Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΑΕΔ (ΠΟΤΕ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ)


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια ειμαι σε αδεια λοχειας και εχω πληρωθει τα επιδοματα απο το ικα,δεν καταλαβα ομως πρεπει να τελειωσουν οι μερες λοχειας για να πληρωθω απο τον οαεδ η' μπορω να παω να καταθεσω και τωρα τα χαρτια μου για το επιδομα το συμπληρωματικο;ειχε παει ο αντρας μου να εισπραξει τα χρηματα απο το ικα και δεν με εδωσε να καταλαβω.ευχαρηστω που με ακουσατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να πας να κανεις τα χαρτια... χρειαζεται περιπου ενα μηνα ισως και παραπανω να στο δωσουν!! Και αρκετα χαρτια... καλυτερα να πας η ιδια γιατι και εγω εστειλα τον συζηγο αλλα δουλεια δεν εκανε :)

Να σου ζησει το μικρο σου :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Να τα κάνεις τώρα τα χαρτιά σου... Αυτοί θέλουν να σε εξοφλήσει πλήρως το ΙΚΑ για να κάνουν τους υπολογισμούς τους... Μην το αμελήσεις γιατί δεν είναι και λίγα... Εγώ θυμάμαι έιχα πάρει γύρω στα 700 Ευρώ από τον ΟΑΕΔ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΠΑΣ ΤΩΡΑ. Τα χαρτιά σου ΠΡΕΠΕΙ να κατατεθούν στον ΟΑΕΔ μέσα σε 2-3 μήνες (δε θυμάμαι καλά αλλά δεν έχεις περιθώριο να τα κάνεις όποτε θέλεις) αφότου πληρώθηκες από το ΙΚΑ. Μην το αμελείς. Θα τα χάσεις....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δουλευες τα δυο προηγουμενα χρονια και δεν πηρες μηηηηνεεεεεςςς αναρωτικη ειναι γυρω στα 750 ευρω!! εγω τοσα ειχα παρε πριν 1,5 χρονο και επαθα σοκ ομολογουμενος!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

αν δουλευες τα δυο προηγουμενα χρονια και δεν πηρες μηηηηνεεεεεςςς αναρωτικη ειναι γυρω στα 750 ευρω!! εγω τοσα ειχα παρε πριν 1,5 χρονο και επαθα σοκ ομολογουμενος!!

 

Δουλεύω 4 χρόνια χωρίς καμία αναρρωτική. Τέτοιο μισθό είχες κι εσύ ή παραπάνω και πήρες τόσα;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου να ρωτήσω κάτι ???

Τα χρήματα αυτά που πέρνεις από τον ΟΑΕΔ δεν είναι συμπληρωματικά του μισθού σου??

 

Δηλ. μετά τις 63 μέρες σε πληρώνει το ΙΚΑ αλλά δεν σου δίνει όλα τα χρήματα που αφορούν αυτές τις μέρες και τα υπόλοιπα τα πέρνεις από τον ΟΑΕΔ.

 

Εγώ έτσι έχω καταλάβει. Εχω καταλάβει λάθος?

tMGVp2.png bg1132613.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγώ νομίζω οτι δεν έχει σχέση αυτό το επιδομα με το ΙΚΑ. Είναι το επίδομα μητρότητας που το δίνει ο ΟΑΕΔ πλά παίζει ρόλο πόσες ημέρες αδείας έχεις πάρει τον τελευταίο χρόνο για το τελικό ποσό.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΤΟΥΡΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΥΡΙΟ ΠΧ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΠΡΙΝ 13 ΜΕΡΟΥΛΕΣ!!!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ??????????????????

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!1Σ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Προθεσμια υποβολης 90 μερες,πρεπει να προσκομισεις τα αποδεικτικα πληρωμων του ικα,

βεβαιωση εργοδοτη υπογεγραμενη απο τον εποπτη εργασιας, φωτ.ταυτοτητας, φωτ.βιβλιαριου εθνικης και προσφατη βεβαιωση ενσημων απο το ικα..Ελπιζω να στα εγραψα ολα ..Να σας ζησει το μωρακι σας

Link to comment
Share on other sites

Nα σας ζησει. :D:D Γερο δυνατο και παντα ευτυχισμενο.

Φυσικα και μπορειτε

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

 

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

 

 

Αν δεν παρει τους 3,5 μηνες και παρει το μειωμενο μετα το 6μηνο καντε και την αιτηση για το 6μηνο μην πηγαινοερχεστε γονεις πραγμα:D:wink:

http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πήγα στον ΟΑΕΔ μου ζητήσανε παραπάνω από αυτά που γράφει το site οπότε σου τα γράφω όλα.

- Βεβαίωση του εργοδότη και Αίτηση δική σου. (είναι ένα χαρτί, το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ)

- Βεβαίωση από το ΙΚΑ για το ύψος του επιδόματος που πήρες. (συνήθως σου την δίνουν μόνοι τους, όταν πάρεις το επίδομα λοχείας, εάν δεν στη δώσουν ζήτησε τη.)

- Ταυτότητα

- Το βιβλιάριο υγείας (βγάζουν φωτοτυπία, τις ημέρες ασθενείας που τυχόν πήρες στην εγκυμοσύνη)

- Μηχανογραφημένα τα ένσημα από το ΙΚΑ του 2008 και του 2009

 

ΚΑΙ τα ένσημα που έχουμε στο σπίτι, το μικρό αυτό χαρτάκι, όποιο είναι το τελευταίο.( έδωσα το 2005)

 

AAAAAA εαν πάς εσύ και όχι η συζυγός εξουσιοδότηση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις ευχες και για την πολυτιμη βοηθεια σας.χωρις εσας ακομα θα ψαχνομουν!!!και παλι ευχαριστω

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!1Σ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Άραγε τα μηχανογραφημένα ένσημα αν πάει ο σύζυγος στο ΙΚΑ θα του τα δώσουν ή πρέπει να πάω εγώ? Αν τον στείλω στον ΟΑΕΔ να πάρει τις αιτήσεις θα τις δώσουν ή πάλι πρέπει να πάω εγώ? Μόλις χθες πήρα το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού από το ΙΚΑ, μπορώ να πάω άμεσα στον ΟΑΕΔ να καταθέσω τα δικαιολογητικά ή πρέπει να λήξει η άδεια λοχείας? Και πάλι πρέπει να πάω εγώ ή μπορεί να τα καταθέσει και ο σύζυγος? Δικαιούμαι χρήματα από τον ΟΑΕΔ? Και αν ναι, από που προκύπτει αυτό? Πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή γίνεται αυτόματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπεί στον κόπο να με βοηθήσει!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα κ από εμένα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.Θα παρακαλούσα αν μπορούσε κάποια να με βοηθήσει να κατανοήσω τι ακριβώς γίνεται με τα επιδόματα γιατί κοντεύω να τρελαθώ.εγώ αυτή τη στιγμή είμαι άνεργη κ παίρνω ταμείο ανεργίας μέχρι τον ιούλιο που ολοκληρώνεται.σύμφωνα με τον ιδιώτη γιατρό που με παρακολουθει θα γεννήσω το αργοτερο εως 10 οκτωβρίου (κ.τ.).τα 'ενσημα των 2 προηγουμένων ετών τα έχω συμπλρωμένα άρα πιστεύω καλά ότι δικαιούμαι τα επιδόματα από το ικα?πότε πάμε για πρωτη φορα στο ικα γι επίδομα κυοφορίας κ τι διαδικασία ακολουθείτε? ευχαριστω εκ των προτερων όποια δώσει τον πολυτιμο χρονο σας για βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...