Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βάση ποιου μισθού βγαίνει επίδομα κυοφορίας-λοχίας απο ΙΚΑ?


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι άνεργη απο τον Αυγουστο του 11. αρα τελευταίος μισθός είναι Αυγουστο του 11. είμαι στον 4ο μήνα και τον Αύγουστο που μας έρχεται θα δουλέψω εποχιακά σε μια επιχείρηση μέχρι και αρχές Οκτώβρη οπου θα βγω σε άδεια εγκυμοσύνης. ο εργοδότης επειδή ξέρω την δουλειά δεν τον ενοχλεί καθόλου που είμαι έγκυος και μάλιστα θα μου κρατήσει την πρόσληψη εφόσον δεν θα χει εισφορές και αυτό βολέυει και εμένα γιατί θα πάρω και το 6μηνο. με το που τελειώσει το 6μηνο θα επιστρέψω στην δουλειά και θα καλύψω παλι εποχιακή ανάγκη. Το ερώτημα μου είναι άλλο. τα επιδόματα θα τα πάρω με βάση τον μισθό που θα έχω τότε (πριν βγω σε άδεια εγκυμοσύνης) ή με βάση τον τελευταίο μισθό του 11??απ ότι θυμάμαι στην 1η εγκυμοσύνη μέτρησαν το μισθό του Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους. ρωτάω γιατί τελευταίο μισθό είχα τον Αυγουστο και οχι τον Δεκέμβρη όπου ήμουν και άνεργη. έχει σημασία γιατί σε αυτήν την δουλειά θα παίρνω 600 ενω στην τελευταία έπαιρνα 1000!ευχαριστώ όποια κοπέλα γνωρίζει

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Απο οτι θυμαμαι ο νομος λεει οτι υπολογιζουν τις τελευταιες 30 εργασιμες μερες του προηγουμενου ετους απο την γεννα,οποτε στην περιπτωση σου θα υπολογισουν τον Αυγουστο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμαμαι ο νομος λεει οτι υπολογιζουν τις τελευταιες 30 εργασιμες μερες του προηγουμενου ετους απο την γεννα,οποτε στην περιπτωση σου θα υπολογισουν τον Αυγουστο.

 

Καλημέρα!

 

Τώρα είχα απάντηση στο θέμα μου,.την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο ικα και ρώτησα και μου είπαν πως υπολογίζεται σαν ασθένεια και προσμετράται η τελευταία μισθοδοσία του προηγούμενου έτους. οπότε τον Αύγουστο του 11 όπως πολύ σωστά μου είπες. σ ευχαριστώ!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...