Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aνανέωση διαβατηρίου


andigo

Recommended Posts

Καλημέρα. Πρόκειται τον άλλο μήνα να πάω επαγγελματικό ταξίδι αλλά το διαβατήριο μου λήγει σε 10 ημέρες. Μήπως γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία για την ανανέωσή του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα χρειαστεις κ περιεργη βιζα?

γιατι αν ισχυει κατι τετοιο, χρονικα εισαι λιγο οριακα.

κ θα πρεπει να ''καθαρισει'' η εταιρεια.

 

φωτογραφιες κ παραβολα απο δου.

υπ. δηλωσεις κ τετοια,

πηγε ο χασμπανος προσφατα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Τη VISA θα τη βγάλουν από τη δουλειά μου.

Φωοτγραφίες και παράβολα χρειάζονται πάλι; Μόνο ανανέωση θέλω να κάνω και χρειάζονται πάλι και αυτά;

300 ΕΥΡΩ!!!!! Μη μου λέτε τέτοια. Δεν παίζει με τίποτα. Καλύτερα να δηλώσω από τώρα αδυναμία να πάω αλλά ποιος αντέχει τα μούτρα τους μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το σιγουρο ειναι οτι θελεις γυρω στα 300 ευρω για την ανανεωση προσφατα ρωτησε ο αδερφος μου

 

 

τι λέτε ρε παιδιά; πότε έγινε αυτό; εγώ πέρυσι που έκανα την ανανέωση σε καμία περίπτωση δεν είχε τόσα! :shock::shock: κι από εκεί θα τα πάρουν;;;;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Τη VISA θα τη βγάλουν από τη δουλειά μου.

Φωοτγραφίες και παράβολα χρειάζονται πάλι; Μόνο ανανέωση θέλω να κάνω και χρειάζονται πάλι και αυτά;

300 ΕΥΡΩ!!!!! Μη μου λέτε τέτοια. Δεν παίζει με τίποτα. Καλύτερα να δηλώσω από τώρα αδυναμία να πάω αλλά ποιος αντέχει τα μούτρα τους μετά.

 

ίσως είσαι όντως οριακά, για να βγει η βίζα πρέπει να υπάρχει και διαβατήριο!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Πως προέκυψε το 300άρι ?:shock::shock::shock:

 

Δείτε εδώ, ενήλικας για 5 χρόνια 26,4 + 53 + 5 = περίπου 80 ευρώ και οι φωτο εξτρά.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτι θελεις γυρω στα 300 ευρω για την ανανεωση προσφατα ρωτησε ο αδερφος μου

Καμία σχέση! Εκτός αν στα 300 συνυπολόγισε και το κόστος των αεροπορικών εισιτηρίων :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμία σχέση! Εκτός αν στα 300 συνυπολόγισε και το κόστος των αεροπορικών εισιτηρίων :rolleyes:

Όντως βρε παιδιά. Μην υπερβάλουμε και τόσο. Σχεδόν 82 ευρώ το διαβατήριο ενηλίκων με διάρκεια 5 έτη, και 72 ευρώ διαβατήριο ανηλίκων με διάρκεια 3 έτη. Την περασμένη εβδομάδα τα έβγαλα. Σε 3-4 εργάσιμες πας και τα παραλαμβάνεις. Για την κατάθεση των δικαιολογητικών έχει αρκετό κόσμο συνήθως και μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις αρκετά.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και είχα και εγώ την απορία αυτές τις μέρες .... εμένα λήγει του χρόνου ( πιο λίγο ) αλλά κατα 99.8% :lol: θα ζώ εκτός ελλάδας οπότε πρέπει να πάω,,

επειδή μπήκα να δώ και εγώ τι χρειάζεται

 

300 ευρώ δεν είναι σε καμμία περίπτωση

αλλά ρε παιδιά για ανανέωση δε μιλάμε ?

γιατί πρέπει να βγεί καινούργιο βιβλιαράκι τη στιγμή που έχει αρκετά φύλλα το παλιό ????και κανει και 53 ευρώ( απο τα ογδόντα κάτι) μόνο αυτό????????????????????

:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Στα καινούρια διαβατήρια δεν υπάρχει το ειδικό φύλλο για την παράταση του διαβατηρίου. Όταν λέμε ανανέωση, εννοούμε έκδοση καινούριου διαβατηρίου με προσκόμιση του παλιού.

 

Αυτό ίσχυε από πάντα, απλά παλιότερα μπορούσες να κάνεις και παράταση. Γιατί δεν μπορείς να κάνεις παράταση πλέον δεν ξέρω. Για λόγους ασφαλείας ίσως; Απ' ό,τι ξέρω καμία άλλη (ευρωπαϊκή?) χώρα δεν το επιτρέπει, οπότε ίσως είναι διεθνής κανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Στα καινούρια διαβατήρια δεν υπάρχει το ειδικό φύλλο για την παράταση του διαβατηρίου. Όταν λέμε ανανέωση, εννοούμε έκδοση καινούριου διαβατηρίου με προσκόμιση του παλιού.

 

Αυτό ίσχυε από πάντα, απλά παλιότερα μπορούσες να κάνεις και παράταση. Γιατί δεν μπορείς να κάνεις παράταση πλέον δεν ξέρω. Για λόγους ασφαλείας ίσως; Απ' ό,τι ξέρω καμία άλλη (ευρωπαϊκή?) χώρα δεν το επιτρέπει, οπότε ίσως είναι διεθνής κανονισμός.

 

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θέλουν ανανέωση κάθε 5 χρόνια για να έχει σχετικά πρόσφατη φωτό και στοιχεία... δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των φύλλων, άλλωστε πλέον με τη συνθήκη του Σένγκεν δεν σφραγίζονται και τα φύλλα, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις που ταξιδεύεις εκτός Σένγκεν...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποπο τα λεφτα σκέφτομαι...

5 * 80 = 400 ευρωωωωω:shock:

Τα παιδικά διαβατήρια είναι φτηνότερα (δες το λινκ πιο πάνω για ακριβές ποσό) αλλά ισχύουν μόνο για 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδικά διαβατήρια είναι φτηνότερα (δες το λινκ πιο πάνω για ακριβές ποσό) αλλά ισχύουν μόνο για 3 χρόνια.

 

οχι ιδιαιτερα, γυρω στα Ε75 βγαινει

Link to comment
Share on other sites

μωρέ δίκιο έχεις αλλά το κοιτάω συνολικά το κοστούμι, και κάτι παθαίνω:lol:

πήγε ο άντρας μου σήμερα τελικά γιατί έχει ήδη λήξει

85 ευρώ παράβολα εφορία και 10 φωτο , είναι ψιλοταρίφα μάλλον οι φωτο διαβατηρίου:?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ξέρεις επίσης ότι σε περίπτωση που δεν δεχτούν τις φωτογραφίες σου (πράγμα που συμβαίνει αρκετά συχνά), θα πρέπει να ξαναπληρώσεις παράβολο 5? και να επαναλάβεις τη διαδικασία από την αρχή.

 

 

__________________________________

car hire crete - ενοικίαση αυτοκινήτου στην κρήτη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εντός Ευρώπης δεν χρειάζεται διαβατήριο αλλά καλό θα είναι να έχουμε γιατί είναι πιο δυνατό έγγραφο από την ταυτότητα[πλαστικοποιημένο χαρτί δηλαδή που μόνο εμείς έχουμε),γιατί μπορεί να έχουμε κανένα πρόβλημα.

Όσο αφορά την έκδοση διαβατηρίου εγώ μένω Θεσσαλονίκη και πήγα στο Α.Τ. Τούμπας, δίπλα υπήρχε ένα κατάστημα όπου έβγαλα φωτογαραφίες πήρα και τα παράβολα(τα οποία τα συμπληρώσε κιόλας), με έβγαλε φωτοτυπία την ταυτότητα και γενικά η κοπέλα ήταν ευγενέστατη,μου τα έβαλε όλα σε ένα φάκελο και σε 5 λεπτά τελείωσα και πήγα τα παρέδωσα μέσα στην αστυνομία.Πλήρωσα 90 ευρώ για τα παράβολα αντι 85 που έχουν στην εφορία και 8 ευρώ για τις φωτογραφίες οι οποίες σπάνια κόβονται από το συγκεκριμένο μαγαζί απ'ότι άκουσα και από άλλους.Πλήρωσα δηλαδή 5 ευρώ περισσότερο αλλά έγινε η δουλειά μου άψογα και απέφυγα την ταλαιπωρία να ψάξω να βρω εφορία κ.τ.λ.Βέβαια όποιος έχει ελεύθερο χρόνο πηγαίνει εφορία και γλυτώνει και το 5ευρο.Στην καρτούλα που πήρα είδα ότι έχουν το ίδιο μαγαζί και δίπλα στο Αστυν.Μέγαρο για όσους μένουν δυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...