Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΩ ΤΡΑΠΕΖΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ


STAUROULA

Recommended Posts

καλημερα, σημερα εχουμε τραπεζι σε ενα ζευγαρι φιλων μας και εχω κολληση τι να μαγειρεψω που να μην μου παρει πολυ ωρα στην κουζινα.

δουλευω και θα παω 5.30ηωρα σπιτι και οι φιλοι μας θα ερθουνε κατα τις 9 οποτε πρεπει να ψιλομαζεψω κιολας

ρειξτε καμμια ιδεα εχω κολληση........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

μπορεις να κάνεις πεννες με γαλοπουλα ψιλοκομενη μπριζολακι άπαχο και άλλα τετοια...τα ψιλοκοβεις τα σοταρεις ελαφρως σε ένα ριχο κατσαρολακι μονο να ροδισουν μετα βάζεις κρεμα γάλακτος και τυρια τριμμενα και περιμένεις να δεσουν....αλλη εναλλακτικη αντι για κρεμα γαλακτος βάζεις γαλα κρυο και λιγο αλευρι και το δενεις....έλος τα βάζεις όλα μαζι ανακατεμενα στο φουρνο και ριχνει απο πάνω τρυμμενο τυρι.....

αλλο πιο ελαφρυ ειναι κοτοπουλο με σος μουσταρδας και σαν συνοδευτικο βαζεις ότι θέλεις ριζοτο ή ρυζι πατάτες πουρε ακόμη και λαχανικα με σος μουσταρδας...

σοταρεις κοτοπουλο με κρεμμυδι σβηνεις με λευκο κρασι αφηνεις να πάρει το άρωμα του κρασιου για λιγο ριχνεις μπαχαρικα και στο τέλος μουσταρδα και το ανακατευεις καλα να δεσει να μην κολλησει και προσθετεις λιγο νερο να βρασει... πολυ γρηγορο και όχι πολλα σκευη θα το προτιμουσα σερβιρισμενο με ριζότο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες ευχαριστω για την αμεση απαντηση,

 

το σουφλε δεν ειναι κακο και μαλλον θα το κανω με ψωμι για πιο ελαφρυ να μεινει και για αυριο, τωρα θελω και κατι σε κρεας γιατι και ο αντρας μου και ο φιλος μας ειναι του κρεατος κοτοπουλο δεν θελω εχουμε φαει 3 φορες μεσα στην εβδομαδα αλλα τι αλλο τι αλλο......

 

fenaki τι φατσα ειναι αυτη μια τρελα ειναι να σου ζηση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω....πάρε μπριζολες χοιρινες κόψε πατατουλες δαμασκηνα και βερικοκα και βάλτα στο φουρνο.....θα εχει μια γλυκοξυνη γευση...ή πάρε κανενα γεμιστο χοιρινο ρολο απο κρε/λειο με την ιδια γαρνητουρα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γειά σας κορίτσια μετά από πολύ καιρό κ πλέον κάτοικος Νορβηγίας, κ θέλω τη βοήθεια σας.

Θέλω να κάνω ένα τραπέζι στο θείο του άνδρα μου κ στη νορβηγιδα γυναίκα του!

Θέλω τις ιδέες σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια μετά από πολύ καιρό κ πλέον κάτοικος Νορβηγίας, κ θέλω τη βοήθεια σας.

Θέλω να κάνω ένα τραπέζι στο θείο του άνδρα μου κ στη νορβηγιδα γυναίκα του!

Θέλω τις ιδέες σας!!!!

 

H Foroulina σου είπε καλή ιδέα, κι εγώ όταν έρχεται στην Ελλάδα μια ξαδέρφη μου Νορβηγίδα... παστίτσιο πάντα μου ζητάει να της φτιάξω!!

Κλασικά ελληνικά πιάτα φτιάξε τους, σίγουρα αυτό περιμένουν απο σένα, και στην ουσία για σένα είναι και πιο έύκολο αφού το κατέχεις.

Αυτά που εμάς μας φαίνονται ταπεινά και συνηθισμένα, για αυτούς είναι εδέσματα και τα αποζητούν.

 

Ιδέες για μενού:

1)κυρίως πιάτο : παστίστιο ή σουτζουκάκια με ρύζι ή κρεας με πατάτες στο φούρνο

2)σαλάτα : χωριάτικη ή σαλάτα πράσινη εποχής ή πολίτικη σαλάτα

3)μια σος πχ: τζατζίκι ή καροτοσαλάτα (καρότα-γιαουρτι-λιγη μαγιονέζα-λίγο κάρυ-1κουταλ κετσαπ)

4)κάποιο τυρί κομμένο σε πιατελίτσα δίπλα σε ελιες

 

Ένα ολοκληρωμένο μενού περιλαμβάνει φρούτο (θα μπορούσες φρουτοσαλάτα με ότι βρεις, βαζεις και το ζουμί απο μια κομπόστα πχ βερυκοκο και χυμό απο φρεσκο πορτοκάλι. Για να μην μαυρισουν τα φρούτα, απο πάνω βάζεις ροδέλες πορτοκάλι και τα καλύπτεις-τις οποιες βγαζεις πριν το σερβίρεις)

και γλυκό ....ου!!! εδώ μπορείς να κάνεις..παπάδες! Απο πολύ απλό γλυκό ψυγείου (κάτω μπισκότα ραντισμένα με λικέρ, απο πάνω κρέμα βανίλια ή σοκολάτα και τέλος ζελέ φράουλα) , ή ραβανί ή κάποιο γλυκό που σου είναι εύκολο και σου αρέσει.

 

Καλά να περάσετε!!

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...