Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μητρικό γάλα LIGHT????!!!


Recommended Posts

Γεια σε όλες!Είμαι νέα μαμά και έχω ένα μωρούλι τρισίμισι μηνών.Από την πρώτη μέρα,και με αρκετή βοήθεια από τη συγκεκριμένη στήλη,τον θηλάζω αποκλειστικά και με μεγάλη επιτυχία.Σήμερα όμως, που πήγαμε για το εμβόλιο,καταστεναχωρέθηκα.Από την προηγούμενη φορά,δηλ πριν από ένα μήνα,πήρε μόνο 150γρ βάρος.Ο παιδίατρος μας έστειλε για εξετάσεις ούρων,για να διαπιστώσουμε μήπως το παιδί έχει ουρολοίμωξη,και είπε πως αν βγουν αρνητικές τότε φταίει το γάλα μου για τη μη αύξηση βάρους,το οποίο ξαφνικά δεν είναι αρκετά θρεπτικό.Έγινε όπως είπε χαρακτηριστικά "γάλα LIGHT"!Μπορεί να συμβεί αυτό?Μήπως πρέπει να προσέξω κάτι στη διατροφή μου?Δε θέλω με τίποτα να του δώσω ξένο γάλα!Να προσθέσω επίσης ότι στην καμπύλη ανάπτυξης το παιδί βρίσκεται ακριβώς στη μέση,απλά δεν είχε την ίδια ανοδική πορεία με πριν.Ποιά είναι η γνώμη σας?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :) .Ορίστε και οι πληροφορίες που χρειάζεστε.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :38και 6

Β. Το φύλο του βρέφους :αγοράκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) :φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. :καμία

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. :εμφάνισε μτ:15 κα βγήκε με ετ:12,9

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. :όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :

γέννηση 2950

έξοδος 2900

7ημ 3100

25ημ 3485

51ημ 4560

2μ και 16ημ 5240

3μ και 21ημ 5395

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. :Περίπου 7.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει :σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα :όχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. :όχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: όχι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βάρος που πήρε το μωρό σου είναι μια χαρά. Όπως το υπολόγισα είναι μ.ο. γύρω στα 700γρ το μήνα. Ο γιατρός είναι ανίδεος αλλά δεν θα κάτσω να το σχολιάσω. Είναι επιλογή σου.

 

Πες μας πόσες πάνες βρέχει/λερώνει το 24ωρο, τι χρώμα είναι τα κακα του και αν θηλάζει και τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην τον ακούς κούκλα μου.

Εσύ απλώς συνέχισε να κάνεις το μωράκι σου ευτυχισμένο.

Και καθώς μεγαλώνει θα βλέπεις στα μάτια του ότι αυτό είναι

το καλύτερο δώρο που μπορείς να του προσφέρεις.

Γιατί ο θηλασμός (ακόμα και αν είχε δίκιο ο γιατρός σου, που δεν έχει )

δεν ικανοποιεί μόνο τις διατροφικές τούς ανάγκες,

αλλά και τις ψυχικές, το δέσιμο που θα έχετε οι δυο σας θα είναι μοναδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για την υποστήριξη!

manoula ο μικρός έχει περίπου 5 με 6 βρεγμένες πάνες και συνήθως κάνει 2 με 3 φορές τη μέρα κακάκια.Τις τελευταίες μέρες βέβαια έχει κένωση ανά δύο μέρες, αλλά διάβασα ότι δεν πειράζει.Συνήθως του δίνω από το ένα στήθος κάθε φορά εκτός αν βλέπω ότι δεν έχει χορτάσει και έτσι του δίνω και λιγάκι από το άλλο.Και πάλι εχαριστώ! :)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...