Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εναλλακτική ακριβού Π.Σ. στο Βύρωνα


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

ο μικρός μας είναι 2 ετών και 3 μηνών. Από Σεπτέμβρη που θα είναι 3 ετών παρά 2 μηνών, θα τον στείλουμε παιδικό σταθμό, ώστε να μην μένει συνέχεια σπίτι με τους παππούδες τα πρωϊνά. Σκοπεύουμε να τον στείλουμε εκεί μέχρι και νήπιο (για 3 χρόνια δηλαδή). Μετά θα δούμε.

Μένουμε σύνορα Βύρωνα-Παγκρατίου και μας έχουν μιλήσει κατά καιρούς διάφοροι για τη Λίλιαν Λύκου με τα καλύτερα λόγια. Γνωρίζω πως είναι ο πιο ακριβός παιδικός σταθμός της περιοχής - κάπου 4.800?/έτος.

Υπάρχει κάποια εναλλακτική επιλογή με λιγότερα χρήματα και εξίσου καλή δουλειά στην περιοχή;

Επίσης, έχει στείλει καμιά μανούλα το παιδί της στη Λίλιαν Λύκου ώστε να επιβεβαιώσει ή να διαψέυσει όλα όσα έχουμε ακούσει;

Σας ευχαριστώ.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τόσο έχει και το πρώτο σκαλί; Τόσο ακριβά; Εϊχα την εντύπωση πως αυτή η τιμή της Λίλιαν Λύκου είναι η πιο ψηλή από όλα.

Γράψε μου λίγο περισσότερα πράγματα αν θέλεις για το πρώτο σκαλί.

Επίσης, διάβασα καλές εντυπώσεις εδώ στο Parents για την Ροζ Μαρί.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τόσο έχει και το πρώτο σκαλί; Τόσο ακριβά; Εϊχα την εντύπωση πως αυτή η τιμή της Λίλιαν Λύκου είναι η πιο ψηλή από όλα.

Γράψε μου λίγο περισσότερα πράγματα αν θέλεις για το πρώτο σκαλί.

Επίσης, διάβασα καλές εντυπώσεις εδώ στο Parents για την Ροζ Μαρί.

Καλό είναι να επισκεφθεις μόνος σου τα σχολεία, να δεις τους χώρους και τις δασκάλες, να ενημερώσεις για το τι κάνουν και τι προσφέρουν. Για το ΠΡΩΤΟ ΣΚΑΛΙ μπορώ να σου πω ότι αγαπούν πραγματικά τα παιδιά και ακολουθούν σωστές πρακτικές στο εκπαιδευτικό κομμάτι. Επίσης υπάρχει ένας πολύ ωραίος κήπος με χώμα και γρασίδι στο πίσω μέρος που τα παιδιά παίζουν με άνεση κι έρχονται σε επαφή με τη φύση.

Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε πάρα πολύ κοντά!

Λοιπόν, για της Λίλιαν Λύκου ξέρω από μια φίλη που στέλνει τα παιδιά της πως είναι πολύ ευχαριστημένη.

Επίσης υπάρχει ένας πολύ συμπαθητικός και μαζεμένος παιδικός σταθμός Δαμάρεως & Φιλεταίρου, (στο στενάκι που βρίσκεται η Εθνική τράπεζα στη Φιλολάου, προς την Υμηττού)

Αν περάσεις και δεις διάφορους σταθμούς, θα ήθελες να μας ενημερώσεις;

Θα χρειαστώ κι εγώ σε λίγους μήνες και θα μου ήταν χρήσιμη μια ακόμη γνώμη.

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Σήμερα περνούσαν έξω από το σταθμό που σου έλεγα (φραουλίτσα λέγεται) & είπα να μπω να ρωτήσω.

Λοιπόν, παίρνουν παιδάκια από μηνών (είχαν ένα από 3 μηνών) έως 3 ετών.

Λειτουργεί 07.15-16.30. Προσφέρουν στα παιδάκια φρούτα κατά τις 11.00 και γεύμα κατά τις 13.30.

2 φορές την εβδομάδα μοσχάρι, 2 κοτόπουλο, 1 ψάρι (αν τρώει ήδη το παιδάκι) 'η λαχανόσουπα. Όλα συνοδεύονται με λαχανικά.

Έχουν δύο δωμάτια. Ένα για μικρούλια παιδάκια (έως 2 ετών) και ένα δεύτερο για τα μεγαλύτερα.

Ένα χώρο για να κοιμούνται, ένα χώρο να τα αλλάζουν (τα πλένουν σε κάθε αλλαγή πάνας!), και την κουζίνα που μαγειρεύουν το φαγάκι των παιδιών καθημερινά.

Επίσης, έχουν εσωτερική αυλή με παιχνίδια (κούνιες και κάτι άλλα)

 

Είναι σαν σπίτι. Μου φάνηκε πως τα φροντίζουν τα παιδάκια καλά, αλλά θα ήθελα να δω κι άλλους για να έχω μέτρο σύγκρισης.

Οι κοπέλες που είδα είναι απλές, γελαστές και φιλικές.

 

Μου εδώσε τιμή (χωρίς σχολικό), αλλά δεν την αναφέρω γιατί δεν είμαι σίγουρη για το αν επιτρέπεται.

Αν θέλεις στείλε μου πμ και θα σου πω.

Επίσης συμμετέχουν στα ΕΣΠΑ.

 

Πες μου κι εσύ τη γνώμη σου για ό,τι τσεκάρεις.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπορείς να γράψεις τιμή, έχω γράψει και γω στο πρώτο post για την Λίλιαν Λύκου.

Σκέφτομαι να μην τον αφήνω για μεσημεριανό στον παιδικό σταθμό αλλά να γυρίζει σπίτι στον παππού και τη γιαγιά κατά τις 1:30, να τρώει και να κοιμάται σπίτι.

Θα δούμε, σήμερα θα ξεκινήσω τα τηλέφωνα.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περάσαμε για ενημέρωση από το Πρώτο Σκαλί και τα 2 Ροζ Μαρί (Παγκράτι και Βύρωνα). Επίσης η σύζυγος πήγε από τη Λίλιαν Λύκου.

Όλες οι κοπέλες που μας μίλησαν ήταν ευγενέστατες και έλυσαν κάθε απορία. Οι αίθουσες στο Πρώτο Σκαλί και τη Ροζ Μαρί Βύρωνα είναι μικρές, στα άλλα δυο μεγαλύτερες. Οι τιμές είναι παρόμοιες, με σχολικό στα 4.750 ? περίπου.

 

Στις ίδιες τιμές προτιμούμε Λίλιαν Λύκου, η οποία θέλει να ξέρει μέχρι τέλος Μαρτίου αν θα κλείσουμε εκεί, καθώς το προ-προνηπιακό τμήμα έχει ήδη 12 εγγραφές.

 

Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες και εντυπώσεις, ευχαρίστως να γράψω.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...