Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονος κατα την επαφη


Recommended Posts

Καλημερα σας!Να σας πω κ γω το προβλημα μου μηπως και μπορειτε να με διαφωτισετε!!Λοιπον καποια απο τις φορες που εκανα ερωτα με το συντροφο μου,πονουσα κατα τη διαρκεια στην κοιλια χαμηλα,και μετα το τελος ο πονος συνεχισε αρκετα εντονος στην κοιλια χαμηλα αλλα και..απο κατω σαν σουβλιες,και το επομενο πρωι ειχε σχεδον περασει...Το εχω παθει 2 φορες αυτο και αναρωτιεμαι τι μπορει να ειναι...Την προηγουμενη φορα μαλιστα κρατησε για μερικες μερες και πονουσα και στην ουρηση αλλα εκανα εξετασεις για ουρολοιμωξη και δεν ειχα...Αν καποιος γνωριζει κατι,καθε γνωμη ευπροσδεκτη!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα!!!!!!Οτι και να σου πουμε εμεις εδω το καλυτερο θα ηταν να κανεις μια επισκεψη για εναν υπερηχο στον γυναικολογο σου για να δεις τι ακριβως ειναι.Μην το αφεινεις γιατι μπορει να παιζει απο κατι τελειως απλο και με μια θεραπεια να το ξεπερασεις και να ηρεμησεις μεχρι και το σοβαροτερο που μπορεις να σκεφτεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομαδα περιπου ημουν στον γυναικολογο μου και μου εκανε κ υπερηχο κ δεν ειχα τιποτα...Λετε να παρουσιαστηκε κατι στο ενδιαμεσο?Τι να πω..Καμμια αλλη ιδεα??Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!:D

Link to comment
Share on other sites

Τεστ ΠΑΠ έχεις κάνει? Μήπως σε ενοχλούσε το έντερο? Η δεύτερη ερώτηση βέβαια δεν συνδιάζεται με τον πόνο κατά την ούρηση αλλά με τον πόνο στην κοιλιά

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εχω κανει τεστ Παπ και δεν ειχα καποιο προβλημα...Δεν νομιζω να αφορα το εντερο γιατι προκαλειται απο την επαφη με το συντροφο μου...Ξερω και αλλη μια κοπελα που το επαθε πονουσε και εκανε και εμετο μετα,δεν ξερω πως σχετιζονται τα δυο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω κανει τεστ Παπ και δεν ειχα καποιο προβλημα...Δεν νομιζω να αφορα το εντερο γιατι προκαλειται απο την επαφη με το συντροφο μου...Ξερω και αλλη μια κοπελα που το επαθε πονουσε και εκανε και εμετο μετα,δεν ξερω πως σχετιζονται τα δυο...:confused:

 

 

ιωαννα θα σου πω γιατι ειχα και εγω καποτε το ιδιο θεμα εμενα η μητρα μου ειναι που λενε στο τελος καπως γυρτη στο περιγραφω απλα .ετσι ωστε οταν ειχα με τον συζυγο μου καποιες συγκεκριμενες στασεις κατα την επαφη μας ειχα πονο χαμηλα κατω και οταν πηγενα τουαλετα και ουρουσα ειχα τσουξιμο και ειδικα μια φορα ειχα κανει και αιμα το οποιο ειχα φοβηθει τοσο πολυ που πηγα την επομενη στον γυναικολογο μου και εκει εμαθα οτι η διαμορφοση της μητρας μου ειναι ετσι. απο τοτε αποφευγω καποιες κινησεις η με ποιο ηποιο τροπο για να απολαβανω και τις ομορφες στιγμες με τον αντρα μου φιλακια ελπιζω να βοιηθησα. :-P

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα θα σου πω γιατι ειχα και εγω καποτε το ιδιο θεμα εμενα η μητρα μου ειναι που λενε στο τελος καπως γυρτη στο περιγραφω απλα .ετσι ωστε οταν ειχα με τον συζυγο μου καποιες συγκεκριμενες στασεις κατα την επαφη μας ειχα πονο χαμηλα κατω και οταν πηγενα τουαλετα και ουρουσα ειχα τσουξιμο και ειδικα μια φορα ειχα κανει και αιμα το οποιο ειχα φοβηθει τοσο πολυ που πηγα την επομενη στον γυναικολογο μου και εκει εμαθα οτι η διαμορφοση της μητρας μου ειναι ετσι. απο τοτε αποφευγω καποιες κινησεις η με ποιο ηποιο τροπο για να απολαβανω και τις ομορφες στιγμες με τον αντρα μου φιλακια ελπιζω να βοιηθησα. :-P

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση JENIA!!Οντως βοηθησες!Ελπιζω να ειναι αυτο και οχι κατι σοβαρο!:D

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα πονο χαμηλα κατα την διαρκει του σεξ, κυριως οταν σηκωνα το ποδι επανω..Μετα απο εξετασεις, ειδαμε οτι ειχα κυστη στην ωοθηκη και γι' αυτο μου προκαλουσε πονο.Ακομα και τωρα που εφυγε η κυστη, ακομα ποναω γιατι μετα απο τοσο καιρο που ειχα την κυστη, η ωοθηκη εχει διογκωθει(3 εκ.).Ξανα πανε στον γιατρο σου, εαν ο πονος συνεχιζεται.τα αιτια του πονου μπορει να ειναι πολλα.Μη το αφησεις ομως ετσι, γιατι πραγματικα μπορει να ειναι κατι το οποιο αργοτερα να σου δημιουργησει προβλημα, οπως εμενα, που αν δεν πηγαινα μπορουσε να σπασει η κυστη και αυτο δεν ειναι καθολου καλο!!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η δυσπαρευνια μπορεί να εχει πολλά αίτια, ακόμα και ψυχολογικά.

Ψαξε λίγο στο νετ, θα βρεις πολλές πληροφορίες, πχ δες τι δινει η αναζήτηση στο google:

http://www.google.gr/search?hl=el&source=hp&q=%CE%B4%CF%85%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B9%CE%B1&meta=&aq=0&aqi=g2&aql=&oq=%CE%B4%CF%85%CF%83%CF%80%CE%B1&gs_rfai=

Σε κάθε περίπτωση πάντως αρμόδιος για να σου δώσει μια συγκεκριμένη απάντηση είναι ο γυναικολόγος σου και σε αυτόν να απευθυνθείς, ιδιαίτερα αν ο πόνος συνεχίζεται.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για μένα δυστυχώς κάθε επαφή σχεδόν είναι μαρτυρική εδώ και χρόνια γιατί πονάω κατά την διάρκεια της συνεύρεσης με τον σύζυγο. Στην δική μου περίπτωση μετά από πολύ ψάξιμο αφού δεν έχω απολύτως κάνενα πρόβλημα, όταν πρωτοπήγα στον γυναικολόγο που έχω τώρα μου είπε το εξής : ότι η ανατομία της λεκάνης και ιδιαίτερα ένα οστό που είναι πάνω από το αιδίο είναι πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα ο κόλπος να είναι πολύ στενός και να πονάω κατά την διάρκεια της επαφής. Φυσικά έχω ταλαιπωρηθεί και πολύ με ουρολοιμώξεις- κυστίτιδες εξαιτίας αυτού του προβλήματος. Αυτό που μου έχει πεί είναι μόνο μια συγκεκριμένη στάση δεν είναι τόσο οδυνηρή.

Ωστόσο όπως το περιγράφεις εσύ ακούγεται ή σαν κυστίτιδα ή σαν κάποιο μικρόβιο. Κάνε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο μια εξέταση κολπικού επιχρίσματος για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν ελαφριας μορφης, δεν νομιζω να παιζει ρολο γιατι η ωοθηκη σου θα ειναι σε φυσιολογικο μεγεθος, επομενως δεν θα ενοχλειτε.Εγω οταν ειχα την κυστη, ειχε φτασει 4 εκ. γι'αυτο και ο πονος.Τωρα πλεον ποναω γιατι εκανα και χειρουργιο για την αφαιρεση της κυστης και η ωοθηκη μου ειναι ερεθισμενη(ακομα και μετα απο 7 μηνες).Πανε ξαναδεστο μπας και εχει προχωρησει το θεμα σου.ποσο καιρο εχεις να πας και ποσο καιρο πονας?σε ολες σου τις επαφες εχεις πονο ή σε ορισμενες ημερες?εγω ποναω κυριως κατα τις ημερες της ωορρηξιας..

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

taspaa ημουν στο γυναικολογο μου την προηγουμενη βδομαδα κ μου εκανε υπερηχο και μητρας και ωοθηκων και δεν ειχα κατι...Εκτος απο τις πολυκυστικες που σου ειπα δηλαδη...Με εχει πονεσει σε 2 επαφες σε διαρκεια 2 χρονων,δεν το λες και συχνο παντως..

Link to comment
Share on other sites

Καλα μωρε..για αυτο αγχωνεσαι..??Οχι οτι θα το αμελησεις, αλλα μην πανικοβαλεσαι.Μπορει να ηταν μερες της ωορρηξιας, μπορει να εφτεγε η σταση, μπορει να υπηρχε πολυ παθος.......Αν σου ξανατυχει, προσπαθησε να συγκρατησεις, σε ποια ημερα του κυκλου εγινε.Εγω οταν σου λεω οτι πονουσα, εννοω για 6 μηνες, καθε φορα που εκανα ερωτα..

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α οχι τετοιο προβλημα δεν ειχα..Απλα και τις 2 φορες ειχα πολυ πονο και στη κοιλια και κατω,δηλαδη μεχρι το επομενο πρωι δεν μπορουσα να καθισω χωρις να ποναω..

Link to comment
Share on other sites

Α οχι τετοιο προβλημα δεν ειχα..Απλα και τις 2 φορες ειχα πολυ πονο και στη κοιλια και κατω,δηλαδη μεχρι το επομενο πρωι δεν μπορουσα να καθισω χωρις να ποναω..

 

 

μου εχει συμβει πολλες φορες αλλα οχι σε τοσο εντονο βαθμο.

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

taspaa ημουν στο γυναικολογο μου την προηγουμενη βδομαδα κ μου εκανε υπερηχο και μητρας και ωοθηκων και δεν ειχα κατι...Εκτος απο τις πολυκυστικες που σου ειπα δηλαδη...Με εχει πονεσει σε 2 επαφες σε διαρκεια 2 χρονων,δεν το λες και συχνο παντως..

 

Εντάξει βρε 2 φορές και όχι συνεχόμενες δεν είναι κάτι λογικά ανυσυχητικό. Γιατί αρχικά από την περιγραφή σου εγώ κατάλαβα ότι σου συνέβη συνεχόμενα. Ίσως να έτυχε λόγω κάποιας στάσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τι συμβαίνει όταν ξαφνικά η ερωτική επαφή γίνει επώδυνη; Μετά το κόψιμο των αντισυλληπτικών με σκοπό την τεκνοποίηση, ξαφνικά το τεστ παπ δείχνει μύκητες, κάνω και αυτή την θεραπεία και εκεί που λέω να ξεκινήσω μου έρχεται το κορυφαίο: με την είσοδο του πέους στον κόλπο αισθάνομαι λες και υπάρχει κάποιο εμπόδιο (κάτι σαν να είμαι παρθένα), σιγά σιγά με προσπάθειες το εμπόδιο παραμερίζει αλλά η επαφή είναι επώδυνη και αισθάνομαι τρομερή στενότητα. Επίσης εμφανίστηκαν και ροζ υγρά και ελάχιστο αίμα, ήταν μεν οι γόνιμες μέρες αλλά ποτέ στην ζωή μου δεν τα είχα αυτά. Είχε κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

kalispera se oles sas.!!diavasa tis parapanw sizitiseis sas gia polikistikes wo8ikes.exw kai ego.ekana test ΠΑΠ prin 1xrono peripou k se 1-2 mines 8a kanw 3ana.ALLA..prin ligo kairo arxisa na exw ponous stin de3ia wo8iki kata tin epafi me ton sizigo mou.lete na einai kati kako?na exoun megalwsei upervolika?giati ws persu itan ola polu kala.euxaristw ek twn proterwn!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας και από μένα! Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα - πόνο δεξιά χαμηλά και προς τον πρωκτό κατά τη σεξουαλική επαφή και σε συγκεκριμένη στάση.Ο γιατρός μου είπε ότι έχω οπίσθια κλίση μήτρας και μπορεί να οφείλεται εκεί.Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το σημείο του πόνου, γιατί μοιάζει πολύ κοντά με την ωοθήκη.Στον υπέρηχο που έχω κάνει δεν μου έχει βρει κάτι.Υπάρχει άλλη εξέταση όπου βρίσκεις αν έχεις κύστη στην ωοθήκη, και ποια είναι αυτή; Εν τω μεταξύ προσπαθούμε για παιδάκι ένα χρόνο και τίποτα.Φοβάμαι ότι έχω κάτι, αλλά ζω και στην επαρχία και δεν ξέρω πού να απευθυνθώ.Αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με κάποιον καλό γιατρό που να ειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας - να ξεκινήσω από κάπου...Νιώθω πελαγωμένη...Δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για δωσω αλλη μια απαντηση στο θεμα επειδη το εψαξα παραπανω και ρωτησα γυναικολογο ενιοτε κατα την διαρκεια της ωορηξιας μπορει η πτωση του ωχρου σωματιου ή καπως ετσι να δημιουργησει αιματωμα που να προκαλεσει αυτον τον πονο. αυτο γινεται σε γυναικες που εχουν κυστες και καποιες φορες μπορει να ειναι πολυ επωδυνο και να υπαρξει και καποια εμφανιση μικρης αιμοραγιας. Ωστοσο απ οτι μου ειπε σχεδον παντα απορροφαται απο τον οργανισμο και δεν χρειαζεται να γινει κατι παραπανω.Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...