Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιες κοπέλες γέννησαν στο Ιπποκράτειο η στο Παπαγεωργίου με τον εφημερεύοντα γιατρό?


Angie23

Recommended Posts

Η τιμή των νοσηλείων μπορεί να είναι αυτή που σου είπαν αλλά σου την καλύπτει το ασφαλιστικό σου ταμείο εξολοκλήρου και γι`αυτό δεν παίρνεις το επίδομα τοκετού.

Εγώ για παράδειγμα με ασφάλεια ΟΑΕΕ δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ αλλά ούτε και χρεώθηκα έξτρα για το δίκλινο. Το ταμείο μου κάλυψε όλη την νοσηλεία. Απλώς δεν μου έδωσε το επίδομα τοκετού των 800 ευρώ.

Όλο αυτό συμφαίρει γιατί θα έπρεπε να δώσω άλλα 1000 ευρω περίπου από την τσέπη υπολογίζοντας μέσα και το επίδομα τοκετού.

Τελικά που θα γεννήσεις? Στο Ιπποκράτειο ή στην κλινική?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γράφαμε ταυτόχρονα και σου έχω απαντήσει ήδη.:P

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Κι εσύ με το καλό να γεννησεις, χωρίς πόνο!:)

 

Και κάτι ακόμα η τιμή για καισαρική είναι 1500ευρώ και για ΦΤ είναι 1300ευρώ.'

Τουλάχιστον αυτές ήταν οι τιμές τον Δεκεμβριο.

Η χρεωση για τα δίκλινα αν εχεις ΙΚΑ ειναι 3040ευρώ/ ημέρα.

ΟΑΕΕ και δημοσίου δεν πληρώνουν έξτρα για το δίκλινο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ογα!ξερεις τιποτα?οπως ειπα ασφαλεια νιωθω περισσοτερο στο ιπποκρατειο.

που θα γεννησω?οπου προλαβω!κλινικη αν με πιασουν πονοι και δεν εφημερευει το ιπποκρατειο,ιπποκρατειο αν προλαβω την μπεμπα και παω με προκληση!το ζορι μου ειναι ο γιατρος μου!αυτος δεν αλλαζει ο κοσμος να χαλασει!!!;);););););):Pπου θα μπορει να παμε,παντως οχι σε αλλο νοσοκομειο!ευχαριστω πολυ για ολα!αγορι η κοριτσι?δεν κοιμασαι να ξεκουραστεις τετοια ωρα?εγω εχω αγχος και αρχισαν και οι αυπνιες!καληνυχτα!!!για σημερα....αυριο κατι θα θυμηθω!!!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ και της δυο για τις απαντήσεις σας είναι αρκετά ενημερωτικές…

Μια ερώτηση ακόμη από έμενα… αν τελικά αποφασίσω να βρω δικό μου γιατρό από δική σας εμπειρία ποσό περίπου να υπολογίζω ότι θα μου κοστίσει???

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ογα!ξερεις τιποτα?οπως ειπα ασφαλεια νιωθω περισσοτερο στο ιπποκρατειο.

που θα γεννησω?οπου προλαβω!κλινικη αν με πιασουν πονοι και δεν εφημερευει το ιπποκρατειο,ιπποκρατειο αν προλαβω την μπεμπα και παω με προκληση!το ζορι μου ειναι ο γιατρος μου!αυτος δεν αλλαζει ο κοσμος να χαλασει!!!;);););););):Pπου θα μπορει να παμε,παντως οχι σε αλλο νοσοκομειο!ευχαριστω πολυ για ολα!αγορι η κοριτσι?δεν κοιμασαι να ξεκουραστεις τετοια ωρα?εγω εχω αγχος και αρχισαν και οι αυπνιες!καληνυχτα!!!για σημερα....αυριο κατι θα θυμηθω!!!

 

Για ΟΓΑ δε γνωρίζω αλλά πιστεύω οτι θα καλύπτει τα νοσήλεια. Γιάτι όχι άλλωστε, ασφαλιστικό ταμείο δεν είναι και αυτό? Πιθανόν να μην καλύπτει το δίκλινο όμως και να χρεωθείς μόνο την εξτρα χρέωση των 30~40 ευρώ την ημέρα.

Εγώ να σου πω την αλήθεια παρόλο τα στραβά που είδα εκεί μέσα δεν μετανιώνω με τίποτα που γέννησα εκεί. Το Ιπποκράτειο έχει την καλύτερη νεογνολογική κλινική και όποιο επείγον περιστατικό συμβεί σε διάφορες ιδιωτικές κλινικές το μωρό μεταφέρεται εκεί. Αισθανόμουν μεγάλη ασφάλεια και γι'αυτό επέλεξα Ιπποκράτειο από την αρχή.

Μην ξεχνάμε όμως και το οικονομικό έτσι? Πριν 7 χρόνια που γέννησα την πρώτη μου κόρη σε ιδιωτική κλινική έδωσα 2000. Αυτά τώρα τα λεφτά μου έμειναν στην τσέπη. Καλό ε?

Από αυπνίες..ασε μη ρωτάς. Και να σκεφτείς πριν την γέννηση της μπέμπας κοιμόμουν ώρες ολόκληρες!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ και της δυο για τις απαντήσεις σας είναι αρκετά ενημερωτικές…

Μια ερώτηση ακόμη από έμενα… αν τελικά αποφασίσω να βρω δικό μου γιατρό από δική σας εμπειρία ποσό περίπου να υπολογίζω ότι θα μου κοστίσει???

 

 

Υπολόγιζε γύρω στα 1200 ευρώ. Αλλά έχω ακούσει και 1500.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ και της δυο για τις απαντήσεις σας είναι αρκετά ενημερωτικές…

Μια ερώτηση ακόμη από έμενα… αν τελικά αποφασίσω να βρω δικό μου γιατρό από δική σας εμπειρία ποσό περίπου να υπολογίζω ότι θα μου κοστίσει???

τοσο...1200 για φυσιολογικο1500 καισαρικη και αναλογα που θα πεσεις!δικο σου γιατρο εννοεις εξω η στο νοσοκομειο?στο νοσοκομειο μου ειπαν για καποιον(στο ιπποκρατειο, οχι ο δικος μου ομως)στα 800,900 οτι παιρνει!?:confused:

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καμία άλλη κοπέλα που να έχει γεννήσει και αυτή σχετικά πρόσφατα σε Ιπποκράτειο η Παπαγεωργίου με τον εφημερεύοντα γιατρό???

Δεν είναι ανάγκη να γράψει λεπτομέρειες απλά αν είχε ανθρωπινή αντιμετώπιση από το προσωπικό αν έμεινε ευχαριστημένη από τον γιατρό και αν υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που πρέπει να ξέρουμε…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ας μας πει καποια γτ και εγω εχω ΠΗΤ στις 18/5 και εχω αγχωθει παρα πολυ.....ο γιατρος μου ειναι στην γενικη κλινικη θα θελα πολυ να γεννησω με αυτον αλλα σκεφτομαι και το οικονομικο που ανερχετε στα 2000 ..... αλλιως σκεφτομαι το παπαγεωργιου και μονο αυτο....δεν θελω να παω στο ιπποκρατειο....αλλα πως να πας καπου χωρις γιατρο?εχω ακουσει οτι σε ξεγεννανε ασκουμενοι και γινεται οτι να ναι εκει μεσα...ξερει καμια τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου γέννησε στο Παπαγεωργίου με εφημερεύοντα ιατρό και ήταν πολύ ευχαριστημένη. Ίσως έτυχε και της περίπτωσης το προσωπικό της βάρδιας εφημερίας να είναι εξυπηρετικό.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
ναι εχω δικο μου γιατρο.με τον ιδιο ημουν και την προηγουμενη εγκυμοσυνη,απλως αυτην την φορα αντι να γεννησω στην κλινικη θα παω στο νοσοκομειο με προκληση!:wink: αν πετυχω εφημερια και δεν με προλαβει η μπεμπα!μην ανησυχεις τοσο για το ιπποκρατειο!να σου πω κατι...ο γιατρος μου ειναι φιλος και μου ειπε ο ιδιος τι συμβαινει εκει μεσα.ειτε φ.τ. ειτε καισαρικη,εφημευρευων η δικος σου γιατρος,επειδη ειναι πανεπιστημιακη μοναδα υπαρχει παντα επιβλεψη απο καποιον αλλο καθηγητη κτλ!τωρα αν σε εχει αναλαβει κανενας διευθ. καθηγ. κτλ ε ενταξει δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις καθολου.τωρα για τις θεσεις και τα κρεβατια,οτι και να πουμε ειναι περιτο.το μεσο ειναι μεσο!ελλαδισταν!!!δεν νομιζω ομως να σου το αρνηθουν αν το ζητησεις μια που τωρα ολες οι ασφαλειες ειναι στον εοππυ.ισως πληρωσεις κατι εχτρα μονο!απλα αυτο που πρεπει να κρατησεις στο μυαλο σου ειναι και το σοβαροτερο-ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ-!τελος!χαρακτηριστικα θα σου πω οτι μου ειπε οτι εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις απο αποψη νοσηλειας-θεραπειας για γεννα και οτι επειδη εμεις οι ελληνιδες τις σνομπαρουμε πανε και γεννανε αλλοδαπες η αθιγγανες μονον και ριχνουν το επιπεδο της κλινικης γενικα, κυριως οι δευτερες!εχει αδικο σε αυτο που λεει?αν το σκεφτεις λιγο θα δεις οτι φταιει η παιδεια μας και η χαζομαρα μας για τις συνθηκες των νοσοκομειων στο θεμα νοσηλειας!γιατι να φερουν παιδακια να σεδουν στο νοσοκομειο?γιατι δεν φροντιζεις οταν πας τουαλετα να μην την βρωμισεις για να παει και η επομενη ανετα οταν ειστε τοσα ατομα?γιατι πρεπει να θηλαζω και να με βλεπει ολο το επισκεπτηριο?αρα δεν ειναι μονο που θα σε βαλλουν!ενταξει μπορει να κανω και λαθος!!!παντως εγω εκει θα γεννησω και ειδα και στην κλινικη τι εγινε!πληρωσα τοσα λεφτα και μετα εκλαιγα μια βδομαδα που δεν μου εδειξε κανεις πως να θηλασω το μωρο μου!τουλαχιστον στο ιπποκρατειο δεν συμβαινει αυτο!σορυ σε ζαλισα!!!

 

 

Καλύτερες εγκαταστάσεις νοσηλείας???Να μην το σχολιάσω αυτό.

 

Συγνώμη αλλα αμα εμείς πηγαίναμε στα δημόσια θα σταματούσα ξαφνικά η αλλοδαπές και οι αθίγγανες να πηγαίνουν εκει???Δηλ αυτές που θα γεννάνε?????Άρα δεν φταίει ούτε η παιδεία μας ούτε η χαζομάρα μας όπως είπες, απλά είσαι στην Ελλάδα και οι δημόσιες παροχές είναι για τον π.....τσο.Έλεος πια!!!(το ελεος δεν πάει γι σένα φυσικα).Δεν σου κάνω προσωπική επίθεση μην το πάρεις στραβά γιατί έχουμε και παρεξηγήσεις εδω μεσα.:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ δεν έκανα καισαρική αλλά ΦΤ. Οι εντυπώσεις μου είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλές. Ειδικά οι μαιες στον τοκετο ήταν όλες τσακάλια παρα πολυ καλές με βοήθησαν απίστευτα. Και οι γιατροι βαρδιας ήταν καλοι και γενικά σε σχέση με τη γέννα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και πιστευω και για την καισαρική θα ισχύει το ίδιο..

Αφού πήγα στο δωμάτιο όμως έιχα κάπια θεματάκια και στα λέω αν θες να το προσέξεις εφ όσον θέλεις να θηλάσεις:

Μόλις έφτασα στο δώματιο 9 το βράδυ ζήτησα να μου φέρουν το μωρο και εκει εμφανίστηκε μια παρα πολύ χαζή τύπισα που μου λεει τι το θες τώρα απο αυριο...Επέμενα εννοειται και μου το έφερε. Ζήτησα βοήθεια για να το θηλάσω πρώτη φορά και αυτή γέλασε και μου λεει αφού δεν εχεις γαλα ακόμα...Τέλος παντων βάζω το μωρακι μονη μου στο στήθος και αυτο αρχίζει κατ αυθειαν το πιπίλισμα και φαινόταν καταευχαριστημένο. Παρεπιμτώντως αυτή ήταν και η πρώτη έντονη και ευτυχισμένη ανάμνηση που έχω απο το παιδι μου και θα την είχα χασει αν ακουγα αυτή.

Μετα απο λίγο έρχεται και μου λεει να το παρει να το ταισει και της λέω το παιδι μου θήλασε και ειναι ήσυχο δεν κλαει δεν δειχνει πως πεινάει. Δεν της το έδωσα και το κράτησα μαζί μου΄όλο το βράδυ.

Την άλλη μερα διαμαρτυρήθηκα για αυτο στο γιατρο της βαρδιας και σε 10 λεπτα ήρθε μια άλλη κοπέλα σύμβουλος θηλασμού, με βοήθησε πολύ και μου έφερε και μαξιλάρι θηλασμού το οποίο με έσωσε κυριολεκτικα γιατι δεν μπορούσα να καθίσω καλα και πονούσα.

Εκανα ρουμινγκ ιν το οποίο στο προτέινω ανεπιφύλακτα και το υποστηρίζει και το νοσοκομείο. 2 βράδια μονο τον έδωσα στις μαιες για κάποιες ώρες για να κοιμηθώ και εκει εννοειται εδωσαν ξένο. Επίσης τον άφηνα και κατα τη διάρκεια το επισκεπτηρίου (2 ώρες) και μετα μου ΄γυρισε το μωρο με άσπρο μουστάκι. Οταν ρώτησα γιατι του έδωσαν γάλα η κοπέλα με δούλεψε κανονικά και μου έιπε οτι δεν έδωσαν και το άσπρο αυτο γάλα ήταν δικο μου. Τσατίστηκα παρα πολύ οχι τοσο για το ξενο γαλα αλλα κυριώς για το δούλεμα (ε οχι να με θεωρεις τοσο βλήμα ρε κοπελια)...Την αλλη μερα τους είπα να πεινάσει στο επισκεπτήριο να με φωνάξουν να τον ταισω και έτσι έγινε.

 

Πρέπει να πω οτι ολα αυτα τα δημιούργησαν ένα δυο άτομα - μαιες αλλά όλοι οι υπόλοιποι ήταν πολύ ευγενικοί και με βοήθησαν σε ότι ήθελα.

 

Ελπίζω να βοήθησα αν χρειάζεσαι κατι αλλο πες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και που να δειτε κοριτσια τι γινεται στα επαρχιακα νοσοκομεια....θα παθετε πλακα τοσο με τις εγκαταστασεις οσο και με τις παροχες....!!!!! Ειναι περιτο να αναφερω οτι τα δωματια ειναι 4κλινα, συμβουλος θηλασμου δεν υπαρχει ουτε κατα διανια, επισκληριδιο δεν τιθεται καν, δεν υπαρχει ουτε ειδικα διαμορφωμενη αιθουσα για τα νεογνα, τρομερες ελληψεις σε ιατροφαρμακευτικο υλικο (χρειαστηκε να αγορασω και υποσεντονα), και πολλααααααα αλλα προβληματα που μπορω να αναφερω....!!!!!!

 

Το μονο καλο ειναι οτι το μωρακι σου δεν το αποχωριζεσαι ουτε στιγμη δλδ δεν το παιρνουν οι μαιες καθολου, βασικα για καθε μανουλα καλο....!!!!! Και για τις μαιες καλο γιατι εγω οταν την φωναξα να με βοηθησει να το θηλασω μονο πουδεν με εβρισε που την ανησυχησα (μεσανυχτα). Αλλα εγω την ξαποστειλα και το θηλασα μονη μου, παιδευτηκα λιγο αλλα τα καταφερα....!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια.γεννησα με καισαρικη στο παπαγεωργιου με γιατρο της εφημεριας.η γιατρος ηταν η κ.μπιλλη ελενη.ηταν φοβερη!ο αναισθησιολογος παρα πολυ καλος και καθησυχαστικος.γενικως ολοι,νοσηλευτες,μαιες,ολο το προσωπικο ηταν αψογοι!ευγενικοι,διακριτικοι.ενιωσα καλυτερα κι απο το να γεννουσα στην καλυτερη ιδιωτικη κλινικη.ολα πηγαν καλα,αν και δεν ημουν ιδιαιτερα ευκολη υποθεση (ειχα πολυ αυξημενη αρτηριακη πιεση).ημουν σε τετρακλινο,πεντακαθαρο δωματιο,με αλλα τρια κοριτσια πολυ συμπαθητικα.δεν πληρωσα τιποτα.τα καλυπτει ολα η ασφαλεια(εοπυυ).οποια θελει περισσοτερες πληροφοριες μπορει να στειλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...