Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΗΣ ΕΓΚΥΟΥ (με 200+ ενσημα)


Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι νέα στο forum και θα σας ήμουν υπόχρεη αν μπορούσατε να με βοηθήσετε. Απολύθηκα τον Ιούνιο απο την εργασία μου και τώρα είμαι έγκυος.Είμαι ήδη στο ταμείο ανεργίας και αυτό το μήνα πληρώθηκα για πρώτη φορά. Τώρα θα πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ και να πω πως είμαι έγκυος?? Θα αλλάξει το χρηματικό ποσό που παίρνω??? Αν περάσει ο 1 χρόνος που δικαιούμαι το ταμείο ανεργίας δεν δικαιούμαι τίποτα έτσι?? Ή μήπως δικαιούμαι για κάποιο επιπλέον διάστημα??

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!:-D:grin:

Καλησπερα... στο ταμειο ανεργιας δεν πιανει οτι εισαι εγκυος αλλα οταν το γεννησεις με το καλο θα νοιαζει εσενα που θα παιρνεις 10% πιο πανω... 6 μηνο δεν θα δικαιουσαι εαν υπαρχει μεχρι να γεννησεις...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι από μένα.Θα ήθελα τι βοήθειά σας..:)

Πλησιάζω στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης μου κι έχω αρχίσει να ανησυχώ σχετικά με το τι οικονομική βοήθεια δικαιούμαστε.Παίρνω επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ αλλά σε 2μήνες λήγει από εκεί κ πέρα υπάρχει κάποιο επίδομα που να μπορώ να πάρω από το ΙΚΑ,από τον ΟΑΕΔ ή οπουδήποτε αλλού?Και αν ναι,γιατί ποσό μιλάμε κ τι δικαιολογητικά χρειάζονται?Ο γιατρός μου είναι στο ΙΚΑ αλλά μας είπε θα γεννήσουμε πρώτα ο Θεός σε ιδιωτικό μαιευτήριο και θα μας κοστίσει συνολικά 3100Ευρώ από αυτά τα χρήματα παίρνουμε κάτι από το ΙΚΑ?..:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μενα! Μέτρησα τα ένσημά μου μέχρι την ΠΗΤ (12/2/12) και βγαίνουν 192. Για 8 ενσημα τα χάνω οοοοολα τα επιδόματα? Απαντήστε μου γιατί είμαι σε πλήρη απόγνωση:(

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ... θα ηθελα την βοηθεια σας να μου λυσετε καποιες αποριες.... απο τον Σεπτεμβρη του 2010 παιρνω επιδομα ανεργιας.....εως τον Σεπτεμβρη του 2011(σε λιγες μερες θα παρω την τελευταια πληρωμη). Η Π.Η.Τ μου ειναι 30 Ιανουαριου 2012. τα τελευταια 2 χρονια εχω μαζεψει 200 ενσημα .... τι δικαιουμαι απο το Ι.Κ.Α? πρεπει αναγκαστικα να βρω δουλεια? αλλα τωρα ποιος θα με προσλαβει?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις τα 200 ενσημα σιγουρα δικαιουσαι το επιδομα λοχειας. Δε γνωριζω αν δικαιουσαι το επιδομα τοκετου γιατι νομιζω πρεπει να εχεις μεσα στο χρονο 50 ενσημα πριν απο τους τελευταιους 2 μηνες. Ειναι και το επιδομα του οαεδ αλλα καλυτερα να ρωτησεις εκει για τις προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oμως πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια δυο χρονια κ εσυ ηδη εισαι 1 χρονο ταμειο χωρις ενσημα, οποτε πηγαινε στο ικα κ δες ποσα ενσημα εχεις αν συμπληρωνεις 200 τα δυο τελευταια χρονια αλλα διαστημα εως τελος ιανουαριου... 2012..... αν κ αν ησουν 8ωρη ειναι 25 ενσημα το μηνα οποτε μαλλον θα τα εχεις αλλα κοιτα εσυ να εισαι σιγουρη.. ,,,οσο αφορα την δουλεια αυτη την χρειαζεσαι μονο κ μονο για να παρεις το 6μηνο κ το συμπληρωματικο... κ ειναι αρκετα τα χρηματα δυστιχος, αλλα ειναι αυτο που λες, δυστιχος δεν παιρνει κανεις για δουλεια εγκυο... σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις...να απολαυσεις αυτη την περιοδο που διανυεις κ μην ανχωνεσαι για τα αλλα,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας!

 

Θα σας βάλω δύσκολα σήμερα..:?

Δούλεψα για έναν χρόνο πέρυσι με σύμβαση και είχα ασφάλεια ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ). Μόλις τελείωσε η σύμβασή μου, διέκοψα από ΤΕΒΕ και γράφτηκα στον ΟΑΕΔ ως άνεργη. Επίδομα βέβαια δεν δικαιούμουν γιατί δε συμπλήρωνα την εργασία των 2 χρόνων ποου χρειάζονταν.

Τη προηγούμενη βδομάδα γράφτηκα στο ΙΚΑ για να έχω ιατροφαρμακευτική ασφάλιση ως άνεργη.

 

Η απορία μου είναι η εξής. Τα ένσημά μου είναι στον ΟΑΕΕ από τον οποίο όμως έχω διαγραφεί πλέον. Στο ΙΚΑ είμαι τώρα γραμμένη, αλλά ένσημα δεν έχω.. Από τον ΟΑΕΔ δεν πήρα ποτέ κάποιο επίδομα..

Δικαιούμαι το οτιδήποτε από οπουδήποτε ή την έχω πατήσει πανηγυρικά;;;!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...