Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι οι Ελληνες δεν πανε διακοπες με την οικογενεια ?


citron

Recommended Posts

Μου ειναι αδιανοητο να παω διακοπες χωρις τα παιδια μου . Πρωτη φορα πηγαμε διακοπες με τη μικρη 6 μηνων και τον μεγαλο 2,5 ετων στην Αθηνα για 1 βδομαδα . Επειτα περιπου 1 χρονο μετα πηγαμε Βερολινο ολοι μαζι , φετος ντισνευλαντ και ετοιμαζομαστε και παλι για μια αποδραση τον Ιουνιο ε3ωτερικο . Για μενα δεν ειναι δυσκολο , και ακομα και να καθοτανε στη μητερα του αντρα μου βραδια δεν θα τους αφηνα , αμα ηθελα θα το προσπαθουσα να κατσουνε αλλα γενικως περναμε πολυ ομορφα ολοι μαζι . Του χρονου το Μαρτιο λεμε να παμε και με το πιτσιρικι μηνων ολοι μαζι παλι καπου . Ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εμεις παντου με το μωρο. γεννηθηκε στις 18/6 και στις 2/8 (του ιδιου χρονου εννοειται :P) ξεκινησαμε για τι διακοπες μας. απο θεσσαλονικη καστορια λευκαδα μετσοβο και τελος χαλκιδικη. πριν κλεισει τους δυο μηνες ημασταν λευκαδα και με τον μικρουλη μεσα στο σλινγκ κατεβηκαμε στο πορτο κατσικι. του βρεξαμε και τα ποδια στη θαλασσα. τρελλη επιτυχια!

παππουδες εχουμε (και πολυ προθυμους μαλιστα- ισως και υπερβολικα προθυμους) αλλα απο ιδεολογια δεν τον αφηνουμε για να τρεχουμε δεξια κι αριστερα. τρεχουμε ολοι μαζι. κι αυτος εκτιθεται διαρκως σε καινουριες παραστασεις κι εμεις μια χαρα περναμε (και με ρομαντισμο και με περιπετεια και με ερωτισμο και απο ολα). Α! και δεν ακουμε κανεναν. το ενστικτο μας και τον παιδιατρο (ο οποιος μας ταιριαζει γιατι δεν ειναι υστερικος)

Link to comment
Share on other sites

"Α σημαντικότατο!!!....καλό είναι το ζευγάρι να πηγαίνει κάπου κάπου κι ένα Σαββατοκύριακο κάπου μόνο του......μην ξεχνάμε πως εκτός από γονείς είμαστε και ζευγάρι......"

 

ειναι μια αποψη που κυκλοφορει πολυ. ομως ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η οπτικη του" το παιδι μπαινει αναμεσα στο ζευγαρι". ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι παει να πει αυτο. σε τι μας εμποδιζει το παιδι να ειμαστε ζευγάρι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Α σημαντικότατο!!!....καλό είναι το ζευγάρι να πηγαίνει κάπου κάπου κι ένα Σαββατοκύριακο κάπου μόνο του......μην ξεχνάμε πως εκτός από γονείς είμαστε και ζευγάρι......"

 

ειναι μια αποψη που κυκλοφορει πολυ. ομως ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η οπτικη του" το παιδι μπαινει αναμεσα στο ζευγαρι". ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι παει να πει αυτο. σε τι μας εμποδιζει το παιδι να ειμαστε ζευγάρι;

 

Το παιδί δεν μπαίνει ανάμεσα στο ζευγάρι με την έννοια που το λες....το ζευγάρι όμως για να συνεχίσει να είναι ζευγάρι πρέπει να περνάει και λίγο χρόνο μόνο του.....υπάρχουν κι άλλες ανάγκες ξέρεις.....το να ξυπνήσεις ένα πρωί μόνο με τον σύντροφό σου και να τον νταντέψεις και να σε νταντέψει κι αυτός (να αφιερώσετε λίγο χρόνο στη σχέση) είναι καλό πράγμα και υγιές.....οι γυναίκες (ειδικά) σκέφτονται μόλις γίνουν μάνες μόνο τα παιδιά και ξεχνάνε πως έχουν κι έναν σύντροφο....

Link to comment
Share on other sites

"Α σημαντικότατο!!!....καλό είναι το ζευγάρι να πηγαίνει κάπου κάπου κι ένα Σαββατοκύριακο κάπου μόνο του......μην ξεχνάμε πως εκτός από γονείς είμαστε και ζευγάρι......"

 

ειναι μια αποψη που κυκλοφορει πολυ. ομως ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η οπτικη του" το παιδι μπαινει αναμεσα στο ζευγαρι". ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι παει να πει αυτο. σε τι μας εμποδιζει το παιδι να ειμαστε ζευγάρι;

 

Δεν νομίζω ότι ειπώθηκε ότι "το παιδί μπαίνει ανάμεσα στο ζευγάρι". Αλλά να σου απαντήσω για μένα: δεν με εμποδίζει ακριβώς το παιδί, αλλά η κούραση που έρχεται μαζί με αυτό. Μερικές μέρες με τα παιδιά δεν προλαβαίνω καν να μιλήσω με το σύζυγο, να μιλήσω όμως ουσιαστικά, να δω τι κάνει, τι - λόγω των ρυθμών της καθημερινότητας και της εξάντλησης που νιώθω στο τέλος κάθε μέρας. Ο διάλογος θα περιοριστεί στα καθαρά πρακτικά θέματα.

 

Επίσης, μου λείπει η ξενοιασιά ενός ΣΚ μόνο με το σύντροφό μου. Πού θα ξυπνήσουμε αργά, θα πιούμε καφέ και θα διαβαζουμε εφημερίδες, το βράδυ θα πάμε μπαρότσαρκες κτλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα παιδιά μπαίνουν ανάμεσά μας. Σημαίνει ότι θα ήθελα μερικές στιγμές μόνο με το σύζυγο.

 

Τέλος, δυστυχώς για μας το σενάριο αυτό δεν παίζει (δεν εχουμε πού να τα αφήσουμε). Έχουμε να διανυκτερεύσουμε κάπου χωρίς τα παιδιά 4 χρόνια (απ'όταν γεννήθηκε το πρώτο). Αν είχα όμως τη δυνατότητα, θα το καθιέρωνα, όχι συχνά, αλλά ένα ΣΚ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ειπώθηκε ότι "το παιδί μπαίνει ανάμεσα στο ζευγάρι". Αλλά να σου απαντήσω για μένα: δεν με εμποδίζει ακριβώς το παιδί, αλλά η κούραση που έρχεται μαζί με αυτό. Μερικές μέρες με τα παιδιά δεν προλαβαίνω καν να μιλήσω με το σύζυγο, να μιλήσω όμως ουσιαστικά, να δω τι κάνει, τι - λόγω των ρυθμών της καθημερινότητας και της εξάντλησης που νιώθω στο τέλος κάθε μέρας. Ο διάλογος θα περιοριστεί στα καθαρά πρακτικά θέματα.

 

Επίσης, μου λείπει η ξενοιασιά ενός ΣΚ μόνο με το σύντροφό μου. Πού θα ξυπνήσουμε αργά, θα πιούμε καφέ και θα διαβαζουμε εφημερίδες, το βράδυ θα πάμε μπαρότσαρκες κτλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα παιδιά μπαίνουν ανάμεσά μας. Σημαίνει ότι θα ήθελα μερικές στιγμές μόνο με το σύζυγο.

 

Τέλος, δυστυχώς για μας το σενάριο αυτό δεν παίζει (δεν εχουμε πού να τα αφήσουμε). Έχουμε να διανυκτερεύσουμε κάπου χωρίς τα παιδιά 4 χρόνια (απ'όταν γεννήθηκε το πρώτο). Αν είχα όμως τη δυνατότητα, θα το καθιέρωνα, όχι συχνά, αλλά ένα ΣΚ το χρόνο.

 

 

Μια απο τα ιδια!!Ειλικρινα μετα απο 2,5 χρονια νομιζω οτι χρειαζομαι ενα ΣΚ μονη μου με τον ανδρα μου!Κατα προτιμηση σε κανενα ΣΠΑ!Χρειαζομαι διακοπες ΤΩΡΑ!!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τα γράφω εδώ γιατί είναι το πιο σχετικό θέμα...

 

Από τώρα αρχίζω να σκέφτομαι για τις επόμενες καλοκαιρινές διακοπές... Και αυτό γιατί είδα μεγάλες αλλαγές φέτος. Τα παιδιά είναι περίπου 5 ετών και πέρυσι, ενώ είχαμε πάει σε ένα πολύ ωραίο μέρος, με παρέες, δραστηριότητες, συχνά πυκνά τα δικά μου ένιωθαν νοσταλγία για τις παρέες τους στην Αθήνα που πήγαιναν για μπάνιο τα ΣΚ. Σχεδόν από τη μύτη μας βγήκε... Επίσης, από φέτος για να ταξιδεύουμε σαν άνθρωποι θα πρέπει να κλείνουμε 2 υπνοδωμάτια ή διαμέρισμα. Μέχρι πέρυσι, κουτσά στραβά, βολευόμασταν σε τρίκλινο. Χώρια τα έξοδα για ακτοπλοϊκά, γιατί από 4-5 ετών πληρώνουν, μισό εισητήριο μεν, αλλά πληρώνουν. Οικογενεικά μέρη, για διακοπές, δεν ξέρω, ξενερώνω πια, προτιμώ να μένω σπίτι μου και να πηγαίνουμε καμιά Ραφήνα για μπάνιο... :|

 

Ως εκ τούτου θα ήθελα πιο παλιά να κάνουμε διακοπές σε πιο κοσμικά μέρη, πιο νησιώτικα, γιατί μας βλέπω να κοιτάμε τα νησιά με το κυάλι για πολλά χρόνια ακόμα. Τις πιο χαλαρές διακοπές τις κάναμε όταν τα παιδιά ήταν 2,5 ετών, που είχαν το νου μας σε εμάς και όχι στα άλλα παιδάκια. Αλλά δεν ξέραμε ότι τότε ήταν οι καλύτερες διακοπές μας!

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω και 7-8 χρονια (βαζω και την εγκυμοσυνη) δεν εχω παει διακοπες χωρις τα παιδια και το διασκεδαζω παρα πολυ. εχω παει και σε νησια και σε οικογενειακα μερη. Δεν μπορω να διανοηθω φυσικα να παω καπου χωρις αυτα, μια που δουλευω κι ολας.

Οταν παμε καπου εχω την αισθηση οτι 'δενομαστε' πιο πολυ , μακρυα απο την γνωριμη ρουτινα ...ειδικα τα δυο αδερφια...κανουν ομαδουλα και διασκεδαζουν πολυ.

Δεν μπορω να πω οτι με κουραζουν γιατι πολυ απλα ειμαι σε διακοπες και δεν κανω και καμια δουλεια!!! Μαλλον με ευχαριστει ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...