Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΡΕΤΖΙΚΙ-ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ)


Recommended Posts

Ζητώ βοήθεια από τις έμπειρες μανούλες!!!

Θέλω να στείλω και εγώ το γιο μου στον παιδικό, και δεν έχω ιδέα!! Το Σεπτέμβρη θα είναι 2 ετών και 3 μηνών. Μένουμε Ρετζίκι, οπότε ψάχνουμε κάτι εδώ κοντά.

ότι πληροφορίες έχετε, είναι ευπρόσδεκτες.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου άρεσε πολύ ο μικρός πρίγκιπας στο ασβεστοχώρι, σαν χώρος λέει σίγουρα πολλά! κάνε μία βόλτα η ιδιοκτήτρια ξεναγεί πολύ πρόθυμα σε όλους τους χώρους του σταθμού κι αυτό είναι θετικό. λίγο τσιμπημένος αν θυμάμαι καλά. δεν έχω εμπειρία με το δικό μου γιατί τελικά μετακομίσαμε.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω ένα αγοράκι 20 μηνών και πηγαίνουμε από τον

Αύγουστο στον Μικρό Πρίγκιπα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη.Οι εγκαταστάσεις τους είναι πολύ καλές,είναι καθαρό και το σημαντικότερο είναι οτι το ζουζουνάκι μου πάει και έρχεται πολύ χαρούμενο.:P

Αλήθεια είναι οτι είναι ακριβούτσικο(350 χωρίς φαγητό,410 με φαγητό).

Πολύ σημαντικό είναι το οτι αντιστοιχεί 1 δασκάλα σε κάθε 3 παιδάκια!!

Αυτό δε το βρήκα πουθενά αλλού.

Όντως η ιδιοκτήτρια είναι πρόθυμη για ξενάγηση.

Επειδή τα είχα ψάξει αρκετά,θεωρώ οτι είναι το καλύτερο δυτικά.

Ελπίζω να βοήθησα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν ρώτησα μόνο στο Φρυγανιώτη.

Είναι κοντά στα 400 το μήνα με δικό μου φαγητό.

Έχουν αρκετές δραστηριότητες. Έγω ενδιαφέρομαι για ώρες 9 με 3 περίπου.

Θα πάω σίγουρα και στο μικρό πρίγκηπα. Είναι πάνω στον κεντρικό?

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τμήμα πάει το παιδάκι σου μικρέ πριγκηπα; Και η κόρη μου πάει στον μικρό πρίγκηπα και είμαι πολύ ευχαριστημένη κι εγώ. Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα.:P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα πάει και εγώ στο Φρυγανιώτη όταν τα έψαχνα.

Τα λεφτά ήταν περίπου τα ίδια ,γιατί στου Φρυγανιώτη ήταν συζητήσιμη η τιμή.

Δεν ξέρω αν είδες τους χώρους, αλλά εμένα μου δείξανε έναν ημιυπόγειο χώρο όπου απασχολούνε τα παιδάκια όταν βρέχει (και μάλιστα είχε αρκετά παιδάκια τη μέρα που πήγα), και μου έκανε εντύπωση οτι με το που άνοιξε την πόρτα μύριζε τόσο έντονα μούχλα....!!:shock:

Μετά απο αυτό το απέκλεισα αμέσως.Εκτός αυτού ο Μικρός Πρίγκιπας δεν είναι πάνω στο δρόμο αλλά δίπλα σε χωράφια με κατσικάκια...:wink:;-)

Εμένα τον πέρνουνε στις 08.00 και τον φέρνουνε στις 17.00.Πολλές ώρες το πουλάκι μου :cry: αλλά τι να κάνουμε.....Θα μου πεις οτι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί αλλα τουλάχιστον φαίνονται όλα παραπάνω απο καλά:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τμήμα πάει το παιδάκι σου μικρέ πριγκηπα; Και η κόρη μου πάει στον μικρό πρίγκηπα και είμαι πολύ ευχαριστημένη κι εγώ. Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα.:P

Ευάκι,λογικά εμένα είναι στα πιο μικρά.Εμείς έχουμε την κα Μιχαλίτσα υπεύθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας απο Ρετζίκι προς Ασβεστοχώρι,περνάς μέσα απο το Ασβεστοχώρι και βγαίνοντας θα δεις στο δεξί σου χέρι ταμπέλα.

Εκεί πρέπει να στρίψεις απευθείας αριστερά.

Ακολουθείς αυτό το δρομάκι το οποίο θα σε βγάλει στο σχολείο.Θα το δεις στο αριστερό σου χέρι.

Καλύτερα πάρε ένα τηλέφωνο προτού πας(για να έχεις το χρόνο σου).

Κατά πάσα πιθανότητα αν πας με το ζουζουνάκι σου,θα σου προτείνουν να το βάλετε στην τάξη με παιδάκια της ηλικίας του για οση ώρα δειαρκέσει η ξενάγηση.

Φεύγοντας μπορείς να ζητήσεις ένα dvd έτσι ώστε να το δει και ο καλός σου.

Περιμένω εντυπώσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, πήγα στο μικρό πρίγκηπα.

Πρέπει να πω ότι όντως μου άρεσε πολύ. Θεωρώ πολύ καλό ότι χωρίζονται τα παιδάκια αναλογα με την ηλικία τους. Είδα και όλους τους χώρους.

Μ' άρεσε που έχει χώρο να κοιμούνται και τα μικρά καθώς και ξεχωριστό χώρο τραπεζαρίας.

Η υπεύθυνη έβαλε και το Περικλή μου στο τμήμα από 1,5 - 2 χρονών όπου ήταν μόνο 3 παιδάκια.

(Μικρέ Πρίγκηπα ο δικός σου γιος μήπως είναι ο Χρήστος?!).

Βεβαια ήταν το μόνο τμήμα που είχε τόσο λίγα παιδάκια. Τα υπόλοιπα είχαν πολύ περισσότερα και δεν είδα ποτέ πάνω από μία δασκάλα μέσα στην τάξη.

Ο Περικλής έκατσε πάρα πολύ καλά. Δε με αναζήτησε καθόλου και στο τέλος δεν ήθελε να φύγουμε. Ενθουσιάστηκα που του άρεσε τόσο. Και στου Φρυγανιώτη τον έβαλαν στην τάξη και έκατσε πολύ καλά επίσης. Μάλλον είναι έτοιμος.

Θα τον στείλω βέβαια μάλλον το καλοκαίρι ή το Σεπτέμβριο, όποτε μέχρι τότε θα αποφασίσω και που.

 

Το χειμώνα με τα χιόνια όμως τι γίνεται στο μικρό πρίγκηπα? Δεν είναι δύσκολα?

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Ναι!:DΟ μικρούλης μου είναι ο Χρήστος!!.Αχ γράψε μου σε παρακαλώ σε τι κατάσταση τον βρήκες....ήταν χαρούμενος?έπαιζε?..:?::!:please στείλε λεπτομέρειες.

Καλά, που το κατάλαβες οτι αυτό είναι το ζουζουνάκι μου?Εκτός βέβαια απο το οτι είναι το πιο όμορφο,το πιο έξυπνο κτλ:-)Χα Χα Χα {αστειέυομαι φυσικά}-------ΧΑΖΟΜΑΜΑ

Χαιρομαι που σου άρεσε και δεν πήγες άδικα.

Μία δασκάλα αντιστοιχεί σε κάθε 3 παιδάκια στην ηλικία του μικρού μου.Φαντάζομαι οτι είναι άλλη η αναλογία στα μεγαλύτερα και είναι επόμενο.

Και για εμάς είναι ο πρώτος χειμώνας οπότε δεν ξέρω να σου πω τι γίνεται σε περίπτωση χιονιού.Φαντάζομαι όμως οτι θα παίρνουν τα μέτρα τους.Θα δείξει και σαφώς θα ενημερώσω;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ενημερώσω για τις απορίες σας ως πιο παλιά στον ΜΠ. Στις μεγαλύτερες τάξεις είναι περίπου 20 παιδάκια και υπάρχουν 2 δασκάλες σε κάθε τάξη. Όσον αφορά το χιόνι, ο κεντρικός δρόμος μέχρι το νοσοκομείο Παπανικολάου είναι πάντα ανοιχτός και για το στενό που φτάνει μέχρι τον παιδικό, έχουν εκχιονιστικό και έτσι δεν έχουν πρόβλημα. :wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο Χρηστάκης σου ήταν μια χαρά!!! Είναι και μόνος σου με δύο γυναίκες.....οπότε μάλλον καλά τα περνάει στο σχολείο!!!χι,χι!!

Βάλανε τον Περικλή σε αυτό το τμήμα με τα τρία παιδάκια. Όταν πήγα να τους δω παίζανε κάτω στο χαλί με διάφορα παιχνίδια. Ήταν όλα τα παιδάκια πολύ ήσυχα. Κάτι που ίσχυε για όλες τις τάξεις και μου έκανε εντύπωση.

Μπήκα με την υπεύθυνη σε όλα τα τμήματα και παντού επικρατούσε ησυχία. Όλα τα παιδάκια (τα πιο μεγάλα) ήταν καθισμένα και παρακολουθούσαν τη δασκάλα....

Δε φαντάζομαι ο Χρηστάκης να μιλάει για να σου είπε ότι είχαμε πάει να τους δούμε...??? Πολλές απαιτήσεις έχω..??:confused:

Κορίτσια, εσείς τους δίνετε φαγητό από το σπίτι, ή τρώνε του σχολείου?

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Του σχολείου τρώει η μικρή μου. Η κουζίνα είναι πεντακάθαρη και το πρόγραμμα φαγητού είναι πολύ προσεγμένο. Επίσης δεν ζηλεύει το ένα το άλλο, τρώνε το φαγητό ότι και να είναι και επίσης είναι πολύ λιγότερος μπελάς. Χαίρομαι που αποφάσισες να τον στείλεις στον ΜΠ. Πολύ πιθανό να συναντηθούμε!

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν πρωίνό τους δίνουνε εκεί.Κάθε μέρα έχει και κάτι άλλο.Πχ φέτα με μαρμελάδα,ψωμάκι με κασεράκι,αυγό δυστηχώς πολύ σπάνια:mad:,κεικ και ένα φρουτάκι απαραιτήτως.

Το μεσημεριανό επιλέξαμε να το στέλνουμε εμείς για να ελέγχουμε τι τρώει.Είναι όντως καθαρά όπως λέει και το Ευάκι, αλλά επειδή είναι μικρούλης πολύ θεωρίσαμε οτι είναι καλύτερα έτσι.Βέβαια όταν ξεκινήσαμε ρώτησα την υπέυθυνη μήπως θα ήταν καλύτερο να μου δώσει μια λίστα με το εβδομαδιαίο μενού,αλλά με διαβεβαίωσε οτι στην ηλικία του μικρού μου δε ΄΄ζηλεύουν΄΄τα παιδάκια το ένα το άλλο.

Επίσης ξέχασα να σου πω για το ΄΄τετράδιο συνεργασίας΄΄

Κάθε μέρα μου γράφει η δασκάλα για το πως περάσανε τη μέρα τους.Ξεκινάει απο το τι έφαγε ο μικρός για πρωινό,τι δραστηριότητες κάνανε(τραγούδι,χορο,παραμυθάκια)&τι του αρέσει περισσότερο,αν έφαγε το μεσημεριανό('οσο περισσέυει μου το στέλνουν πίσω για να ξέρω πόσο ακριβώς έφαγε)&ποιες ώρες κοιμήθηκε.

Είναι πολύ χρήσιμο όλο αυτό.Με βοηθάει να έχω μια πλήρη εικόνα.

Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια το τι γίνεται εκεί, αλλά όπως σου ξαναείπα νιώθω για κάποιο λόγο οτι το παιδάκι μου είναι ασφαλή και οτι περνάει όμορφα σε αυτό το περιβάλλον.Μου το δείχνει άλλωστε και ο ίδιος με τη χαρά που κάνει μολις δει το λεωφορειάκι που έρχεται να τον πάρει.

Οτι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή είναι ο Χρήστος σου ο πιο όμορφος και ο πιο έξυπνος και όχι η Αριάδνη μού; Όπως καταλάβατε έχω και εγώ τα παιδιά στον ΜΠ. Τη μικρή με την Μιχαλίτσα και τον μεγάλο (σχεδόν 3 χρονών) με την κυρία Στέλλα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

Hello Salva!!!

Η Αριάδνη σου είναι ξανθούλα με σγουρά μαλλιά στο ίδιο τμήμα με το Χρήστο???

Ωραία!! Θα γνωρίσω σιγά σιγά όλες τις μαμάδες των μελλοντικών συμμαθητών μας. Να τα πούμε και από κοντά κορίτσια.

Εγώ μένω Ρετζίκι. Έσείς?

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

H Αριαδνη έχει μπουκλάκια αλλά είναι μάλλον μελαχρινάκι. Στην τάξι της κυρίας Στέλλας είναι ο Γιάννης. Μένουμε στο Ασβεστοχώρι. Το δικό σου πως το λένε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...