Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα !!!

θα ήθελα τις γνώμες σας....??η κόρη μου 3 ετών και κάτι (πάει παιδικό) έχει από την Παρασκευή πυρετό (μέχρι 38,5 -39 που πέφτει με τα αντιπυρετικά)με μύξα βέβαια - μπούκωμα λίγο βήχα και σήμερα και λίγο κόκκινο το ένα ματάκι της!!!

μίλησα με την παιδίατρο θα την πάω αύριο και μου είπε ΙΩΣΗ !!!

σας έχει τύχει τόσες μέρες πυρετό ???

κυκλοφορεί καμία ίωση με τόσες ημέρες πυρετό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λες να είναι η ίδια???από Βέλγιο???

τι να πω? πάντως όλα δείχνουν ότι είναι ίωση - ο πυρετός πέφτει αμέσως με το αντιπυρετικό και ξέχασα να αναφέρω πως έμαθα ότι άλλο ένα παιδάκι από την τάξη της είναι και αυτό μία μέρα μετά με πυρετό!!αύριο θα δούμε τι θα πει και η παιδίατρος !!

πάντως έχω τρελαθεί με τόσες μέρες πυρετό το παιδί!!!

σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!!!μόνιμα μένεις στο Βέλγιο???

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά !!!

εύχομαι ότι θα περάσει πιά !!!!! αύριο θα δούμε τι θα πει και ο γιατρός !!

όσο για εμάς (μπαμπά και μαμά) είναι σίγουρο ότι κάτι θα περάσουμε

καλό βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς περάσαμε ίωση με αρκετές μέρες πυρετό. Το ανιψάκι μου δε, είχε 10 μέρες 39 πυρετό που ανεβοκατέβαινε, πήρε αντιβίωση και παρόλα αυτά έκανε κι άλλες 5 μέρες πυρετό! Φέτος ο ιώσεις είναι δράμαααα.....

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα !!!

θα ήθελα τις γνώμες σας....??η κόρη μου 3 ετών και κάτι (πάει παιδικό) έχει από την Παρασκευή πυρετό (μέχρι 38,5 -39 που πέφτει με τα αντιπυρετικά)με μύξα βέβαια - μπούκωμα λίγο βήχα και σήμερα και λίγο κόκκινο το ένα ματάκι της!!!

μίλησα με την παιδίατρο θα την πάω αύριο και μου είπε ΙΩΣΗ !!!

σας έχει τύχει τόσες μέρες πυρετό ???

κυκλοφορεί καμία ίωση με τόσες ημέρες πυρετό???

 

καλημερα!! ναι εχει τυχει...ειχαμε 4 μερες πυρετο...εφτασε κ 40...η παιδιατρος μας ειχε πει τη 2η μερα που ειχαμε παει απλη ιωσουλα αλλα μετα της το γυρισε σε ωττιτιδα πυωδη ρινιτιδα κ μας εδωσε αντιβιωση...κ εμας απο τον παιδικο, ολα τα παιδακια αρρωστα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρια παιδάκια ηλικίας 5, 2.5 και 1 έτους αντίστοιχα και μετά την πρωτοχρονιά δεν προλαβαίνουμε τις ιώσεις. 1η ίωση άφτρες στο στόμα οικογενειακώς. 2η ίωση γαστρεντερίτιδα με όλα τα συμπτώματα για 5 μέρες τα 2 μικρά και γω και τώρα πάλι ίωση με πυρετό να ξεπερνάει και το 40, λίγο βήχα και μπούκωμα και τα 3 παιδιά από την Παρασκευή και ακόμα δεν έχουν συνέρθει καλά. Το Σάββατο το μικρό τον πήγα νοσοκομείο γιατί δεν έβρισκα το παιδίατρο και την Τρίτη το απόγευμα τα πήγα και τα 3 στο παιδίατρο και πάλι ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φοβερή αυτή η ίωση...εμάς μας έχει ρίξει όλους...βέβαια σχεδόν ο καθένας μας έχει λίγο διαφορετικά συμπτώματα..η μικρή που διανύει την 2η βδομάδα ξεκίνησε με βήχα...μετά έντονο μπούκωμα..φλέματα..λίγο πυρετό..και σήμερα κάτι άρχισε να τρώει....της έκοψε εντελώς την όρεξη...βέβαια τη διάθεση της δεν την έχει επηρεάσει..παίζει και είναι ζωηρότατη..

εμένα πάλι με πονάει ο λαιμός μου..έχω αδυναμία..μπουκώνω ώρες ώρες..αλλά έχω φοβερό πονοκέφαλο και ζαλάδα..που μπορεί να είναι και κούραση ααλά τη να κάνεις...σάμπως μπορείς να σταθείς?ούτε να αρρωστήσεις δεν μπορείς....ο άνδρας μου την περνάει πιο βαριά ..3 μερές 39,2...πόνο στα κόκαλα..πήγαμε νοσοκομείο γιατί είχε φοβερή δύσπνοια..τελικά του έχουν πρηστεί πολύ οι λεμφαδένες και φράζουν το λαιμό και γιαυτό νιώθει ότι πνίγεται.και σήμερα πονούσε πάλι...

δεν αντέχω άλλο αυτή τη " αρρωστίλα " κορίτσια...2 εβδομάδες αυτή η κατάσταση..ο ένας μετά τον άλλον..

από φάρμακα...η μικρή 22 μηνών περίπου....την πρώτη εβδομάδα...ταλαιπωρήθηκε μόνο με φυσιολογικό ορό...την πήγα πάλι στην παιδίατρο...αλλά δεν της έδωσε τίποτα..και η κατερινούλα χειροτέρευε...εμετοί απο φλέμματα σωρό!έτσι την πήγα σε άλλη παιδίατρο...και της έδωσε αερολίν και αέριους.είναι πολύ καλύτερα το παιδί.

περαστικά μας!σε όλους!

όσο σκέφτομαι ότι θα πρέπει να την στείλω βρεφικό..μόλις αναρρώσει...και ότι ίσως μου ξαναρρωστήσει...στενοχωριέμαι διπλά...

 

κουράγιο κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ξεκινησε με πυρετο (εφτασε 39.4) την Κυριακη το πρωι.. Το βραδυ χτυπησε 40 και εξακολουθουσε να ανεβοκατεβαινει με τη ληψη αντιπυρετικων.. Εκανε και κατι κρισεις απνοιας γιατι ειχε τρελο μπουκωμα και στα συμπτωματα ειχε και βηχα. Τη Δευτερα δεν την εστειλα σταθμο αλλα επειδη ειχαν παιδιατρο εκεινη την ημερα συνενοηθηκα με τη διευθυντρια να την παω απο εκει να τη δει (μενουμε διπλα). Την εξετασε και μας ειπε για την προκειμενη ιωση.. Την Τριτη καλου κακου φωναξα και τον δικο μας παιδιατρο απο εδω, την εξετασε και μας ειπε τα ιδια. Ιωση με υψηλο πυρετο, μονο αντιπυρετικα και τιποτα αλλο. Την Τριτη το βραδυ ανεβασε παλι 40.1 και πηρα τηλ. τον παιδιατρο να τον ενημερωσω.. Εκεινος θορυβηθηκε για λοιμωδη μονοπυρηνωση και μας εστειλε στο Παιδων. Οποτε εχθες καταληξαμε στο νοσοκομειο.

Γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ απο τη συγκεκριμενη ιωση, συγκεκριμενα ο γιατρος που μας ειδε ειπε "η συγκεκριμενη ιωση θα καταληξει σε επιδημια". Οι εξετασεις αιματος καλες, των ουρων επισης.. Της βρηκαν μονο λιγα ακροαστικα και ξεκινησαμε απο εχθες amoxil, aerius και μασκες aerolin.. Ειναι απυρετη απο τα ξημερωματα σημερα στις 03:00 που εκανε ενα 37.5.

Συνολικα ο πυρετος μας κρατησε 4.5 μερες..

 

Περαστικα σε ολα τα παιδακια και υπομονη! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

πήγαμε σήμερα παιδίατρο και μας είπε ΙΩΣΗ

θα την πάω και αύριο πάλι μου είπε ας περιμένουμε λίγο να μην δώσουμε αντιβίωση

τι να πω 6 ημέρες πάμε στην 7η πυρετο...

πάντως έχω μιλήσει με γονείς και όλοι μου λένε για πολλές ημέρες πυρετό....

περαστικά σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικά σε όλα τα παιδάκια, μια από τα ίδια κι εμείς αλλά μόνο μια ημέρα πυρετού με μάξιμουμ 38,5.

Λόγω ιστορικού ευαισθησίας των βρόγχων ξεκινήσαμε αντιβίωση τη δεύτερη ημέρα και μας έμεινε μόνο ο βήχας και μια ωτίτιδα.

Σχολείο μια εβδομάδα εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, κι η μονοπυρήνωση έπαιξε πολύ αυτό το χειμώνα. (ΜΙλάω ώς καμμένη...). Καλό είναι σε επίμονους πυρετούς (όχι απαραίτητα ψηλούς) να το τσεκάρουμε κι αυτό...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και περαστικά σε όλα τα παιδάκια και τους γονείς που υποφέρουν με ιώσεις. Φαντάζομαι πόσο ταλαιπωρούνται τα μικρούλια ειδικά... :(

 

Εμένα η μικρή μου είναι στη συμπλήρωσε 2 βδομάδες με βήχα, δεν έκανε καθόλου πυρετό, αλλά μας είπε η γιατρός για ασθματική βρογχίτιδα και μας γέμισε με φάρμακα. Αντιβίωση, σιρόπια και μασκούλες.:(

 

rainman47 εσείς τι αντιβίωση πήρατε για τον βήχα; εμείς πήραμε Zithromax και σιρόπι Fluibron για φλέγματα καθώς και το Decadron... Μασκούλες κάναμε 10 μέρες Pulmicort και Ventolin+Impratropium. Ουφ, πολλά πράγματα... Τώρα μείναμε μόνο με το Fluibron και έχει και λίγο βήχα ακόμη. Τουλάχιστον όμως δεν σφυρίζει το στήθος της πια...:?

 

Άντε να μπει το καλοκαίρι να ηρεμήσουμε!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, κι η μονοπυρήνωση έπαιξε πολύ αυτό το χειμώνα. (ΜΙλάω ώς καμμένη...). Καλό είναι σε επίμονους πυρετούς (όχι απαραίτητα ψηλούς) να το τσεκάρουμε κι αυτό...

Εμεις το τσεκαραμε αλλα ευτυχως :rolleyes: ηταν η ιωση..

 

Εχουμε να κανουμε πυρετο απο προχθες στις 03:00.. Η αντιβιωση εδρασε αμεσα.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το περασαμε ..... Ο πυρετος κρατησε 4 ημερες μεχρι 39 και οταν πηγαμε στο μητερα τη δευτερα μας ειπαν οτι ειναι εποχικη γρίππη Β...παντως τωρα εχει συνελεθει!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοριτσάκι! Πολύ χαίρομαι που πάει καλύτερα η μπουμπού σου...

Ευχαριστω Νικολεκακι μου! :D

 

Να ρωτησω κατι ρε κοριτσια; Η δικια μου με αυτη την ιωση σταματησε να τρωει κιολας... :? Πινει με τα χιλια ζορια το γαλα της το πρωι και μετα ισα που θα τσιμπολογησει τιποτα.. Φαϊ κανονικο εχει να φαει απο το περασμενο Σαββατο που ηταν μια χαρα.

Συνηθως το προγραμμα μας τωρα πια που ειναι 3 ετων (τη Δευτερα) ειναι ετσι:

Πρωι: 300 ml γαλα και μια φετα ψωμι με βουτυρο και μελι

Ενδιαμεσα: Οταν ειναι στο σταθμο θα φαει ειτε κεϊκ, ειτε γιαουρτακι, ειτε φρουτα, ειτε ο,τι εχουν.

Μεσημεριανο: Ενα πιατο απο το δικο μας ή ενα πιατο απο το φαγητο του σταθμου (τρωει κανονικα εκει).

Απογευμα: Ομελεττα ή φρουτοκρεμα με φρεσκα φρουτα ή τριμμενη ντοματουλα με τυρακι ή αυγοφετες

Βραδυ: 300 ml γαλα με 1-2 κουλουρακια ή μπισκοτα πτι-μπερ

 

Πλεον απο ολα τα παραπανω πινει με τα χιλια ζορια το γαλα της (εχθες της το εδωσε ο πατερας της με τη συρριγγα) και ελαχιστο τυρι ή ενα μανταρινακι και τελος.. :!:

Τι να κανω; Να πιεσω; Τη βλεπω εν τω μεταξυ που εχει κανει μαυρους κυκλους και μου τη βαραει ακομα περισσοτερο! Τη ζυγισαμε προχθες στο Παιδων και απο 13.500 επεσε στα 12.900 :shock::shock:

Εσας τρωνε κανονικα; Τι κανετε εσεις για να φανε εστω και λιγο; (Παιρνει και την αντιβιωση και δεν γινεται να μενει συνεχως νηστικη :()

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ωρα να μπω κι εγω στο κλαμπ...

Εμεις ειχαμε πριν απο 11 μερες πυρετο 39,5 εφτασε το περισσοτερο.

Η παιδιατρος διεγνωσε πυωδη αμυγδαλιτιδα...:confused:

Εκανε πολλους εμετους και φυσικα δεν ετρωγε τιποτα.

Μολις πριν απο 2 μερες τελειωσε η αντιβιωση!!!!!

Οχι οτι τρωει τωρα......

Μονο το γαλα πινει καλα.Σε ολα τα αλλα τον πιεζω εγω...και εκεινος ποτε τρωει ποτε κανει εμετο......:?

Ειμαι να σκασω!!!!!!!!!!

Γλυκε φλεβαρη,οπως καταλαβες δεν εισαι μονη......ειμαι εδω για σημπαρασταση.

Το θεμα ειναι οτι εμενα γενικα ειναι πολυυυ δυσκολος στο φαγητο και τωρα παραγινε δυσκολος!!!!!!

Κοντεβω να φουνταρω.........

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα

τελικά καταλήξαμε μει αντιβίωση χειροτέρεψε πάρα πόλύ το αναπνευστικό της μέσα σε μια ημέρα με πολύ βήχα (κάθε 2 λεπτά) ήταν και ο πυρετός 8 ημέρες σχεδόν δεν γινόταν αλλιώς - είνα καλύτερα τώρα κοιμάται βέβαια - πιο πολύ αλλά ταλαιπωρήθηκε πολύ 8 ημέρες τώρα - εχθές τέτοα ώρα να καταλάβετε πρέπει να έφτασε το 40 ο πυρετός και ήταν 8η ημέρα -έχω σκάσει γιατί μέχρι τον Ιανουάριο είχε κάνει κάτι χαζές ιώσεις - αφού τώρα πήρε πρώτη φορά αντιβίωση στα 3 !! και μέσα σε 2 μήνες έχει πάρει 2 φορές

τέλος πάντων περαστικά σε όλους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ωρα να μπω κι εγω στο κλαμπ...

Εμεις ειχαμε πριν απο 11 μερες πυρετο 39,5 εφτασε το περισσοτερο.

Η παιδιατρος διεγνωσε πυωδη αμυγδαλιτιδα...:confused:

Εκανε πολλους εμετους και φυσικα δεν ετρωγε τιποτα.

Μολις πριν απο 2 μερες τελειωσε η αντιβιωση!!!!!

Οχι οτι τρωει τωρα......

Μονο το γαλα πινει καλα.Σε ολα τα αλλα τον πιεζω εγω...και εκεινος ποτε τρωει ποτε κανει εμετο......:?

Ειμαι να σκασω!!!!!!!!!!

Γλυκε φλεβαρη,οπως καταλαβες δεν εισαι μονη......ειμαι εδω για σημπαρασταση.

Το θεμα ειναι οτι εμενα γενικα ειναι πολυυυ δυσκολος στο φαγητο και τωρα παραγινε δυσκολος!!!!!!

Κοντεβω να φουνταρω.........

Δωρακι περαστικα σας!

Η δικια μου δεν ηταν τοσο κακοφαγη, ειχε απλα τις μερες της.. Απλα τωρα με την ιωση παραγινε το κακο.. Σημερα την καταφερα να πιει το γαλα της το πρωι ΟΛΟ (300 ml), να φαει μιση φετα ψωμι με βουτυρο και μελι και μετα της εστιψα 2 πορτοκαλακια να πιει χυμο αλλα ηπιε το μισο ποτηρι. Μετα την εβγαλα στις κουνιες κι εκει κυνηγωντας την καταφερα να της δωσω ενα μανταρινι, μιση μπανανα και μισο τοστ.. Φυσικα μολις γυρισαμε ξεραθηκε κι ετσι δεν προφτασα να της δωσω μεσημεριανο.. Μολις ξυπνησει θα την προσπαθησω να φαει λιγη σουπιτσα πεπονακι (αυτο ηταν το αγαπημενο της ΠΡΟ-ιωσης.. για να δουμε τωρα)..!

Απο κιλα πως πατε; Εμενα με προβληματισε πως εχασε μεσα σε 4 μερες 600 γραμμαρια.. Και ειδικα τωρα που εβγαλε και την πανα, φαινεται πολυ αδυνατη ρε γμτ.. :(

 

 

κορίτσια καλημέρα

τελικά καταλήξαμε μει αντιβίωση χειροτέρεψε πάρα πόλύ το αναπνευστικό της μέσα σε μια ημέρα με πολύ βήχα (κάθε 2 λεπτά) ήταν και ο πυρετός 8 ημέρες σχεδόν δεν γινόταν αλλιώς - είνα καλύτερα τώρα κοιμάται βέβαια - πιο πολύ αλλά ταλαιπωρήθηκε πολύ 8 ημέρες τώρα - εχθές τέτοα ώρα να καταλάβετε πρέπει να έφτασε το 40 ο πυρετός και ήταν 8η ημέρα -έχω σκάσει γιατί μέχρι τον Ιανουάριο είχε κάνει κάτι χαζές ιώσεις - αφού τώρα πήρε πρώτη φορά αντιβίωση στα 3 !! και μέσα σε 2 μήνες έχει πάρει 2 φορές

τέλος πάντων περαστικά σε όλους !!!!

Περαστικα σας και αγυριστα κοριτσι μου!

Εμεις ειμαστε στην 3η μερα αντιβιωσης και παμε πολυ καλα.. Βεβαια μαζι με την αντιβιωση παιρνει και aerius και κανουμε μασκες aerolin.. Ειναι παντως καλυτερα, εχει να κανει πυρετο απο τα ξημερωματα της Πεμπτης στις 03:00 τη νυχτα. Σε εμας η αντιβιωση "δουλεψε" αμεσα.. Ευχομαι να γινει το ιδιο και με εσας! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου με τις αρρώστιες δεν έτρωγε τπτ σχεδόν... Με λίγο τραχανα (το αγαπημένο του) ζούσε... άσε τα χριστούγεννα στο παίδων. Πέντε μέρες δεν έφαγε τίποτα εκτός από λίγο γάλα. Φυσικά αδυνάτισε και από τότε δεν έχει ορθοποδίσει ουσιαστικά γιατί είναι κάθε τόσο πάλι άρρωστος...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...