοντά σε γευμα στερεών συνεχίζεις το θηλασμό κανονικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε χρειάζεται να δινεις ούτε προτεραιότητα σε κάτι απο τα δυο ούτε να μαλώνεις.

 

Κυρία τροφή για όλο τον πρώτο χρονο ειναι το μητρικό γάλα. Οι στερεές τροφές ειναι απαραίτητες αλλά συμπληρωματικες. Αυτό σημαίνει θηλάζεις όπως πριν και συμπληρώνεις το θηλασμό με στερεές. Δεν εχει σημασία το ποσο πολυ θα φάει, κυρίως ειναι θέμα γνωριμιες με γεύσεις, υφές, διαδικασία φαγητού κτλ.

 

Ιδανικά θηλάζεις και μετά απο 1,5 ώρα (θα εχει πεινάσει) δινεις στερεές. Μόλις τελειώσει το φαγητό του μπορείς να ξαναπροσφερεις στήθος. Τις ωρες που δεν ειναι κοντά σε γευμα στερεών συνεχίζεις το θηλασμό κανονικά.

 

Ακριβώς έτσι είναι και είναι κρίμα να σε μπερδεύει και να σε αγχώνει ενώ είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Το ίδιο το παιδί σε κατευθύνει σε αυτά που σου περιγράφει η Νινα-Νανα. Άκουσε το.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι και είναι κρίμα να σε μπερδεύει και να σε αγχώνει ενώ είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Το ίδιο το παιδί σε κατευθύνει σε αυτά που σου περιγράφει η Νινα-Νανα. Άκουσε το.

 

Βασικά αυτό! Ακούς το παιδί!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-nana, ευχαριστώ και πάλι. Να τσακωθώ δεν πρόκειται, χαριτολογώντας το έγραψα...:) Έχουμε και την πεθερά, που έρχεται καμιά φορά να τον δει και να τον ταίσει και του χώνει το φαγητό στο στόμα και λέει "Όλο - όλο" και μου ανάβουν τα λαμπάκια, επεμβαίνω και λέω, εντάξει, αρκετά.

 

Melina22, για να είναι καλυμμένος, στο ενημερωτικό φυλλάδιο που μου έχει δώσει, λέει ότι αν δεν θες να δώσεις κρέμες του εμπορίου, δώσε βρώμη με γάλα ή μαλακό φρούτο. Εγώ είπα τι μας είπε προφορικά. Πραγματικά απαράδεκτο για παιδίατρο...Γι΄αυτό θα ζητήσουμε και δεύτερη γνώμη παιδιάτρου. Προφανώς ο γιατρός βλέπει μόνο μωρά που πίνουν ξένο γάλα, που προφανώς θα έχουν και άλλη διατροφή...

Link to comment
Share on other sites

Nina-nana, ευχαριστώ και πάλι. Να τσακωθώ δεν πρόκειται, χαριτολογώντας το έγραψα...:) Έχουμε και την πεθερά, που έρχεται καμιά φορά να τον δει και να τον ταίσει και του χώνει το φαγητό στο στόμα και λέει "Όλο - όλο" και μου ανάβουν τα λαμπάκια, επεμβαίνω και λέω, εντάξει, αρκετά.

 

Melina22, για να είναι καλυμμένος, στο ενημερωτικό φυλλάδιο που μου έχει δώσει, λέει ότι αν δεν θες να δώσεις κρέμες του εμπορίου, δώσε βρώμη με γάλα ή μαλακό φρούτο. Εγώ είπα τι μας είπε προφορικά. Πραγματικά απαράδεκτο για παιδίατρο...Γι΄αυτό θα ζητήσουμε και δεύτερη γνώμη παιδιάτρου. Προφανώς ο γιατρός βλέπει μόνο μωρά που πίνουν ξένο γάλα, που προφανώς θα έχουν και άλλη διατροφή...

 

Ενα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά εχει μάθει να αυτορυθμιζεται στην ποσότητα του φαγητού. Επομένως δεν χρειάζεται πίεση στο ποσο θα φάει, αυτό ξέρει ποσό πρέπει να φάει όπως ήξερε και όλους τους προηγούμενους μήνες που θηλαζε.

 

Η βρώμη εχει αναστολεις θρέψης, καλύτερα μετά το πρώτο έτος.

 

Βασικά δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή, ο κάθε παιδίατρος θα σου πει ότι πιστεύει. Σε όσους και να πας διαφορετικές γνώμες. Απλά προσπάθησε να είσαι όσο πιο κοντά μπορεις σε φρέσκες, φυσικές, σπιτικές τροφές. Κοντολογίς κάνε κολλητό το χασάπη και τον μανάβη ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το μήνυμα και έπαθα πλάκα! Και με τη βρώμη πρόβλημα; Μπορείτε να προτείνετε εναλλακτική; Γιατί ο γιατρός έδωσε ως εναλλακτικές ή τις κρέμες του εμπορίου ή τη βρώμη για απογευματινό. Αν και έδωσα ακόμη τρίτο γεύμα, θα πρέπει κάποια στιγμή να περάσουμε και σε αυτό το στάδιο...

Όσο γι' αυτό που λέτε, για την αυτορρύθμιση, λόγω απειρίας αρκετές φορές δεν μπορώ να "διαβάσω" τα μηνύματα που μου στέλνει το παιδί. Πώς μπορεί να καταλάβει κανείς ότι το μωρό ζητάει και τρίτο γεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα ηθελα να μάθω γιατι τρώμε πολυ συχνά και μαλιστα ειναι απο τα αγαπημένα....Οι εναλλακτικές που δίνω ειναι κεχρί,φαγοπυρο,κινοα κΑι τραχανά.

Link to comment
Share on other sites

Το κινοα και τον τραχανά ναι μου τα ειχε αναφέρει αλλα το φαγοπυρο και το κεχρί τα έδωσα μονη μου γιατι τα ήξερα και τα ειχα ξαναφαει στο παρελθόν πολλές φορές.Επισης σε πολλές χώρες ειδικά Ρωσία,Πολωνία,Ουκρανία,Σουηδία κ.α. με αυτα μεγαλώνουν τα παιδια τους γιατι έχουν πολλές βιταμίνες και λογο κληματος τα φρουτα και τα λαχανικα ειναι περιορισμένα κυρίως τους χειμερινούς μηνες.Το κινοα κάπου διαβασα οτι το δίνουν σε αστροναύτες γιατι εχει οτι και το μητρικο γαλα....δεν ξερω αν ισχύει..Το φαγοπυρο εχει αρκετό σίδηρο και το κεχρί σύμπλεγμα βιταμινών β κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το μήνυμα και έπαθα πλάκα! Και με τη βρώμη πρόβλημα; Μπορείτε να προτείνετε εναλλακτική; Γιατί ο γιατρός έδωσε ως εναλλακτικές ή τις κρέμες του εμπορίου ή τη βρώμη για απογευματινό. Αν και έδωσα ακόμη τρίτο γεύμα, θα πρέπει κάποια στιγμή να περάσουμε και σε αυτό το στάδιο...

Όσο γι' αυτό που λέτε, για την αυτορρύθμιση, λόγω απειρίας αρκετές φορές δεν μπορώ να "διαβάσω" τα μηνύματα που μου στέλνει το παιδί. Πώς μπορεί να καταλάβει κανείς ότι το μωρό ζητάει και τρίτο γεύμα;

 

Η βρώμη εχει αναστολείς θρέψης. Γενικώς τα δημητριακά και τα ψευδομητριακα που αναφέρετε, οι σπόροι κτλ έχουν φυτικό οξύ που δεσμεύει πολλα σημαντικά στοιχεία που καλό ειναι να απορροφήσει το μωρό.

Στα μωρά ΚΑΘΕ μπουκιά μετράει! Τα πολλα δημητριακά φουσκώνουν τα μωρά και δεν τρώνε σημαντικά φαγητά.

 

Συνήθως ξυπνούν περισσότερο, πιο συχνά, πεινούν και ζητούν περισσότερες φορές θηλασμό κτλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...