Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα τοκετου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολοι την παρεα.θελω να κανω την εξης ερωτηση.Ηγυναικα μου γεννησε 12/10/12 σε δημοσιο νοσοκομειο,Μετα απο καποιες μερες πηγα στο ικα για το επιδομα τοκετου κ μου ειπανε οτι δεν το δικαιουται επειδη γεννησε σε δημοσιο.εκανα την αναρτηση με βαση ενα αρθρο που διαβασα οτι καταργειται το επιδομα τοκετου το 2013 κ οτι ολες οι εγκυες το πηρανε το 2012 ανεξαρτητως δημοσιου η ιδιωτικου.αν αληθευει αυτο μπορω να παω να διεκδικησω τα χρηματα τωρα? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολοι την παρεα.θελω να κανω την εξης ερωτηση.Ηγυναικα μου γεννησε 12/10/12 σε δημοσιο νοσοκομειο,Μετα απο καποιες μερες πηγα στο ικα για το επιδομα τοκετου κ μου ειπανε οτι δεν το δικαιουται επειδη γεννησε σε δημοσιο.εκανα την αναρτηση με βαση ενα αρθρο που διαβασα οτι καταργειται το επιδομα τοκετου το 2013 κ οτι ολες οι εγκυες το πηρανε το 2012 ανεξαρτητως δημοσιου η ιδιωτικου.αν αληθευει αυτο μπορω να παω να διεκδικησω τα χρηματα τωρα? ευχαριστω πολυ

 

 

Το επιδομα τοκετου σαν παροχη σε χρημα καταργηθηκε απο περυσι,απο 1-1-12.

Στο νοσοκομειο πληρωσατε κατι?Λογικα οχι οποτε δεν εχετε να λαβετε κατι απο το ικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν από τον ΕΟΠΥΥ ότι μέχρι τι Πάσχα θα μπει το επίδομα τοκετού. Γέννησα τον Γενάρη του 12 και πλήρωσα κανονικά την κλινικη. Αλλά γέννησα σε ιδιωτική κλινική και όχι δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ πρόκειται να γεννησω σε ιδιωτική κλινική με καισαρικη.. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Παίρνω κάποιο επίδομα? Και αν ναι, πληρώνω κανονικά την κλινική και παίρνω τα χρήματα μετα ή αφαιρούνται εκέινη τη στιγμη???

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ πρόκειται να γεννησω σε ιδιωτική κλινική με καισαρικη.. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Παίρνω κάποιο επίδομα? Και αν ναι, πληρώνω κανονικά την κλινική και παίρνω τα χρήματα μετα ή αφαιρούνται εκέινη τη στιγμη???

 

Οι συμβεβλημένες κλινικές παίρνουν απευθείας το επίδομα και σου μειώνουν το τελικό κόστος που θα πρέπει να πληρώσεις. Εδώ όμως υπάρχει και η παγίδα.

 

Αν πχ το κόστος για ένα 3κλινο είναι 1500 ευρώ χωρίς το επίδομα δηλαδή είσαι ανασφάλιστη τότε με τον ΕΟΠΥΥ η κλινική χρεώνει ναι μεν λιγότερο αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση 1500 - 900 = 600 Ευρώ. Μπορεί να σου πει 1300 Ευρώ.

 

Δηλαδή δεν τους ελέγχει κανένας. Παράδειγμα η κλινική ΥΓΕΙΑ στη Λάρισα.

 

Χωρίς επίδομα 1250 με το επίδομα του ΕΟΠΥΥ 1000.

 

Μια τρύπα στο νερό. Για άλλη μια φορά θα κληθούμε να πληρώσουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το πειδομα πλεον το παιρνουν μονο οσες γεννανε στο σπιτι τους...οι κλινικες τωρα μαλλον ειναι σχετικο το κοστολογιο τους,εγω θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη και ο γιατρος μου μου ειπε πως ο εοπυυ καλυπτει δικλινο,που στη συγκεκριμενη κλινικη ειναι 678ε αν το θες ολο για τη παρτη σου και 508ε αν δεν σε πειραζει να μπει κι αλλος μεσα...η αμοιβη του γιατρου εννοειται παει χωρια και αυτες ειναι τιμες φυσιολογικου τοκετου,για καισαρικη ειναι κανα 200 πανω...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...