Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελαφόνησος διαμονή στα bungalows, λέει?????


Χριστίνα78

Recommended Posts

Λέμε να παμε Ελαφονησο φέτος για λιγες μέρες και να μεινουμε στα bungalows. Θα έχουμε και τα παιδιά μας (εννοείται) 4,5 χρονών ο μεγάλος και 16 μηνών η μικρή. Το σκεπτικό μας είναι να είμαστε πολύ κοντά στην θάλασσα , χωρις να χρειάζεται να μετακινούμαστε με αυτοκίνητο μαζί με όλα τα τσουμπλέκια (κουβαδάκια, μπρατσάκια κτλ) και να υπάρχει δίπλα ένα υποτυπώδες εστιατόριο και ένα super market. Δηλαδή πρόγραμμα τύπου "μπάνιο-φαϊ-ύπνο" και το τούμπαλιν :P. Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις/ γνώμες/προτάσεις αν έχει πάει κάποια μαμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λέμε να παμε Ελαφονησο φέτος για λιγες μέρες και να μεινουμε στα bungalows. Θα έχουμε και τα παιδιά μας (εννοείται) 4,5 χρονών ο μεγάλος και 16 μηνών η μικρή. Το σκεπτικό μας είναι να είμαστε πολύ κοντά στην θάλασσα , χωρις να χρειάζεται να μετακινούμαστε με αυτοκίνητο μαζί με όλα τα τσουμπλέκια (κουβαδάκια, μπρατσάκια κτλ) και να υπάρχει δίπλα ένα υποτυπώδες εστιατόριο και ένα super market. Δηλαδή πρόγραμμα τύπου "μπάνιο-φαϊ-ύπνο" και το τούμπαλιν :P. Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις/ γνώμες/προτάσεις αν έχει πάει κάποια μαμά!

 

 

 

για το καμπινγκ δε μπορω να σου πω εντυπωσεις γιατι δεν εχω μεινει περναω απλα για να παω στη παραλια...εστιατοριο εχει παντως μεσα..υποψιν το χωριο ειναι μακρια απο τη παραλια και η δευτερη καλη παραλια της ελαφονησου (πιο ησυχη να πω ) ειναι στην αλλη ακρη του ''τεραστιου'' νησιου,,,τωρα συγκεκριμενα για ποια μπανγκαλοους λες εσυ μπορει να λενε κοντα στη παραλια του σιμου αλλα να ειναι μεσα απο το δρομο και να εχεις κουβαλημα ....βασικα ετσι και λλιως εχει λιγο περπατημα στην αμμο να καταληξεις στη παραλια οποτε το μη κουβαλημα ξεχαστε το....

 

ΚΑΙ τι νου σας λυπαμαι που θα το πω αλλα ειναι πανακριβα....εκπιζω δηλ φετος να ριξανε τις τιμες τους και να πηρανε το μαθημα τους γιαιτ περσυ δεν ειχε και πολυ κοσμο......

 

αλλα ειναι οτι πρεπει για παιδια κλπ μικρο νησι οχι πολλες μετακινησεις και ωραια θαλασσα ....ελπ[ιζω φετος να καταφδερουμε να παμε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα "μπανγκαλοους" είναι δωμάτια τα οποία βρίσκονται μέσα στο κάμπινγκ στην παραλία του σίμου. Τα νοικιάζει το κάμπινγκ σε αυτούς που δεν θέλουν να μείνουν σε σκήνη. Για Αύγουστο τα νοικιάζουν 80€ (κλιματισμός, τηλεόραση, ψυγείο, μπάνιο). Μην φανταστείς τίποτα φοβερά δωμάτια σεμνά και ταπεινά!!!! (Το ότι το κουβάλημα δεν το γλιτώνω το ξέρω απλά δεν μπορώ αυτό το μπες στο αυτοκίνητο, βγες από το αυτοκίνητο κουβάλα και ξανά τα ίδια!!!! ). Απ'οτι φαίνεται, όμως, το μέρος το ξέρεις οπότε αξίζει κατά την γνώμη σου τον κόπο να δώσω αυτά τα χρήματα απλά για να είμαι στην συγκεκριμένη παραλία χωρίς να χρειάζεται να μετακινούμαστε με αυτοκίνητο????

Link to comment
Share on other sites

Το 3ήμερο που πήγα Ελαφόνησο, πέρασα από μπροστά για να πάω στην παραλία. Έχουν κάνει μια αρκετά κυριλέ κατάσταση στο κάμπινγκ, που όμως είναι πνιγμένο στο τσιμέντο και στην άσφαλτο. Αυτά ως πρώτη εντύπωση περνώντας απ' έξω. Εκ των έσω δεν γνωρίζω. Υπέροχη θάλασσα, όμως!

 

Παρόλα αυτά, τα δίνει ακριβά τα μπανγκαλόους. Αν σε ενδιαφέρει η θάλασσα στην άκρη της παραλίας του οικισμού, έχω να σου συστήσω πανσιόν πάνω στη θάλασσα. Η παραλία βέβαια δεν συγκρίνεται μ' αυτή του κάμπινγκ, αλλά λογικά είναι κάπως οικονομικότερα, αν θυμάμαι καλά κατά 10 ευρώ τη μέρα (με κάθε επιφύλαξη).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για τεράστιες (υπέροχες, μαγικές... αχ τι μου θύμισες) παραλίες, το κουβάλημα δεν το γλιτώνεις όπου και να μείνεις. Δεν έχω μείνει ποτέ στα bungalows, απ' έξω όμως δίνουν την εντύπωση τσιμεντένιου κλουβιού. Μπορεί και να τα αδικώ...

Αν ήμουν στη θέση σας, θα έβρισκα ένα δωμάτιο της αρεσκείας μου σε καλή τιμή οπουδήποτε στο νησί. Ούτως ή άλλως οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο δεν ξεπερνούν το 10λεπτο.

Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα "μπανγκαλοους" είναι δωμάτια τα οποία βρίσκονται μέσα στο κάμπινγκ στην παραλία του σίμου. Τα νοικιάζει το κάμπινγκ σε αυτούς που δεν θέλουν να μείνουν σε σκήνη. Για Αύγουστο τα νοικιάζουν 80? (κλιματισμός, τηλεόραση, ψυγείο, μπάνιο). Μην φανταστείς τίποτα φοβερά δωμάτια σεμνά και ταπεινά!!!! (Το ότι το κουβάλημα δεν το γλιτώνω το ξέρω απλά δεν μπορώ αυτό το μπες στο αυτοκίνητο, βγες από το αυτοκίνητο κουβάλα και ξανά τα ίδια!!!! ). Απ'οτι φαίνεται, όμως, το μέρος το ξέρεις οπότε αξίζει κατά την γνώμη σου τον κόπο να δώσω αυτά τα χρήματα απλά για να είμαι στην συγκεκριμένη παραλία χωρίς να χρειάζεται να μετακινούμαστε με αυτοκίνητο????

 

πριν 3 χρόνια μείναμε στο κάμπινγκ πάνω από 1 μήνα με τροχόσπιτο λόγω εργασίας του συντρόφου μου εκεί κοντά...ο μικρός ήταν 3 περίπου χρονών. Να έχεις υπόψιν σου τα εξής:

1) πολύ οργανωμένο κάμπινγκ

2) Πολύ βοηθητικό το προσωπικό

3) Πολύ καλή ασφάλεια στο χώρο (σημαντικό όταν είσαι με σκηνή ή τροχόσπιτο)

4) απίστευτη θάλασσα..σπάνια με κύμα ιδανική για παιδιά

5) Τσιμπημένες τιμές στο εστιατόριο και στο mini market

6) Οι ομπρέλες και ξαπλώστρες στην παραλία χρεώνονται χωριστά

 

Βέβαια τα 5,6, 3 χρόνια πριν άρα προ κρίσης τώρα δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα έχεις ξαναπάει στην Ελαφόνησο; Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν θα έδινα 80 ευρώ για να μείνω στο κάμπινγκ. Το καλό της Ελαφονήσου είναι το μέγεθος = εύκολες μετακινήσεις, αλλά γιατί να περιοριστείς στην παραλία, ενώ μπορείς με τα ίδια χρήματα ή και με λιγότερα να μείνεις στο χωριό; Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να πας στο χωριό καθόλου. Πάντως αν αυτό που θέλεις είναι να μη δεις τίποτα άλλο εκτός από τη θάλασσα, υπάρχουν κι άλλες παραλίες όπου μπορείς να νοικιάσεις δωμάτια πάνω στο κύμα και με λιγότερη δυσκολία μετακίνησης απ' ό,τι στην Ελαφόνησο που η παραλία είναι πολύ φαρδιά και η άμμος βουλιάζει. Π.χ. η παραλία της Πλάκας στο Λεωνίδιο (που δεν είναι αμμουδερή) προσφέρει 2-3 εστιατόρια και 2 καφετέριες και την ευκαιρία για βολτίτσα στο λιμάνι. Ενώ στην Ελαφόνησο, εκτός από το κάμπινγκ δεν έχει τίποτα άλλο να κάνεις κοντά στον Σίμο. Ή οι παραλίες του Αρχάγγελου ή της Ελιάς λίγο πιο πάνω από την Ελαφόνησο ή μπορείς να σκεφτείς και το Ξηροπήγαδο (κοντά στο Κυβέρι) και το Τολό (κοντά στο Ναύπλιο).

 

Παλιά πηγαίναμε κάθε χρόνο Ελαφόνησο, αλλά την κόψαμε όταν ακρίβηνε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι ίσως είναι λίγο ακριβό (80€) ένα δωμάτιο που είναι ψιλοχάλια. Το μόνο που σου δίνει είναι η άμεση πρόσβαση στην συγκεκριμένη παραλία! Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί λίγο! Αυτά τα μέρη που μου λες: "οι παραλίες του Αρχάγγελου ή της Ελιάς λίγο πιο πάνω από την Ελαφόνησο" έχουν ενοικιαζόμενα, είναι δίπλα στην θάλασσα????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις εντυπώσεις/συμβόυλές σας, αλλά τελικά αποφασίσαμε να μην πάμε Ελαφόνησο διότι θεωρώ τεράστια κοροϊδία να δώσω 80€ για αυτό το δωμάτιο!!! Προτιμώ να πάμε ένα σ/κ τον Ιούνιο για να χαρώ την υπέροχη θάλασσα και όλα οκ. Οπότε κλείσαμε για Φοινικούντα σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο δίπλα στη θάλασσα και σε πολύ καλή τιμή (ειδικά συγκρίνοντάς τη με το δωμάτιο στο camping).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kλείσαμε στο Paradise Resort μετά τις 15 Αυγούστου σε διπλό λουξ δωμάτιο (έχει σημασία το λουξ!!!!! είναι πιο μεγάλο) και μας το αφήνει 100€ με πρωινό. Θεωρώ ότι για Αύγουστο είναι καλή τιμή!!! Δίπλα στη θάλασσα, πισινα, παιδική χαρά κλπ. Εσύ έχεις δει/βρει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς πάλι κορίτσια με 8 μηνών μωράκι λέμε να κατέβουμε προς Ελαφόνησο αλλά να μείνουμε κοντά ώστε να μπορούμε να περνάμε με το καραβάκι αν θέλουμε στο νησάκι ή εναλλακτικά να γυρίσουμε τα τριγύρω μέρη.

Γνωρίζετε την περιοχή; που θα μπορούσε να μείνει κανείς ώστε να έχει αυτές τις επιλογές; Δλδ Ασωπό, Ελαφόνησο, Ζάρακας, Μονεμβασιά κλπ;

Η μήπως παραείμαστε αισιόδοξοι με 8 μηνών μωρό;;;;;; Είμασταν γενικά εμείς της "ημερήσιας εξόρμησης" στις διακοπές μας....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι κορίτσια με 8 μηνών μωράκι λέμε να κατέβουμε προς Ελαφόνησο αλλά να μείνουμε κοντά ώστε να μπορούμε να περνάμε με το καραβάκι αν θέλουμε στο νησάκι ή εναλλακτικά να γυρίσουμε τα τριγύρω μέρη.

Γνωρίζετε την περιοχή; που θα μπορούσε να μείνει κανείς ώστε να έχει αυτές τις επιλογές; Δλδ Ασωπό, Ελαφόνησο, Ζάρακας, Μονεμβασιά κλπ;

Η μήπως παραείμαστε αισιόδοξοι με 8 μηνών μωρό;;;;;; Είμασταν γενικά εμείς της "ημερήσιας εξόρμησης" στις διακοπές μας....

 

 

ναι να σου πω κατι,,,,,μονεμβασια ειναι μακρια παο την ελαφονησο καμια ωριτσα δρομος και ο ασωπος ακομη πιο πολυ(βασικα ειναι δυσκολη διαδρομη ας φαινεται κοντα ) ,,,,,τωρα υπολογισε οτι εαν θελεις να περνας μεσα στην ελαφονησο θα πρεπει να οτ κανεις με αυτοκινητο και θελεις τη μονη διαδρομη δυο ατομα και αυτοκινητο 12 ευρω τον αυγουστο επι δυο κανα 24 ευρω ,,,οποτε δε ξερω εαν αξιζει να το κανεις αυτο καθεμερα,,,,και το θες το αυτοκινητο γιατι οι παραλιες του νησιου θελουν αυτοκινητο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

yasemi να είσαι καλά - κατατοπιστικότατη. Είδα την απάντηση και το ξανασυζητήσαμε με τον άντρα μου, μας είπε τα ίδια και η νονά μου που είναι από την Μονεμβασιά.

Πήραμε την τελική απόφαση να ξανα-ανέβουμε λοιπόν Θάσο που είναι το αγαπημένο μας, ελπίζοντας μόνο η μικρούλα μας να αντέξει τόσες ώρες ταξίδι με το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...