Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τυροπιτακια-ευκολα και πεντανοστιμα


rani

Recommended Posts

Καλησπερα στις μαγειρισσες!ΘΑ ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια συνταγη για τυροπιτακια πολυ νοστιμα.

 

Υλικα:

1 κεσεδακι γιαουρτι

ηλιελαιο ή καποιο αλλο σπορελαιο

αλευρι για ολες τις χρησεις

1 κουτ.γλυκου αλατι

1 κουτ. γλυκου ζαχαρη

2 κουτ. γλυκου baking powder

1 κουτ. σουπας ξυδι

1 αυγο

1 βιταμ παραλληλογραμμο

 

 

Γεμιση:

400 γρ φετα ή τυρι της αρεσκειας μας

2 αυγα

 

 

Αφηνουμε το βουτυρο να μαλακωσει. Το βαζουμε σε μια λεκανη.Ριχνουμε το γιαουρτι.Δεν πεταμε το κεσεδακι. Μετραμε 1 κεσεδακι ηλιελαιο.

βαζουμε ολα τα υλικα εκτος απο το αλευρι και ανακατευουμε με το χερι ωστε να γινει ενα μειγμα.Τελος προσθετουμε 5 μιση κεσεδακια αλευρι γεματα και ζυμωνουμε. Γινεται μια ζυμη αφρατη σαν μαλακη πλαστελινη. Ανοιγουμε τα τυροπιτακια ενα ενα και τα γεμιζουμε.Τα βαζουμε σε ταψι με λαδοκολλα, τα αλειφουμε με αβγο και τα ψηνουμε στους 180 βαθμους σε αντιστασεις και αερα για 20-30 λεπτα μεχρι να παρουν χρωμα.Βγαινουν περιπου 30 κομματια. Πιθανον σε 2-3 μερες να τα εχετε φαει ολα :D

 

Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 

Περιμενω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτη την συνταγη φτιαχνω παντα για τυροπιτακια!!!!!

Γινονται πεντανοστιμα κ αφρατα!!

Μονο που εγω χρησιμοποιω αλευρι που φουσκωνει

μονο του κ δεν βαζω μπεικιν ξυδι κ ζαχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω!!!!!

Κι εμεις το ιδιο, αφου η πεθερα μου νομιζε οτι τα πηραμε απο καποιο φουρνο, δεν πιστευε οτι τα εφτιαξα εγω...και φυσικα εσκασε απο το κακο της που ειμαι τετοια νοικοκυρα-μαγειρισσα! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τη δοκιμασω και εγω γιατι μεχρι τωρα εφτιαχνα ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ τα τυποπιτακια αλφα ή κανακι...........απο το σουπερ μαρκετ!!!!!!!!!!!

καλη νοικοκυρα ε?

:D:D:D:D:D:D:D:roll::roll:

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλές μου!!

Σας δίνω μια συνταγή για τυροπιτάκια τα οποία δεν γεμίζουν με τυρί, αλλά το αναμιγνύεις με τη ζύμη και έτσι όταν τα τρώνε τα παιδιά το τυρί δεν χύνεται στο πάτωμα!!

 

Τυροπιτάκια

 

Υλικά:

6 φλιτζάνια αλεύρι

1/2 φλιτζάνι βούτυρο

1 φλιτζάνι γάλα

1/2 φλιτζάνι λάδι

250 γρ. φέτα τριμμένη

1 φλιτζάνι γραβιέρα τριμμένη

2 κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

1 αυγό

1/2 κουταλιά βούτυρο λυωμένο

1/2 φλιτζάνι σουσάμι

Αλάτι, πιπέρι μαύρο & κόκκινο

 

Εκτέλεση:

Χτυπάτε το βούτυρο με το λάδι και προσθέτετε το γάλα. Ρίχνετε λίγο λίγο το αλεύρι με το μπέικιν, τα τυριά, το κόκκινο και μαύρο πιπέρι, λίγο αλάτι και το ζυμώνετε μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή (αν είναι σφιχτή, προσθέτετε λίγο γάλα).

Αφήνετε τη ζύμη για 1/2 ώρα. Αλείφετε με βούτυρο ένα ταψί. Παίρνετε κομματάκια ζύμης, τα πλάθετε σε σχήμα μισοφέγγαρου και τα τοποθετείτε στο ταψί. Χτυπάτε το αυγό, αλείφετε τα τυροπιτάκια και τα πασπαλίζετε με το σουσάμι. ΤΑ ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 20 λεπτά.

 

Εννοείτε δεν ακολούθησα τη συνταγή 100%. Δεν είχα κόκκινο πιπέρι, αγόρασα αντί για γραβιέρα κεφαλοτύρι και κατά λάθος - μπέρδεψα τις συνταγές - και ανθότυρο. Έτσι έβαλα αυτά τα τυριά και βγήκε μια χαρά.

Επίσης, επειδή ήταν πολλά, πριν φυσικά βάλω το αυγό και το σουσάμι, έβαλα κάποια στην κατάψυξη. Μια χαρά ήταν μετά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό, Φαίδρα.

Το έχω δοκιμάσει σε κουλουράκια αλμυρά και κριτσίνια, αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι θα ταιριάζει σε τυροπιτάκια.

Λέω, μάλιστα, να βάλω σε μία δόση ή γαλοπούλα ή ντομάτα μαζί με τα τυριά και να χρησιμοποιήσω το μαυροκούκι για να ξεχωρίζω ποια είναι ποια!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα τη δοκιμασω και εγω γιατι μεχρι τωρα εφτιαχνα ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ τα τυποπιτακια αλφα ή κανακι...........απο το σουπερ μαρκετ!!!!!!!!!!!

καλη νοικοκυρα ε?

:D:D:D:D:D:D:D:roll::roll:

 

 

 

μαζι σου φιλενας καλα ειναι και αυτα αντε φτιαξε τα τυροπιτακια να φαω και εγω γιατι ειδες και με το ρυζογαλο τι εγινε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η ζύμη αυτή για τυροπιτάκια είναι όντως εξαιρετική. Θυμάμαι ότι στις σχολικές μου εκδρομές πάντα η ..... μαμά μου μου έφτιαχνε.

Τώρα πια τα φτιάχνω εγώ στα παιδιά μου.

 

Αλλά........

Στην γέμιση βάζω μισό μέρος φέτα, μισό μέρος ανθότυρο.

Είναι καταπληκτικά με λιγότερα λιπαρά και πιο μαλακή για τα παιδιά.

 

Επίσης αυτή η ζύμη είναι καταπληκτική και γρήγορη σαν βάση πίτσας.

 

Καλή επιτυχία κορίτσια

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

rani τα έκανα και εγώ χθές τα τυροπιτάκια σου..βγήκαν 28 και σήμερα το πρωί είναι 12.....καλά πάμε εεεεε;;;;

πολύ ωραία συνταγή..ευχαριστούμε!

 

Παρακαλουμε!!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ηταν τελεια,τα τσακισαμε. Ερωτηση: πως τα πλαθετε? ανοιγετε φυλλο και κοβετε στρογγυλα με το κουπατ η στο χερι?

Εγω στο χερι τα εκανα. για πειτε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηταν τελεια,τα τσακισαμε. Ερωτηση: πως τα πλαθετε? ανοιγετε φυλλο και κοβετε στρογγυλα με το κουπατ η στο χερι?

Εγω στο χερι τα εκανα. για πειτε

Καλησπέρα! Την ίδια απορία έχω και εγώ. Δεν δοκίμασα βέβαια ακόμη να τα φτιάξω αλλά απ'ότι ακούω (δηλ. διαβάζω) πρέπει να είναι πολύ καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα φτιαχνω με το χερι...ενα μικρο μπαλακι, το ανοιγω, το γεμιζω, το κλεινω και παταω στην περιμετρο με τα δακτυλα...κανει και σαν σχεδικι ετσι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τέλεια τα τυροπιτάκια σου!! Τα τσακίσαμε!!

 

Τα φτιαχνω με το χερι...ενα μικρο μπαλακι, το ανοιγω, το γεμιζω, το κλεινω και παταω στην περιμετρο με τα δακτυλα...κανει και σαν σχεδικι ετσι! :)

 

Και εγώ έτσι τα έπλασα με την διαφορά ότι όταν τα έκλεισα, στις άκρες τα πάτησα με ένα πιρουνάκι. Εκτός λοιπόν από νόστιμα ήταν και όμορφα.

 

Ευχαριστούμε πολύ!!!

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

:lol:ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ.ΤΗ ΜΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΝ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΖΙ ΤΑ ΑΝΙΨΑΚΙΑ ΜΟΥ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΑ ΛΑΤΡΕΨΕ.ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΑ ΚΕΡΑΣΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

 

 

Και εγώ έτσι τα έπλασα με την διαφορά ότι όταν τα έκλεισα, στις άκρες τα πάτησα με ένα πιρουνάκι. Εκτός λοιπόν από νόστιμα ήταν και όμορφα.

 

Ευχαριστούμε πολύ!!!

 

 

κ εγω ετσι τα κλεινω με το πιρουνακι τελεια γινονται!!!!!

Ειναι απο τις καλυτερες συνταγες για τυροπιτακια.

Link to comment
Share on other sites

Rani RESPECT !!!!!!!!!!

 

Ευχαριστουμε οικογενειακως !!!!!

Πολυ ωραια , τα εφτιαξα 1η φορα και τα ευχαριστηθηκαν ολοι.

Εγω τα ανοιξα φυλλαρακι αναμεσα σε λαδοκολλες και τα εκοψα με ενα μεγαλο ποτηρι . Τα γεμισα και τα εκλεισα σα μισοφεγγαρα .

 

Να φανταστειτε βρε κοριτσια οτι υπαρχουν ατομα που ζητας μια συνταγη και δε στη δινουν . :mad::mad::mad:

Χαιρομαι που ειμαι μελος σε γενναιοδωρη παρεα.

:D:D

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η συνταγή αυτή για τα τυροπιτάκια μοιάζει με αυτή που χρησιμοποιώ εγώ, αλλά η δική μου είναι πιο ελαφριά και πιο εύκολη. Αν θέλετε δοκιμάστε την:

 

Υλικά:

 

1 κεσεδάκι γιαούρτι

1 κεσεδάκι λάδι (ό,τι λάδι θέλετε, εγώ βάζω και λιγότερο από 1 κεσεδάκι)

2 κουταλάκια γλυκού μπέκιν πάουντερ

Αλεύρι όσο χρειαστεί για να γίνει η ζύμη μαλακή, ίσα ίσα που να μην κολάει στα χέρια.

 

- Αν πρόκειται για τυροπιτάκια, δεν βάζω αλάτι.

 

Για την γέμιση βάζουμε ό,τι θέλουμε. Τυρί, 1 αβγό, πιπέρι, εγώ βάζω και λίγο άνηθο για άρωμα.

Επίσης βάζω λουκανικάκι τύπου φρανκφούρτης, κομένο στα 3.

 

Πείτε μου τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...