Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

200 ένσημα πριν την ΠΗΤ


Recommended Posts

Καλημερα,

ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα 200 ενσημα πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετού. Μετρανε και τα 15 ένσημα που μας βαζει ο εργοδοτης οταν βγουμε σε αδεια κυοφοριας? Εγω μεχρι να βγω σε αδεια θα εχω 195 ενσημα αλλα με τα 15 ενσημα που μας βαζει ο εργοδοτης θα εχω 215. Υπαρχει περιπτωση να χασω τα επιδοματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα,

ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα 200 ενσημα πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετού. Μετρανε και τα 15 ένσημα που μας βαζει ο εργοδοτης οταν βγουμε σε αδεια κυοφοριας? Εγω μεχρι να βγω σε αδεια θα εχω 195 ενσημα αλλα με τα 15 ενσημα που μας βαζει ο εργοδοτης θα εχω 215. Υπαρχει περιπτωση να χασω τα επιδοματα?

 

Να πας στο ΙΚΑ που ανήκεις και να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρη!!! Μάλιστα να ζητήσεις τί ισχύει γραπτώς! Σε φυλλάδιο που δίνουν στο ΙΚΑ, γράφει 200 ένσημα πριν την Π.Η.Τ. Εγώ αυτό το καταλαβαίνω ότι πρέπει να τα μετρήσουν και τα ένσημα του διαστήματος κυοφορίας. Αλλά σε άλλα μηνύματα του φόρουμ, άλλες κοπέλες έλεγαν ότι πρέπει να έχουμε τα 200 ένσημα πριν βγούμε σε άδεια κυοφορίας (56μερες πριν την ΠΗΤ)... Είναι κρίμα να χάσεις τα λεφτά για 5 έσνημα...

Εργαζεσαι; Γιατί δεν ζητάς να σου κολλήσουν 10 ένσημα και να τους τα πληρώσεις εσύ, πριν βγεις στην άδεια για να είσαι σίγουρη;

Καλή λευτεριά να έχεις!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας επισυναπτω τα εξης απο το σαιτ του ικα...(εγω πηρα κανονικα επιδομα κυησης κ λοχειας )--ειχα τα 200 ενσημα..το ποσο κυμαινεται αναλογα βεβαια κ με το ημερομισθιο σου...λοιπον στο ικα λενε

 

 

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

 

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

 

Δικαιολογητικά:

 

  • Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.
  • Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)
  • Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού
  • Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)
  • Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...