Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια ιωση μας εχει ισοπεδωσει...


Recommended Posts

Ο μεγαλος μου 4 ετων αρρωστησε την προηγουμενη Τριτη...για τρεις μερες ειχε 39+ ακατεβατα.Κι ενω ο πυρετος εχει πεσει απο την Παρασκευη το παιδι ακομα ειναι κομματια...ολο ξαπλα θελει να ειναι .Σχολειο ακομα εννοειται δεν εχει παει.Την παρασκευη κολλησα εγω καξ πραγματικα ΥΠΟΦΕΡΩ.Εχω μονιμως κρυαδες και ποναω ολοκληρη...λες και με εχουν σαπισει στο ξυλο.Εχω ολη μερα ταση για εμετο, μπουκωμα και δε μπορω να συνελθω με τπτ μιλαμε.Τι ειναι αυυο το πραγμα? Ελεος...Εχει περασει καμια αλλη οικογενεια κατι παρομοιο τελευταια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μεγαλος μου 4 ετων αρρωστησε την προηγουμενη Τριτη...για τρεις μερες ειχε 39+ ακατεβατα.Κι ενω ο πυρετος εχει πεσει απο την Παρασκευη το παιδι ακομα ειναι κομματια...ολο ξαπλα θελει να ειναι .Σχολειο ακομα εννοειται δεν εχει παει.Την παρασκευη κολλησα εγω καξ πραγματικα ΥΠΟΦΕΡΩ.Εχω μονιμως κρυαδες και ποναω ολοκληρη...λες και με εχουν σαπισει στο ξυλο.Εχω ολη μερα ταση για εμετο, μπουκωμα και δε μπορω να συνελθω με τπτ μιλαμε.Τι ειναι αυυο το πραγμα? Ελεος...Εχει περασει καμια αλλη οικογενεια κατι παρομοιο τελευταια?

 

ωωωωωω ναι!το περασαμε ολοι οικογενειακως εγω ο αντρας μου και η μικρη μου 4 ετων μετα ακολουθησαν παπουδογιαγιαδες μετα και 2 φιλοι του αντρα μου που κανουνε παρεα!η μικρη μου ευτυχως την περασε ελαφρα 2 μερες 39,5 και βηχα!!!αυτος ο βηχας ειδικα ειναι το κατι αλλο.ο αντρας μου και η μανα μου μετα απο 20 μερες δεν εχουν συνελθει ακομα απο το βηχα.....εγω δε στην κυριολεξια εκλαιγα απο τους πονους.....με ποναγε και το παραμικρο μου κοκαλακι αφου νομιζα οτι ειχα κατι πολυ πιο σοβαρο.τελειωσα μεσα σε 3 μερες 4 κουτια αναβραζον ντεπον.....πρωτη φορα στη ζωη μου τετοιο πραγμα και εκανα και 38,5 που ποτε μου δεν εχω ξανακανει ως ενηλικας.αφου ανοιγω το θεμα σου και λεω καλα ενταξει ηθελα να σου πω απλα ΥΠΟΜΟΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει σου λεω δεν το εχουμε ξαναζησει....εγω δεν μπορουσα να μιλησω γιατι πρωτα κολλησα εγω και μετα πηραν οι αλλοι σειρα....παυσιπονα πολλα αντιβηχικα και πηρα και ενα φυτικο σιροπι της powerhealth για ενηλικες λεγετε hermobel....καλο ητανε..απλα απο τι καταλαβα θεριζει πολυ αυτη η γριπη και οσο μπορειτε μην ερχεστε και σε επαφη με δικα σας ατομα γιατι ειναι ακρως κολλητικη....εγω την κολλησα απο ενα παιδακι 15 μηνων που ειχαμε παει επισκεψη αλλα εγω επειδη δεν κολλαω με τιποτα καποια ιωση(απο 15 χρονων εχω να αρρωστησω) λεω ενταξει μωρε δεν πειραζει χαλαρα!!τι χαλαρα???πεθανα και ξαναεπανηλθα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει δεν ξερω...εμβολιο οχι δεν εχουμε κανει.Παντως με τον παιδιατρο που μιλησα δεν τον ειδα να ανυσηχει...αφου επεσε ο πυρετος λεει ειμαστε καλα.η εξαντληση ειναι φυσιολογικη.Μα και σε αυτο το σχολειο του ρε γμτ δεν υπαρχει ενας κανονας να μη πηγαινουν αρρωστα παιδακια...αμαν πια...το αφηνουν στην καλη θεληση της μαμας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την babycute, γρίππη μου φαίνεται. Κι εμείς είμαστε στην 5η ημέρα. 3 ημέρες με πυρετό 38,5 - λίγο συνάχι, αρκετός βήχας και 2 40άρια, το ένα την 2η ημέρα και το άλλο σήμερα.

Πήγαμε πριν λίγο παιδίατρο και μου είπε πως έχει πέσει γρίππη. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο περιμένεις και δίνεις αντιπυρετικά και ξεκούραση. Ορο φυσικά και ίσως κάτι να βοηθήσει τον βήχα. Το παιδί γκρινιάζει όσο ποτέ, όλα του λέει πως πονάνε και δεν έχει κουράγιο να παίξει, λίγο λίγο και ξαναξαπλώνει.

Αν κάνει άλλο 40άρι θα πάμε κατευθείαν νοσοκομείο... :(

 

Περαστικά σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα και σε εσας xena.Τετοια εποχη και με τοσες ιωσεις δεν ειναι να το πας νοσοκομειο το παιδακι...θα γινεται χαμος στα μικροβια.Δεχεται να το κανεις ντουζακι να πεφτει ο πυρετος...εμενα ο μεγαλος μου με ενα ντουζ γινεται περδικι μονο που αυτη τη φορα ειχε τοσο ταλαιπωρηθει που δε δεχοταν να μπει για ντους...βασικα δε δεχοταν να σηκωθει απο τον καναπε για κανενα λογο.Εχουμε και ιστορικο με σπασμους εμεις και με 39 ειμασταν με την ψυχη στο στομα...ευτυχως το γλιτωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά τα πάω σε ιδιωτικό νοσοκομείο για τέτοια απλά θέματα ώστε να μην ταλαιπωρούνται. Ακτινογραφία θώρακος μου είπε η γιατρός να κάνει στο νοσοκομείο, μήπως και υπάρχει κάποια κρυφή εστία, αν και φαίνονται όλα καθαρά. Μόνο για αυτό.

 

Οχι, δεν δέχεται με τίποτα η μεγάλη μου. Ούτε θερμόμετρο δεν δέχεται πια, έχει κουραστεί τόσο πολύ... κάποιες φορές ακόμη και το ντεπόν σταγόνα σταγόν με κεφαλοκλείδωμα που λένε.. ασε με... έχω στενοχωρηθεί πολύ που ταλαιπωρούνται έτσι. :(:(

 

Και σήμερα το πρωί με πήρε ο διευθυντής του παιδικού για μία ενημέρωση και κουβεντιάσαμε και μου είπε πως σχεδόν κανένα παιδάκι δεν είναι στον σταθμό. Είναι πάρα πολλά άρρωστα. Τα θέρισε αυτή η ίωση.

 

Σπασμούς;;; το τρέμω... εχουμε τον ανηψιό μου έτσι και ξέρω τι λές..

Link to comment
Share on other sites

Αχ ετσι κι εμεις ...με κεφαλοκλειδωμα.Εγω ελεγα πως θα ειμαι καλυτερα σημερα αλλα δυστυχωε χειροτερεψε τοσο πολυ ο βηχας που νομιζω θα σκασουν τα πνευμονια μου απο τον πονο.Το πρωι πηγα σε ενα παθολογο να με ακροαστει και μου ειπε κι αυτος οτι θεριζει αυτη η ιωση και οτι ειναι τοσο μεταδοτικη που καλυτερα να μην ερχομαστε σε επαφες με αλλους μεχρι να περασει.Οσοι εισαστε σπιτι μου ειπε ειμαι σιγουρος θα κολλησετε.

Σημερα ξυπνησε ο μικρος μου με πυρετο και βηχα οποτε δεν τη γλιτωσε ο μικρουλης μου.Τωρα περιμενω το συζυγο να ολοκληρωθει το καρε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αυτή η καταραμένη γρίπη η φετινή. Στο τμήμα του μεγάλου έχουν μείνει 5 παιδιά και δεν κάνουν μάθημα. Στο νηπιαγωγείο 8. :shock:

 

Κι εγώ με τον μεγάλο άρρωστοι, αλλά πιο ήπια πράγματα. Κράτησα και τον μικρό σπίτι γιατί φοβήθηκα από αυτά που άκουσα από μαμάδες συμμαθητών.

 

Περαστικά και καλή μας δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τα ίδια, το περάσαμε και οι 4, αλλά την κόρη μου την ισοπέδωσε. Δυο μέρες 39 πυρετό, την 3η συνήλθε και την 4η ξανακύλησε και φουλ ακροαστικά. Δεν μπορεί να σηκωθεί απο το κρεβάτι όλη μέρα... Φοβερή εξάντληση... Οι υπόλοιποι το περάσαμε πιο ελαφρά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ιωση σε μενα κατεληξε σε πνευμονια...τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει αλλα αυτος ο βηχας δεν ελεγε να περασει.Πηγα σε αλλο γιατρο και παροτι ακροαστικα δεν ειχαη ακτινογραφια εδειξε πνευμονια.Σε λιγο θα παω και το μικρο παιδιατρο γιατι κι αυτος βηχει.Οποτε αν βλεπετε οτι παρατραβαει ολο αυτο το πραγμα ψαξτε το γιατι δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ιωση σε μενα κατεληξε σε πνευμονια...τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει αλλα αυτος ο βηχας δεν ελεγε να περασει.Πηγα σε αλλο γιατρο και παροτι ακροαστικα δεν ειχαη ακτινογραφια εδειξε πνευμονια.Σε λιγο θα παω και το μικρο παιδιατρο γιατι κι αυτος βηχει.Οποτε αν βλεπετε οτι παρατραβαει ολο αυτο το πραγμα ψαξτε το γιατι δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι.

 

Πωπω περαστικά!! Παίρνετε και οι δυο αντιβίωση;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά Νίκη.

 

Εμάς δεν μας έκανε βήχα αυτή τη φορά. Μόνο καταρροή έντονη και πυρετό. Να έχετε υπόψη ότι κάνει και διάρροια προς το τέλος. Την προγούμενη εβδομάδα την είχε ο μεγάλος, από την Κυριακή ο μικρός και σήμερα εγώ. Ειδικα με τον μικρό τα είδα όλα, να ανεβαίνει 39,5 και να μην πέφτει για 1,5 ώρα μετά το αντιπυρετικό...άντε να το σηκώσεις 3 η ώρα το βράδυ για ντους. Με τις κομπρέσες τσίριζε. Αναγκαζόμουν να βουτάω τα χέρια μου μες στο νερό για να του τα βάζω σε μέτωπο και κλειδώσεις, να δροσιστεί. Δυο βράδια συνεχόμενα αυτό το πράγμα. Ελπίζω σήμερα, που αραίωσαν οι πυρετοί, να μη μου το ξανακάνει γιατί έχω κι εγώ ρίγος και πυρετό...

 

Πέρυσι όμως με τον βήχα, ήταν ακόμη χειρότερα. Κι εμένα με είχε στείλει για ακτίνες η παθολόγος, αλλά τελικά τη γλύτωσα. Με αντιβίωση φουλ όμως + εισπνεόμενα + tamiflu και 15 μέρες σερί μες στο σπίτι, ούτε στο μπαλκόνι δεν έβγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Μια απο τα ίδια.. Εβδομη μέρα κ τα έχω με πυρετο! Η ψυχολογία στα πάτωματα. Ο μεγαλοσ τριων χρόνων κ η μικρη 8 μηνών. Τα θερισε . Ο παιδιατρος τα είδε πάλι εχθές δεν έχουν ακροαστικα κτλ. Είπε υπομονή ειναι γρίπη.! Πόσο ακόμα!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα γυρισαμε απο τον παιδιατρο...ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακροαστικα και ο βηχας του μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικος οποτε αυτος τη γλυτωσε την αντιβιωση.Εγω και αντιβιωση και εισπνεομενα και κορτιζονη.Η κορτιζονη λιγο με προβληματισε...ο παιδιατρος που τον ρωτησα μου ειπε παρτη για 2 μερες αλλα κοψε αλατι και ζαχαρη να μην πριστεις...αυτο θα μου ελειπε τωρα.Αλλα για καποιο λογο παροτι ο λαιμος δεν με ποναει εδω και 4 μερες εχει κλεισει τελειως η φωνη μου...μαλλον γι αυτο η κορτιζονη.Και 10 μερες να μεινω μεσα στο σπιτι.

 

Πολυ δυσκολη ιωση...και τα παιδακια τα κακομοιρα τα εχει τσακισει.Περαστικα σε ολους μας...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα γυρισαμε απο τον παιδιατρο...ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακροαστικα και ο βηχας του μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικος οποτε αυτος τη γλυτωσε την αντιβιωση.Εγω και αντιβιωση και εισπνεομενα και κορτιζονη.Η κορτιζονη λιγο με προβληματισε...ο παιδιατρος που τον ρωτησα μου ειπε παρτη για 2 μερες αλλα κοψε αλατι και ζαχαρη να μην πριστεις...αυτο θα μου ελειπε τωρα.Αλλα για καποιο λογο παροτι ο λαιμος δεν με ποναει εδω και 4 μερες εχει κλεισει τελειως η φωνη μου...μαλλον γι αυτο η κορτιζονη.Και 10 μερες να μεινω μεσα στο σπιτι.

 

Πολυ δυσκολη ιωση...και τα παιδακια τα κακομοιρα τα εχει τσακισει.Περαστικα σε ολους μας...

 

Περαστικά σας! Τα εχει τσακισει δεν λες τίποτα!

Εχει κ πυρετο ο μικρός σου;

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τα ίδια.. Πριν 5 μέρες ανέβασε πυρετό ο μικρός, την πρώτη μέρα δέκατα και τις δύο επόμενες 39ρια, μόνο με πονσταν έπεφτε και στο τετράωρο ανεβαινε πάλι.. Τελικά ενώ χτες δεν είχε πυρετό άρχισε έντονος βήχας. Τον άρχισα εισπνεομενα και σήμερα ξανά 38 πυρετό και πολύ βήχα.. Αύριο το πρωί θα τον πάω στον γιατρό ελπίζω να μην είναι σοβαρό, εμβόλιο γρίπης δεν του έκανα φέτος. Στον παιδικό 15 παιδάκια έχουν μείνει, όλα αρρωστησαν!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ευτυχως ο πυρετος εχει πεσει αρκετες μερες τωρα.Ο μικρος εκανε σχετικα χαμηλο πυρετο...ο μεγαλος μου που κολλησε πρωτος εκανε κατι 39αρια ακατεβατα για 4 μερες.9

Link to comment
Share on other sites

Τωρα γυρισαμε απο τον παιδιατρο...ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακροαστικα και ο βηχας του μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικος οποτε αυτος τη γλυτωσε την αντιβιωση.Εγω και αντιβιωση και εισπνεομενα και κορτιζονη.Η κορτιζονη λιγο με προβληματισε...ο παιδιατρος που τον ρωτησα μου ειπε παρτη για 2 μερες αλλα κοψε αλατι και ζαχαρη να μην πριστεις...αυτο θα μου ελειπε τωρα.Αλλα για καποιο λογο παροτι ο λαιμος δεν με ποναει εδω και 4 μερες εχει κλεισει τελειως η φωνη μου...μαλλον γι αυτο η κορτιζονη.Και 10 μερες να μεινω μεσα στο σπιτι.

 

Πολυ δυσκολη ιωση...και τα παιδακια τα κακομοιρα τα εχει τσακισει.Περαστικα σε ολους μας...

 

Γιατί να μείνεις μέσα στο σπίτι; Για να μην κολλήσεις τους άλλους;

Μάλλον έκανες και λαρρυγγιτιδα για αυτό έχασες την φωνή σου και για αυτό η κορτιζονη:-)

 

Όλα τα καλά.. Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκουραστεί, μάλλον. Και για να μην κρυώσει ίσως? Πιο εύκολα διατηρείς σταθερή τη θερμοκρασία του λαιμού όταν είσαι στο σπίτι παρά έξω.

 

Niki81 εμένα όταν είχε κλείσει η φωνή μου με είχαν βοηθήσει πολύ οι καραμέλες Strepfen (άσπρο-κόκκινο κουτί). Ήταν πραγματικά θαυματουργές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...