Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ


Recommended Posts

Γεια σας!!

Υπαρχει καποια μητερα -που να ηταν εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα- η οποια να εχει ξεκινησει το εξαμηνο μητροτητας της, με το νεο ετος(2013) και να εχει ξεκινησει να πληρωνεται απο τον ΟΑΕΔ?

Με ενδιαφερει να μαθω ποσα ειναι τα χρηματα που παιρνει/το μηνα (παρολο που γνωριζω οτι παιζει ρολο ο μισθος της) αλλα κυριως με ενδιαφερει να δω... εαν πληρωνουν απο τον ΟΑΕΔ και με τι..ρυθμους!! :?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!

Υπαρχει καποια μητερα -που να ηταν εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα- η οποια να εχει ξεκινησει το εξαμηνο μητροτητας της, με το νεο ετος(2013) και να εχει ξεκινησει να πληρωνεται απο τον ΟΑΕΔ?

Με ενδιαφερει να μαθω ποσα ειναι τα χρηματα που παιρνει/το μηνα (παρολο που γνωριζω οτι παιζει ρολο ο μισθος της) αλλα κυριως με ενδιαφερει να δω... εαν πληρωνουν απο τον ΟΑΕΔ και με τι..ρυθμους!! :?

Ευχαριστω!

 

Εγώ ξεκίνησα το 2012 αλλά ξέρω ότι το ποσό είναι το ίδιο και τώρα. Συγκεκριμένα είναι 514 ευρώ καθαρά αν δουλεύεις 8ωρο ή 6ωρο και τα μισά για τις εργαζόμενες με ημιαπασχόληση. Δεν έχει σχέση ο μισθός που έπαιρνες στο 6μηνο αλλά η σύμβαση ωρών απασχόλησης που έχεις.Η πληρωμή γίνεται κάθε 1η του μήνα και γίνεται κανονικά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα το 2012 αλλά ξέρω ότι το ποσό είναι το ίδιο και τώρα. Συγκεκριμένα είναι 514 ευρώ καθαρά αν δουλεύεις 8ωρο ή 6ωρο και τα μισά για τις εργαζόμενες με ημιαπασχόληση. Δεν έχει σχέση ο μισθός που έπαιρνες στο 6μηνο αλλά η σύμβαση ωρών απασχόλησης που έχεις.Η πληρωμή γίνεται κάθε 1η του μήνα και γίνεται κανονικά μέχρι στιγμής.

 

Σε ευχαριστω πολυ Μαρία!

Ειχα ακουσει απο καπου οτι ο ΟΑΕΔ καθυστερουσε πλεον τις πληρωμες του..:confused:

Τελικα..πολυ ραδιο αρβυλα..παιζει...:shock:

Ευτυχως που ηταν ραδιο αρβυλα !!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Ψάχνω στο νετ και απάντηση πουθενά.

 

Είμαι 3 χρόνια άνεργη και χωρίς επίδομα απο τον ΟΑΕΔ. Μόλις πριν λίγες ημέρες βρήκα δουλειά και απο βδομάδα θα μου γίνει η πρόσληψη σε πλήρες 8ωρο. Όμως επειδή θέλω να κάνω μια προσπάθεια ακόμη για εξωσωματική μετά τα Χριστούγεννα θέλω να μάθω αν θα δικαιούμαι απο τον ΕΟΠΥΥ και τι. Επίσης, αν όλα πάνε καλά, θα δικαιούμαι το επιδοτούμενο εξάμηνο ή όχι επειδή δεν έχω 200 ένσημα? Και το μειωμένο ωράριο ισχύει για όλες τις γυναίκες?

Ως τώρα είμαι ασφαλισμένη στο σύζυγο ως προστατευόμενο μέλος.

 

Ξέρω πως τρέχω μακριά, αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω στο νετ και απάντηση πουθενά.

 

Είμαι 3 χρόνια άνεργη και χωρίς επίδομα απο τον ΟΑΕΔ. Μόλις πριν λίγες ημέρες βρήκα δουλειά και απο βδομάδα θα μου γίνει η πρόσληψη σε πλήρες 8ωρο. Όμως επειδή θέλω να κάνω μια προσπάθεια ακόμη για εξωσωματική μετά τα Χριστούγεννα θέλω να μάθω αν θα δικαιούμαι απο τον ΕΟΠΥΥ και τι. Επίσης, αν όλα πάνε καλά, θα δικαιούμαι το επιδοτούμενο εξάμηνο ή όχι επειδή δεν έχω 200 ένσημα? Και το μειωμένο ωράριο ισχύει για όλες τις γυναίκες?

Ως τώρα είμαι ασφαλισμένη στο σύζυγο ως προστατευόμενο μέλος.

 

Ξέρω πως τρέχω μακριά, αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται...

 

Kλησπέρα. Αυτό που ξέρω σίγουρα, γιατί προσφατα επέστρεψα στη δουλειά απο το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, είναι πως απαιτούνται 200 τελευταία ένσημα για να το πάρεις. Οπότε αν με το καλό η εξωσωματική σου είναι πετυχημένη το νέο έτος και αν και πότε ο εργοδότης σου θα κολλάει κανονικα τα ενσημα του μήνα χρειάζεσαι περίπου 8 μηνες πληρους εργασίας, που μάλλον θα τις έχεις γιατί σταματάμε να δουλεύουμε μόλις μπούμε στον 8ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο, τώρα διαπίστωσα πως 8 μήνες δουλειάς είναι 200 ένσημα. Είχα μπερδευτεί γιατί λέει το ΙΚΑ 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια. Και είχα συνδεσει στο μυαλό μου πως χρειάζονται 2 χρόνια να δουλεύεις για να το δικαιούσαι.

 

Ευχαριστώ πάντως.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...