Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασχημη μυρωδια στην αναπνοη του μωρου μου!!!!


Recommended Posts

Καλημερα σας...

 

Παιδια βοηθεια! Μυριζει το στομα της κορης μου..

Να τα παρουμε απο την αρχη!

 

Λοιπον πριν κανενα μηνα προσεξα οτι μυριζε το στομα της Σουσους μου και τη πηρα στον γιατρο, ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειιναι τιποτα αλλα θα το παρακολουθουμε, κατι μερες μετα αρρωστησε, κρυωσε και την ξαναπηρα στον γιατρο και προσεξε οτι οι αμυγδαλες της τριπλασιαστηκαν απο την προηγουμενη φορα και πηραμε αντιβιοση για μια εβδομαδα...

Οταν σταματησαμε την αντιβιοση ολα καλα! αλλα κατι μερες μετα αρχισε παλι την ιδιοτροπια και κλαει συνεχως χωρις κανενα εμφανη λογο, τις δυο τελευταιες μερες μυριζει παλι και η αναπνοη της...

Αυριο το πρωι θα την παρω ξανα στον γιατρο, απλα ρωταω την γνωμη και την εμπηρια σας...

Τι μπορει να πηγαινει λαθος; τι μπορει να εχει; σας εχει τυχει;

Μπορει να πρεπει να βγαλει τους αμυγδαλες της απο τοσο νωρης;

Να σημιωσω οτι και εγω και ο πατερας της ειχαμε προβλημα με τους αμυγδαλες παιδια, εγω τους εβγαλα, ο αντρας μου υποφερει καποιες φορες ακομα...

 

 

Ευχαριστω!!!!!!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κραταει πιπιλλα, δεν μυριζε ομως πιο πριν..:(

 

Δεν πλενουμε τα δοντακια μας, εχουμε 4 φυσικα 2 πανω, δυο κατω, αλλα δεν τα πλενουμε, δεν ξερω καν πως να το κανω!

 

Αυτο που με ανησηχει Δημητρα μου ειναι ο συνδιασμος της ιδιοτροπιας με την ασχημη μυρωδια, ισως να μην εχει και μια σχεση φυσικα...

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κραταει πιπιλλα, δεν μυριζε ομως πιο πριν..:(

 

Δεν πλενουμε τα δοντακια μας, εχουμε 4 φυσικα 2 πανω, δυο κατω, αλλα δεν τα πλενουμε, δεν ξερω καν πως να το κανω!

 

Αυτο που με ανησηχει Δημητρα μου ειναι ο συνδιασμος της ιδιοτροπιας με την ασχημη μυρωδια, ισως να μην εχει και μια σχεση φυσικα...

 

Μην ανησυχείς γλυκιά μου. Καταρχήν να σου ζήσει η Σουσού σου....έχεις τέλειο μωρό...Κατά δεύτερον μπορείς να πάρεις ένα ειδικό σαν δαχτυλάκι από καουτσούκ το βάζεις στο δικό σου δείκτη και βάζεις λίγη οδοντόκρεμα παιδική εννοείται. Και τα πλένετε μαζί. Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι έχεις ρωτήσει τον παιδίατρο και τον ρωτάς και τι οδοντόκρεμα να πάρεις. τώρα ως προς την άσχημη μυρωδιά, άστα να πάνε. Νομίζω ότι άπαξ και αποκτήσει κάποιος ευαισθησία στις αμυγδαλές, μετά με το παραμικρό, (υγρασίες, απότομη αλλαγή θερμοκρασίας...κτλ) θα πρίζονται...Φυσικά δεν είμαι γιατρός. Ρώτα πάλι το γιατρό σου. Φιλάκια και μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

εγω τους τα πλενω απο το πρωτο δοντι.εχει οδοντοκρεμες για καθε ηλικια.απο μηνων ξεκινανε.οπως κ οδοντοκρεμες.βαζεις λιγο ισα με μια φακη κ τα πλενεις 2 φορες τη μερα.ειναι ακινδυνες κ δε πειραζει αν δε φτυσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημερα σας...

 

Παιδια βοηθεια! Μυριζει το στομα της κορης μου..

Να τα παρουμε απο την αρχη!

 

Λοιπον πριν κανενα μηνα προσεξα οτι μυριζε το στομα της Σουσους μου και τη πηρα στον γιατρο, ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειιναι τιποτα αλλα θα το παρακολουθουμε, κατι μερες μετα αρρωστησε, κρυωσε και την ξαναπηρα στον γιατρο και προσεξε οτι οι αμυγδαλες της τριπλασιαστηκαν απο την προηγουμενη φορα και πηραμε αντιβιοση για μια εβδομαδα...

Οταν σταματησαμε την αντιβιοση ολα καλα! αλλα κατι μερες μετα αρχισε παλι την ιδιοτροπια και κλαει συνεχως χωρις κανενα εμφανη λογο, τις δυο τελευταιες μερες μυριζει παλι και η αναπνοη της...

Αυριο το πρωι θα την παρω ξανα στον γιατρο, απλα ρωταω την γνωμη και την εμπηρια σας...

Τι μπορει να πηγαινει λαθος; τι μπορει να εχει; σας εχει τυχει;

Μπορει να πρεπει να βγαλει τους αμυγδαλες της απο τοσο νωρης;

Να σημιωσω οτι και εγω και ο πατερας της ειχαμε προβλημα με τους αμυγδαλες παιδια, εγω τους εβγαλα, ο αντρας μου υποφερει καποιες φορες ακομα...

 

 

Ευχαριστω!!!!!!

 

Η αναπνοή μυρίζει και όταν βγάζουν δόντια. αυτή την περίοδο γίνονται ιδιότροπα και νευρικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως είναι από τα δόντια. Στο γιο μου σκιζοταν το ούλο για να βγει το δοντάκι, εβγαζε αίμα και είχε δυσοσμία στο στόμα του. Πάντως αν θες να βουρτσίζεις τα δοντάκια, μπορείς να πάρεις μια γάζα με λίγο νεράκι και να τα πλένεις.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

 

Η κόρη μου κάθε πρωί βρωμάει! Δεν ξέρω τι συμβαίνει... έχω αρχίσει και ανησυχώ. Βρωμάει πολύ η αναπνοή της ... πάντα βρωμούσε ... αλλά όχι τόσο. Τώρα εντομεταξύ ποτίζεται σε όλο της το πρόσωπο ... τη μυρίζει και βρωμάει. Πλένουμε δόντια αλλα δε γίνεται κάτι ...

 

Τι μπορεί να φταίει? Ξέρω ότι έχει κρεατάκια ... αλλά τόσο πολύ βρωμάει από αυτό??? Ντρέπομαι που πάει και στο σταθμό γιατί ακόμα και μετά το γάλα δεν έχει ξεμυρίσει!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Η κόρη μου κάθε πρωί βρωμάει! Δεν ξέρω τι συμβαίνει... έχω αρχίσει και ανησυχώ. Βρωμάει πολύ η αναπνοή της ... πάντα βρωμούσε ... αλλά όχι τόσο. Τώρα εντομεταξύ ποτίζεται σε όλο της το πρόσωπο ... τη μυρίζει και βρωμάει. Πλένουμε δόντια αλλα δε γίνεται κάτι ...

 

Τι μπορεί να φταίει? Ξέρω ότι έχει κρεατάκια ... αλλά τόσο πολύ βρωμάει από αυτό??? Ντρέπομαι που πάει και στο σταθμό γιατί ακόμα και μετά το γάλα δεν έχει ξεμυρίσει!!!!

Τα κρεατάκια πάντως είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για δυσάρεστη αναπνοή. Μπορείς όμως να την πας και σε έναν ΩΡΛ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέω μήπως έχει κάτι το στομάχι της και δημιουργεί άσχημη αναπνοή.

 

Πάντως από μύτη έχουμε συχνά και λαιμό επίσης ... άντε να βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το στομα του γιού μου (2 χρονών) μυρίζει άσχημα κυρίως το πρωί. Τον πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα. τα δόντια τα βουρτσίζουμε 3 φορές την ημέρα.Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να είναι από κάποιο φαγητό που του έπεσε βαρύ αλλά η κακοσμία είναι καθημερινό φαινόμενο.

Διάβασα πιο πάνω ότι μπορεί να συνδέεται με κρεάτακια και απομένως δύσκολη αναπνοή όμως η παιδίατρος μου είπε ότι πιθανώς να έχει κρεατάκια (ανασαίνει στον ύπνο του με το στόμα ανοιχτό) αλλά δεν έδωσε και πολύ σημασία.

Αν έχει κρεατάκια δεν θα έπρεπε να μου πει για επέμβαση ή δεν συνηθίζεται πλεον? Υπάρχει κάποια μαμά που μετά από επέμβαση στα κρεατάκια το στόμα του παιδιού της δεν μύριζε άσχημα? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό παιδοΩΡΛ στην Αθήνα?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Το στομα του γιού μου (2 χρονών) μυρίζει άσχημα κυρίως το πρωί. Τον πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα. τα δόντια τα βουρτσίζουμε 3 φορές την ημέρα.Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να είναι από κάποιο φαγητό που του έπεσε βαρύ αλλά η κακοσμία είναι καθημερινό φαινόμενο.

Διάβασα πιο πάνω ότι μπορεί να συνδέεται με κρεάτακια και απομένως δύσκολη αναπνοή όμως η παιδίατρος μου είπε ότι πιθανώς να έχει κρεατάκια (ανασαίνει στον ύπνο του με το στόμα ανοιχτό) αλλά δεν έδωσε και πολύ σημασία.

Αν έχει κρεατάκια δεν θα έπρεπε να μου πει για επέμβαση ή δεν συνηθίζεται πλεον? Υπάρχει κάποια μαμά που μετά από επέμβαση στα κρεατάκια το στόμα του παιδιού της δεν μύριζε άσχημα? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό παιδοΩΡΛ στην Αθήνα?

 

ο γιατρος που χειρουργησε το γιο μου ειναι πολυ καλος.εχει ιατρειο κ χειρουργει στο αγια σοφια χωρις να ζηταει φακελακια.αν θες σου στελνω πμ με τηλεφωνο

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το στομα του γιού μου (2 χρονών) μυρίζει άσχημα κυρίως το πρωί. Τον πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα. τα δόντια τα βουρτσίζουμε 3 φορές την ημέρα.Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να είναι από κάποιο φαγητό που του έπεσε βαρύ αλλά η κακοσμία είναι καθημερινό φαινόμενο.

Διάβασα πιο πάνω ότι μπορεί να συνδέεται με κρεάτακια και απομένως δύσκολη αναπνοή όμως η παιδίατρος μου είπε ότι πιθανώς να έχει κρεατάκια (ανασαίνει στον ύπνο του με το στόμα ανοιχτό) αλλά δεν έδωσε και πολύ σημασία.

Αν έχει κρεατάκια δεν θα έπρεπε να μου πει για επέμβαση ή δεν συνηθίζεται πλεον? Υπάρχει κάποια μαμά που μετά από επέμβαση στα κρεατάκια το στόμα του παιδιού της δεν μύριζε άσχημα? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό παιδοΩΡΛ στην Αθήνα?

 

η κορη μου ξεκινησε να εχει αυτο το προβλημα γυρω στα τρια και μας ειπε ο παιδοδοντιατρος οτι πριν κοιταξουμε κατι σοβαρο (πχ κρεατακια ή ακομη και το συκωτι) να δοκιμαζουμε να καθαριζουμε τη γλωσσιτσα για να φευγουν τα στοματικα βακτηρια που προκαλουν δυσαρεστη αναπνοη και δε φευγουν με το βουρτσισμα των δοντιων. Πηραμε λοιπον μια απο αυτες τις σπατουλιτσες που ειναι για αυτον τον σκοπο (εχει και μικρες για παιδακια) και το καναμε καθε πρωι, αυτο ηταν.

Τωρα που μεγαλωσε λιγο το κανουμε ακομη για λογους στοματικης υγιεινης, αλλα δεν το χρειαζεται απο αποψη μυρωδιας.

 

Για τα κρεατακια, επειδη ειχε ο γιος μου, δεν καναμε τιποτα, μου ειχε πει τοτε ο γιατρος οτι καποια παιδακια εχουν ανεπτυγμενους αδενες και μεγαλωνει η μυτουλα γυρω τους. Οντως ετσι εγινε, τωρα στα 4 ειναι ανοιχτη η μυτουλα του (δεν ειχε βεβαια μεγαλο προβλημα, μονο λιγο ροχαλητο τη νυχτα). Ισως γι'αυτο να μην εδωσε πολυ σημασια η παιδιατρος, επειδη ειναι μικρο το παιδακι σου.

 

Καλη τυχη, ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι μονιμο? η διαρκει για λιγες ημερες δηλαδη κανα δεκαημερο? Γιατι και οι ιωσεις προκαλουν κακοσμια.

 

Το έχει εδώ και τρεις μήνες.:-(

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ξεκινησε να εχει αυτο το προβλημα γυρω στα τρια και μας ειπε ο παιδοδοντιατρος οτι πριν κοιταξουμε κατι σοβαρο (πχ κρεατακια ή ακομη και το συκωτι) να δοκιμαζουμε να καθαριζουμε τη γλωσσιτσα για να φευγουν τα στοματικα βακτηρια που προκαλουν δυσαρεστη αναπνοη και δε φευγουν με το βουρτσισμα των δοντιων. Πηραμε λοιπον μια απο αυτες τις σπατουλιτσες που ειναι για αυτον τον σκοπο (εχει και μικρες για παιδακια) και το καναμε καθε πρωι, αυτο ηταν.

Τωρα που μεγαλωσε λιγο το κανουμε ακομη για λογους στοματικης υγιεινης, αλλα δεν το χρειαζεται απο αποψη μυρωδιας.

 

Για τα κρεατακια, επειδη ειχε ο γιος μου, δεν καναμε τιποτα, μου ειχε πει τοτε ο γιατρος οτι καποια παιδακια εχουν ανεπτυγμενους αδενες και μεγαλωνει η μυτουλα γυρω τους. Οντως ετσι εγινε, τωρα στα 4 ειναι ανοιχτη η μυτουλα του (δεν ειχε βεβαια μεγαλο προβλημα, μονο λιγο ροχαλητο τη νυχτα). Ισως γι'αυτο να μην εδωσε πολυ σημασια η παιδιατρος, επειδη ειναι μικρο το παιδακι σου.

 

Καλη τυχη, ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο

 

Θα αρχίσω να του βουρτσίζω και την γλώσσα και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η λιστα απο πιθανες αιτιες

-κακή στοματική υγιεινή,

- περιοδοντική λοίμωξη ή ασθένεια ούλων,

- έντονη σταδιακή συσσώρευση βακτηρίων που προκαλούν την άσχημη μυρωδιά στο στόμα,

- χρόνια μόλυνση φλεβωδών κόμβων,

- στοματίτιδα (άφτρα),

- δυσμενείς συνήθειες όπως το κάπνισμα και το ποτό,

- κακή πέψη,

- νόσους στο συκώτι ή στο νεφρό,

- δυσκοιλιότητα κ.α.

Ο,τι και να ειναι, δεν θα ειναι κατι σοβαρο. καλυτερα ομως να το δειτε με ΩΡΛ για να εισαστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι και ο διαβητης κανει κακοσμια στοματος!Καλο ειναι να το ξανασυζητησεις με το γιατρο σου για να αποκλεισεται σοβαροτερες αιτιες.

Μου το χε πει ο παιδιατρος οταν μυριζε το στομα του μικρου μου οταν του ειπα οτι εχουμε ιστορικο στην οικογενεια.Εμεις απλα του πλεναμε τα δοντια και του εδινα νερο πριν κοιμηθει.

παντως για τα κρεατακια ξερω οτι μεχρι καποια ηλικια τα κρετακια ειναι μεγαλα αλλα μεγαλωνοντας μεγαλωνει η μυτουλα και η αναπνοη ειναι ευκολοτερη!Ο μικρος ροχαλιζε τρελα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ροχαλίζει και δεν έχουμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια. Αλλά αν είχε κάτι τέτοιο δεν θα φαινόταν από τις εξετάσεις αίματος?

Τα δόντια τα πλένουμε πριν κοιμηθεί και πίνουμε και νερό. Θα βουρτσίζω και την γλώσσα όπως πρότεινε η travellingmum και αν δεν δω διαφορά μέχρι τέλη Σεπτέμβρη που έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο θα της επιμέινω να το ψάξουμε περισσότερο.

Σας υπερευχαριστώ όλες.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ροχαλίζει και δεν έχουμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια. Αλλά αν είχε κάτι τέτοιο δεν θα φαινόταν από τις εξετάσεις αίματος?

Τα δόντια τα πλένουμε πριν κοιμηθεί και πίνουμε και νερό. Θα βουρτσίζω και την γλώσσα όπως πρότεινε η travellingmum και αν δεν δω διαφορά μέχρι τέλη Σεπτέμβρη που έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο θα της επιμέινω να το ψάξουμε περισσότερο.

Σας υπερευχαριστώ όλες.

Α

 

Αν ειχε κανει εξετασεις για σακχαρο θα ειχε φανει.

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος που χειρουργησε το γιο μου ειναι πολυ καλος.εχει ιατρειο κ χειρουργει στο αγια σοφια χωρις να ζηταει φακελακια.αν θες σου στελνω πμ με τηλεφωνο

 

κι εμένα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...