Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ,ΣΧΙΖΕΓΚΕΦΑΛΕΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες!!!Έχω ένα αγοράκι 18μηνών και οι γιατροί τώρα (μετά από 9 μήνες παρακολούθηση) διαπίστωσαν ότι έχει υπερτονία στο δεξί του ποδαράκι λόγω σχιζεγκεφαλίας!!Υπάρχει καποιος που να γνωρίζει για αυτό το θέμα?? γιατί δεν μας λένε τίποτα οι γιατροί??το μόνο που μας είπαν να του κάνουμε φυσιοθεραπείες (έχουμε ήδη ξεκινήσει) αλλά δεν μας λένε το αν θα υπάρξει βελτίωση στο παιδί.Αν κάποιος/α γνωρίζει για αυτό το θέμα ας μου απαντήσει γιατί κοντεύουμε να τρελαθούμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, καλή χρονιά και να χαίρεσαι το μωράκι σου.

Μη σε πιάνει πανικός κατ' αρχήν και 2ον έχετε επισκεφτεί παιδονευρολόγο, έχετε κάνει υπέρηχο και μαγνητική εγκεφάλου και βρέθηκε η σχιζεγκεφαλία?

Ή από μόνη της η υπερτονία θεωρήθηκε ως ένδειξη?

Εγώ να ρωτήσω μόνο αν το παιδάκι σου ειναι πρόωρο και να σου πω ότι με μια αναζήτηση στο google που έκανα βρήκα αυτό http://www.paediatriki.gr/data/issue1/08-Marioglou.pdf

κι ελπίζω κάπως να σε βοήθησα.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα maeleni σε ευχαριστώ πολύ,έχουμε πάει σε παιδονευρολογο και έχουμε κάνει και μαγνητική εγκεφάλου, γέννησα την 36η εβδομάδα αλλά δεν θεωρείται πρόωρος ο μικρός.Απλά φοβόμαστε μήπως και δεν περπατήσει.Ειμαστε πολύ αγχωμένοι με την κατάσταση του μικρού!!!Σε ευχαριστώ πολυ για την σελίδα που μου έστειλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

SOFIE4, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΕΧΟΥΜΕ RV ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

SOFIE4, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΕΧΟΥΜΕ RV ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ!

 

καλησπερα σας! εμεις καναμε μαγνητική εγκεφαλου και μαγνητικη μέσης οταν ο μικρος μας ηταν 18 μηνων . μετα απο ανησυχια της παιδιατρου τον εξετασε παιδονευρολογος και μας εγραψε να του κανουμε μαγνητικες για να αποκλεισουμε πιθανα παθολογικα αιτια!! τελικα ο μικρος δεν ειχε κατι που να τον εμποδιζει να περπατησει...δεν καταληξαμε καπου....με τον καιρο ο μικρος σηκωθηκε και περπατησε μονος του! τωρα ειναι 23 - 24 μηνων και εχουμε επικεντρωθει στις εργοθεραπειες που κανει γιατι δεν χρειαστηκε να κανει πολλες φυσιοθεραπειες.

οσο για την εξεταση....δεν ειναι επωδυνη για το μωρο....γιατι απλα το κοιμιζουν για οσο χρειαζεται...περιπου 45-60 λεπτα!! περισσοτερη ωρα χρειαστηκε να συνελθει για να το ντυσουμε! επωδυνο ηταν για εμας που περιμεναμε και που ευχομασταν τα αποτελεσματα να ειναι φυσιολογικα!οι απαντησεις δεν βγηκαν αμεσως. πηγαμε σε ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο ειδικα για παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο κέντρο που κάνουμε φυσιοθεραπείες στο γιό μου έχω δεί επανειλλημένως παιδιά με ημιπληγία υπερτονία και δίαφορα αλλά προβλήματα τελικά να τα καταφέρνουν και να περπατάνε μια χαρά επίσης έχω και πολλά άλλα παραδείγματα πρώτα πρώτα με τον ανηψιό μου που έχει εγκεφαλική παράλυση-ημιπληγία και όμως περπατάει μια χαρά. Χρειάζεται κόπος και χρόνος και πολύ πολύ φυσιοθεραπεία η οποία βέβαια ποικίλλει από την σοβαρότητα του προβλήματος που υπάρχει αλλά τουλάχιστον στο θέμα του βαδίσματος τα πράγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά.

Link to comment
Share on other sites

SOFIE4, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΕΧΟΥΜΕ RV ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ!

 

καλησπερα σας! εμεις καναμε μαγνητική εγκεφαλου και μαγνητικη μέσης οταν ο μικρος μας ηταν 18 μηνων . μετα απο ανησυχια της παιδιατρου τον εξετασε παιδονευρολογος και μας εγραψε να του κανουμε μαγνητικες για να αποκλεισουμε πιθανα παθολογικα αιτια!! τελικα ο μικρος δεν ειχε κατι που να τον εμποδιζει να περπατησει...δεν καταληξαμε καπου....με τον καιρο ο μικρος σηκωθηκε και περπατησε μονος του! τωρα ειναι 23 - 24 μηνων και εχουμε επικεντρωθει στις εργοθεραπειες που κανει γιατι δεν χρειαστηκε να κανει πολλες φυσιοθεραπειες.

οσο για την εξεταση....δεν ειναι επωδυνη για το μωρο....γιατι απλα το κοιμιζουν για οσο χρειαζεται...περιπου 45-60 λεπτα!! περισσοτερη ωρα χρειαστηκε να συνελθει για να το ντυσουμε! επωδυνο ηταν για εμας που περιμεναμε και που ευχομασταν τα αποτελεσματα να ειναι φυσιολογικα!οι απαντησεις δεν βγηκαν αμεσως. πηγαμε σε ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο ειδικα για παιδια.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, να εισαι καλα. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχει τιποτα το μωρο μου!Απλά ενα ακομη πραγμα που με ανχωνει ειναι πωσ θα τον κρατησω 3 ωρες χωρις φαγητο!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...