Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαιδεμα κοιλιας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Να τη χαιδευεις οσο θες...αλλα να μην την ζουλας. Πολλες γυναικες αμα δεν ακουσουν το μωρο για λιγη ωρα αρχιζουν τα ζουπηγματα για να κουνηθει το παιδι. Ναι, αυτο δεν επιτρεπεται. Τα χαδακια ομως επιβαλλονται.!!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατόν να μην χαιδέψεις την κοιλίτσα σου....και να καθησυχάζεις το μωράκι σου;;;;

 

Χαζομάρα μεγάλη αυτο μου φαίνεται...εγω δεν ξέρω καν πως ειναι η σύσπαση και εκτος απο μενα την χαιδευει και οποιος βρεθεί μπροστά μου!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα το ίδιο μου είπε ο γιατρός που μου κάνει τους υπερήχους αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω να το κάνω (όσο για συσπάσεις ποτέ δεν είχα ούτε μία)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέτε κορίτσια μου ποιοι γιατροί τα λένε αυτά να μην χαϊδεύουμε τις κοιλίτσες μας , το παιδί με αυτό τον τρόπο αισθάνεται και όταν γεννηθεί αυτό το βοήθεια να τα πάει καλά με τα άτομα που χάιδευαν την κοιλίτσα όπως η μαμά ή ο μπαμπάς ή το αδερφάκι τους , άκουσα από την ξαδέρφη μου ότι η μεγάλη της κόρη χάιδευε συνεχεία την κοιλία της και τώρα ο μικρός της γνωρίζει από νεογέννητο την αδέρφη του , είναι ότι καλλίτερο και οι άντρες πρέπει να την χαϊδεύουν για να νιώθουν και εκείνοι τα πιο ωραία συναισθήματα της ζωής …

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου γιατρος μου ειπε να μη χαιδευω την κοιλια γιατι το μωρο ανταποκρινεται και εχω συσπασεις. Σας εχει πει κατι ο γιατρος σας γι'αυτο;

 

Ο ιατρός μου όταν ήμουν έγκυος μας είχε πει να μη χαϊδεύουμε κοιλιά, γιατί τότε εκκρίνεται ωκυτοκίνη (το γράφω καλά??? :roll: ) η οποία είναι και η ορμόνη που προκαλεί τις συσπάσεις (εκτός από όλα τα άλλα που κάνει) κατά τη διάρκεια του τοκετού.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατόν να μην χαιδέψεις την κοιλίτσα σου....και να καθησυχάζεις το μωράκι σου;;;;

εκτος απο μενα την χαιδευει και οποιος βρεθεί μπροστά μου!

 

αντιγράφω...και δεν μου έχει αναφέρει τίποτα ο γιατρός σχετικά....

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η φιλη γιατρος δεν ειναι γυναικολογος αλλα ενδοκρινολογος. Στενοχωρηθηκα με το μου το ειπε γιατι καθε μερα τη χαιδευα το ιδιο και ο αντρας μου. Τωρα; Θα περιμενω να ρωτησω και το γυν/γο μου. Παντως καπου θυμαμαι οτι ειχα διαβασει κατι σχετικο οτι με το χαιδεμα πετρωνει η κοιλια; κατι τετοιο....

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που έμαθα πως είμαι έγκυος το χέρι μου είναι σχεδόν μόνιμα πάνω στην κοιλιά μου και δεν έχω συσπάσεις... Θέλω το μωράκι μου να νιώθει πως το αγαπώ και με το χέρι μου νιώθω και την παραμικρή κίνηση του... Δεν ξέρω πως θα ήταν αν δεν το έκανα αυτό. Ο γιατρός δε μου έχει πει τίποτα σχετικά. Αν είναι να κάνω τίποτα κακό στη μικρή μου θα το κόψω μαχαίρι!!! Περιμένω να δω τι λένε οι δικοί σας γιατρόι. :?:

*

Link to comment
Share on other sites

Συσπασεις ξεσυσπασεις δε ξερω αν ειναι το ιδιο με τα πετρωματα που τα εχω τις τελευταιες μερες (ετοιμογεννη γαρ) παντως σε ολη μου την εγκυμοσυνη το χαιδεμα της κορης μου κι απο μενα κι απο τον πατερα της ηταν σε ημερησια βαση ......... οχι μονο την χαιδευω, της μιλαω, της τραγουδαω, το πληρες πακετος της χαζομαμας to be και δε θα μπορουσα να το διανοηθω αλλιως .........

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στις αρχες τις εγκυμοσυνης μου ειχε χρειαστει να νοσηλευτω για λιγο γιατι ειχα μια μικρη αιμοραγια. Στο διπλανο, λοιπον, κρεβατι ηταν μια κοπελα που ειχε μολις μπει στο μηνα της και ηταν εκει προληπτικα γιατι της ειχε ανεβει λιγο η πιεση. Καποια στιγμη που χαιδευε την κοιλια της μπηκε μια μαια και της ειπε "μην χαιδευεις την κοιλια σου γιατι προκαλεις συσπασεις." Αυτο μου εκανε εντυπωση και πολλες φορες που χαιδευω το μωρο μου το θυμαμαι. (βεβαια εμενα μου ειναι αδυνατον να μην το κανω :D )

]

Link to comment
Share on other sites

εγώ όχι απλά τη χαϊδεύω .. την τρελαίνω στα χάδια και στα "γαργαλητά"! :lol:

άστε που έχω και την μικρή μου κόρη να πέρνει φόρα και να έρχεται να αγκαλιάζει την κοιλιά μου να τη γεμίζει με φιλιά και χάδια και να φωνάζει "Αχ κοιλίτσα μου πόσο σ' αγαπάω!! Αφούληηηηηηηηηη βγες απο εκεί μέσα για να παίξουμε! Δεν μπορώ άλλο μόνη μου!!" :shock::shock:

Κι αυτός ο σκατούλης αρχίζει και κλωτσάει λες και είναι ο ΜιτσιΜΠόνας :P:P

Μα τα πρώτα συναισθήματα τα πέρνουν τα παιδιά απο τα χάδια. Πώς είναι δυνατόν να τους στερήσεις κάτι τέτοιο?

Εγώ έχω συσπάσεις αλλά τις περισσότερες τις έχω όταν κουράζομαι και όχι όταν χαϊδεύω την κοιλίτσα μου .. :roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Aχ κορίτσια πολύ χαίρομαι που όλες κάνετε το ίδιο. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αν δεν χαϊδευα το μωράκι μου. Ήθελα τόσο πολύ να γίνω μανούλα και τώρα που τη νιώθω στην κοιλίτσα μου είναι σαν να μου χάρισαν τον παράδεισο. Κι εκείνη η πονηρούλα το καταλαβαίνει πόσο πολύ την αγαπάμε και όταν τη χαϊδεύουμε εγώ ή μπαμπάς της αρχίζει τα κολπάκια!!! Αυτό είναι ένα από τα ομορφότερα κομμάτια της εγκυμοσύνης... Δε συμφωνείτε; :D

*

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά και εγώ το έχω ακούσει από γιατρό αυτό ... τώρα αν το εφαρμόζω είναι άλλο θέμα ... πάντως προσπαθώ να μην την χαιδεύω συνέχεια ... στην κατάστασή μου είπα να μην προκαλώ και άλλο την τύχη μου :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγα εσυ στην ακινησια σου και μη μιλας καθολου! Παντως επανερχομαι στο θεμα και λεω ..... τη χαιδευω ΣΥΝΕΧΕΙΑ και κοντευω να μπω στο δεκατο μηνα!!! Τωρα την εχει πιασει λοξυγγας παλι την ερμη, πρεπει η μανουλα να περπατησει λιγο για να της περασει.......

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...